Groenteteelt onder glas MECHANISATIENIEUWS Nieuw zaaielement CENTRA-DRILL precisie-zaaimachines 12 TELEAC (Vervolg van pag. 10) de kas. De waterafvoer middels de lucht zal ster ker zijn naarmate het temperatuurverschil tussen de kaslucht en de buitenlucht groter is. Er zal dan slechts in zeer beperkte mate of in het geheel niet mogen worden gelucht. Bij 'n gering temperatuur verschil is ook de afvoer gering. Soms zo gering, dat het nuttig is deze kunstmatig te bevorderen, bijv. door extra luchtbeweging (ventilatoren). Ook de mate van de afvoer door condensatie is afhankelijk van het temperatuurverschil tussen kas- en buitenlucht. Bij een groot verschil zal er zo veel vocht kunnen condenseren dat dit mede de luchtvochtigheid op het gewenste niveau houdt. Bij een gering temperatuurverschil is ook de con densatie gering en zal het reeds genoemde middel van extra luchtbeweging té baat moeten worden genomen. Beide punten van vochtafvoer hebben met elkaar gemeen dat ze gekoppeld zijn aan de warmte-af- voer. Schematisch is dit onderstaand weerge geven. Bij een groot verschil in temperatuur zal er steeds veel warmte naar buiten verdwijnen. mingsbuizen. Op dit laatste nu is voornamelijk de (nieuwe) volautomatische klimaatsregeling ge baseerd. Naarmate het op de dag minder licht is, is de afvoer van warmte (en daarmee ook van vocht) eerder onvoldoende. Door dan een hogere mini- mum-buistemperatuur aan te houden in combina tie met open of verder geopende ramen, wordt dan toch een goede vochtafvoer verkregen. Daarbij is het mogelijk tal van tussenstanden aan te houden, waarbij de kasluchttemperatuur steeds op het voor de planten gewenste niveau is. Het geheel wordt beheerst door de luchtintensiteit, die middels een fotocel wordt gemeten. Bij meer licht immers mag de kastemperatuur hoger zijn. De fotocel stelt dus aan de hand van de gemeten lichtintensiteit de kastemperatuur vast. Een en ander wordt zeer regelmatig bijgestuurd, óók tijdens de weekeinden als er geen personeel op bet bedrijf aanwezig is. Het gebruik van de regeling geeft niet alleen ar beidsbesparing, maar ook een beter gewas dat vroe ger in produktie komt. Daar waar men geen vol gen met een gewas. In het ene geval wordt steeds veel meer gelucht dan in het andere, wat te zien is aan de stand van de luchtramen. Wordt er lange tijd ruim gelucht, dan zal de temperatuur in zo'n kas steeds lager zijn dan in een kas waar veel minder gelucht wordt. Bovendien is de gemiddel de waarde van de luchtvochtigheid in een kas die ruim wordt gelucht steeds lager. Dit geeft een ge drongen gewas, waarbij de bladeren dicht opeen zitten, klein blijven en wat stug kunnen worden. Dit vertraagt het groeiritme en geeft een latere oogst. Omgekeerd zal 'men daar waar minder wordt gelucht een hogere temperatuur krijgen, met even eens een wat hogere luchtvochtigheid. Dit versnelt het groeiritme en daardoor kan de oogst vroeger komen. Deze twee genoemde voorbeelden zijn echter als uitersten te beschouwen. Beide hebben bezwaren. Wél moeten we er uit, leren dat we middels het luchten de mogelijkheid hebben de groei van het gewas wat bij te sturen. De omstandigheden be palen of het wat rustiger of wat sneller moet gaan. De invloed van het kasklimaat op het gewas op korte termijn betreft vooral de grote overgangen die kunnen voorkomen. Bijvoorbeeld in het geval dat men in de morgen van een zonnige dag te laat lucht en dan de ramen in één keer volledig open zet. De in de kas verzamelde warmte vliegt dan als het ware naar buiten, evenals de grote hoeveelheid aanwezige waterdamp. Dit kan dan tot gevolg hebben dat de plant zó sterk moet gaan verdampen dat de wortels de wateraanvoer die no dig is, niet kunnen opbrengen. De huidmondjes gaan zich dan sluiten en veel belangrijke proces sen komen vrijwel tot stilstand. Na enkele uren is de plant weer „bijgeregeld" en gaat alles weer normaal lopen. Intussen zijn dan toch enkele kost bare uren van activiteit (met groei als resultaat) verloren gegaan. Daarom moeten dergelijke grote overgangen worden voorkomen, vooral bij een ge voelig gewas. PRINCIPES VAN DE KLIMAATSREGELING Uit datgene wat tot nu toe is besproken, blijkt dat er in een kas vrijwel altijd een toevoer is van waterdamp, maar dat er ook een bijna onafge broken afvoer plaatsvindt. Dit laatste op twee ma nieren, n.l. doordat vochtige kaslucht naar buiten stroomt en door condensatie van de in de lucht aanwezige waterdamp tegen de binnenzijde van De warmtestroom kan kunstmatig worden be vorderd of beperkt, n.l. door het aanhouden van een hogere of lagere temperatuur van de verwar automatische klimaatsregeling heeft zal men do*, middel van handbediening toch moeten trachten ideale omstandigheden te handhaven. CONCLUSIES UIT DE DISCUSSIE De volautomatische klimaatsregeling kan alleen goed worden gebruikt in winter en voorjaar, omdat er in de zomer te veel instraling is. Wel kan men dan ondermeer middels daksproeiers de kasluchttemperatuur verlagen. Het gebruik van een volautomatische klimaatregeling veroorzaakt aan de bewegende delen van het luchtmechaniek een duidelijk grotere slijtage. Deze onderdelen zullen daarom van degelijk materiaal gefabriceerd moeten zijn. Uitgaande van de aanwezigheid van mengregeling bij de verwarming en half-automa- tische luchtingsmechaniek, bedragen de kosten van een lichtafhankelijke klimaatre geling ongeveer 1,25 tot 1,40 peh m2 kasoppervlakte. 1YE bekende Centra-Drill precisie-zaaimachines (een Becker produkt) welke door H. J. Hoegeiï Dijkhof Handelmij Doetinchem worden geïmporteerd zijn, zullen voor het type 1969 met een nieuw zaaielement worden uitgevoerd. Het nieuwe element is zo uitgevoerd dat de zaaischijf snel en gemakkelijk, zonder gebruik van gereedschap kan worden verwisseld. Met een en dezelfde zaaischijf kunnen de bietenzaadjes vanaf 6 t/m 15 cm uit elkaar worden gelegd in de rij met 6 verschillende tus senstanden. Het in de machine overgebleven zaad kan via een speciale, afsluitbare uitloop snel wor den verwijderd. Het zaaikouter is aanmerkelijk smaller, zodat de kans op verrollen van de uitgezaaide bietenkluwens nog geringer geworden is. De Centra-Drill is leverbaar in 4 t/m 12 rijig met en zon der rijenspuit passend aan elke driepunts hef inrichting.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 12