Fruitteelt in Frankrijk voor grote problemen Floe lang zal de fruitcrisis duren? Vergadering Dagelijks Bestuur ZLM 3 DE moeilijkheden in de fruitteelt zijn voldoen de bekend. De enorme produktiestijging, vooral in Frankrijk, is ongetwijfeld in cijfers be kend. Trouwens deze zal voor de deskundigen geen verrassing hebben kunnen zijn. Reeds gedurende een aantal jaren organiseerde de N.F.O. excursies naar de jonge Franse aanplantingen en de deel nemers zullen begrepen hebben, dat al deze jonge boompjes spoedig in produktie zouden komen. Welnu, de crisis is in Frankrijk misschien nog ernstiger dan in ons land met zijn betrekkelijk kleine produktie. Het leek ons interessant iets mede te delen over de stemming onder de fruit telers in dit land, die wij goed konden proeven uit een lang artikel in „Le Monde" van 25 januari. Het opschrift is al leerzaam. Sommige fruittelers, zo luidt het, wensen dat de staat het rooien van boomgaarden subsidieert, nadat zij eerst het inplanten van dezelfde heeft gesubsidieerd! Kortgeleden werd in dit blad een samenvatting gegeven van een lezing die de heer Gijsberts, marktonderzoeker bij het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen, in Geldermalsen heeft gehou den. Hij besprak de concurrentiepositie van het Nederlandse fruit en kwam tot de slotsom dat de eerste jaren nog een sterke toename van het aan bod van fruit te verwachten is. Vooral om die reden voorzag hij tot 1975 moeilijke jaren, met voor de meeste bedrijven weinig of geen winst. Dit jaartal 1975 is ook genoemd door dr. Winter, een bekend deskundige in Duitsland. DE NOOD IS HOOG De fruitteler die dit leest, slaat de schrik om het hart. Als het inderdaad zo lang moet duren voor er herstel optreedt, ziet het er zeer somber uit. Tot 1975 kan niemand het volhouden met het prijspeil van de laatste twee jaar. Bij velen is de grens van het weerstandsvermogen nu al bereikt. Door lang en hard te werken eventueel met ge zinsleden, door sober te leven, vernieuwingen en investeringen achterwege te laten of uit te stel len, de afschrijvingen voor het levensonderhoud De fruittelers in de Rhonevlakte zijn van mening, dat de eenvoudigste manier om de over- produktie van appelen, peren en perziken te be strijden bestaat uit een verkleining van de opper vlakte. Zij voeren als motief aan, dat het huidige beleid van vernietigen van de overschotten (dit jaar.250.000 ton!) enorm veel geld kost en niet heeft kunnen voorkomen dat er zware verliezen zijn geleden. In het departement Maine et Loire, het belang rijkste appel producerende gebied van Frankrijk, hebben 8 op de 10 fruittelers zware verliezen ge leden. In het zuiden hebben de meeste fruittelers hun land verhypothekeerd met hypotheken van tussen de 20.000 en 50.000 francs (14.000 tot 35.000 gulden!). Kopers voor de boomgaarden worden niet meer gevonden. Men wil slechts de waarde van de grond betalen verminderd met de rooi- kosten! De fruittelers verwijten de voorlichtingsdiens ten dat zij acht jaar geleden een ieder aanspoor den hun wijngaarden om te zetten in boomgaarden. De huidige minister van landbouw Boulin, die toen staatssecretaris voor de Algerijnse vluchte lingen was, heeft hen zwaar gesubsidieeerd als zij maar boomgaarden wilden inplanten. De „beweging voor de rooi premie" is thans op 10 januari in het departement Bouches du Rhone gesticht. Zij eist rooipremies voor 25.000 ha appel bomen van minstens 5000 francs of ƒ3500,per ha. ANDERE DENKBEELDEN De meerderheid van de Nationale Fruittelers Organisatie denkt er echter anders over. Het zou te gebruiken, door zoveel mogelijk geld te lenen als mogelijk is, enz. heeft men het hoofd nog bo ven water kunnen houden. Maar nog 56 jaar zo doorgaan is onmogelijk TE SOMBER BEELD Hoewel de situatie hopeloos lijkt, is het toch zaak om zich niet te veel over te geven aan zwart pessimisme. Niet voor niets zegt het spreekwoord: moed verloren, al verloren Wel moeten we aannemen dat de produktiecij- fers die de heren Gijsberts en Winter noemen, redelijk betrouwbaar zijn, zodat de toestand