Nu ook goedgekeurd en verkrijgbaar als NIETingehuld zaad voor C- apparatuur! Vereenvoudigde voedermethoden bij melkvee Wijziging pachtwet Stichting Provinciaal Veevoederbureau voor Zeeland, F. A. VAN GILST QE arbeid vormt in die veehouderij een steeds be langrijker wordende kostenpost. Naast het mel ken vraagt het voeren een aanzienlijke arbeidstijd. Kunnen we deze werktijd bekorten en is dit te reali seren zonder dat de produktie hieronder lijdt Deze vraag heeft er toe geleid dat verscheidene proeven zijn genomen, waarbij het melkvee minder keren per dag gevoerd werd dan volgens de gebruike lijke voedermethoden. Vooral op de proefboerderij „De Waag" in de Noordoostpolder heeft men zich hiermee bezig ge houden. Produktieverschillen van betekenis kwamen hier bij het één keer per dag voeren, ten opzichte van het traditionele systeem, niet voor. In de praktijk gaat men er steeds meer toe over minder keren per dag te voeren, zonder dat de veehouder hiervan na delige invloed op zijn melkkoeien waarneemt. Uit arbeidsstudies bleek dat bij één keer ten op zichte van 2 keer voeren per dag 25 30 minder tijd nodig was. Dit betekent een aanzienlijke arbeids besparing daar het voeren, naast het melken, vrij veel tijd in beslag neemt. Op gemengde bedrijven heeft dit tevens tot voordeel dat men langer met an dere werkzaamheden kan doorgaan. Ook kan men vooral 's avonds het melken aan een vreemde werk kracht overlaten. Het voeren geeft dan weinig moei lijkheden daar dit dan geheel of gedeeltelijk vervalt. VOEDERMIDDELEN Bij de gebruikelijke voedermethoden werd elk voe dermiddel zowel 's morgens als 's middags gevoerd, liefst in gelijke hoeveelheden. Dit betekent dat men bij 2 soorten voer minstens 4 keer langs de koeien moet. Naarmate de verscheidenheid aan voedermidde len groter is moet men bij1 het traditionele systeem meer keren voeren. Een ander bezwaar hierbij is dat men minder goed geslaagd kuilvoer 's avonds na het melken moet voeren. Vóór het melken voeren kan de kwaliteit van de melk ongunstig beïnvloeden. De arbeidsdag wordt hierdoor onnodig verlengd. Een eenvoudige oplossing is om al het sappig voer 's morgens na het melken te verstrekken. Hooi kan men dan 's middags vóór het melken in een keer geven. Wil men het hooi gelijk met het sappig voer toedienen dan zal in de meeste gevallen een ruif nodig zijn. Dit geeft in een Hollandse stal nogal eens be zwaren. KRACHTVOER EN RUWVOEROPNAME Grote krachtvoergiften ineens kunnen gemakkelijk de werking van de pens verstoren, met als gevolg diarree. De produktie zal dan ook niet geheel op peil blijven. Het is raadzaam het krachtvoer 2 maal daags te geven, vooral aan de nieuwmelkse koeien. Dit kost maar weinig extra tijd. Bij vereenvoudiging van de voedermethoden is het van groot belang dat de kwaliteit en de smakelijk heid van het ruwvoer aan hoge eisen voldoen. Koeien die dagelijks al het hooi in één keer krijgen, zullen in de regel meer opeten van ventilatiehooi dan van hooi dat op een andere manier geoogst is. Minder smakelijk hooi, meestal tengevolge van slechte weersomstandigheden tijdens de veldperiode, kan beter in meerdere keren gevoerd worden. De koeien zullen dan zoveel als mogelijk is hiervan op nemen. Voor kuilvoer geldt dit eveneens. Bij vereen voudigd voeren zal de opname aan droge stof van voordroog kuil beter rijn dan van vochtige maai- kneuskuil. De opname aan voedende bestanddelen zal dan voor een groter deel uit het krachtvoer moeten ge schieden. Dit maakt het rantsoen duurder en ver hoogt tevens de kans op een verstoring van de pens- werking tengevolge van een grote krachtvoergift. GEZONDHEID EN KONDITIE EN PRODUKTIE Storingen in de gezondheidstoestand deden zich bij de eenvoudige voedermethoden vrijwel niet voor. Al leen i:i die gevallen, waar grote hoeveelheden kracht voer ineens verstrekt werden, trad bij enkele dieren diarree op. Dit was zeer waarschijnlijk het gevolg van een verstoorde penswerking. Het gewichtsverloop van beide groepén was tijdens de proeven vrijwm gelijk. Op de kpnditie van de dieren heeft minder keren voeren weinig of geen invloed. Bij een aantal proeven vertoonde de produktie geen wezenlijke verschillen. In bepaalde gevallen was er echter wel sprake van een produktiedaling. Als de oj* name van ruwvoer, mogelijk ten gevolge van een mindere kwaliteit, lager was, daalde de melkgift vrij wel evenredig hiermee. Kregen nieuwmelkse koeien al het krachtvoer in één keer per dag, dian gaf dit in een aantal gevallen een flinke daling van de melk gift. Bij proeven van het Vaevoederbureau in Friesland was dit verschil gemiddeld 1 lj4 kg melk per koo per dag. Deze ernstige produktiedaling trad niet op bij de oudmelkse koeien die minder krachtvoer nodig hadden. Waar het krachtvoer in twee keer verstrekt werd, bleef de melkgift echter wel op peil. Dit wijst op een onvoldoende benutting van het krachtvoer als dit in grote hoeveelheden tegelijk gevoerd wordt. Daalde de hoeveelheid melk dan ging meestal het vetgehalte iets omhoog. Echter niet in die mate dan het de produktiedaling compenseerde. ARBEIDSBESPARING MOGELIJK Afhankelijk van arbeidsbezetting, voedermiddelen