TUINBOUWKLANKEN Zware voorheffingen Drukke vergaderperiode Waar zou men beter, ook in WALCHEREN, mee kunnen beginnen dan met een opwekking tot be zoek aan de groenteteeltdag in Sint Annaland op a.s. woensdag 12 februari. We verhelen ons niet dat het een vrij omslachtige reis is. In het ver keer is water nu eenmaal een onneembare vesting en wat globaal een afstand van 50 km is kan men over de weg deze wel ongeveer verdubbelen. We vinden 't prettig dat men eens sprekers heeft uit eigen kring. We hebben het genoegen hen allen te kennen of reeds eerder gehoord te heb ben. Dat onze Z.G.O. groeit is prettig. Eerst was Middelburg 't meest geëigend, toen het meer centraal gelegen Goes en nu is Tholen voor deze vergadering het centrale punt geworden. Graag wekken we op om reeds 's morgens te gaan, want de tuinders, zowel koud- als glastuinders, blazen een goede partij mee in onze Zeeuwse tuin bouw. Dit blijkt ook wel uit de veilingomzetten. Het doet wel wat komisch aan, dat men op het kleine eiland Tholen haast evenveel veilingen heeft als dorpen, maar daar kunnen de indivi duele tuinders nog niet genoeg aan doen, hoewel de wil tot concentratie steeds sterker wordt. Van bevriende zijde werden we geattendeerd op een artikel in één der minder bekende vak bladen. Na de ons allen bekende factoren van kostenverhoging genoemd te hebben, verwachtte men door de grote produktie en concurrentie uit het buitenland geen of geen noemenswaardige hogere veilingprijzen. Globaal werd gesteld dat een groentebedrijf (niet verwarmd en éénmansbedrijf) al vlug een minimum omzet van 4050 mille moet hebben. Zodra er vreemde werkkrachten bij .komen moet men snel tot 5065.000 optrekken. Grappig vonden we, toen we dit aan een leek vertelden, dat men dit bedrag niet hoog vond. Toen we zeiden: Dit is een jaar lang elke week 52 x f800ƒ1000, stond men raar te kijken! Het zijn maar gewone bedragen, maar een ge tal als 1000 spreekt velen meer aan dan 50.000. Neemt u maar eens een proef! Over een ton spreekt men lichtvaardiger dan over een tientje. Vervelend en duur vinden we ook het verlegde belastingheffingsysteem naar de voorheffingen. Zo ontvingen we snel op elkaar 2000 voorlopige aan slag Inkomstenbelasting, 1750,voorschotnota A.S.F. en 2125,A.O.W./A.W.W.-premie. Deze drie posten moeten nu worden betaald vóór men nog maar iets weet van de jaaruitkomsten. In ons geval betekent dit dus een post van 6000, voorheffing! De liquiditeit van vele ondernemers wordt, voor al in 't begin van het jaar, danig aangetast. Meer dan constateren kan men niet! Wel horen we veel gemopper en menigeen ligt het zwaar op de maag. Een ons bekend seizoenbedrijf kreeg een voor lopige aanslag van de belastingdienst van 20 mille. Dit bedrag was domweg niet aanwezig. In overleg met de inspectie werd uitstel verleend. Zo iemand werkt met de rug tegen de muur. Op de veiling constateerden we goede prijzen voor sla, spruiten en prei. De weinige selderij- aanvoer was duur evenals diverse koolsoorten. Daarentegen was de favoriet van de winter, het witlof, danig in reactie. We constateerden prijzen van 5075 ct. per kg, hetgeen zonder meer ver liesgevend is. Ook Italiaanse bloemkool was spot goedkoop. De fruitmarkt vonden we weinig ver anderd. Oude aardappelprijzen zijn ronduit ont moedigend! Met een „tot ziens" in Sint Annaland besluiten we ditmaal ons overzichtje. P.S. Bezorg u en anderen geen extra kosten en moeite door de verhoogde posttarieven te vergeten! Op SCHOUWEN-DUIYELAND is de afgelopen twee weken druk vergaderd geworden. Zo was er een vergadering uitgeschreven door de veiling Z.H.E. te Rotterdam, en wel voor alle aanvoerders op Schouwen-Duiveland. De bedoeling was om de bestaande onderafdelingen op het eiland op te heffen en daarvoor in de plaats te komen tot één rayon op Schouwen-Duiveland. We hebben overigens weinig bewondering voor het te laat komen op de vergadering van de voor zitter, directeur, adjunct-directeur en andere be stuursleden van de veiling uit Rotterdam. Zij be horen naar onze mening op tijd aanwezig te zijn, en rekening te houden met het feit dat er vertra ging mogelijk is bij de brug onder Barendrecht. Van de eventuele fusie-plannen met Barendrecht en andere veilingen kwam niemand onder de in druk. Het blijkt nog een moeilijke en vooral lange weg te zijn die gegaan moet worden. Met vuur is gepleit voor spoedige bouw van be- waar-ruimte, omdat dit één van de dringendste zaken is voor de telers van fruit. Hiermede kan niet gewacht worden op een eventuele fusie en het stichten van een nieuwe veiling. Reeds jaren is over de bewaring en afzet gepraat, maar de daden zijn van de kant van de veiling uitgebleven. Nog pas hebben we iemand horen beweren dat er in het Zuid-Westen plannen zijn om te komen tot een grote samenbundeling van telers die wil len trachten nieuwe bewaar- en afzetwegen te bewandelen. Het is dus een zaak die volop in be weging is. In dit opzicht is het wellicht jammer dat Nederland niet meedoet aan de E.E.G.