Culturele dag der P.J.G.Z. Studiereis naar Denemarken fJ. G. 30 op ZATERDAG 1 MAART 1969 in de SCHOUWBURG ie MIDDELBURG. EINDELIJK is het dan zover. De resultaten van vele avonden experimenteren en in studeren door de afdelingen, zullen tijdens het middagprogramma aan den volke getoond worden. Het publiek krijgt een scala van cabaret, revue, maskerspel, enz. te- zien. Eigen vindingen en ideeën der leden komen tot gestalte in de opvoeringen. Het aantal en het gehalte der bijdragen houden goede beloften in voor 'n machtige middag. Wie van deze groepen treedt als winnaar naar voren en komt aldus in aanmerking voor uitzending naar de Landelijke Culturele Dag der P.J.G.N. op 29 maart a.s. in Hee renveen? Ziet een Zeeuwse groep kans zich te plaatsen voor uitzending naar Wales Vragen, die zaterdag na afloop beantwoord zullen zijn. We hopen van harte dat een Zeeuwse afdeling dit alles zou presteren. We hopen het echter niet alleen, maar we zijn er tevens van overtuigd, dat er een goede mogelijkheid bestaat. Leden die niet mee spelen, kunnen toch hun aandeel leveren door het geven van morele steun aan hun afdelingsspelers. |\E P.J.G.Z. zorgde met het avondprogramma voor een primeur voor Zeeland, voor zover bekend zelfs voor eenprimeur voor geheel Zuid-Nederland. Het avondpro gramma wordt verzorgd door het gerenommeerde Bewegingstheater „Bewth" van Frits Vogels. De groep trad reeds op voor de T.V. en zij geniet grote faam door het experi mentele karakter van haar spel. Velen voor IJ hebben reeds genoten van hun spranke lende, maar vooral boeiende wijze van speken. U zult evenzeer in de ban van hun spel raken. Reeds bij het betreden van de speelruimte, maakt U kennis met het specifieke van de groep. Bekende namen als Frits Vogels, Luc Boy er, Naomi Duveen, Johan Vonk en anderen, artiesten van naam en faam, zullen U met behulp van geluid, licht en beweging, mee voeren naar een onbekende wereld. U zult nieuwe mogelijkheden ontdekken, welke tot op heden nog verborgen waren. Kortom een uniek gebeuren in Zeeland, dat U niet mag missen. £IJK en geniet intens mee van: de ne-us geïnspireerd op en verwijderd verhaal door n. gogol arbitrage klaske bruinsma van het karretje iota geïnspireerd op en verwijderd van het ongelijknamige boek alfa door ivo mi- chiels geluid victor silvester bach onbekend pink floyd arbitrage frits vogels zenzivitti bossche bollen gesponsord door de beeldende kunstenaar j. bosoh geluid pink floyd arthur brown e.a. arbitrage frits vogels ontvangst 14.3014.50 uur: opening Programma: 14.15 uur huishoudelijk ge* deelte 14.5018.00 uur: culturele bijdragen der af delingen. tussentijds zal een pauze gehouden worden 20.0023.00 uur: Bewegingstheater „Bewth" van frits vogels Entree: 1,voor leden op vertoon van lidmaat schapskaart; ƒ3,voor niet-leden. Noord-Beveland. Wist U dat we op vrijdag 7 maart weer een trainingsavond voor de volleyers houden? Sportiviteit en gezelligheid kenmerken deze avonden. Zoekt U eveneens deze gezonde vorm van vrije tijdsbesteding, dan bent U van harte welkom op vrijdag 7 maart in de gymzaal te Wissenkerke. Aanvang 19.30 uur. van 2 tot 11 januari 1969. Georganiseerd door de P.J.G.N. UET blijkt ook nu weer dat, als men publiciteit aan een onderwerp geeft, zoals ook in dit geval gebeurde er na afloop van zo'n studiereis van alle kanten veel meer belangstelling getoond wordt. Mij werden ook allerlei vragen gesteld, zoals „Hoe was het in Denemarken, wat heb je er gedaan?" enz. Je begint dan met te vertellen dat we niet di rect naar Denemarken reden, maar eerst twee dagen in Duitsland verbleven, en wel in een volks hogeschool in Barendorf. Tijdens de onderbreking van de reis bezochten we een lagere school, die bezocht werd door 400 kinderen uit de omgeving, die allen met speciale schoolbussen vervoerd wer den. Daarna bezochten we een gemengd bedrijf, waarvan de eigenaar uit Polen kwam. We zagen er mest- en melkvee. Het voer dat de dieren voor geschoteld kregen bestond uit: hooi, bierborstel en bietenblad, waarvan de luchtjes hun adhesie be tuigden en gezellig mee de bus inkwamen. Dit hedrijfstype zou je de kwalificatie „inten sief" kunnen geven, in tegenstelling tot het vol gende bedrijf, dat „extensief" was en waarvan de eigenaar voor de tweede wereldoorlog een plan tage in Brazilië had gehad. Deze man had als cu riositeit in zijn bedrijf een flink aantal koeien van het ras Aberdeen-Angus. Deze koeien werden niet gemolkps» ze liepen los in een grote schuur met buitenplaats. Wanneer een koe een nakome ling op de wereld had gebracht, bleef deze er bjj lopen, zodat er geen melkleiding en koeltank te zien waren. Na ongeveer 10 maanden worden moeder en kind gescheiden, waarna het kalf in een aparte afdeling „afmesten" terecht komt. Deze man streefde ernaar met weinig arbeid en kapi taal een goede boterham te verdienen. AM te zorgen dat onze hersenen aan het begin van deze studiereis niet al te veel werden overbelast, was er een ontsoarmingsavond