Mechanisatie- nieuws 9 STEELFA3 POWER X Steelfab Cardiff introduceerde op de Koninklijke Landbouwtentoonstelling in En geland een nieuw revolutionair transport systeem. De import ervan is door O. de Leeuw Landbouwwerktuigen N.V. te Zwolle ter hand genomen. Verwacht mag worden dat de introductie een „doorbraak" tot gevolg zal hebben in het traditionele transport met één of meer-assige land bouw wagens. Het lijkt bovendien waarschijnlijk dat het Power Xo transport-systeem ook buiten de land bouw en loonbedrijven toepassing zal vinden bij gemeenten en bij industriële onderne mingen. De basis van het transport-systeem vormt het Power Xo-chassis dat vervaardigd is van gesloten profielstaai en is voorzien van een trekoog, tweetrapshydraulische cilin ders, remmen en banden 1218 (10 ply). Voor toepassing in grondverzet zullen gro tere banden leverbaar zijn. Het draagvermogen van dit ingenieus een voudig gekonstrueerde chassis is 6 ton. Op dit chassis zijn verschillende containers leverbaar in uitvoeringen zoals die in de landbouw voor verschillende grote bedrij ven verscheidene komplete wagens in ver schillende uitvoeringen aanwezig m oeten zijn. De containers zijn kipbaar over 60°. Bij aanschaffing van één Power Xo chas sis en verschillende containers zal het moge lijk zijn hier een belangrijke kostenbespa ring te vinden. Het plaatsen van de al of niet geladen container is simpel. Het chas sis wordt door de tractor achteruit geduwd, waarna de hydraulische cilinders omhoog worden gebracht, die automatisch de ver grendeling tot stand brengen. Een lege con tainer aan de grond zetten en een volle op- TRANS PORTS YSTEEm pikken is slechts een kwestie van enkeh»* minuten. Bij het binnenhalen van granen, aardap pelen, bieten enz. kunnen lege container* op het veld worden geplaatst, terwijl tel kens een volle wordt weggebracht. Het Power Xo systeem maakt het moge lijk het transport op eenvoudige wijze te organiseren met één tractor, één chassis en meerdere containers. Er behoeft niet te wor den gewacht op laden en lossen. Power Xo wordt de belangrijkste ontwikkeling in de landbouwmechanisatie sinds de komst van de tractor genoemd. Er is een ruime keuze in containers lever baar. PlaMe laadvloer: Hoogte boven het maai veld slechts 1.05 m in transportstand. Op pervlakte laadvloer 3.45 m x 2.10 m met een laadvermogen van 6 ton. Kiphoek 60°. De laadvloer is voorzien van uitsparingen waarin zijborden voorbord en een schar nierend achterschot kunnen worden ge- plaats.t. Hoogte 90 cm. Container met hoge zijden en oplopende bodem. Inhoud 3.5 nr, bestemd voor trans port van granen en andere buik-transporten zoals aardappelen en bieten. Mengmesttank met aftakas aangedreven pomp. Inhoud 3.785 liter, totale lengte 4.55 m. Hoogte 2.10 m. Container - Tank, inhoud 3.785 liter voor transport van de meest uiteenlopende vloei stoffen. Lengte 3.35 m. Hoogte 2.15 m. Open laadbak. Met vlakke vloer. Ook leverbaar met houten vloer. Voor- en zij bor den en scharnierend achterbord 90 cm hoog. Houten zij borden leverbaar. Andere containers zullen worden ontwik keld aan de hand van de ervaringen en vraag van de afnemers. Mengmest tank 3785 liter Vïoeistoftank 3785 liter Container aan «te grond gezet Container omhoog voor tuuiaport Vlakke laadvloer met zijborden en scharnierend achterbord 90 cm hoog HD-VELDSPUITEN H. J. Hoegen Dijkhof Machinefabriek heeft zich de laatste jaren geconcentreerd op veldspuiten. Om aan de wensen van nu en morgen te voldoen was een sterke uitbreiding van het programma noodzakelijk. In samenwerking met en vóór de landbouwers en loonwerkers werden aan de be kende typen 220 (voor trekkers) en 550 (voor Uni- mog), de 440 (voor trekkers) met een 20, 22l/2 of 25 m spuitboom en de 330 U (voor Unimogs) met 12 en 15 m spuitboom, toegevoegd. Als laatste, ter completering van de gehele serie, is nu de 330 T op de markt verschenen. Bij de 330 T met een spuitbreedte van 12 rèsp. 15 meter, is in tegenstelling tot het type 220 de tank(s) niet in het frame opgenomen, maar wor den 2 tanks van resp. 2 x 400. 