VICON" Nieuw-Vennep Bezoek de Vicon voorlichtingsavonden Groenteteelt onder glas r\E hulpverlening kan geschieden door een wekelijkse uitkering voor de nor male kosten van levensonderhoud en daar naast zo nodig ook bedrijfskapitaal. Dit be drijfskapitaal kan verstrekt worden als rente dragende lening, als renteloze lening of als schenking. TuiNBouwKLANKEN Onderhoudt uw machines Attentie Landbouwers in Zeeuws-Vlaanderen I 33 TELEAC (Vervolg van pag. 6) Een goed voorbeeld hiervan is Botrytis bij sla. Als de sla vanaf het begin goed kan door groeien zal de Botrytisschimmel veel minder kans krijgen dan wanneer groeistagnaties optreden. Resistente rassen. Daar waar dit mogelijk is zal men ziekteresistente rassen moeten telen. Deze resistente rassen zijn voor bepaalde gewassen en bepaalde ziekten reeds aanwezig. Er is de laatste tien jaar bijzonder hard naar gezocht. Dit werk is voornamelijk uitgevoerd door het Instituut voor Veredeling van Tuinbouwgewassen te Wageningen. In bepaalde gevallen heeft men bij dit veredelings- werk bijzonder fraaie resultaten bereikt. We mogen echter beslist niet verwachten dat men ondanks de te verwachten vorderingen in de toekomst alle ziekten middels resistentie kan doen verdwij nen. We zullen in bepaalde gevallen toch nog ge bruik moeten makèn van bestrijdingsmiddelen. Vroeg bestrijden. Als men bestrijdingsmiddelen moet gebruiken, moet dit vroeg in het groeiseizoen worden gedaan. Er zijn hiervoor dan vele mogelijk heden. Beperken we ons tot de sla, dan kan men bepaalde middelen met succes gebruiken vóór het planten (bijv. PCNB). Zo'n behandeling voor het planten betekent veel minder residu bij de oogst. Een andere mogelijkheid is de toepassing van grote hoeveelheden van een bestrijdingsmiddel (bijv. TM TD) kort na het planten. Er wordt dan een uit stekende bestrijding verkregen. Het voordeel is verder, dat op het moment van oogsten de bladeren die aanvankelijk zo zwaar met het middel zijn behandeld weg worden gesneden en daarmee tevens cla restanten van de bestrijdingsmiddelen. Een aspect dat we speciaal in verband met de sla willen noemen is de luisterbestrijding. Men heeft de gewoonte een aantal weken voor de oogst nog een luisbestrijding toe te passen. Dit is eigenlijk niet nodig. We kunnen de luisbestrijding zonder bezwaar sterk vervroegen. Als er gedurende de op kweek of kort na het planten een goede luis bestrijding is uitgevoerd, dan betekent dit, dat we later in feite aan de luisbestrijding niets meer be hoeven te doen. Wanneer we n.l. de luis tijdens of kort na de opkweek voor 100 doden, dan is de kans op hernieuwde luisaantasting in het gewas vrijwel nihil. Er zijn in de periode dat er onder glas sla wordt geteeld meestal geen vliegende lui zen meer aanwezig, die in feite de enige besmet tingsbron vormen voor de sla onder glas. ADVIES AAN FRUITTELERS f)OOR de slechte fruitprijzen gedurende de laatste jaren zijn vele telers in finan ciële moeilijkheden gekomen. Dit geldt vooral voor fruittelers, die grotendeels met geleend geld hun bedrijf gefinancierd hebben. De be talingen van rente en aflossing moeten door gaan en ook het gezin moet onderhouden worden, terwijl de bedrijfsresultaten onvol doende zijn om aan deze verplichtingen te voldoen. Fruittelers, die in deze bijzonder onplezie rige situatie verkeren worden uitdrukkelijk gewezen op de mogelijkheid van hulp via de z.g. Rijksgroepsregeling Zelfstandigen. Dit