UIT DE PRAKTIJK Gunstig weer Samenwerking en fusie noodzakelijk Gematigd optimisme, maar vinger aan de pols Rattenbestrijdingsaktie komt goed op gang s Voor buitonwerkzaamheden is het weer in WALCHEREN tot op heden niet bepaald ongun stig geweest. De neerslaghoeveelheden zijn niet groot, terwijl strenge vorst in onze streken uit bleef. Ook de laatsten, meestal op lichte grond, zijn nu klaargekomen met ploegen On sommige bedrijven kan men op het laatste nippertje nog gereed komen met het schoonmaken van de slo ten. Dit werk is van groot belang voor een vlotte afvoer van het water. Daarnaast moet ook de perceelsontwatering, door middel van een goed funktionerende drainage, goed bijgehouden wor den door een periodieke kontrole van de drains. Bij open weer is de winterperiode hiervoor zeer geschikt mits niet teveel moet worden opgegraven. -Gelukkig hebben we de laatste maanden geen grote hoeveelheden neerslag gehad. De grond be vat weinig water en door de kleine vorstperiodes is de struktuur bovenop goed. Dit geeft een zekere bescherming tegen verslempen bij eventuele grote hoeveelheden neerslag. Het is dan van groot be lang dat het water snel afgevoerd kan worden daar anders piasvorming optreedt, wat weer struk- tuurbederf tot gevolg heeft. Dergelijke plekken kunnen in 'het voorjaar veel last en ergernis ver oorzaken omdat het tijdstip van bewerking op een perceel meestal wordt bepaald door het vol doende bewerkbaar zijn juist van deze plekken. We hebben de rassenberichten weer eens gron dig bestudeerd en onze keuze wat de rassen be- De Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting op THOLEN en ST. PHILIPSLAND hield vorige week zijn jaarvergadering. De voorzitter stelde dat ondanks het natter wordende klimaat, het geen hij aan de hand van de neerslagcijfers van De Bilt aantoonde, wij toch op Tholen en St. Phi- lipsland over de kg-opbrengsten van 1968 niet mogen klagen. Het feit dat we kunnen boeren in een goed ver kaveld en bovenal goed ontwaterd gebied, werd ons in een nat jaar als 1968 weer eens andermaal duidelijk. Wellicht staan we bij dit feit wel eens te weinig stil. Zeker als we daarbij nog eens terugdenken aan de weerstanden die na 1.953 overwonnen moes ten worden om deze verkaveling tot stand te bren gen. Vermoedelijk is het gelukkig geweest dat deze verkaveling door de overheid is opgedrongen. Wij zouden niet graag willen beweren dat deze ver kaveling er ook gekomen zou zijn als we, zoals bij ruilverkavelingen gebruikelijk is, over deze verkaveling hadden kunnen stemmen. Men ver weet de Thoolse agrarische voormannen commu nistische praktijken Als we nu nog eens terugdenken aan die tijd, dan kunnen we alleen maar heel heel dankbaar zijn dat de Herverkavelingswet Walcheren o.a. ook op Tholen van toepassing werd verklaard. We moesten daaraan denken, toen ook in dit openingswoord van de heer Kosten wederom werd gewezen op de noodzaak van meer samenwerking, vooral door de kleine coöperatieve verenigingen. Een slagvaardiger beleid voeren is hard nodig en Deze tijd van het jaar hebben we ook in WEST ZEEUWS-VLA ANDEREN een druk vergadersei- zoen van onze organisaties en verenigingen op agrarisch gebied. Het jaar 1968 is nog maar net ten einde of we zitten weer al midden in de pro blemen van het komende jaar. Zo getuigde het van een goede visie van ons Kringbestuur dat het thema voor de j.l. maandag gehouden „Algemene Vergadering van de Kring West Zeeuws-Vlaanderen der ZLM" was: De toe komstige ontwikkelingen