„Walcheren toch een fabriek J G. 22 |*E P.J.G. van de Afdeling Koudekerke bracht op donderdag 23 januari 1969 in Hotel Rijckborst te Koudekerke het onderwerp ter sprake en wel in de vragende vorm van: „Walcheren toch één fabriek???". Voordat dit onderwerp ter sprake kon komen is er heel wat werk verzet moeten worden. Allereerst moet men beginnen om 'n bepaald onder werp te kiezen, hetgeen bovendien de genodigden interesseert. Na veel puzzelen is bovenstaand onderwerp uit de bus gekomen. Hierna is de grote vraag of men de personen, welke enigermate hier bij betrokken zijn bereid zijn in een forum over dit onderwerp van gedachten te gaan wisselen. Dit is na veel moeite evenwel gelukt, getuige de aanwezigheid van de volgende forumleden: Mr. J. Drijber, burgemeester van Middelburg; Dr. Ir. J. Nijman, Directielid van Hoechst N.V.; Ir. J. Prins. Voorzitter van de ZX.M.; Mej. A. C. de Bruijn van Melis- en Mariekerke, Landbouwster; de heer J. P. de Regt. Directeur van de Zeeuwse V.V.V.; de heer A. Lampert, Gemeenteraadslid en Jong Landbou wer; de heer C. Hoek, Districtsbestuurder N.V.V., terwijl het forum onder leiding van Ir. H. Steur, directeur van de Christelijke Middelbare Land bouwschool te Middelburg stond. DAT het discussieonderwerp vele personen aan sprak. bleek wel uit het aantal aanwezigen, want de zaal was stampvol. Men begon met het ver tonen van verschillende dia's, welke bij de forum leden genomen waren, waarbij een vraaggesprek opgenomen was. Dit vraaggesprek ging over het werk en de hobby's van de forumleden en werd afgedraaid op een bandrecorder, zodat de aanwezi gen niet meer zo vreemd tegen al deze forumleden aan behoefden te kijken. Jammergenoeg was de burgemeester van Vlissingen deze avond door ziekte niet aanwezig. De heer Drs. D. Roemers zou anders ook nog aan het forum hebben deelgenomen, doch het gehouden gesprek met hem kon niet meer van de band geveegd worden en werd normaal af gedraaid. De hoofdzaak van deze avond was de vraag hoe wij als mensen hier moeten leven in de toekomst, moeten wonen en werken en wat er voor ons over blijft in de recreatie. Vooral nu Péchiney, naar kort geleden bekend geworden is, naar Vlissingen zal komen, was de vraag of de mensen nu maar in torenflats moeten gaan wonen. Deze aluminium- fabriek zal werkgelegenheid scheppen voor 800 tot 1000 personen, terwyl de gemeente Vlissingen erop rekent, dat 60 van deze werknemers in deze ge meente gaat wonen. Middelburg zal er ook nog wel een deel van krijgen en de rest gaat dan vermoede lijk naar het platteland van Zuid-Beveland. Een van de forumleden was van mening dat het met de uitlaatgassen wel mee zal vallen, daar men tegen woordig aan strenge bepalingen gebonden is. Met meer inwoners kan men echter ook meer doen, b.v. zwembaden aanleggen e.d. Naast de torenflats zul len er echter ook zoveel mogelijk eengezinswonin gen moeten komen, welke men natuurlijk zoveel mogelijk in de middenklasse moet houden. Al deze woningen hebben grond nodig, welke van de land bouw moet komen. Is de schoonheidscommissie er alleen maar om zaken af te keuren in de agrarische sector, want mogelijk moet van alles van de commissie wijzigin gen, dat alles veel duurder wordt. Fabrieken zijn ook niet altijd even mooi van aanzien, doch de bouw hiervan wordt bepaald door de veeleisende veilig heidsmaatregelen. Tussen een landbouwschuur en een fabriek zit nu eenmaal veel verschil. MEN vroeg zich deze avond ook af of het werke- lijkheid wordt dat Walcheren een „duurte- eiland" aan het worden is en dat de recreatie ook groter wordt. Tegen goede kwaliteit en grotere eisen staat een goede prijs, maar men moet natuur lijk niet gaan overvragen. De prijzen zijn niet te duur, op uitzonderingen na natuurlijk. Men beziet dit meestal maar van één kant, want ook de werk