TUINBOUWDAG '69 PINGEN VAN PE WEEK 6 KONINKLIJK NEDERLANDS LANDBOUW-COMITè VRIJDAG 21 FEBRUARI 1969, GRANDHOTEL „KRASNAPOLSKY" AMSTERDAM. Programma: 10.30 uur: Opening door do heer Ir. C. S. Knottnerus, voorzitter K. N. L.C. Terugblik en perspektief, inleiding door de heer G. W. Bos, voorzitter afdeling Tuin bouw K. N. L. C. Welke anoel- en pererassen gaat Nederland telen?, inleiding door de heer Ir. G. S. Roosje, directeur Proefstation voor de fruitteelt in de volle grond. Discussie. 1,4.00 uur: Organisatorische aangelegenheden. Sluiting. In verband met de uiterst moeilijke situatie waarin de Nederlandse fruitteelt thans verkeert, is in het morgenprogramma een belangrijke plaats voor deze sektor inge ruimd. Voor de ingediende voorstellen van de, gewestelijke landbouwmaatschaopiien en voor andere aan de orde te stellen punten biedt het middagprogramma ruimschoots ge legenheid. Uw aller aanwezigheid wordt zeer op prijs gesteld. PEREPRIJZEN TROKKEN AAN Eind vorige week was er sprake van een vrij be langrijk prijsherstel voor peren op de Zeeuwse vei lingen. In vergelijking met het begin van de week werd de Conference klasse I ongeveer 10 cent per kg duurder betaald en ook de Dovenné du Comice steeg voor de beste kwaliteiten met een zelfde bedrag. Eind januari leek het helemaal mis te gaan met de peren. De prijzen waren toen gedaald tot een diepte punt voor dit seizoen waarin we toch heus niet ver wend waren. Begin vorige week werd er nog Confe rence klasse I 5560 mm verkocht voor minder dan 20 cent per kg en de grote en middelmaten van dit ras bleven beneden 30 cent. Geleidelijk trókken vorige week de prijzen aan ën in het eind van de week betaalden exporteurs op En geland en West-Duitsland voor de kleine maat klas se I tussen 28 en 30 cent per kg en werd de grote en middelmaat verkocht voor 3240 cent. Het is te hopen da* het prijsherstel dat is ingetreden zich nog «ven zal voortzetten. Het kan het bewaarseizoen niet meer goed maken maar toch wel de zeer lage prij zen die tot nu toe gemiddeld werden besteed, iets doen optrekken. Doyenné du Comice klasse I deed eind vorige week in de meest gevraagde maten tus sen 60 en 65 cent per kg. Op 6 februari eindigde de zesde perecrisis van dit seizoen. Het is te hopen dat het ook de laatste is ge weest. Overigens bestaat tot 31 maart de mogelijk heid dat er interventie plaats vindt op de peremarkt. Wat de appels betreft bleven de aanvoeren ge ring. We dachten dat het in de belang van de afzet is indien er wat vlotter geruimd gaat worden. We hebben de indruk dat vooral degenen die niet in de pool zitten weer gokken op het eind van het sei zoen maar wanneer iedereen dat doet zal toch blij ken dat het niet gaat. Er werden mooie partijen Laxton Superb uit de gascellen aangeboden. Hiervoor werd voor wat de meest gevraagde maten betreft tussen 55 en 65 cent per kg betaald. De kleine maten waren moeilijk te verkopen en brachten weinig op. Golden Delicious van goede kwaliteit was onveranderd op 45 tot 60 cent per kg terwijl de klasse II al naar gelang van de kwaliteit tussen 30 en 50 cent per kg noteerde. Winston bleef gevraagd en noteerde tussen 80 en 90 cent per kg voor de zeer mooie partiien en tussen 65 en 75 cent per kg voor de klasse II in de meest gevraagde maten. Goudreinette was weer goed ge vraagd en noteerde voor de grote en middelmaten rond 75 ct. per kg en voor de kleine maat rond 65 ct. VERKOOP KNOLSELDERIJ IN KAPELLE Blijkens een mededeling van de veiling In Kapelle- Biezelinge zal daar op woensdag 19 februari a.s. om half twee 's middags via de veilingklok worden aan geboden ten verkoop, de opbrengst van plm. 60 ha knolselderij. Dat is het areaal dat de leden van deze veiling het komende seizoen willen telen op contract voor industrie en export. In voorgaande jaren werd steeds die knolselderij van alle Zuid-Bevelandse en Walcberse veilingen ge zamenlijk in Kapelle geveild, maar dat is nu niet het geval want de overige veilingen schiinen hun contrac ten reeds onderhands te hebben afgesloten. Het areaal van de veiling in Kaoelle is ongeveer 20 kleiner dan dat van het vorig jaar, toen via deze veiling 76 ha knolselderij werd gecontracteerd. Hiermede was Kapelle töen de veiling met het groot ste areaal knolselderii van ons land. De reden van het kleinere areaal van dit jaar ligt In de minder gunstige teeltresultaten in het afgelopen seizoen en het feit dat de „vrije" knolselderij de laatste maanden duur was, waardoor er