„MORGEN SCHIJNT DE ZON" VERLOTING - GROOT BAL Praktijkadvies 1969 bestrijding made uievlieg Vleesras Charolais Gewestelijke Raad vo r Zeeland vergaderde KORTE WENKEN IJSCLUB ,,'t SLUUSJE" AXEL 18 De k.i.-vereniging „Zuid West Nederland" stelt alle veehouders in Zuid-Holland en Zeeland en eventueel daarbuiten, in de gelegenheid om hun zwartbonte of blaarkopkoeien te laten insemineren met Charolais- sperma. De prijs bedraagt 5,voor elk rund, dat met sperma van dit Franse vleesras wordt geïnsemineerd. Dit lage tarief is mogelijk geworden, omdat het hier een lande lijke proef betreft, waaraan door het Ontwikkelingsfonds financieel wordt bijgedragen. Zowel leden als niet-leden van deze k.i.-vereniging kunnen tegen dezelfde prijs van de geboden gelegenheid gebruik maken; zij verplichten zich wel om door middel van een geboortebericht enige technische gegevens te ver strekken. Omdat wel enige belangstelling voor het Oiarolais vee ras mag worden verwacht, geven wij gaarne enige korte informaties. De inlichtingen zijn afkomstig van het Insti tuut voor Veeteeltkundig Onderzoek (I.V.O.) te Zeist. Op het I.V.O. worden proeven uitgevoerd met gebruikskrui- singen tussen o.a. zwartbonte koeien en Charolais stieren.; tl ET Charolais ras komt voor in midden Frankrijk. J-J- De Charolais is eenkleurig wit. Stieren bereiken 1200 kg levend gewicht en koeien wegens niet zelden 800 kg. De melkproduktie van de Charolais koeien is gering. De Charolais kruistingen zijn zwaarder dan de zuivere zwartbonte kalveren 4 7 kg). Het laten insemineren van pinken wordt ontraden; bij melkkoeien doen zich bij de geboorte van de kruislint- kalveren geen extra moeilijkheden voor. Bij de opfok vraagt een kruislingkalf meer aandacht, omdat vooral in het begin het drinken minder vlot kan verlopen. De Charolais kruislingen groeien voordeliger en regelmatiger dan de zwartbonte kalveren. Dc slachtkwali- teit van de Charolais kruising is steeds goed, omdat de dieren goed gespierd zijn en naar verhouding weinig ver vetten. In Frankrijk worden de zuivere Charolais dieren voor namelijk als zwaardere ossen en vaarzen gemest en zijn zeer gezocht door hun hoge slachtrendement en prima bespiering. De ervaringen op het I.V.O. beperken zich nog tot de jongere gekruiste dieren. Niettemin meen! men, voorzover thans valt te overzien, dat de Charolais x zwartbont kruising interessante perspectieven kan bieden. In de op 21 februari j.l. gehouden vergadering van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap werden de door de Sociale Com missie ingediende voorstellen betreffende de met ingang van 1 maart a.s. geldende nieuwe lonen voor de land- en tuinbouw goedgekeurd. Deze houden een loonsverhoging van 6 in, hetgeen voor de arbeiders van 23 jaar en ouder neerkomt op een verhoging van 29 cent per uur. Daarnaast wordt een arbeidstijdverkorting van 65 uur per jaar ingevoerd. De toeslag voor oogstwerkzaam- heden voor de vaste arbeiders in de landbouw werd met 50 cent per week verhoogd en gebracht op /5,50. De diplomatoeslagen werden verhoogd met 25 50 cent per week. De maximum toeslag voor di ploma's bedraagt per 1 maart a.s. 12,per week. Tarieven loonwerk. Met de afdeling Zeeland van de B.O.V.A.L. werd overeenstemming bereikt over de tarieven die in 1969 zullen gelden voor het loonwerk. Behoudens enkele incidentele wijzigin gen werden alle bestaande tarieven gehandhaafd, m.d.v. dat 12 B.T.W. in rekening zal worden gebracht. Verordening bescherming waterwinplaatsen. De Raad besloot tot het collectief indienen van een ontheffingsaanvrage voor alle belanghebbende agrarische bedrijven die vallen onder de voor schriften van de verordening ter bescherming van de waterwinplaatsen in Zeeland, zulks in verband met de mogelijkheden die de overgangsbepalin gen bieden voor de betreffende bedrijven. Hoogspanningslijn GoesWestdorpe. Het door de