Mechanisatie nieuws Belangrijke wijzigingen bij Massey-Ferguson trekkers Eggen en zaaien in één bewerking 22 Graslandverbetering in één werkgang! De 'Massey-Ferguson impor- trice Brinkmann en Niemeijer N.V. te Zutphen deelt ons mede dat de uitvoering van de Massey-Ferguson trekkers zal worden gewijzigd. Deze wijzigingen hebben betrek king op 3 belangrijke ontwik kelingen en verbeteringen. De MF 133, MF 135, MF 165, MF 175 S en MF 178 trekkers zonder Multi-power zullen voortaan te leveren zijn met 8 versnellingen vooruit i.p.v. 6. De trekkers, uitgevoerd met Multi-power, blijven on gewijzigd: 6 x schakelen -12 versnellingen vooruit, aldus de importrice. De verschillen de snelheden bij de 8-ver- snellingsbak liggen zeer gun stig. De rijkoppeling bij de MF trekkers, die tot voor kort een diameter van 11" had, is vergroot tot 12", ter wijl de aftakaskoppeling ver groot is van 9" tot 10". Verder is de gehele druk- groep versterkt en verzwaard. Met uitzondering van de MF 130 zullen de trekkers thans in standaarduitvoering wor den geleverd met overhan gende spatborden. De schild jes gaan hiermee dus ver dwijnen. De overhangende spatbor den dragen bij tot een groter comfort voor de gebruiker en door de ingebouwde breedte- lichter groter veiligheid. In de keten van zaad tot gewas speelt de factor arbeid een steeds grotere rol. Het is niet zonder reden, dat de verhoging van de produktie per man zowel in de industriële sector, als in landbouwkringen volop in de belangstelling staat. Meer be werkingen in één werkgang, waardoor een aanzienlijke bespa ring aan arbeid en tijd wordt verkregen, kan daartoe een bij drage leveren. De nieuwe Lely rotorkopeg, voorzien van 12 ronddraaiende elementen met elk twee tanden bewerkt de grond zeer inten sief. Met behulp van deze nieuwe eg, waarvan de elementen op 4 verschillende toerentallen ingesteld kunnen worden, wordt de grond zodanig verkruimeld, dat het meest ideale zaai- of pootbed verkregen wordt. Aldus schrijft ons C. v. d. Lely N.V. te Maasland. De rustige gang van de eg (geen dode punten in de ronddraaiende elementen) maakt het mogelijk met hoge werksnelheden te rijden. Door de rustige gang en de com pacte bouw werd het tevens mogelijk door middel van een op de rotorkopeg aangebracht 3-punts stangenstelsel hieraan een tweede machine te koppelen, bijvoorbeeld een zaaimachine. Door de ophanging kan de zaaimachine onafhankelijk van de rotorkopeg alle oneffenheden van de bodem volgen. Op deze wijze kan in één werkgang, zowel geëgd als gezaaid worden. Als grote voordelen noemt C. van der Lely N V. de volgende voordelen: grote capaciteit (3 m werkbreedte), hoge werksnel- heid, geen onnodige wielsporen in het land, aanzienlijke be sparing aan arbeid en tijd omdat twee verschillende bewerkin gen in één werkgang uitgevoerd worden en intensieve grond bewerking. De Lely rotorkopeg waaraan bevestigd een 3 ra zaaimachine. C. van der Lely N.V. te Maasland brengt naast de Lely grond frees thans een zaaifrees op de markt, waarmede gefreesd en tegelijkertijd kunstmest gestrooid, alsmede graszaad gezaaid kan worden. Aanleiding tot de ontwikkeling en de fabricage van de Lely zaaifrees was de gedachte om te komen tot een machine die in één werkgang de graslandverbetering tot stand kan bren gen. Bij dit nieuwe type frees zijn de voordelen van de Lely gx-ondfrees gehandhaafd, te weten: de overtop draaiende rotoi met de roosterkonstruktie. Bij dit systeem komen de grovere gronddelen met de stukgeslagen zode, groenbemesting, stoppel enz. onder in de bouwvoor, waar ze bedekt worden door een laag fijnere gronddelen, met als resultaat' een ideaal zaaibed, waarop direct gezaaid kan worden. In de schermkonstruktie achter het rooster zijn een speciaal ontworpen zaaimachine, kunstmeststrooier en drukrol opgeno men. De zaaimachine en de kunstmeststrooier zijn voorzien va» een nauwkeurige doseerinrichting, zodat de gewenste hoeveel heid gestrooid, resp. gezaaid kan worden. De drukrol drukt de grond aan, waardoor een snelle opkomst van het graszaad be vorderd wordt. Tevens zorgt de drukrol voor een gemakkelijk instelbare gelijkmatige werkdiepte en dient bovendien als aan drijving voor de kunstmeststrooier en de zaaimachine.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 22