2 x 450 of 2 x 500 liter, (of 1 tank van 400, 450 of 500 ltr. vóór aan de trekker) in jukken aan de zijkant van de motorkap gemonteerd. Aan het frame, voor op name in de driepunts-hefinrichting, zijn alleen de spuitboom, de pomp en de bedieningsorganen ge monteerd. (Goede gewichtsverdeling.) De spuit boom is evenals bij de andere typen in één punt balancerend opgehangen, dit heeft het grote voor deel dat ook op zeer oneffen terrein de spuitboom volledig horizontaal blijft en daardoor een con stant spuitbeeld behouden blijft. Bovendien zijn op de spuitleidingen HD-anti-drip-spuitdoppen gemonteerd, voorzien van sinterkeramische spuit- plaatjes, die bij het wegnemen van de druk in de spuitleidingen het hatelijke nadruppelen voorko men. Na het afsluiten van de druk blijft de leiding geheel gevuld met spuit vloeistof en daardoor is direct het volle spuitbeeld voor de volgende baan aanwezig, zodra de druk weer wordt ingesteld. De pomp (plunjerpomp) heeft een capaciteit van 66 liter/min. en max. 15 atm. druk, een 90 liter- pomp is leverbaar. Spuitdoppen en leidingen zijn uit P.V.C. vervaardigd en worden niet aangetast door de spuit vloeistof. De tanks zijn van slag vast polyester en de vulslang is dusdanig gecon strueerd, dat na overrijding deze zich in zijn oor spronkelijke vorm herstelt. DRIE STANDEN Het kippen van de container om te lossen ENKELE VAN DE VERSCHILLENDE MOGELIJKHEDEN DE LELY R< Bij C. van der Lely N.V. te Maasland heeft men zich de laatste jaren intensief bezig gehouden met de ontwikkeling van grondbewerkingswerktuigen. Naast de bekende Lely Grondfrees heeft C. van der Lely N.V. nu een door de aftakas aangedreven eg geconstrueerd, die volgens een geheel nieuw prin cipe werkt. Deze Lely Rotorkopeg is, in tegenstelling tot eg gen met heen en weergaande balken, voorzien van 12, in de grond ronddraaiende elementen, die elk voorzien zijn van 2 tanden. Met behulp van de va- riatorbak kan naar keuze met vier verschillende een minimum beperkt. Ook stoppelbewerking is met deze machine zeer goed uit te voeren. Hierbij wordt een gunstig kiem- bed verkregen, terwijl de bovenlaag volkomen los gemaakt wordt. Door de steunrol achter de machine wordt een gemakkelijk in te stellen gelijkmatige werkdiepte verkregen, zodat niet in te natte onder grond gewerkt behoeft te worden. Ook wordt hier door een goede oppervlakte-egalisatie verkregen. Tevens worden door de steunrol eventueel nog voor komende oppervlakte kluitjes verkleind, terwijl de grond iets aangedrukt wordt, zodat er direct gezaaid kan worden. Hierdoor kan met de ROTORKOPEG ook bietenland klaargemaakt worden. Door de mogelijkheid om met een hoge snelheid te werken wordt de ROTORKOPEG ook bij het klaarmaken van gr aanland ingezet. Door de com pacte bouw van deze eg 'bestaat de mogelijkheid tot directe bevestiging aan de machine van een drie- punts zaai- of pootmachine. Hierdoor kunnen ver schillende werkzaamheden gecombineerd worden. Doordat de tanden gemakkelijk verwijderd kunnen worden, kan de werkbreedte aangepast worden, ter wijl tevens rijenbewerking mogelijk is. De werk breedte is 3 meter. toerentallen van de elementen gewerkt worden. Hierdoor kan een zodanige verkruimeling worden bereikt dat het meest ideale zaai- of pootbed ver kregen wordt. Eventuele slempgevoeligheid van de grond kan met deze ROTORKOPEG verminderd worden. Door de speciale stand van de tanden wordt er geen „bodem" in de bouwvoor gemaakt. Doordat de elementen ronddraaien kan een hogere werksnel- heid bereikt worden. De ROTORKOPEG werkt buitengewoon rustig, omdat er geen „dood punt" in de aandrijving op treedt. Tevens wordt hierdoor eventuele slijtage tot

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 9