met ecu Duitse groep jongens en meisies, die we al zin gend. pratend, dansend en spelletjes doende, over leefden. Na een korte nachtrust gin ven we naar Denemar ken. en wel naar Haslev. Deze plants R wat be treft de grootte en m^atschaopelüke functie, te vergelijken met Goes. Het ligt 60 km onder Ko penhagen. maar voor we zover waren, was het noodzakelijk om eerst drie kwartier te dobberen. De boot was voorzien van twee rndekken; het onderste voor vrachtwagens en treinen, het bo venste auto's. Aangekomen in Haslev, wat onze uitvalsstelling was, kregen we voor de rest van de week een ka mer aangewezen, in het internaat van de land- bouwhuishoudschool. Na de eerste Deense maal tijd, waar iedereen goed weg mee wist, kregen we een uiteenzetting van de direkteur van de school, over de moeilijkheden die een ionve Deen se boer ondervindt, als hij een bedrijf overneemt of koopt. Na een rustige nacht en de mogelijkheid uit te slapen, gingen we 's middags allen in groepjes van drie personen op bezoek bü een Deense boer, omdat in ons geval, zowel de boer als zijn vrouw geen buitenlandse taal spraken, waren we aange wezen on de twee leuke dochters. Al Engels en Duits pratende en ond^r het genot van een glaasje sherry en later een Jekker stuk gebak op ons bord, dwalen we af van het weer, dat prima was, via de kg-opbrengsten en prijzen, naar de stal. ITITGERUST en wel begonnen we de tweede dag vol goede moed, met als eerste een be zoek aan de Kongskilde fabriek, waar voor ons ook de welbekende triltand kultivator wordt ge fabriceerd. Na het nuttigen van de lunoh ging het naar een zuivelfabriek, die er op ingericht is de overschotten van andere zuivelfabrieken te ver werken. Het overschot is vooral groot rond de jaarwisseling, omdat het publiek dan meer behoef te heeft aan drank e.d., dan aan zuivelprodukten. Terug in Haslev was er 's avonds eerst een uit eenzetting over de organisatie van de Deense landbouw, daarna een vertoning van dia's waarop was te zien hoe men bedrijfsgebouwen kon inrich ten. Het waren meestal beelden van varkens- en veëstallen, die we de volgende dag gingen bekij ken, met als laatste een bezoek aan een indus trieel, die als hobby „boeren" had. Een klein de tail wil ik jullie niet onthouden» de gebouwen waren zo geplaatst, dat een boven-aanzicht dui delijk liet zien dat het in een U-vorm gebouwd was. In de ene poot van de U stonden een regi ment van twee rijen koeien, in de andere poot zaten varkens in allerlei uitgaven, het onderste stukje van de U was bestemd voor het voer voor de dieren. 's Avonds zijn we een kijkje gaan nemen in twee bungalows, om te zien hoe de Deense archi tecten hun werk verrichten. iJVE volgende dag stond in het teken van „ken- nismaking met verschillende onderwijsinrich tingen", waaronder: kweekschool, technische school, volkshogeschool en een bezoek aan een lagere school, waarvan de bouwkosten 9 miljoen hadden bedragen, 60 lokalen bevatte en 900 leer lingen had. Op deze school waren buiten alle loka len en leerlingen nog een röntgen- en tandarts kamer, een keuken en een handenarbeidlokaal en tal van andere zalen, met als unicum een schouw burg, die ook gebruikt werd door de bevolking van Haslev. Op de avond van deze dag is er een dia-verto ning van het Deense landschap, met bijpassende muziek en verder de mogelijkheid om met de jongens en meisjes van het internaat te praten. De nieuwe dag is door zeer velen met veel be langstelling tegemoet gezien; er stond n.l. een bezoek aan de Carlsberg bierbrouwerij op het pro gramma. We konden het bekende productieproces op de voet volgen. Interessant was het om te horen dat de brouwerij aan een stichting behoort, die geen winst mag maken en daarom culturele en maatschappelijke activiteiten steunt. Volgeladen met nieuwe indrukken en nog wat, moesten we ons haasten om de aflossing van de wacht bij het koninklijk paleis bij te wonen. IN de namiddag zaten we op de publieke tribu- ne in het parlementsgebouw, waar we weg wijs werden gemaakt in de Deense politiek. 's Avonds kon men op eigen gelegenheid door Kopenhagen passagieren. Op onze laatste programmadag toerden we over het eiland Seeland, met een bezoek aan het Fre- derikslot in Hilleruth. In het kasteel waren aller lei antieke gebruiksvoorwerpen, schilderijen en dergelijke zaken te zien. Er was een zaal waar honderden familiewapens te ontdekken viel. In de namiddag kreeg iedereen de gelegenheid om in Kopenhagen iets voor zijn geestverwanten aan het thuisfront te kopen. De inkopen varieer den van Eva Rosenstand tot een Delfsblauw pin- dastel. Na een onrustige nacht gingen we 's mor- gen^, vroeg huiswaarts, en al pratende, kaartende en slapende kwamen we thuis. Bewust zijnde van het feit, dat ik op tal van punten onvolledig ben geweest, kan ik maar één raad geven: Zorg ervoor, dat als er weer zo'n stu diereis is, je kunt zeggen: „Ik weet het, ik was er zelf bij". CONSTANT VAN SCHELVEN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 30