Welke appel en pererassen gaat Nederland telen Groenteteelt onder glas DINGEN VAN DE WEEK i de Tuinbouwdag van het K.N.L.C., gehouden op 21 februari jl. te Amsterdam, werd door ir. S. G. Roosje een lezing gehouden over het appel- en peresortiment. Zijn betoog was uitermate boeiend en goed gedocumenteerd. In de ondertoon was bezorgd heid voor de nabije toekomst te beluisteren. Allereerst stelde de heer Roosje eens te meer dat in vrijwel de gehele wereld een enorme produktie- uitbreiding van appels heeft plaats gevonden, die thans nog niet ten einde is. Met cijfers toonde hij aan dat Nederland hierbij be slist niet vooraan heeft gelopen, zoals wel wordt be weerd. Integendeel, in ons land is de produktie min der uitgebreid dan in de E.E.G. Ook ten opzichte van de toename in heel Europa en zelfs t.o.v. de we- reldproduktietoename is de uitbreiding in Nederland minder dan het gemiddelde geweest. Wereldproduktie x 1.000 ton gem. gem. toename 1959/60 1965/66 E.E.G. tafelappels 3699 5208 41% Europa totaal 8438 11747 39% Totaal wereld 17471 22025 26% Nederland 303 354 17% Hieruit blijkt duidelijk dat de uitbreiding in ons land naar verhouding vrij gematigd is geweest, vergele ken met vele andere landen. Waar was de uitbreiding het sterkst? De volgende tabel geeft hiervan een overzicht. Appelproduktie x 1000 ton gem. gem. toename 1959/60 1965/66 China 500 1750 250% Frankrijk 482 1275 165% Libanon 44 106 140% Turkije 191 395 107% Hongarije 185 381 105% Z.-Afrika 78 157 101% Rusland 1000 1875 87% Italië 1505 2347 56% (Nederland) (303) (354) (17%) VOORAL VEEL GOLDEN f)E sterke uitbreiding is vooral een explosie van Golden Delicious. In Frankrijk neemt dit ras zelfs meer dan de helft van alle appels voor zijn re kening. Ook in Nederland is veel Golden geplant. Ja renlang was het ca 40% van het aantal bomen dat door de N.A.K.-B. werd gekeurd Golden Delicious en in het afgelopen seizoen 1967/68 werd zelfs een record geboekt met meer dan 50% van het totaal. Het aan tal geplombeerde Golden boompjes steeg van 0,75 miljoen in 1966/67 tot 1,25 miljoen in 1967/68, dus met een half miljoen. Deze grote aanplant zal uiteraard van veel invloed zijn op het aanbod in ons land. Over enkele jaren is te verwachten dat de Golden met een produktie van ca 135 miljoen kg niet minder dan 30 pet van alle appels zal uitmaken, tegenover 81 miljoen Cox's (18 pet), 60 miljoen kg Goudreinette (13 pet) en 10 miljoen kg James Grieve (10 pet). Gezien het feit dat de Golden over ca 7 maanden kan worden aangeboden, zou dat percentage van 30 nog niet onrustbarend behoeven te zijn. De consu ment zal echter vragen naar goede kwaliteit en va riatie in het aanbod. De Golden voldoet beter in een warmer klimaat dan het onze, wat mede van invloed is op de kwali teit. Uit marktonderzoek van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen is gebleken dat de Cox's heel wat gunstiger werd beoordeeld op het punt van smaak en kwaliteit dan de Golden. In de situatie van nu, waarin er in de E.E.G. een Golden Delicious overschot is, ligt onze kracht voor de toekomst niet in het verder opvoeren van de Gol den Delicious produktie. Het is een heel normaal menselijk verschijnsel dat de consument in de tijd dat hem steeds maar Golden wordt voorgezet, wat anders wil. De koper zoekt bewust of onbewust naar contrast. In het verleden is het rassensortiment voort durend gewijzigd. Er is geen enkele reden om te ver onderstellen dat de Golden Delicious het eindpunt is. Mede gezien het resultaat van het voornoemde on derzoek van het Centraal bureau zit de kracht van onze appel teelt op de duur waarschijnlijk in andere rassen dan Golden Delicious. In rassen die meer aan ons klimaat zijn aangepast dan Golden Delicious, al dus de heer Roosje. WELKE APPELRASSEN? Voor de beantwoording van de vraag welke appel rassen Nederland gaat telen moet eigenlijk eerst de vraag of Nederland appels zal blijven telen, worden beantwoord. Hierop heeft de minister van Landbouw al met ja geantwoord. Op de vraag voor hoeveel Ne derlandse appelproduktie er plaats is, durft ir. Roosje voorzichtig te antwoorden: voor zo ongeveer 400.000 ton. Dat is ongeveer het huidige produktieniveau. Wat de rassen betreft heeft de prijsontwikkeling in de laatste jaren al aangetoond dat er voor de Golden minder muziek in de prijs zit dan voor Cox's en Winston. De indruk is dat er behoefte is aan een goe de rode winterappel. De Winston voldoet aan hoge eisen. Vooral voor het