UIT DE PRAKTIJK Zelfspuiten in de belangstelling Aanpassing door schaalvergroting Rattenbestrijdingsaktie succes Uien zaaien met een precisiezaaimachine 7 - Afgelopen weekend werden we er nog eens aan herinnerd dat we ook in WALCHEREN nog steeds hartje winter leven. Ondanks dat de dagen nu aardig gaan lengen, wat altijd plezierig aandoet, kregen we nog een flink pak sneeuw met het nodige ongure weer er bij. We gingen al een beetje overmoedig worden en dachten zo het voorjaar in te gaan. Het zaaizaad is allemaal besteld, en soms dachten we al: zou 't wel op tijd beschikbaar zijn? Nu zijn we weer wat rustiger, al weten we dat het niet dikwijls voorkomt dat we in ons gebied vóór half maart goed werk kunnen doen op het land. Hopelijk krijgen we eind februari nog eens en kele flinke nachtvorsten, waardoor het mogelijk wordt de grond wat voor te bewerken met de kul- tivator. We krijgen dan meestal een wat regelma tiger zaaibed. Op percelen waarop we bieten willen zaaien kunnen we eventueel voorkomende kweekplek- ken nog bespuiten met 2530 kg T.C.A./ha. Hoe eerder we dit kunnen doen en hoe zwaarder de grond is, des te meer T.C.A. kan worden gebruikt. Het spuitseizoen begint al weer te naderen. Eind deze maand kan een D.N.O.C. bespuiting nodig sqn ter bestrijding van muur en kamille. Hoewel we een D.N.O.C. bespuiting nog niet weggooien, iis het wel zo dat we heel wat minder afhankelijk zijn geworden van D.N.O.C. door de komst van enkele bodemhubiciden geschikt voor granen. Mocht D.N.O.C. niet aangewend kunnen worden Terwijl we dit schrijven is er van de februari- maand al weer een week voorbij. Dit betekent nu siog rust op onze NOORD-BEVELANDSE lande rijen. Toch moeten de plannen voor het a.s. sei zoen nu wel definitief zijn vastgesteld. Het week end toonde ons met een flink pak sneeuw dat de winter nog echt niet voorbij is. Maar dit kan ook zeer vlug veranderen en vaak wordt er in februari el kunstmest gestrooid. Kalisalpeter op graszaad en bij 't gebruik van enkelvoudige of N-loze meng- smesstoffen kan bij vriezend weer over de ploeg- sneden soms al fosfaat of kali gestrooid worden. Ter verwijding van 'n te hoge zoutconcentratie tij dens de eerste groei van het gewas is het zelfs aan Ie bevélen de kunstmestgift te spreiden. De laat ste 2 jaar met betrekkelijk droge maart- en april maanden is het verschijnsel van groeiremming door te veel zout in de bodem zelfs herhaaldelijk geconstateerd. Bij het gebruik van mengmeststof- fen kan men dit verschijnsel ook trachten te voor- of niet het gewenste resultaat hebben gegeven dan kunnen we altijd nog gebruik maken van Tribunil, Certrol Eptapur Speciaal of Noe 2913. Deze middelen doen in een stadium, dat het voor D.N.O.C. te laat is wat betreft gróótte on kruid en gewasontwikkeling, nog zeer goed werk. Het lijkt niet onmogelijk dat in de toekomst D. N. O. C. geheel door deze middelen verdrongen wordt. Verschillende collega's hebben zelf een land- bouwspuit aangeschaft deze winter. Voor het zelf spuiten komt dus nog steeds meer belangstelling. Bij gezamenlijke aanschaf tussen enkele bedrij ven kan hier aanzienlijk financieel voordeel uit voortvloeien. Vooral bij de verbouw van „spuit- intensieve" gewassen staat men er versteld van welke oppervlakte per jaar per bedrijf worden gespoten. Zelfspuiten kan zowel voordelen als nadelen geven, waarvan voor sommigen de financiële ge volgen moeilijk te begroten zijn. De belangstelling en vakkennis van de man die met de machine gaat werken zal op de resultaten van zeer grote in vloed zijn. Bij dit soort werk is het moeilijk en onverantwoord te gokken op een beetje geluk. Woensdagmiddag 19 februari wordt er in „De Brasserie te Middelburg een spuitmiddag gehou den waarop de laatste ervaringen op spuitgebied worden besproken. De bijeenkomst begint om 13.30 uur. komen door te totale gift enkele weken vóór het zaaien of poten uit te strooien. In de maand februari is het vaak ook mogelijk om nog een kweekbestrijding uit te voeren met T.C.A. op percelen waar dit jaar bieten zullen worden geteeld. Spuiten of strooien in een dose ring van ±<25 a 30 kg/ha. De te gebruiken hoe veelheid is mede afhankelijk van de zwaarte van de grond. Hoe zwaarder de grond hoe kleiner Te kans op groeiremming bij de bieten. De bedrijfsvoering in de landbouw is vooral de laatste tijd sterk in diskussie geweest. Ondanks alle