is een regeling in het kader van de Algemene Bijstandswet, die tot doel heeft om zelfstan dige ondernemers te helpen, wanneer zij door omstandigheden buiten hun eigen schuld in financiële moeilijkheden zijn gekomen. Om voor deze financiële hulp in aanmer king te komen, moet uiteraard aan een aantal voorwaarden voldaan worden. De belangrijk ste zijn wel, dat de aanvrager geschikt moet zijn om zelfstandig ondernemer te blijven, dat MET FINANCIËLE MOEILIJKHEDEN het bedrijf voldoende middelen van bestaan moet kunnen opleveren en tevens dat de aan vrager niet door andere kredietverschaffers op een verantwoorde manier kan worden ge holpen. Voor een aanvrage voor hulp via de Rijksgroepsregeling Zelfstandigen dient men zich te wenden tot de afdeling Sociale Zaken van de woongemecnte. A LVORENS fruittelers echter een aan- vrage indienen is het zeer gewenst, dat zij overleg plegen met de economisch-sociaal voorlichter van de Z. L. M. Samen met deze funktionaris kan dan bekeken worden of het zin heeft om een dergelijke aanvrage in te dienen en zo ja, hoe de aanvrage dan het beste kan opgesteld worden. Het is mogelijk, dat de economisch-sociaal voorlichter de aanvrage bij de gemeente in dient en hierover kontakten opneemt met de betrokken ambtenaren. De uitdrukking „een goed begin is het halve werk" geldt zeer zeker ook voor de aanvrage voor hulp via de Rijksgroepsregeling Zelf standigen. Uw standsorganisatie staat hierbij via hun sociaal-economische voorlichters klaar voor informatie en begeleiding. Men kan zich rechtstreeks wenden tot de heren A. van Oosten en J. Markusse, dan wel schriftelijk of telefonisch kontakt opnemen met het sekretariaat te Goes. De sneeuw heeft ook op SCHOUWEN-DUTVE- LAND het werk in onze bedrijven een eindweegs stilgelegd. Ik geloof dat velen van ons wel zaten te wachten op een niet al te strenge vorst. Dit om het snoeihout met de snoeischuif op te ruimen, want het is zeer gewenst dat dit gebeurt met een bevroren grond. Dit omdat onze grasbanen, nog niet hersteld van het najaar 1968, zeker nog niet meer beschadigd dienen te wordetn. Wellicht zal, wanneer dit mogelijk is, met het versnipperen van het snoeihout getracht worden de grasbanen zoveel mogelijk te sparen. Op het moment dat we dit schrijven (17 febr.) ligt de sneeuw er ongeveer 9 dagen en een bekend gezegde luidt 9 dagen wordt 9 weken. Zonder al te bijgelovig te zijn, kan dat toch nog wel eens enkele weken worden en zodoende een behoor lijke vertraging kunnen geven voor hen die nog al wat moeten snoeien en planten. Wat wel met dit weer kan gebeuren is onze machines eens een goede beurt geven. Zo langzamerhand gaat dit toch ook wel een beetje aan het verslappen. Dat is ook wel een gevolg van het feit dat er weinig bedrijven zijn die met personeel werken. We bedoelen hier meer mede, de toestand zoals die enkele jaren terug nog was. Dan werd bij regen en vorst de knecht, of zo u wilt de medewerker, opgedragen om de machines schoon te maken. Deze mensen zijn grotendeels verdwenen, en dat is te zien aan het machinepark! Want zelf hebben we veelal bepaald niet zoveel ambitie voor dit werk; vooral niet als het een beetje „fris" is in de schuur Toch zullen we zo nu en dan eens met een poetslap over ons kapitaal moeten gaan, om al te snelle achteruitgang tegen te gaan. We hebben ook het idee dat service-beurten al maar uitge steld worden, want dat kost ook weer geld. De vraag is echter