ook wat meer „vrije knollen" ge teeld zullen worden. LOONADVIES TUINBOUW In de Hoofdafdeling Sociale Zaken van het Land bouwschap werd op 10 februari j.l. tussen de zes centrale organisaties overeenstemming bereikt over een loonadvies voor de af te sluiten nieuwe tuin bouw c.a.o.'s 19691970 die op 1 maart a.s. zullen ingaan. Het is de eerste maal, dat er voor de tuin bouw ee*? centraal loonadvies tot stand komt. Het advies houdt in een verhoging van alle weeklonen met 9,- en een arbeidsstijdsverkorting van 65 uur per jaar. Provinciaal zal, mede aan de hand van dit advies, overeenstemming bereikt moeten worden over de ionen en arbeidsvoorwaarden voor de pro vincie Zeeland voor het komende kontraktjaar. Een eerste bespreking in de afdeling Sociale Zaken van de Gewestelijke Raad voor Zeeland vond op vrijdag 7 februari plaats. Maandagmiddag 17 februari zal het gesprek vervolgd worden. BL INGEZONDEN HUIDIGE OVERPRODUKTIE AAN FRUIT NIET ALLEEN OP BUITENLAND SCHUIVEN Mijnheer de redakteur, J^AAR aanleiding van het artikel in het Zeeuws Land- en Tuinbouwblad van 7 februari 1969, betreffende de fruitcrisis zou ik enkele opmerkingen willen maken. Zoals te doen gebruikelijk wordt altijd naar oorzaken gezocht als er iets mis gaat hl een of andere bedrijfstak! Men probeert uit te kienen welke fouten er zijn gemaakt en wie of wat de schuld is van de malaise Het is een menselijke eigenschap om de schuld bij een ander te zoeken eer men er aan denkt de hand in eigen boezem te steken. Zo kan men in bedoeld ar tikel lezen dat de huidige overproduktie te wijten is aan onverantwoord grote, met subsidies gestimu leerde, uitbreiding in Frankrijk en Italië. Toch is het goed om in deze affaire wat genuan ceerder te oordelen. Natuurlijk is er in die landen een grote uitbreiding van het fruitareaal. Bovendien wordt, in tegenstelling me* overeenkomsten in de E. E. G., een verkapte subsidie gegeven zodat de be drijven in die landen goedkooo kunnen produceren met als gevolg een grote toevloed van fruit on de Nederlandse markt. Dat dit voor de Ned^riandse fruittelers een groot nadeel is spreekt vanzeF. Toch moeten we niet alleen naar de uitbreiding m het buitenland kijken. Ieder, die enigszins bekend is in de fruitteelt, zal weten dat men na de 2e wereld oorlog op enorme schaal is gaan uitbreiden in Neder land. De prijzen waren goed en zelfs vele landbou wers gingen tot aanplant van zeer grote percelen fruitbomen over. In de Noord-Oostpolder rezen de fruitaanplantingen als paddestoelen uit de grond 1 Kortom, overal is op grote schaal aangeplant. Het was te voorzien, en ook de bedoeling uiter aard, dat van de moderne uiterst vroege en vrucht bare rassen enorme massa's fruit geoogst zouden worden. Door de voorlichting werd die uitbreiding gestimu leerd. En als er mensen waren die hiertegen waar schuwden dan kregen die te horen dat er van over produktie geen sprake zou zijn. Als, zo werd dan ge redeneerd, iedere Nederlander een x-aantal kijo's fruit per jaar zou opeten, dan was er geen vuiltje aan de lucht Dat was nu m.i. een redenering waarmee je e? niet bent. Als iedere Nederlander zo of zoveel zou opeten, was er niets in de weg. Niemand kan echter met zekerheid zeggen of dat inderdaad zo zou zijn. Voorstanders van uitbreiding hadden nog verder kun nen gaan. Inplaats van 2 kisten, die ieder zou op eten, had men het ook oo 3 kisten kunnen zetten. Als men wat wil, is het maken van een aantrekkelijke prognose zeer in trek Het is nu echter wel uitgekomen dat de twijfelaars gelijk hebben gekregen. Natuurliik is het aantoonbaar dat het buitenlands fruit, gestimuleerd door kunst matige middelen, voor de Nederlandse fruittelers schadelijk is. Doch ook de, door de voorlichting gestimuleerde, uitbreiding in ons land is mede schuldig aan de crisis. Tot nadeel van de gevestigde Nederlandse fruit- bedrijven heeft op onverantwoordde wijze uitbreiding plaatsgevonden. Het is daarom onjuist om de huidige overproduktie alleen op het buitenland te schuiven Kortgene, Torendijk 97 A. WELLEMAN. LIET leek er op dat we zonder winter van be- tekenis het voorjaar in zouden gaan, maar op het moment dat we dit schrijven schijnt daarin toch verandering te komen. Het is gaan sneeuwen en er is sprake van toenemende vorstkansen. Als tuinders zijn we daar blij mee want de ontwikke ling van bomen en planten verliep de laatste we ken angstig snel. We weten wel dat een mens al tijd het meest lijdt van het lijden dat hij vreest en