N.V. P.Z.EJVL voorgelegde tweede ontwerp van een tracé voor een te bouwen hoogspanningslijn van Goes naar Westdorpe werd goedgekeurd. Dit nadat kennis was genomen van de motieven die aanleiding gaven tot het maken van dit ontwerp. Afvalwaterleiding SouburgWesterschelde. De Raad besloot medewerking te verlenen aan de plannen van de gemeente Vlissingen tot het leg gen van een afvalwaterleiding van Souburg naar de Westerschelde. Aan de betrokken grondgebrui kers zal op korte termijn de nodige voorlichting worden verstrekt. Ontwerp-streekplan voor West Zeeuws-Vlaande ren. De nog bij de landbouw levende wensen met betrekking tot het ontwerp-streekplan voor West Zeeuws-Vlaanderen zullen aan de agrarische des kundigen uit de Provinciale Staten worden voor gelegd. Import bestrijdingsmiddelen. De Raad besloot opnieuw aan te dringen op vrije import van be strijdingsmiddelen, gezien de zeer grote prijsver schillen tussen Nederlandse en buitenlandse mid delen, hetgeen in het kader van de E.E.G. moge lijk moet worden geacht. Georganiseerde rattenbestrijding. Gezien de noodzaak van een zo intensief mogelijke ratten bestrijding werd besloten de volledige medewer king van alle gemeentebesturen te vragen, in het bijzonder aan die gemeenten die hieraan tot op heden te weinig aandacht hebben besteed. Met name betreft zulks ook de nazorg. Aan de Hoofd inspectie voor de Hygiëne van het Milieu zal wor den verzocht ook voor Zeeland een controleur aan te stellen, die deskundige voorlichting kan geven en coördinerend kan optreden bij de bestrijdings- acties en de nazorg. Naleving distelverordening. In verband met de in 1968 ontvangen klachten, betreffende het niet tijdig bestrijden van de distels, werd besloten de medewerking van de praktijk en alle betrokken diensten te vragen om tot een zo gunstig mogelijk resultaat te kunnen komen. Met belangstelling werd kennis geoimen van de inhoud van een brief van de Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond, waarbij de nodige medewerking werd toegezegd voor de onkruidbestrijding langs sloot- en weg kanten. Stichting Nederlandse Uien-Federatie C. DE GEUS Om aantasting door de made van de uievlieg te voor komen is het noodzakelijk een preventieve bestrijding uit te voeren. De bestrijding van deze parasiet kan op drie manieren geschieden, tw. door een volveldsbehande- ling met spuitmiddelen, een rijenbehandeling met granu laten of een zaadbehandeling. VOLVELDSBEHANDEUNG MET SPUITMIDDELEN De middelen worden voor deze grondbehandeling ver spoten in 500 1 water per ha. Om vervluchtiging tegen te gaan moet de grond direkt na het spuiten oppervlakkig bewerkt worden. Deze bestrijdingsmethode is vrij duur en bovendien wat minder effectief dan de rijen- of zaad behandeling. Voor de teelt van zilveruien is een vol- veldsbespuiting echter de enige mogelijkheid. Hiernaast wordt ook bij tweedejaars plantuien wel van deze bestrij- dingsmethode uitgegaan* De voor dit doel aanbevolen middelen en doseringen per ha zijn: 10 1 Phvtosol vl.b. 50%, 24 kg/1 Birlane 25% of 30 kg/1 Basudine 20%. RIJENBEHANDELING jVIET GRANULATEN Bij deze toepassing worden de middelen tegelijk met het zaad in de zaaivoor gebracht. Dit gebeurt met een op de zaaimachine gemonteerde granulaatstrooier. Behalve met de speciaal voor dit doel vervaardigde Horstine Farmery granulaatstrooier kan het granulaat ook met goed gevolg met een op de zaaimachine gemonteerde tweede zaaibak worden verstrooid. Aanbevolen middelen en doseringen per ha voor een rijenbehandeling zijn: 25 kg Phytosol 7.5%, 30 kg Basu dine 5.5%, 30 kg dichlofenthion 5% (Avlitox, Asepta- cidal, Birlatox, Liro VC 13 en Tri VC 13) of 12 kg chloorfenvinfos 10% (Birlane en Sapecron). De korrelgrootte en het soortelijk gewicht lopen bij de diverse middelen nogal uiteen. Om teleurstellingen te voorkomen is het noodzakelijk, dat door