1/ v Het tuinbouwbedrijf als onderneming iio Uitzendtijden: zaterdag 15 februari 1969 10.3911.00 uur, en donderdag 20 februari 1969 23.00—23.30 uur, beide via Ned. I Redaktie: A. G. A. VAN DE NES, Rijks- tuinbouwvoorlichtingsdienst. Drs. P. BUK MAN, Nederlandsche Christelijke Koeren en Tuindersbond. KASKLIMAAT. Invloeden die het kas- klimaat bepalen. Principes van de automa tische klimaatsregeling. Inlichtingen over de cursus en aanmel- LES 3 dingen voor gesnreks- of studiegroepen bij Teleac, Postbus 225, Delft, tel. 01730-34940. Zo lang de mens zich bezighoudt met dg cultuur van gewassen heeft hij getracht maatregelen te ne men die tot een beter resultaat leiden dan wan neer de gewassen in het wild zouden groeien. Een van deze maatregelen is vooral in de gematig de klimaatzone de bescherming van de gewas sen tegen ongewenste klimaatsinvloeden. In ons land bestond dit aanvankelijk uit windbeschutting door het plaatsen van hagen, schuttingen en mu ren. Later, dat is zo'n tweehonderd jaar geleden, ging men glas gebruiken. Dit heeft geleid tot de bouw van kassen. Deze zijn steeds verder gemoder niseerd. Bovendien kwamen steeds meer hulpmid delen in gebruik, zoals verwarming, beregening en automatische ventilatie. Zelfs een volautomatische regeling van het kasklimaat is thans mogelijk. We kunnen zeggen dat we thans de gewassen telen in een kunstmatig klimaat en dat we dit klimaat in hoge mate kunnen aanpassen aan de behoefte van het gewas. Er is eehter één factor van het rnaat die we nog niet kunnen beheersen; namelijk het licht. Vandaar dat het klimaatspatroon afge stemd moet z*jn op het natuurlijke licht dat de kas binnenkomt. Daarom ook is een goede klimaats regeling onder glas een lichtafhankelijke regeling. BASIS De lichtafhankelijke klimaatsregeling vindt haar basis in een aantal factoren. Deze zijn: 1. De invloed van het buitenklimaat op het kli maat in de kas. 2. De invloed van het gewas op het kasklimaat. 3. De invloed van het kasklimaat op het gewas. 4. De principes van de regeling. DE INVLOED VAN HET BUITENKLIMAAT OP HET KLIMAAT IN DE KAS De hoofdzaken van de beïnvloeding van het buitenklimaat op het kasklimaat zijn te zien op onderstaand schema. Daarbij is uitgegaan van het Kasklimaat Temp. verhoging Groot Klein overdag Lucht- Weldra Weldra beweging void. te gering Luchtsamen- Meestal Weldra stelling goed slecht verschil tussen zonnig en bewolkt weer. Bij zonnig weer wordt overdag een bepaalde temperatuurver laging verkregen, wat een groter verschil veroor zaakt tussen de dag- en de nachttemperatuur. Door de temperatuurverhoging neemt de luchtbeweging toe, vooral ook in de naaste omgeving van de plan ten. Daardoor wordt dan meestal ook een goede samenstelling van de lucht verkregen. Bij donker weer is d'e samenstelling door de hoge lucht vochtigheid meestal niet zoals we dit wensen. DE INVLOED VAN HET GEWAS OP HET KASKLIMAAT Het gewas dat in de kas groeit heeft grote in vloed op het klimaat in die kas. Vooral de lucht vochtigheid en de temperatuur worden er door be- invloéd. Hoe groot die invloed is kan worden vast gesteld bij vergelijking van een klein, pas uitge- plant gewas met een volgroeid gewas. In het geval dat de plantjes nog erg klein zijn zullen ze nog weinig kunnen verdampen; het to tale bladoppervlak is immers gering. De lucht vochtigheid in de kas zal dan voornamelijk wor den bepaald door de mate van verdamping via het frondoppervlak. Is de oppervlakte vochtig, dan an dit vrij veel zijn. Is het echter droog, dan is ook de verdamping gering. Er ontstaat dan in de kas gemakkelijk een droog, dor klimaat. Hebben we echter te maken met een goed groei end, volwassen gewas, dan is de verdamping via het grondoppervlak nauwelijks van invloed. De