inder daad zeer zorgwekkend is. Het heeft geen zin dai te verbloemen. Maar ten eerste zijn dte voorspellingen van voor noemde deskundigen gebaseerd op weinig rooien. Als er in de hele E.E.G. op flinke schaal (naar Nederlands voorbeeld) zou worden gerooid, is een snelle wijziging van de situatie mogelijk. En ten tweede hebben we nog steeds hoop dat onze overheid de fruitteelt niet in de steek zal laten, maar een beleid zal voeren waardoor de ongelijkheid die er met o.a. Frankrijk en Italië bestaat op het gebied van subsidies, kredietver strekking, e.d. weggewerkt zal worden. VERSNELD ROOIEN De kans dat men ook elders tot meer rooien zal overgaan en dit zal bevorderen, is zeker niet denk beeldig. Het besef groeit, dat alleen hierdoor weer evenwicht tussen vraag en aanbod bereikt kan worden. De rooipremie heeft in ons land tot gevolg dat er deze winter 4500 a 5000 ha appels en peren wor den opgeruimd, wat neerkomt op ruim 10 van het areaal. Deze cijfers maken ook in het buiten land indruk. In alle E.E.G.-lidstaten, behalve Italië, komt er aandrang van telerszijde om ook een rooipremie toe te kennen, omdat men door het Nederlandse onzakelijk en oneconomisch zijn de rooipremie Ojfr grote schaal toe te passen. Voor elke in Frankrijk gerooide ha wordt er onmiddellijk één in Italië ingeplant. Want dat land meent dat het haar taak is de E.E.G. van fruit te voorzien, zo redeneert deze meerderheid! Pro- duktieverlaging zou dus niet bereikbaar zijn. Oneconqmisch bovendien, omdat met het invoe ren van een rooipremie een plantverbod zou moe ten worden uitgevaardigd en de goede fruittelers in hun verantwoorde activiteiten en expansie zou den worden geremd. Bovendien komt de overproduktie voor een groot deel van een aantal zeer grote speculanten, die helemaal niet uit de landbouw stammen. Zij rooien van zelf wel en verkopen hun grond om. in wat anders te gaan handelen. Een rooipremie zou ook nog eens in hun zakken terecht komen Slechts een premie van 3000 francs per ha 2100) en voor 7000 ha zou acceptabel voor de nationale organisatie zijn. Een ander argument is, dat er nog veel te wei nig inzicht bestaat in de aard van de overschotten Welke rassen, welke hoeveelheden en waar moet men rooien? Daarom wordt sterk aangedrongen, op het instellen van het reeds in 1962 nog door minister Pisani beloofde fruitkadaster. Slechts dan is een goed inzicht mogelijk. WIJ meenden de lezers van'het Zeeuws Land- en Tuinbouwblad deze Franse nieuwtjes niet te mogen onthouden. Al zijn onze fruittelers hier mede niet direkt geholpen, toch kunnen zij hier uit zien. dat de moeilijkheden elders misschien nog wel groter zijn dan hier! SCHLINGEMANN. succes de mogelijkheid ziet om het probleem door overproduktie hierdoor op te lossen. Hierbij moet men bedenken dat de fruitteelt in de hele E.E.G. in de knel zit. In België is het b.v. even slecht als in Nederland. In Frankrijk gaat het evenmin naar wens. Men heeft daar van over- heidswege steeds de uitbreiding gestimuleerd en het is nu moeilijk om plotseling mee te werken aan verkleining van de oppervlakte. Maar er wordt nu toch ook al geschreven over beperkt rooien met een rooipremie. Dus het lijkt erop of men bezig is de bocht te nemen naar een ander beleid. Thans nog aarzelend, maar wellicht vol gend jaar al meer doelbewust. OVERHEIDSSTEUN DRINGEND NODIG Met versneld rooien alleen komen we er echter niet. Al zal het dan geen 6—7 jaar duren voor de fruitteelt weer gezond is, ook een tijdvak van 3 jaar is nog veel te lang. Daarom is het nodig dat onze overheid de fruitteelt helpt om de moeilijke periode te overbruggen. De heer Prins heeft dat op de Zeeuwse fruitteeltdag met sterke argumen ten beklemtoond en voorstellen gedaan die ver lichting kunnen geven. De huidige overproduktie is te wijten aan een onverantwoord grote, met subsidies gestimuleerde uitbreiding in Frankrijk en Italië. Door aanvullen de concurrentievervalsende maatregelen in die lan den wordt alles nog verder scheef getrokken. Hiervan mag de Nederlandse fruitteler niet het slachtoffer