wat meer geld kost: de service beurt of het uitstellen daarvan! Laten we beden ken, dat het nog maar een korte tijd duurt en dan gaan onze machines weer s/iorren. We vergen veel van ons materiaal en we zijn er zeer afhan kelijk van. Geef het de aandacht en de verzor ging die het toekomst. Onderwerp „VOORJAARSMECHANISATIE". DINSDAGAVOND 25 FEBRUARI in het Cultureel Centrum „DE HALLE" in AXEL. Aanvang half acht. En DONDERDAGAVOND 27 FEBRUARI in het Hotel „DU COMMERCE" (M. A. Mabesoone) in OOSTBURG. Aanvang half acht. Er is tevens een SHOW VAN DIVERSE VICON-PRODUKTEN Wij nodigen U vriendelijk uit één van deze avonden bij te wonen. Namens de handelaars van VICON-produkten, SLAKAART De laatste twee seizoenen is aan de telers van sla een z.g. slakaart gezonden waarvan de tekst hier bij is opgenomen. Daarop zijn de mogelijkheden vermeld die er voor de ziektebestrijding zijn, even als de tijdstippen waarop de bestrijding moet wor den uitgevoerd. Wanneer men zich nauwgezet aan dit schema houdt, is er geen enkel risico dat men een te hoog residu op de sla veroorzaakt, terwijl de aangegeven ziekten afdoende worden bestreden. Het is daarom dat deze slakaart nogmaals in de aandacht van iedere glasslateler wordt aanbevolen. Hang dit op in schuur of kas SLATELERS Beperk het gebruik van bestrijdingsmiddelen Resten van bestrijdingsmiddelen op sta kunnen de verkoop ernstig belemmeren Daarom dienen de voorschriften nauwgezet te worden opgevolgd. Houd u dus aan de voorgeschreven midde len, hoeveelheden en wachttijden. Valse meeldauw (wit) Op zaai- en plantenbed om de 5 dagen stui ven met 2 gram zineb-stuifpoeder per m2. Tot maximaal 14 dagen na het uitplanten nog slechts 1 x stuiven met 2 gram zineb- stuifpoeder per m2. Zwartrot en Smeui De onderstaande drie bestrijdingsschema's zijn toegestaan. Behandelingen vóór 't plantenBehandelingen na het planten tot 7 dagen tot 4 weken na het planten vóór de oogst (periode 1 mrt- 1 nov.) tot 6 weken vóór de oogst (periode 1 no- vember-1 mrt) Schema l Max. per m2 Max. per m2 Geen 15 gr. PCNB 10 gr. TMTD bestuivingen (quintozeen) (thiram) meer toepassen of stuiven stuiven 12 gr. Asepta Combisan (quintozeen dichlo- ran), of 25 gr. Liro- Captol (quintozeen captan) of 8 gr. Ailisan (dichloran) Schema II Max. per m2 Geen 15 gr. PCNB behandeling quintozeen) uitvoeren of 12 gr. Asepta Combisan (quintozeen dichlo ran), of 25 gr. Liro- Captol (quintozeen captan) of 8 gr. Ailisan (dichloran) Schema III Geen behandeling vóór het planten Ten hoogste 2 x stuiven met max. per m2: 2 gr. TMTD (thiram), of 2 gr. Ailisan (dichloran), of 2 gr. Phaltan Max. per m2 12 gr. Asepta Combisan (quintozeen dichlo ran) tussen het gewas strooien Ten hoogste 2 x stuiven met max. per m2: 2 gr. TMTD (thiram), of 2 gr. Ailisan (dichloran), of 2 gr. Phaltan Roken met Myfusan (tecnazeen) is toege staan tot uiterlijk 4 weken vóór de oogst. Bladluis Bestrijding van bladluizen dient tijdens de opkweek en kort na het uitplanten plaats te vinden. Gebruik hiervoor malathion, Phos- drin (mevinfos) of lindaan rookkaarsen. In dien later toch nog bladluizen gevonden wor den, by voorkeur malathion of Phosdrin ge bruiken (tot 14 dagen vóór de oogst). Het gebruik van Aldrin en Heptachloor bij de groenteteelt onder glas is verboden Proefstation voor de Centraal Bureau Groente- en van de Fruitteelt onder glas Tuinbouwveilingen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 8