Biedt het sorteren van consumptie, aardappelen op het landbouwbedrijf nog perspectief 11 R. L. C. Barendrecht L HOP Bedr ij fs voorlichting Zuid-Holland Aardappelen in een sorteer- machine. De opnieuw stijgende arbeidslonen gaan ook aan de jlandoouw niet ongemerkt voorbij. Deze kostenstij gingen, tegen niet evenredig, of in het geheel met 3ty&en van de prijzen van ae ianabouwproaukien be^tAcnt aat nog meer d-e nadruk moet worden ge legd op net zeer etiecnei aanwenden van de lactor aroem. Dit betekent dat naast de mecnamsering het automatiseringsproces zich in versterkte mate zal aandienen, wat uiteraard met grotere investeringen gepaaid zal gaan. De investeringen zuilen pas aan renaaoei zijn wanneer zij in de juiste vernouding staan tot de produktieomvang, in de akkerbouw- sectop het aantal hectares. By relatief hoge arbeidslonen of hogere kosten voor het levensonderhoud zulien we moeten streven naar een goede verdeling van de arbeid zodat steeds werk wordt verricht waarmee wat wordt verdiend. Met behulp van wijzigingen in de teelttechniek en mechanisering zijn de arbeidspieken de laatste ja ren sterk afgevlakt. Bij de voorjaarswerkzaamhe- den als zaaien en poten, maar ook bij de verzorging van de gewassen, is er amper meer sprake van een top in de arbeidsbehoefte, terwijl deze door vergro ting van machines en transportmateriaal ook bij de oogst sterk daalt. Een en ander betekent dat met een steeds kleinere arbeidskern het werk wordt rondgezet. Een ander verschijnsel is de wijziging in de af zetstructuur van landbouwprodukten die we goed moeten onderkennen om op bovenstaande vraag een antwoord te kunnen geven. Bij de afzetstruc tuur speelt de vraag van de consument een zeer be- langryke rol, zowel in binnen- als buitenland, waar bij sterke schommelingen in de prijzen moeten wor den voorkomen. De vraag naar voorverpakte rauwe aardappelen (kleinverpakking) en industrieel ver werkte produkten neemt toe. Daarnaast hebben we rekening te houden met de vorm van de verpakking waarin de industrie en de importerende landen het produkt willen zien aangevoerd. Hierbij zien we een ontwikkeling naar het buiktransport enerzijds en verschillende gewichtsverpakkingen voor ex port, welke worden bepaald door het land van be stemming anderzijds; zo ook de maatsortering. Voor ons land, dat het voor een belangrijk deel van de export moet hebben, is het belangrijk steeds op de markt te zijn als zich exportkansen voordoen. Dit kan evengoed het geval zijn in september als in januari. Vallen deze exportkansen samen met druk ke perioden op het landbouwbedrijf, dan zal het sorteren en exportklaar maken door derden moeten worden uitgevoerd, bijvoorbeeld in een centrale sorteerinrichting. Ditzelfde geldt ook voor de bin nenlandse markt. Maar ook in een centraal sorteer bedrijf gelden harde economische regels, met dien verstande dat de daar aanwezige apparatuur zo wei nig mogelijk mag zijn onderbezet. Om de mogelijk heden voor een regelmatige afzet en speciale ex portkansen te kunnen benutten is het nodig dat we komen tot een concentratie van het aanbod van een goed produkt. Opnieuw rijst dan de vraag in hoe verre we nog individueel kunnen sorteren. Het zal inmiddels wel duidelijk zijn dat dit maar met een beperkt kwantum mogelijk is en dan nog slechts in de periode dat er geen veldwerk of andere algemene werkzaamheden op het bedrijf moeten worden uitgevoerd. In grote lijnen kan worden gesteld dat we met de veldwerkzaamheden zijn bezet in de periode van begin maart tot half november. Bij een goede inter ne organisatie op het akkerbouwbedrijf zal een be langrijk gedeelte van de algemene werkzaamheden, waaronder het onderhoud van het machinepark, kunnen plaats vinden in deze periode tijdens on werkbaar weer voor veldwerk. Het groot onderhoud an de revisiewerkzaamheden zullen worden uitbe steed. We kunnen nu stellen dat er circa vier maan den kunnen worden besteed aan het sorteren en afleveren van aardappelen. Rekening houdend met vergaderbezoek, bijscholing en feestdagen zal er dan circa 500 uur beschikbaar zijn. Gaan we nu uit van een arbeidsbezetting van 1 man op 25 ha en een aardappelteelt van 1 op 4, dan krijgen we op een combinatie van 125 ha een 5 mans bezetting die samen 30 ha aardappelen telen. Bij een opbrengst van 40 ton bruto per ha is dit totaal 1200 ton. PlanI: Houden we rekening met de gewenste marktstruktuur, dan zullen de aardappelen moeten worden afgezet in de periode 1 augustus tot juni, of wel over 10 maanden. Dit is per maand 120 ton, zodat in dit geval totaal kunnen worden gesorteerd 480 ton in 4 maanden, of wel in circa 500 uur. De uurcapaciteit, inclusief bijkomend werk, moet dan 960 kg zijn. Bij een netto sorteertijd van 60 moet er per draaiuur 1600 kg kunnen worden gesor teerd. Dit is geen grote capaciteit. Het sorteren kan door 3 4 man met eenvoudige apparatuur worden uitgevoerd. Er behoeven geen grote investeringen te worden gedaan. Nodig is een kleine sorteerma- chine met opvoerelevator en rollenleesband. Deze kost circa ƒ3.000. Bij een kostenpercentage van 20 (rente, afschrijving, onderhoud, electriciteit) is dit f 600 of 