zon kan er trouwens niet meer bij. Het gewas zelf door zijn in totaal grote bladoppervlakte kan dan echter grote hoeveelheden vocht in de lucht brengen. Dit kan bij een volwassen tomatengewas wel 150 gram water per m3 per uur bedragen. Deze hoeveelheid is vooral veelzeggend als we ons realiseren dat lucht van een temperatuur van 25" C. per m3 maximaal 23 gram waterdamp kan bevatten. Bovendien heeft een flinke verdamping invloed op de temperatuur. Voor de verdamping van 1 liter water zijn immers 540 kilocaloriën no dig. Voor de genoemde 150 gram is dit dus onge veer 80 kgcal. Deze warmte, die aan de omgeving wordt onttrokken, werkt verkoelend op het gewas. Ondanks een hoge temperatuur behoeft er dus bij een volgroeid gewas geen sprake te zijn van een droog, dor klimaat; dit echter onder voorwaarde dat ook de opname van vocht uit de grond vol doende groot is. Tussen de beide besproken factoren de invloed van het weer en die van de planten op het kas klimaat is een zeker verband. We moeten daar bij stellen dat een plant in tegenstelling tot mens en dier als levend wezen zeer passief is wat het tot zich nemen van voedsel betreft. Het belang rijkste voedingsmiddel van de plant het kool zuurgas moet de plant als het ware kunnen binnenstromen wil deze er gebruik van kunnen maken. Ook datgene wat de plant kwijt wil wa terdamp moet weg kunnen stromen. De plant zelf beïnvloedt dit in het geheel niet. De mate waarop dit toe- en afstromen plaats vindt wordt bepaald door verschillende klimaats omstandigheden, vooral echter door verschil in temperatuur. Bij dit laatste is natuurlijk vooral de zon van belang. Zo zal bij zon de plant intensief kunnen verdampen en zal ook de koolzuurgasop name groot kunnen zijn. Dit zal echter eerst dan het geval zijn als er een goede uitwisseling is. En dit nu wordt weer bereikt door temperatuurver schil en goede luchtbeweging. Door veel zon wordt het blad bestraald, dat daardoor warmer wordt dan z'n omgeving. Dit geeft een goede uitwisse ling, wat wordt versterkt door de luchtbeweging die mede door de zonneschijn tussen het gewas wordt bewerkstelligd. Kort samengevat kunnen we zeggen, dat veel zonneschijn veel verdamping geeft en dit brengt veel waterdamp in de lucht. Omgekeerd geldt, dat weinig zon een geringe verdamping geeft en daar door ook een geringe verhoging van de luchtvoch tigheid veroorzaakt. Bij veel zon is echter onder glas een hoge luchtvochtigheid gewenst. Zou onder glas een hoge temperatuur samengaan met een lage luchtvochtigheid, dan moet de plant zó veel vocht verdampen, dat de wortels het wellicht niet kunnen bijhouden wat een ontregeling van de gang van zaken in de plant zou kunnen betekenen. Ontregeling van de plant kan nadelige gevolgen hebben. Ondermeer kunnen dan verbrandingsver schijnselen optreden. We kunnen echter ook wei eens te maken hebben met te weinig zon en dus te weinig verdamping. Dit kan eveneens tot onge wenste gevolgen voor de plant leiden. DE INVLOED VAN HET KASKLIMAAT OP HET GEWAS Hoewel zoals reeds is besproken het ge was invloed heeft op het kasklimaat, geldt dit an dersom ook. Dit is ook belangrijk, want middels het kasklimaat moeten we de groei en ontwikke ling van de planten kunnen helpen regelen. Met betrekking tot de invloed die het kasklimaat op het gewas hebben kan, kunnen we een invloed op lange en op korte termijn onderscheiden. Beide invloeden kunnen echter van doorslaggevend be lang zijn voor het welslagen van de teelt. Ze zijn met talloze voorbeelden te illustreren. Wat betreft de invloed op lange termijn willen we met een voorbeeld volstaan aan de hand van onderstaande -tekening. Daarbij zien we twee kas- (Zie verder pag. 12)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 10