nemers gaan steeds meer verdienen, zodat de prij zen zullen stijgen. Het kan nu eenmaal niet van één kant komen. Als wij allen van de welvaart willen profiteren moeten wij gastheer blijven voor de toe risten en zullen wij ook daarin geld moeten inves teren. Men vroeg ook hoelang het nog duren zou# voordat Walcheren enkel nog een attractie zou zijn voor de toeristen, uitgeoefend met een subsidie van de V.V.V., met de industrie als werkverschaffer. De V.V.V. kan de agrariërs lang niet schadeloos stellen. Misschien zullen er nog landbouwers af vloeien naar de industrie, want de landbouwers, die een werknemer'willen hebben schijnen deze tegen woordig met een lantaarn te moeten zoeken. Even wel moeten de landbouwers ook een deel van hun inkomen uit de recreatie kunnen krijgen. Het „Streekplan" is volkomen verouderd en er schijnen veel persoonlijke visies in voor te komen, was de mening van de aanwezigen. Recreatie en toerisme brengen ook werkgelegenheid mee, terwijl de re creatie op Walcheren nog veel belangrijker kan worden. Tevens is dit van belang om de betalings balans in evenwicht te houden, want vele mensen gaan naar het buitenland met vakantie en dit geld zijn wij kwijt, terwijl de buitenlandse toeristen weer een deel daarvan terugbrengen. MEN vroeg zich na de pauze af, waarom er zo- veel mannen en bijna geen vrouwen aan wezig waren. Hebben zij geen belangstelling voor een eventueel bedrijf van hun a.s. echtgenoot of van hun echtgenoot? Men zag ook graag een ijsbaan om de mensen te leren schaatsen in b.v. Middelburg of elders, maar tevens voor de toeristen. Middelburg hoopte, dat men er over ongeveer 5 jaar aan toe is. Tegenwoor dig schijnen er ook hele percelen grond onbruik baar te liggen in bepaalde gemeenten, omdat ze voor de bouw van woningen onteigend zijn. Omdat er geen geld genoeg is kan men er nog niet gaan bouwen of de grond bouwrijp maken. Men dacht dat het wel mogelijk was dat een perceel grond zo eeuwigdurend kon blijven liggen, maar in normale gevallen ongeveer hoogstens 10 jaar. Overal komt er van de fabrieken vuil terecht en men vroeg zich af of de stranden dan ook nog leef baar bleven. Aan Péchiney richt men ergens in een blad een welkomstwoord, maar er zit 0°^ een af scheid in verscholen. Een afscheid van Zeeland als groene, agrarische provincie. Rokende fabriek- schoorstenen zullen het beeld gaan beheersen. De Zeeuwse klederdracht zal langzaam verdwijnen en zal in de toekomst alleen nog maar te bewonderen zijn in de musea. Het geluid van de golven aan het strand zal langzamerhand overstemd worden door het geraas van het verkeer en de machines en bovendien door het gekuch van de bevolking, die de verschillende dampen noodgedwongen moet gaan inademen. Duidelijk is het in ieder geval, dat het Sloegebied voorbestemd is voor de moderne, grotendeels chemische industrieën. Want er zullen in de loop van vele tientallen jaren nog wel meer fabrieken volgen om zich daar te vestigen. Daarom, bevolking van Zeeland, en vooral diegenen die op enigerlei wijze hierin iets te zeggen hebben: let op Uw saeckü! Jongerenaktiviteiton MIDDELBURG De trekkerbehendigheidswedstrijd, welke zater dag j.L gehouden zou worden, is wegens slechte weersomstandigheden uitgesteld tot zaterdag 13 februari a.s. Wilt u meedoen aan de wedstrijd, dan dient u om 13.00 uur aanwezig te zijn op het terrein van de Coöperatie „Eiland Walcheren". U kunt zich voor deze wedstrijd opgeven bij de heer D. Janse, „Dijk- richt" te Arnemuiden. Inschrijving vanaf 12.30 uur. Nieuw Zeeuws initiatief DE ZEEUWSE KOMEDIE Een aantal enthousiaste liefhebbers, die werden gerecruteerd uit enkele amateurtoneelverenigin gen, hebben het initiatief genomen om buiten de geijkte verenigingsvorm te gaan opereren. Zij willen zowel uit bet klassieke als uit het moderne repertoire