0,13 ct/kg bij 480 ton sorteren, exclu sief arbeid en het gebruik van bascule, transport band en dergelijke. PlanlI. Laten we de afzetstructuur even buiten beschouwing en gaan we uit van het meer voor de hand liggende dat men de apparatuur maximaal wil benutten, dan is met deze kleine sorteerder een capaciteit te halen van 2500 kg per netto draaiuur. Dit is bij 60 circa 1500 kg of 750 ton in de Winter periode. We stellen de kosten nu op 25 van f 3.000 is 750. Het gebruik van een electrische zakkenheffer is nu reëel. De kosten hiervan stellen we op 15 van 1500 225. Totaal dus 975 voor 750 ton aardappelen. Dit is per kg 0,13 ct. Plan III. Willen we de 1200 ton geheel zelf sorte ren met 5 man, dan is een sorteermachine nodig met een capaciteit van tegen de vijf ton per netto draai uur. Een dergelijke sorteerder vraagt een investe ring van circa 8.000. Voorts is nodig een vorkhef truck met opschepbak (gebruikte), een handpallet- wagen, een stortbak en automatische afweegappa- ratuur. De prijs hiervoor kunnen we stellen op to taal circa 28.000. Het wegzetten van de zakken of kisten vindt plaats met de vorkheftruck en gebruik van stapelborden. Bij jaarkosten van 25 voor de sorteerder en 15% voor de overige apparatuur komt dit neer op 6.200. Dit is op de 1200 ton 0,52 ct/kg; exclusief huur van stapelborden. Plan III zal slechts sporadisch zijn te verwezen lijken in verband met de ruimte en de situatie in de gebouwen. Bovendien is het sorteren van een der gelijk groot kwantum geoorloofd als men ook is verzekerd van de afzet in deze periode. Is dit plan niet realiseerbaar, dan verdient plan II (zo veel mogelijk zelf sorteren met eenvoudige apparatuur) de voorkeur, maar ook dan als men is verzekerd van de afzet in deze drie maanden. Bij een goed samen spel met de afnemer/afzetorganisatie en rekening houdend met ook niet zelfsorteerders kan deze me thode worden ingepast. Het wordt echter moeilijk als de afzet moet plaats vinden in bulk of klein- verpakking, of wanneer zich afzetkansen voordoen buiten de winterperiode. Het ligt meer in de lijn der verwachting dat we naar een regelmatig afzetpatroon toe groeien, waar bij het sorteren op het individuele bedrijf, maar ook op een combinatie van meer landbouwbedrijven maar beperkte mogelijkheden biedt. Het zelf sorte ren van een beperkt kwantum volgens, plan I of plan II lijkt echter gerechtvaardigd. In bovenstaande globale berekeningen van de kosten, waarbij de sorteerkosten lagen op resp. 0,13, 0,13 en 0,52 ct/kg, is geen rekening gehouden met de arbeidskosten. In hoeverre men deze moet toe kennen aan het sorteren hangt nauw samen met andere mogelijkheden van effectieve arbeidsbsste eling. Een goede technische scholing zal er onge twijfeld toe leiden dat meer onderhouds- en revisie- werkzaamheden aan het machinepark zelf worden uitgevoerd. Eveneens rekening houdend met de kosten welke doör een garagebedrijf in rekening moeten worden gebracht, ligt het voor de hand dat bij een kleine arbeidsbezetting meer 't accent komt te liggen op het onderhoud van het machinepark dan op het zelf sorteren. Wanneer we de arbeids kosten wel toekennen aan het sorteren, wat voor plan I niet helemaal reëel is, dan komen de kosten bij een arbeidsloon van 5,50/uur op: 0,70 ct/kg by plan I; 0,50 ct bij plan II en 0,75 ct bij plan UI. Wat rekent nu een centraal sorteerbedrijf? We heben hiervoor de kosten opgevraagd bij een grote afzetorganisatie, die tot dusver 1,45 ct/kg bruto product berekende bij 20 tarra en uitval. Deze prijs is exclusief transportkosten welke wor den verdisconteerd in de algemene bedrijfskosten en dus wel van invloed zijn op de uitbetalingsprijs. Bij de individuele verkoop van het ongesorteerde produkt zal bij de totstandkoming van de verkoops prijs ook rekening worden gehouden met de alge mene bedrijfskosten van de afnemer. Bij het zelf sorteren zal van de 20 tarra en uitval circa de helft niet behoeven te worden vertransporteerd. Hier staat tegenover dat de afzet en de prijsvorming voor voeraardapelen in een groter kwantum bij het centrale sorteerbedrijf doorgaans beter is. Als ver gelijking tussen de kosten van het zelf sorteren en het laten sorteren kan men dus voor het centraal laten sorteren als vuistgetal aanhouden 1,5 ct/kg bruto produkt. Samenvatting: Samenvattend kunnen we de vraag, of het sorte ren van consumptieaardappelen op het landbouw bedrijf nog perspectief biedt, beantwoorden met ja, indien rekening wordt gehouden met de ontwikke ling in de afzetstructuur. Aangezien dit meer gaat in de richting van 'n regelmatig, afzetpatroon, waar bij buiktransport en kleinverpakking 'n steeds gro tere rol gaan spelen, zal dit slechts mogelijk zijn voor een beperkt kwantum van de oogst. Hiervoor komen in de eerste plaats in aanmerking eenvou dige apparatuur en samenwerking bij het sorteren ter benutting van de arbeid. Het is niet verant woord dure investeringen te doen ten behoeve van de automatisering van het sorteren op landbouw bedrijven, anders dan in overleg met een afzet organisatie en voorzover de gebouwen zich hier voor lenen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 11