in verband met de in dustrie, de landbouw en de recreaties. Hiervoor wist het kringbestuur een viertal deskundige en gezaghebbende sprekers aan te trekken. Een moei lijk onderwerp over de toekomstperspectieven van ons gewest, zeker nu we midden in de dis cussie leven van het plan-Mansholt, dat al vele tongen en pennen in beweging heeft gebracht. De heer A. J. Kaland, lid Ged. Staten van Zee land, gaf zijn visie over de ontwikkelingen die verband houden met de industrie. We kunnen het dacht ik eens zijn met zijn betoog, dat industriali satie voor Zeeland onontbeerlijk is en werkge legenheid gaf en hopelijk nog zal geven aan die velen die de landbouw verlaten. Industrialisatie geeft ook mogelijkheden voor de dienstensector in al haar geledingen. We zijn niet gebaat om te moeten leven en werken in een provincie waar het inwonertal achteruit gaat. Een provincie die jongeren opleidt voor hun later beroep maar ze daarna aflevert aan b.v. de randstad Holland, om dat ze in hun geboortestreek geen emplooi kun nen vinden. Zonder industrialisatie zou dit de werkelijkheid zijn voor Zeeland en zou het woon- en leefklimaat, speciaal op het platteland zeer sterk achteruitgaan, omdat de landbouw nu een maal steeds minder arbeidskrachten kan gebrui ken. De landbouw moet hiervoor nu eenmaal, om dat zij de grond bezit offers brengen. Offers, die natuurlijk moeten worden schadeloos gesteld of gekompenseerd, maar dat gebeurt ook volgens de heer Kaland op een redelijke wijze. Volgens de heer P. J. de Regt, directeur van de provinciale V.V.V. heeft ons gebied alle moge lijkheid in zich voor een sterke uitbreiding van de recreatie, speciaal langs de kust. Echter ook het polderlandschap daarachter trekt vele men sen aan om zijn bekoorlijkheid. De omschakeling van landbouwbedrijf tot recreatiebedrijf vraagt een geheel andere instelling van de ondernemer en een behoorlijke investering. Dr. Ir. C. W. C. van Beekom, hoofd-ingenieur direkteur van de Rijkslandbouwvoorlichting, gaf zijn visie over de te verwachten ontwikkelingen in de landbouw. Hij was voor ons gewest niet zo pessimistisch als velen soms doen geloven. Gematigd optimis me, maar de vinger aan de pols houden. M.a.w. pas op uw tellen en zorg ervoor op tijd de bakens te verzetten. Hij wees op de mogelijkheden tot intensiveren in bepaalde takken en grove groen teteelten. Verschillende vragenstellers deelden het zeker optimisme van de heer Van Beekom niet. Het is uiteraard, ook volgens de inleider, een niet te ver teren zaak dat in een tijd van sterk stijgende treft is weer bijna gedaan. Over enkele dagen moeten we ons nog eens nader informeren. Voor het kwekerswerk en het rassenonderzoek hebben we veel waardering. Deze dragen er ook toe bij dat de kg-opbrengsten van onze gewassen steeds nog stijgen. Wat we nog niet hebben gevonden is een nieuw gewas in ons bouwplan of een nieuwe produktietak op ons bedrijf waardoor het inkomen flink verbeterd kan worden. Op verschillende ver gaderingen worden ons hierover inlichtingen ver strekt. De één zoekt het in fokvarkens of mestvar- kens, de ander door een van de intensieve teelten zoals gladiolen of le jaar plantuien. De mogelijk heden zijn er nog wel maar ze geven ook weer bezwaren op bepaalde punten. De prijs van de uien is momenteel zeer goed. We verwachten nog weer een flinke uitbreiding van deze teelt in ons gebied. Door het prijsver loop van de laatste jaren in de winter, komen we steeds meer tot de overtuiging dat we zelf ook wat meer moeten