dat nooit op komt dagen en als tuinders ma ken we ons aan een dergelijke vrees dikwijls schul dig, maar dat neemt niet weg dat we toch blij zijn dat de snelle ontwikkeling van de laatste weken wat wordt afgeremd. Overigens is door het zachte en open weer, het werk de laatste tijd flink opgeschoten. Het snoeien moet op de meeste bedrijven door weinig mensen gebeuren maar is toch aJ ver gevorderd. Belang rijk is daarbij dat de moderne boomvormen een grote oppervlakte snoeien in een korte tijd moge lijk maken. De oude en grote bomen waar we met de ladder in moeten om de snoei goed uit te voe ren zijn voor een groot deel verdwenen en zullen stellig spoedig allemaal opgeruimd zijn. Degenen die deze winter hebben gerooid en soms ook ingeplant, zijn nog niet zo ver met hun werk want zij hebben moeten ervaren dat er heel wat komt kijken alvorens een oude aanplant hele maal opgeruimd is, zeker wanneer het om een oppervlakte van betekenis gaat. Er zijn verschillende loonbedrijven die zich ge- cpecialiseerd hebben in het rooien van oude boom gaarden en we hebben de indruk dat er overwe- gend goed werk door deze mensen wordt geleverd. Op woensdag 19 februari a.s. zal in Kapel!e-Bie- Het is dan ook verstandig van hun diensten ge bruik te maken indien men niet de zekerheid heeft dat men zelf kan rooien zonder bezwaar voor de meest noodzakelijke eigen werkzaamheden. We weten vanzelfsprekend niet hoe het komen de seizoen zal worden maar onder normale om standigheden is toch te verwachten dat 1969 een grote appeloogst te zien zal geven. Hoe de afzet- kansen hiervan zullen zijn, ligt ook helemaal in de toekomst en dus in het onzekere, maar toch zouden we er persoonlijk de voorkeur aan geven om een oude aanplant die toch weg moet, dit voor jaar te rooien opdat men nog een oogst van het een of andere landbouwprodukt kan hebben en geen zorg heeft om een mogelijke grote appelpro- duktie van oude en onrendabele bomen. Wanneer men aan de eisen voldoet, gaat het verkrijgen van de benodigde vergunning zeer vlot. Zijn er nog plannen om te gaan rooien dan kan dat nog goed uitgevoerd worden voor het nieuwe zaaiseizoen begirtf. CEN andere zaak waarvoor we bij herhaling de aandacht willen vragen is die van het regelmatig aanvoeren van fruit en dan speciaal van appels. We hebben daar al dikwijls op gewezen; helaas moeten we toch weer ervaren dat de aan voeren van goede appels de laatste weken te klein zijn. Het is dringend noodzakelijk dat hieraan op korte termijn wat wordt gedaan want niemand is ermee gediend dat we onze regelmatige afnemers naar buitenlands fruit sturen omdat we zelf onze produkten nog niet wensen te verkopen in de hoop op betere prijzen later in het seizoen. Of die betere prijzen er ooit zullen komen is trouwens de vraag zelinge via de veilingklok de knolselderij worden verkocht die de leden van deze veiling het komen de seizoen wensen te telen op contract voor in dustrie en export. In een circulaire aan de moge lijke afnemers van knolselderij berichtte deze vei ling dat enkel het areaal van haar eigen leden verkocht zal worden, dat is een oppervlakte van plm. 60 ha. Wat dat betreft is de situatie anders dan in de voorgaande jaren, want toen werd steeds via de veilingklok het totale kwantum van alle veilingen van Zuid-Beveland en Walcheren aangeboden. Met deze gewoonte is dit jaar gebroken. We verna men dat de andere bij de knolseiderijteelt betrok ken vfeilingen de teeltcontracten voor 1969 reeds hebben' afgesloten. Zij zullen wel goede redenen hebben gehad om aldus te handelen. Of ze er ver standig aan hebben gedaan zal blijken wanneer ook Kapelle a.s. woensdag haar knolselderij in het open baar heeft verkocht. We willen ons deze week ont houden van commentaar op dit knolselderij-gebew- ren. Wel zouden we er op willen wijzen dat er zon der twijfel weer veel knolselderij uitgeplant zal worden in het komende seizoen en hiervoor zijn planten nodig. Het telen van planten is niet ieders werk maar voor degenen die het goed kunnen en willen doen valt er wel wat In te verdienen. Ds tuinders die over voldoende platglas beschikken en de kennis hebben, doen verstandig om de mo gelijkheden van de plantenteelt te overwegen. Het zaaien voor de plantenteelt dient begin maart plaats te vinden. Vanzelfsprekend moet men eerst zorgen voor zekerheid omtrent de afzetmogelijkheden voor de planten alvorens het vrij dure zaad aan te kc pea

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 6