zuidwestelijk zeekleigebied biedt dit ras goede mogelijkheden voor een rendabele produktie. Als andere rassen die een plaats verdienen noemde de heer Roosje verder de Goudreinette, Benoni en op bescheiden schaal Rode Jonathan. Bij de Goudrei nette vroeg hij zich af wat de voorkeur zou verdie nen: gewone Goudreinette of een rode mutant. Voor-, al was hij niet gerust of de mutant Schmitz-Hüb# (Bieling) blijvende waardering bij de consument zow ondervinden. Als beproevenswaardig herfstgewas werd de Oditt genoemd. Een ras dat goede eigenschappen heeft! vroege, regelmatige en hoge produktie, geschikt voor moderne plantsystemen. Redelijke smaak en kan mooi rood gekleurd zijn. De vraag is of de appels ook bij oudere bomen voldoende zullen kleuren, daarom is toch voorbehoud gewenst. Het risico dat aan dergelijke nieuwe rassen verbonden is, zou eigenlijk door een tegemoetkoming ondervangen moeten worden. Het lijkt gewenst aan dit aspect spe ciale aandacht te schenken, omdat het van uitermate groot belang is dat onze appelteelt nieuwe impulsen krijgt. KALM AAN MET PEREN Wat de kansen voor de peren teelt betreft was ir. Roosje meer terughoudend dan voor de appels. Dit vooral, omdat de klimaatomstandigheden in ons land (met uitzondering can Conference) zodanig zijn, dat de concurrentie uit zuidelijker streken moeilijk zal zijn. Onze perenproduktie zal daarom waarschijnlijk niet moeten uitbreiden, doch eerder iets moeten inkrim pen omdat een deel van de zomerrassen wordt over genomen door druiven, perziken e.d. Daarbij moet men tevens bedenken dat in de E.E.G. ook bij de peren een zeer sterke uitbreiding heeft plaatsgehad. In Italië nam de produktie in de periode van 1959 tot 1968 zelfs toe met 170%. Op 't ogenblik is Frankrijk bezig het Italiaanse voorbeeld te volgen, zodat ook in dat land een verdubbeling van de pro duktie wordt verwacht in het tijdvak 1960-1970. De Europese perenmarkt lijkt nu al een eind verzadigd te zijn. Wat de rassenkeuze betreft: met mate Conference, Doyenne'en Bonne Louise en misschien ook nog wai Hardy. Dat laatste ras in de hoop dat door gebruik van groeiregulatoren de boom vroeger vruchtbaar gemaakt kan worden. Opvallend is vele aanplant van Doyenne* de laat ste jaren. Het ras werd zelfs meer geplant dan de Conference. Hoewel de kwaliteit van deze peer na tuurlijk uitstekend is, kan een groot aanbod in de toekomst toch wellicht prijsdrukkend werken. Moge lijk kan echter de kostprijs worden verlaagd door hoger produktie per ha; het fruitteeltkundig onder zoek biedt in dit opzicht wel perspectieven. DE TOEKOMST In zijn slotwoord benadrukte ir. Roosje nogmaals dat hij voor de toekomst in feite meer optimisme kan opbrengen voor de concurrentiekracht van de appelteelt dan voor die van de perenteelt. Tevens stelde hij dat de rassenkeuze een belangrijke beslissing is die iedere teler zelf moet nemen. Dat houdt in dat de ondernemer zich niet achter de pro-i fetie van een ander mag verschuilen, doch zelf de verantwoordelijkheid moet aanvaarden. A.v.O, In de week die voorbij ging heeft de verkoop van knolselderij op de veiling in Kapelle-Biezelinge ons bezig gehouden. Er werd 66 ha aangeboden en hiervan werd de helft verkocht tegen de prijs van f 22,20 per 100 kg. Het restant werd opgehouden op deze prijs en zal nu door de hiervoor benoemde commissie worden ondergebracht bij industrie of exporteurs. De prijs die werd besteed ligt 3 cent per kg ho ger dan het vorig jaar en dat is in elk geval een BETERE STEMMING VOOR CONFERENCE De betere stemming voor Conference waarvan sinds begin februari sprake is op de Zeeuwse fruit veilingen, heeft zich in de afgelopen periode goed kunnen handhaven. Er bleef vraag naar deze peer vooral voor Enge land en Noorwegen en de kleine maten van dit ras kwamen voor wat de klasse I betreft op 34 cent per kg terwijl de grote en middelmaten wer den verkocht tegen prijzen die lagen rond 40 cent per kg. De klasse II kwaliteit was 25 cent per kg goedkoper. Minder goed ging het met de Doy- enné du Cornice. De mooiste partijen konden nog worden verkocht voor export naar België tegen prijzen die lagen rond 50 cent per kg maar een TELEAC (Vervolg van pag. 6) Dit inzicht is nog duidelijker te maken door de samen stelling van een zogenaamde arbeidsfilm. Het is dan mo gelijk in één oogopslag te zien in welke maanden men een tekort heeft aan arbeid en wanneer er misschien een arbeidsoverschot is. Ideaal is natuurlijk als de behoefte aan arbeid