middel van af- draaiproeven wordt vastgesteld of de juiste dosering met de bescihkbare apparatuur verstrooid kan worden. Dc hooggekoncentreerde middelen Birlane en Sapecron kon den bij de tot nog toe uitgevoerde afdraaiproeven alleen op bevredigende wijze verstrooid worden met de Horstine Farmery granulaatstrooier en de Nordsten fijnzaadbak. ZAADBEHANDELING De enige hiervoor goedgekeurde toepassing is 75 gram Phytosol 20% per kg zaad. Voor de hechting van het poeder aan het zaad is een hoeveelheid water van 75 cc per kg zaad voldoende. De behandeling wordt kort voor het zaaien uitgevoerd. Om het klitten van vochtig zaad in de machine te voor komen moet het zaad na de behandeling even nadrogen. Voor het vaststellen van de te verzaaien hoeveelheid zaad is het uitvoeren van een afdraaiproef noodzakelijk. Na een juist uitgevoerde behandeling mag een goede werking tegen de made worden verwacht. Evenals in het verleden bij gebruik van dieldrin bestaat ook bij deze behandeling risiko op kiembeschadiging. Goed kiem- krachtig zaad is daarom een eerste vereiste voor een zaadbehan deling. PAASVEETENTOONSTELUNG OOSTBURG De Oostburgse Paasveetentoonstelling en -markt wordt dit jaar gehouden op woensdag, 19 maart 1969. De tentoonstelling, waarvoor inzending mogelijk te van vetvee, handelsvee, slachtschapen en slachtvar- kens, wordt gehouden op het Kerkplein te Oostburg. De keuringen beginnen om half 2 's middags. TE VERWACHTEN AANBOD SLACHTVARKENS In de maand januari 1969 werden volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek 86.200 zeugen gedekt, dat is 5,5 meer dan in januari 1968 (81.700). Begin 1970 kan dan een grote produktie van varkensvlees worden verwacht. Of de afzetmoge lijkheden hiermee gelijke tred zullen houden, is nu nog moeilijk te bepalen. EEN LANGE GROEIPERIODE bij zomertarwe geeft een hoge kg opbrengst en een steviger ge was. Fébruarizaai is dan ook veel beter dan eind maart. Na een nachtvorst is de grond, goed te be rijden. Zorg alles klaar te hebben om bij een goede gelegenheid direct Uw slag te slaan. SUIKERBIETEN EN ANDERE FIJNE ZADEN vragen een prima zaaïbed met enkele centimeters losse grond op een vastere ondergrond. Bij een ongelijke ligging van de ploegsneden kunt U bij het zaaien zo'n zaaïbed niet maken, ook al hebt U prima werktuigen. Zware kleigrond moet daar om nu met een cultivator vlak getrokken worden. DE BOER VAN HET GEMENGD BEDRIJF stelt in het voorjaar een bouwplan op voor zijn akker- bouwgedeelte. Voor het grasland neemt hij het ech ter veel gemakkelijker op. Toch is ook hier een planning nodig voor afweiden, voordrogen, maai- kneuzen en hooien met een aangepaste bemesting. Neem daarom potlood en papier en teken aan welke percelen U voor weiden en voederwinning wilt ge bruiken. BIJ METINGEN is gebleken dat bij zaaimachines de ene pijp soms 2x zoveel zaaizaad geeft dan de andere. Als men dit na de opkomst waarneemt is het te laat en het volgend jaar is men het weer vergeten. Draai daarom nu Uw machine af en stel het zaaimechanisme bij. LICHT IS ÉÉN VAN DE BELANGRIJKSTE fac toren bij het voorkiemen van pootaardappelen. Hoe meer licht, hoe korter en steviger de spruiten zul len zijn. Door middel van T.L. lampen kunt U ex tra verlichting geven. Hiertoe wordt per 4 vier kante meter vloeroppervlak een standaard ge plaatst met twee boven elkaar geplaatste lampen van 40 watt, kleur 29 of 55 warmtint is hiervoor het beste geschikt. (aangesloten bij de K.N.S.B.) Programma voor het 12V2-jarig jubileum in „De Halle" te Axel op 7 maart 1969. Aanvang 20.00 uur. Op veler verzoek presenteren leden van Ar ijsclub het toneelstuk van A. v. d. Lugt. In de foyer speelt het dansorkest Frans Bonne. Entree voor niet-leden ƒ3, Kaarten aan de zaal vanaf 19.30 uur. Alle belangstellenden zijn van harte welkom I 0

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 13