-rege- ling die subsidiëring van dergelijke objecten mo gelijk maakt. Een andere vraag is naar onze me ning ook, of in de toekomst een zuivere fruitvei ling niet te verkiezen is, inplaats van groenten en fruit. Een andere vergadering j.l. vrijdag te Zierikzee was matig bezocht. De lezingen van de heer Op- - JETS BETERE TENDENS OP DE FRUITVEILINGEN Op de Zeeuwse fruitveilingen kwamen in de af gelopen periode weer veel peren en werden betrek kelijk weinig appelen aangeboden. Het prijspeil ko» zich over het algemeen iets herstellen na de sterke inzinking in de derde week van januari. Hiertoe droeg waarschijnlijk ook bij het feit dat er vanaf dinsdag 28 januari sprake was van een perecrisis en grote hoeveelheden werden op grond van deze re geling uit de markt genomen. Over het algemeen ging het daarbij om de kleine maten en mindere kwaliteiten van het ras Conference en in mindere mate om het ras Beurré Alexandre Lucas. De prij zen van de goede kwaliteiten peren trokken wat aan. De grote en middelmaten werden eind vorige week in Goes weer verkocht tegen prijzen die iets boven 30 cent per kg lagen en de kleine maat klas se 1 kwaliteit deed toen rond 20 cent. Saint Remy was gevraagd voor Belgische rekening en deed voor de grote maten tussen 30 en 35 cent per kg en de kleine maat van dit ras werd verkocht voor 2025 cent per kg. Voor gekleurde St. Remy die de telera thuis hadden bewaard, bestond bij de handel geen interesse. Doyenné du Cornice was onveranderd op 45 tot 55 cent per kg voor de goede kwaliteiten en 35 tot 45 cent voor de klasse II kwaliteit. Het aan bod van dit ras bleef ruim en de vraag klein. Bij de appels nam de Golden Delicious de be langrijkste plaats in. Het aanbod uit de gascellen ging toenemen en de kwaliteit werd hierdoor waT beter. De meest gevraagde maten Golden Delicious werden eind vorige week verkocht rond 55 cent per kg. De middelmaat noteerde toen tussen 40 en 45 cent en de kleine maat tussen 20 en 25 cent per kg. Er werd een begin gemaakt met de verkoop van Laxton's Superbe uit de gascellen en de vraag naar deze appel was groot. De meest gevraagde maten werden verkocht voor 5057 cent per kg. Goed ge kleurde Winston kon eveneens vlot worden ver kocht tegen prijzen van 75 tot 90 cent per kg en soms zelfs uitschieters tot een gulden. Ook Cox's Orange Pippin was weer gevraagd en mooie partijen van dit ras noteerden vlot boven een gulden per kg. Goud- reinette was er weinig te koop in Zeeland. De goede partijen noteerden tot 75 cent per kg. Ook Jonathan kwam er weinig en in de prijs van dit ras zat geen verandering in vergelijking met de voorgaande we ken. Dat wil zeggen dat de beste partijen aan 50 cent per kg en dat de meeste klasse II kwaliteit werd verkocht tegen prijzen die lagen tussen 30 en 40 ent per kg. stelten en ir. De Groot waren zeer interessant. Beide stonden in het teken van de afzet en de pro ductie, factoren die belangrijk zijn voor de prijs vorming. De eindconclusie was dat er op langere termijn gezien, nog wel een kans is voor de fruit teler. Helaas zullen een aantal moeten afval len, waarvoor de regelingen met name het O. en S.-fonds eerdpr minder dan beter moeten worden. Tenslotte gedenken we deze dagen, dat op 2 februari het 16 jaar geleden is dat de stormvloed ons overviel en velen verdronken. Veel werd verwoest, ook op ons Schouwen-Duiveland. Maar na deze ramp zijn we toch weer aan de slag ge gaan, en met aller medewerking is het zoals we het nu kennen. Naast droefheid over het verlies van familie-leden en vrienden, mogen we toch ook weer dankbaar deze opbouw bezien D»\GE\ VAN PE WEEK QE moeilijke situatie binnen de tuinbouw en met name voor wat betreft de gang van zaken in de fruitsektor, is door verschillende Tweede-Kamer leden ter sprake gebracht toen zij vorige week met Minister Lardinois de landbouwbegroting 1969 be handelden. Er werd aan de Minister gevraagd wat hij dacht van de situatie en wat hij denkt te doen om er ver andering en verbetering in te brengen. De Minister zei dat de E.E.G.