worden. De ZLM komt krachtig op voor de belangen van de fruitteelt, in samenwerking met de andere organisaties. U kunt hiervan regelmatig horen en lezen, terwijl tevens ook veel achter de schermen wordt gewerkt. We moeten vertrouwen dat de re gering aan gerechtvaardigde verlangens tegemoet zal komen en mee willen werken dat de fruitteelt in ons land behouden blijft. (Vervolg van pagina 1.) Ais de ontwikkeling op de pootaardappelmarkt zich voortzet zoals nu, dan is te verwachten, dat een groot gedeelte van het pootaardappelareaal in geleverd zal worden bij het Stopa. Die zal moeten zorgen voor een afzet in de voedersector en er voor dienen te waken dat deze aardappelen op de consumptiemarkt komen. Hoeveel aangeboden zal worden by het Stopa zal mede afhankelijk zijn van het prijsniveau van de consumptieaardappelmarkt. B.T.W. EN REORGANISATIE VOORLICHTINGSDIENST Het bleek het bestuur, dat regelmatig by de af zet moeilijkheden worden ondervonden door de boer met de toepassing van de B.T.W, Daarom wees het bestuur er nogmaals op, dat de boer steeds dezelfde prijs dient te krijgen voor zijn produkt, onverschillig of hij al dan niet gebruik maakt van de landbouwregeling. Bovendien acht het bestuur het gewenst, dat de handelaren hun prijzen exclusief B.T.W. noteren, opdat er naderhand geen misverstanden bestaan. Tenslotte sprak de vergadering de wenselijk heid uit van het verkrijgen van een rapport over de mogelijkheden om te komen tot een reorgani sering van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst in het gehele zuid-westen, waarbij de mogelijkheden van een interprovinciale opzet onderzocht zouden kunnen worden. TUINBOUW De groenteteelt heeft over het geheel genomen een bevredigend seizoen achter de rug. Er was een vlotte afzet, met voor de meeste produkten rede lijke tot goede prijzen. Een meevaller voor de vele tuinders, die in voorgaande jaren minder gunstige of slechte perioden hebben meegemaakt. In de afgelopen weken was er een iets zwakkere tendens voor sommige groenten, maar op iets la ger peil konden de prijzen zich toch vrij goed handhaven. De aanvoer van sla is 30 groter dan vorig jaar. Toch bleef de prijs zeer redelyk, namelijk ca. 30 cent voor goede sla en 2324 cent voor „lich te' sla. Er is export naar diverse landen. De con currentie uit andere landen zal iets toenemen. De verwachting is echter, dat er nog behoorlijk ex port zal blijven en dat de sla de eerste weken nog pryshoudend zal blijven. De eerste komkommers werden aangevoerd en tegen goede prijzen verkocht. De prijzen voor sluitkool zijn iets gezakt, maar toch nog altijd gunstig. Ook de witlofprijs daalde, doch de afzet blijft vlot verlopen. De andere groen ten als glasand ij vie, prei, knolselderij en spruiten zijn goed in prijs geweest. De uitenafzet is ook vlot verlopen. De prijzen waren goed, dank zij de grote uitvoer. Thans is het prijspeil iets lager, door grotere concurrentie. By vele partijen treedt nogal uitval op. Wat het fruit betreft is er een goede vraag naar appels voor de binnenlandse markt. Dank zij ex port naar Frankrijk en kleine voorraden is de Goud- reinette zelfs duur te noemen. Ook voor Laxton's Superb en Winston worden bevredigende pry zen betaald. Bij de Golden Delicious wodt de mid- denprijs ongunstig beïnvloed door een hoog per centage H en III. De concurrentie van de Franse Golden is groot. Frankrijk heeft nog grote voor raden en bestrijkt alle afzetgebieden in het buiten land. Toch is er nog iets vraag voor Nederlandse Gol den, klasse II, uit West-Duitsland. Men is er van overtuigd dat er meer export van Golden uit ons land zou zijn als er meer kwaliteit I kon worden geleverd. Voor het verdere prijsverloop van de Golden in dit seizoen durft men geen voorspellin gen te doen. De afzet van peren lijkt een hopeloze zaak. De voorraden Conference zijn nog groot en de prijzen blijven aanhoudend slecht. Met de afzet van stoof peren gaat het wat vlotter, terwijl de restanten Doyenné ook hun weg wel zullen vinden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 3