en produktie van de koeien, kan men min of meer eenvoudiger voeren. Een aanzienlijke arbeidsbespa ring krijgt men door elk soort ruwvoer in één keer voor de koeien te brengen. Het ruwvoer moet van goede kwaliteit rijn, anders is. de opname minder bij het toedienen van grote hoeveelheden ineens. Aan nieuwmelkse koeien moet men het krachtvoer liefst in 2 keer geven om een daling van de melkgift te voorkomen; het voordeel van de arbeidsbesparing blijft vrijwel gelijk. Bij een eenvoudige voedermethode kan 's avonds het melken en eventueel voeren gemakkelijker door iemand anders verricht worden. Men kan langer met andere werkzaamheden bezig blijven daar het voe ren minder tijd vraagt. Dit geeft vooral op gemengde bedrijven in het voor- en najaar zijn voordelen. De arbeidsdag kan dikwijls bekort worden als 's avonds na het melken niet meer gevoerd moet wor den. De waarde van vereenvoudigd voeren wordt in hoofdzaak bepaald door een doelmatig gebruik van de bespaarde tijd. Op een aantal bedrijven kan zon der bezwaar minder tijd aan het voeren besteed wor den door een goed opgezette vereenvoudigde voeder- methode. Een arbeidsbesparing zonder produktieverlies is mogelijk door minder keren per dag te voeren. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid van de Redaktie.) Dat er ergens een rood lampje is gaan branden omtrent de gang van zaken met de huidige pacht wet is nu welhaast zeker, gezien het feit dat zelfs een boekhouder er ook al over schrijft in uw blad van 24 januari j.L Enerzijds zou men geneigd zijn te denken: schoen maker houd je bij je leest; anderzijds is het toch wel nuttig dat er van achter de bureau's ook eens aandacht wordt geschonken aan deze wijze van overheidsbeleid. Nu lijkt het mij verstandig om nog geen al te hoge juichtoon aan te heffen, want als er geen andere veranderingen in komen, dan die van een bepaalde leeftijdsgrens, verandert er in wezen weinig of niets. Immers bepaalde slimmeriken (de juiste bena ming voor dergelijke lieden is niet geschikt om te vermelden) weten nu al een methode om deze wijziging te omzeilen! En wanneer ze die niet weten dan is er wel een kantoor in de provincie waar dergelijke kennelijk met raadgevingen en adviezen de weg gewezen wordt om op een zeer voordelige wijze in het gebruik gesteld te worden van een perceel grond. Dat alles onder dekking van iets dat pachtwet heet! Wanneer deze wet dan toch op de helling komt, laat men dan toch gron dig nagaan of hij in de praktijk hanteerbaar is. Zoals het nu is lijkt het verdacht veel od hetgeen deze zomer (augustus 1968) in Oost-Europa gebeur de met een kleine natie, maar daar heet het dan communisme en hier democratie en sociale recht vaardigheid waar men tegenwoordig de mond vol van heeft. Geachte hoofdbestuurders van onze organisatie: voor u zich over dit voorontwerp buigt, ga dan toch vooral te rade bij diegenen, die dagelijks de prak tijk ingaan en meermalen met de onmogelijkste toe standen op het gebied van pacht geconfronteerd worden. Of is het zoals een lid van een Grondkamer mij vertelde? Hij zei n.l.: de topfiguren in de organisa ties zijn grotendeels zelf grote tot zeer grote pach ters en die voelen zich betrekkelijk veilig met zo'n pachtwet. Maar laten ze dan hopen dat ze nooit een eigenaar krijgen met een dubbele achternaam, want dan zou het wel eens kunnen gebeuren dat hij of zij zelfs het viswater dat eventueel bij de boerderij be hoort, zelf wil exploiteren. W. te K. DE TERUGVERKOOPPRIJZEN VAN DE STOPA De terugverkoopprijzen van de STOPA, bekend gemaakt in de circulaire van 28 januari j.l., zijn maandag in Rotterdam onderwerp van bespreking geweest in de districtsvergadering voor Zuid-Hol land, West-Brabant en Zeeland van de Nederland se Federatie voor de Handel in Pootaardappelen. Men was algemeen van oordeel dat de vastgestelde terugverkoopprijzen van de bij de STOPA aange diende pootaardappelen 1,50 tot 3,per hon derd kilo boven de marktwaarde lagen. In de vergadering werd duidelijk gemaakt dat de commissie die met de prijsvaststelling is belast instructie heeft alleen de marktwaarde van de aan gediende pootaardappelen vast te stellen en de vrijheid heeft de terug verkoopprijzen eventueel iets beneden de marktwaarde te bepalen. De markt waarde wordt vastgesteld aan de hand van de beursnoteringen in Rotterdam. Naar de vergade ring vernam heeft de commissie zich laten leiden door de overweging de reeds zeer gevoelige con- sumptieaardappelmarkt niet te verstoren en heeft zij daarom tegen de uitdrukkelijke instructie in de terugverkoopprijzen hoger gesteld dan de reële marktwaarde. De aanwezige leden van de NFP hebben kritiek geleverd op het feit dat de commissie kennelijk heeft gepoogd de consumptie-aardappelmarkt te beïnvloeden. Bovendien kwam men tot de conclu sie dat deze handelwijze indruist tegen de belan gen van de telers respectievelijk de houders van pootaardappelen. De handel beschouwde deze op gewaardeerde terugverkoopprijzen als een verkap te korting op de garantieprijzen. '•r- I'S-'','-".. ft' tft' t- .jf Monohil 100% éénkiemig H

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 11