diskussies en ook ondanks de teleurstellende resultaten van vorig jaar geloven we niet dat de Zeeuwse boer zijn bouwplan en zijn gewassen- keuze drastisch moet veranderen. Daar is geen reden voor of misschien kunnen we beter schrij ven dat daarvoor de perspectieven ontbreken. We zullen het op dit moment o.i. meer moeten zoeken in de perfektionering en een aanpassing aan ons De in januari uitgevoerde rattenbestrijdingsak tie op ZÜID-BEVELAND is volgens één van de initiatiefnemers uitgevoerde controle een groot succes geworden. Wat thans nog aan haarden is overgebleven is van geen betekenis meer. Wel is het gewenst dat de controle nog even dient door te gaan. Aanleg van voederplaatsen, steeds van haver gemengd met cumerine, droog, overdekt en niet bereikbaar voor honden, katten en/of wild, zijn in zulke gevallen noodzakelijk. Mede door de vlotte medewerking van zeer veel belanghebben den mag deze aktie dan ook als geslaagd be schouwd worden. De nog laat gezaaide wintertarwe kwam de laatste weken vrij vlot boven, vrij wat sneller dan vele toch verwacht hadden. Het blijkt dat de stand voldoende dicht is. Op vele percelen is zeer ondiep gezaaid, de veelal genoemde bezwaren hier aan verbonden blijken bij deze uitzaai vrijwel geen rol te hebben gespeeld. Naast wintertarwe die laat is gezaaid, is er ook al zomertarwe ge zaaid, dit is weer wel erg vroeg. Na een kleine opleving van de aardappelenprij- zen enkele weken terug is de prijs weer op een lager niveau beland. Hoewel er toch een behoor lijke export is geweest, vragen velen zich bij deze voorraden zich af hoe het verdere prijsverloop zal worden. Mede in verband met dit weinig opwekkende prijsverloop, vragen velen, en vooral op de klei nere bedrijven zich af, welke gewassen ze moeten gaan verbouwen om naast dekking van de ge maakte kosten toch een aanvaardbaar arbeids inkomen te verkrijgen. Voor de beide teelten weer in de afgelopen pe riode enige aandacht voor werd gevraagd, is de belangstelling nog niet zo groot. Deze contractteel ten van conservenerwten en stamslabonen zijn wel gewassen die geen vruchtwisseling en vrucht opvolging op bedrijven met veel granen interes sant kunnen zijn, geen saldo, en daar gaat het toch om, blijken ze zo ongeveer tussen de grane*i te liggen waarbij het risico toch steeds voor de teler blijft. huidige bedrijfssysteem dan in de drastische om schakelingen. Deze aanpassing betekent o.a. dat zowel bij de uitvoering van het werk als bij de afzet van de produkten aan verdere schaalver groting niet valt te ontkomen. D. HOOGHIEMSTRA S. N. Ui. F. ALS we zeggen dat het zaaien van zaai-uien overwegend gebeurt met de nokkenradzaai- machine, betekent dit niet dat aan deze methode van zaaien geen bezwaren verbonden zijn. Door de nokkenradzaaimachine wordt het zaad onregelma tig in de rij verdeeld. Hierdoor staan de uien op sommige plaatsen te dicht opeen, terwijl op andere plaatsen een te ruime stand voorkomt. Als geen speciale voorzieningen worden getroffen, valt het zaad bijgebruik van een nokkenradzaaimachine in te losse grond vaak te diep. Hierdoor komen de planten zwak en onregelmatig boven, hetgeen moeilijkheden geeft bij de verdere verzorging van het gewas. Om deze redenen neemt het gebruik van precisiezaaimachines in de uieteelt steeds meer toe. Met een voor dit doel goed uitgeruste machine is een betere regelmaat van de planten in de rij mogelijk, terwijl ook de afstelling op zaaidiepte gemakkelijker is dan bij de nokkenradmachine. Voorts verkrijgt men een smalle, gestrekte rij, waardoor sneller en doelmatiger machinaal gewied kan worden. Om precisiezaai van uien met goede resultaten toe te passen verdienen onderstaande faktoren alle aandacht. HET ZAAD DE grootte van uiezaad varieert van 1,53 mm doorsnede. De uniformiteit van een partij is afhankelijk van de herkomst en de jaargang. Meest al bestaat het grootste gedeelte van de handels partijen echter uit de fraktie 2,252,50 mm door snede. Evenals voor precisiezaad voor suikerbieten is het ook voor uien van belang, dat het zaad zo geliikmatig mogelijk van grootte is. Bij het onderzoek werden goede resultaten ver kregen met zaad van 2,002,75 mm doorsnede. Deze eveneens uit praktisch oogpunt aanvaardbare fraktie is ook als precisiezaad by de zaadhandel verkrijgbaar. (Zie verder pag. 15)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 7