-ministerraad heeft toegezegd dat er vóór 1 maart a.s. nieuwe voorstellen zullen ko men voor het tuinbouwbeleid. Enkele weken geleden hebben we in deze rubriek reeds melding gemaakt van dit voornemen en ge zegd, dat we met belangstelling afwachten wat er uit de E.E.G.-bus zal komen. We hebben de indruk dat er aandacht geschon ken zal worden aan het niet voor consumptie laten verkopen van de mindere kwaliteiten appelen en peren. Op het ogenblik is het al zo, dat deze min dere kwaliteiten bijzonder weinig geld opbrengen en voor de teler dus enkel maar verlies geven, maar ze komen op de markt en zitten daar bovendien het betere fruit nog eens extra in de weg. Een regeling in die richting is zonder twijfel in het belang van de afzet van het betere fruit. Er zullen altijd telers blij ven die mindere kwaliteiten blijven telen en aan voeren. We zien zelfs dit seizoen weer dat ook die mindere kwaliteiten nog zijn opgeslagen in de koel huizen. Bij herhaling hebben we er dit najaar op gewezen dat er enkel verlies te verwachten is van het opslaan van minderwaardig fruit in het koelhuis. Bij de Conference brengen deze minste kwaliteiten op het ogenblik de koelkosten nog niet op en bij de appelrassen is het weinig anders. De kroetprijs van het ogenblik ligt 45 cent per kg lager dan in het najaar. Het is onbegrijpelijk dat er nog voortdurend zoveel mindere kwaliteit bewaard wordt. [TEN andere zaak die opgelost zal moeten wor- den is die van het op de markt brengen van fruit met inwendige gebreken. Hiermede kan de markt totaal bedorven worden. Door bepaalde om standigheden komt het steeds voor, dat er appels of peren uit de koelhuizen komen met inwendige gebreken. Op de veilingen wordt aangegeven dat er Wat dat betreft iets aan de hand is, maar verder gaan dergelijke partijen fruit de markten op en be zorgen vervolgens de consumenten niets dan te leurstelling. Dientengevolge weer minder afzetkan- sen voor het betere fruit! Er moet voor dergelijke partijen fruit toch een regeling te maken zijn zodat deze niet op de markt komen. Wat dat opslaan van mindere kwaliteiten fruit betreft en de prijzen die hiervoor op het ogenblik te maken zijn, blijkt opnieuw hoe noodzakelijk het is dat de oude boomgaarden worden opgeruimd. Minister Lardinois deelde vorige week mede dat er in ons land al rooipremie is aangevraagd voor 4500 ha fruitboomgaarden. Hiervan zal dus zonder twij fel een sanerende werking uitgaan. Uit cijfers die eerder werden vermeld, blijkt dat er ook in Zeeland flink wordt gerooid, maar toch zijn we van mening dat er nog teveel oude boomgaarden overblijven. De Minister heeft vorige week gezegd dat hij ge looft dat er voor het moderne, goed en efficiënt geleide fruitbedrijf nog wel toekomstkansen zijn maar minstens een kwart van alle Nederlandse fruitaanplant zal moeten verdwijnen. \Af E hebben ook gehoord dat er onderzocht wordt op welke wijze de bedrijfsbeëindi gingsregeling voor tuinders aangepast kan worden opdat het voor deze groep interessanter wordt om er mee te stoppen. Het is te hopen dat er op korte termijn iets bekend zal worden en dat er een be langrijke verbetering van de huidige regeling zal komen. Veel oudere fruittelers zitten er op te wach ten. Zij zien geen kans meer om hun bedrijf aan te passen aan de eisen van deze tijd en kunnen niet meer meekomen. Daarom zouden velen er graag mee willen stoppen maar de huidige regeling maakt dat financieel vrijwel onmogelijk en ondertussen zetten zij hun bedrijf voort en produceren zij fruit dat in de weg zit voor het fruit van de betere be drijven. De Minister heeft nog niet gezegd dat deze betere regeling er zal komen maar uit de verslagen hebben we begrepen dat hij er niet afwijzend tegenover staat zodat we wat dat betreft alle vertrouwen mo gen hebben. De Minister zei niets te voelen voor rente-sub sidies waar ook vanuit de Kamer om gevraagd was. Dit verwonderde ons niet, want het regeringsstand punt in dezen was al lang bekend. De Nederlandse tuinbouw op zich is ook nooit een voorstander ge weest van deze subsidies maar de grote moeilijk heid is, dat ze in het buitenland wel worden ge geven. Hierdoor ontstaan scheve verhoudingen in de concurrentieposities van de telers in de ver schillende E.E.G.-landen. Dat is de grote moeilijk heid en dat zal moeten veranderen. Hopelijk zal daaraan aandacht worden geschonken in de voor stellen van de E.E.G.-ministerraad over het te voe ren tuinbouwbeleid. Nog even afwachten dus. In elk geval hebben we de indruk dat er rekening gehouden wordt met de belangen van onze bedrijfstak en dat is al belang rijk.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 6