putten. In januari a^. gaat de groep van start met een avondvullend programma, bestaande uit fragmenten uit Hamlet, Othello, Drie koningenavond van Shakespeare en „Het Lange Afscheid" van Tennessee Williams. De kostuums werden door de eigen medewerk sters ontworpen en vervaardigd. Er is geen bestuur. Ieder lid heeft gelijke rechten; het lid, dat in een bepaald stuk de regie voert, heeft op dat moment de leiding. Enkele besloten proefvoors tellingen wettigen zeer goede verwachtigen. Deze jonge, talentvolle groep, die zich met ambitie en idealisme wijdt aan het toneel, verdient alle lof en veel succes. (Uit samenspel v.h. Ned. Amateurtoneel). WEST ZEEUWS-VLAANDEREN De afdeling West Zeeuws-Vlaanderen brengt op vrijdag 14 februari a.s. haar toneelstuk „Butler bij mijn vrouw" ten tonele in hotel „De Drie Konin gen" te Groede. De avond, welke georganiseerd is in samenwerking met de afd. Groede van de ZLM. begint om 19.30 uur. In de pauze zal er een ver loting plaatsvinden. Na afloop van het toneelstuk blijft het publiek gezellig bijeen voor een grandioos bal. •S HEER ABTSKERKE Vergeet u niet de datum te noteren van de toneel uitvoering door de afd. 's-Heer Abtskerke? Verrukkelijke ontknopingen worden ten tonele gebracht in het toneelstuk „Het blondje uit het Kurhotel". Wanneer u om 19.00 uur in het Dorpshuis te Nisse aanwezig bent, dan mist u niets van deze heerlijke brok humor. In de pauze kunt u uw geluk beproe ven bij de verloting. Na afloop van het toneel ge zellig dansen op muziek van het „Trio Cees Hoog- steger". WEEKEND OVER BINNENLANDSE DEMOCRATIE voor Jong-Volwassenen van 2035 jaar. Het weekend, welke plaats vindt op 15 en 16 februari as. op „Hedenesse", heeft twee hoofdpun ten: I „Democratie in de Nederlandse Samenleving NU", ingeleid door drs. M. Beinema, A.R.-radi« caal uit Middelburg, die van zich deed spreken door openlijk kritiek te leveren op de werkwijze van de Provinciale Staten in Zeeland. Hierna: toetsing van de feiten en mogelijkheden van democratisering aan de hand van krantenknip sels. f II „Het huidige Omroepbestel en de Democratie", ingeleid en geïllustreerd door de heer Gijs Stap- pershoef. De heer Stappershoef werkte o.m. bij de Vara- televisie en de N.T.S.-opleidingscursus. Hij is gastdocent aan de school voor journalistiek, de filmacademie en de toneelschool. Opgave voor dit weekend bij het Oecumenisch Vormingscentrum „Hedenesse" te Cadzand (01179—344). Geïnteresseerden in het hoe en waarom van de II-wereldororlog kunnen veel achtergrondinforma tie vinden in het binnenkort verschijnende boek „Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Oorlog", geschreven door Dr. L. de Jong. Het eerste deel, Voorspel, verschijnt zeer binnen kort in de boekhandel. In dit deel behandelt dr. L. de Jong op uitermate boeiende wijze de politieke, economische, sociale en militaire aspecten van de veelbewogen jaren 19181939. Tot de belangrijkste ondei-werpen behoren de gevolgen van de eerste wereldoorlog, de diepe crisis, de Zeven-Provin- ciënzaak, Colijn en de „aanpassing", de Rijksdag brand, Mussert en de NSB, Hitlers aanvalsplannen, de vluchtelingen uit Duitsland en de conflicten over de defensie. De auteur heeft gebruik kunnen maken van GEHEIM bronnenmateriaal, dat van een unieke veelzijdigheid is. Daartoe behoren, behalve de rijke collecties van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie, de notulen en stukken van de minister raad, het archief van het Kabinet van de Koningin en de rapporten van de vooroorlogse Binnenlandse V eiligheidsdienst. Kortom dit deel is het eerste volledige, volstrekt openhartige en onthullende relaas over onze voor oorlogse geschiedenis. U kunt het bestellen via het Prov. sekretariaat. De kosten bedragen 17,50,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 22