precies in overeenstemming is met de be schikbare hoeveelheid, maar dit is nooit te verwezen lijken. Een voorbeeld van een arbeidsfilm is te zien op bevredigende ontwikkeling. Dat was overigens ook nodig want de prijs van het vorig jaar was te laag. Jammer was het. dat de overige veilingen van Zuid-Beveland en Walcheren vooraf zaken hadden gedaan en hierdoor bij de openbare verkoop ten minste drie geregelde afnemers van dit produkt reeds bij voorbaat geheel of gedeeltelijk hadden uitgeschakeld omdat ze voorzien waren. We zullen daar niet verder meer op in gaan. Het is gebeurd en voorbij, al blijft zulk een verdeeld optreden jammer. We zullen het maar steken op een van de onvolkomenheden van het bestaande afzetbestel. Ondertussen staan we vlak voor de eerste maart en enige tijd geleden is medegedeeld dat we om- groot deel van het aanbod van dit ras ging weg tegen prijzen van 25 tot 35 cent per kg. Dit ras heeft nu kennelijk haar tijd gehad. Wat de stoof peren betreft bleef de prijs van de St. Remy vrij constant op 30 tot 35 cent per kg. Het aanbod van appels was niet bijzonder groot en de afzet had voor wat de belangrijkste rassen betreft een vrij rustig verloop. Golden Delicious noteerde voor de beste partijen in de meest gevraagde maten tussen 50 en 60 cent per kg en de maat 6570 mm werd verkocht voor 35 tot 45 cent terwijl de maat 6065 mm tussen 30 en 35 cent per kg noteerde. Klasse II Golden Delicious werd er nog al wat aangeboden en hier voor werd tussen 30 en 45 cent per kg betaald. afbeelding 4. Daaruit is te zien wanneer er een grote arbeidspiek is en in welke periode er betrekkelijk weinig arbeid wordt gevraagd. Als we weten dat op het bedrijf waarvan deze arbeidsfilm is gemaakt, ongeveer 500 arbeidsuren per maand beschikbaar zijn, dan is ook ge makkelijk de mate van zowel het tekort als het overschot aan arbeid per maand vast te stellen. Dit is in het be treffende voorbeeld niet gunstig. Vandaar dat men er toe is overgegaan om een volgend jaar (1967) de tomaten niet meer door te telen, maar chrysanten als nateelt te nemen. Dit geeft een geheel andere arbeidsfilm. Het is nog geen fraai, horizontale lijn, maar de extreme pieken zijn toch verdwenen, evenals de perioden van een groot arbeids overschot Legt men beide arbeidsfilms over elkaar, wat streeks deze datum vanwege de Europese corrn missie, voorstellen zouden kunnen verwachten voor het tuinbouwbeleid in de E. E. G. in de komende ja ren. Met grote belangstelling wachten we af wat daaruit te voorschijn zal komen. Dat er veel onbehagen is binnen onze kring en met name voor wat de fruitteelt betreft, zal deze week ook tot uitdrukking zijn gekomen op de M F. O.-vergadering in Utrecht. Op het moment dat we dit schrijven staat vast dat ook vanuit Zeeland vele fruittelers deze dag bezocht zullen hebben en gezien de namen van hen die daar hebben gespro ken twijfelen we er niet aan of duidelijk zal tot uitdrukking zijn gekomen wat er leeft binnen deze bedrijfstak. Goede vraag was er naar mooie partijen Win ston waarvan dan tussen 85 en 95 cent per kg werd betaald. Winston met wat weinig kleur deed voor wat de meest gevraagde maten betreft tussen 75 en 85 cent per kg. Grote vraag bestond er naar Goudreinette waar van het aanbod zeer klein was. De prijs van de klasse I en klasse II kwaliteit boven 65 mm lag algemeen tussen 85 en 95 cent per kg. Jonathan werd er weinig aangeboden. Hiervoor werd tot rond en soms iets boven 50 cent per kg betaald. De vraag naar zoete appels blijft groot maar het aanbod is klein. Zoete ermgaard werd eind vorige week verkocht tegen prijzen van 80 tot 90 cent per kg voor wat de grote en middelmaat betreft in afbeelding 6 is gebeurd, dan ziet men duidelijk de verschillen en ook de verbetering die is verkregen. Aan de hand van een arbeidsfilm kan de benodigde arbeid voor een bepaalde teelt of teeltcombinatie vrij behoorlijk worden gepland. Blijkt nu dat een bepaalde piek niet helemaal is weg te krijgen, dan weten we ruim te voren hoe groot de extra arbeidsbehoefte is en wan neer deze nodig is. Men kan op grond hiervan tijdig eventueel een loonwerker of losse arbeidskrachten in schakelen. Naarmate een bedrijf groter is en er dus meer met personeel moet worden gewerkt, zal men de plan^ ning meer gedetailleerd moeten opzetten. Het kan dan zijn dat men met een maandplanning niet uitkomt maar dat er week- of zelfs dagplannen worden gemaakt. u

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 11