gaan bewaren. De aardappelteelt staat ook nog steeds in de belangstelling. Op vele bedrijven leven er echter nog vragen waarover we graag nog eens de mening van een landelijk deskundige vernemen. Op 21 januari spreekt Dr. Ir. v. d. Zaag in „De Brasse rie" te Middelburg over de aardappelteelt. Aan vang 13.30 uur. Ieder is welkom op deze voorlich tingsvergadering. Op ZUID-BEVELAND is het klaarmaken van van rattenvergif thans in volle gang. Prettig is het dat de organisatie overal vlot verloopt. De meeste afdelingen zullen aanstaande maandag, 20 januari, beginnen met het uitleggen. Op de gehouden voor lichtingsbijeenkomsten is gesteld „Het gaat om het laatste paar". Leg dan ook in iedere ratten- gang voldoende pakjes haver gemengd met cuma rine uitWees niet te zuinig Bij de eerste con trole na 2 a 3 dagen zullen op zeer vele plaatsen nog pakjes bijgelegd moeten worden. Voor een goede doding is het noodzakelijk dat de ratten 3 a 4 dagen achtereen het vergif op kunnen nemen. Na een week is nog een controle nodig, om daar, waar alle lokaas verdwenen is nog enkele pakjes neer te leggen, hierbij gaat het dan speciaal om het laatste paar. Diegenen die thans nog aan 't ploegen zijn mo gen niet mopperen. De grond is thans niet nat en en valt na het ploegen zeer goed. Zo is ook in de afgelopen weken hier en daar nog wat wintertar we gezaaid. Waar de grond geschikt was om te zaaien was dit, op die bedrijven waar nog niets of nog heel weinig wintertarwe was gezaaid, goed te begrijpen. Op vele bedrijven in het bouwplan voor het volgende seizoen nu zo ongeveer opgesteld. Het idee daarbij is wel dat de oppervlakte aardappe len en suikerbieten eerder groter dan kleiner zal worden. wel op korte termijn Het zou wellicht nuttig zijn als er ook voor deze zaken een soort „herverkavelingswet" zou zijn. Het herstructureringsplan van Mansholt tendeert ook al enigszins in deze richting. Het is echter thans wel duidelijk dat men vrijwillig heel moei lijk, zo niet onmogelijk tot een grotere, beter aan deze tijd aangepaste afzetorganisatie kan komen. Daarom ziet het er ook naar uit dat we nog jaren zullen moeten wachten eer we met dezelfde dank baarheid, waarmee we nu weer over de herverka veling denken, later op deze reorganisatie zullen kunnen terugzien. In alle bedrijfstakken kan men het zien, in 1968 vooral in de scheepsbouw en bij de bierbrouwe rijen, dat alles zich ontwikkelt in de richting van schaalvergroting. Betere afspraken, betere terrein afbakening, minder overlapping, minder doublu res, geconcentreerd aanbod, efficiënte verwerking, betere aanpassing van het aanbod, qua kwaliteit, sortering, verpakking etc. en qua hoeveelheid. Het agrarische aandeel in de consumentenprijs daalt steeds verder vanwege de hoeveelheid ar beid en kosten van machinale verwerking die aan onze agrarische voortbrengselen moet worden toe gevoegd om die voor de consument acceptabel te maken. Dat kan wel een Suiker Unie in eigen beheer verwezenlijken maar veel kleine coöperaties af zonderlijk optrekkend, kunnen dat niet waar ma ken. Samenwerking en fusie is geen mode maar noodzaak in 1969 RASSENLIJST LANDBOUWGEWASSEN 1969 Zoals wij reeds gemeld hebben is het ook deze keer weer gelukt d? Rassenlijst voor Land bouwgewassen in het nieuwe jaar tijdig gereed te hebben. Dat betekent dat de boer vroeg tijdig kennis kan nemen van wat er zoal be schikbaar is aan aanbevolen materiaal. Een boer die met zijn tijd meegaat, schaft daarom ieder jaar een nieuw exemplaar aan. Hij weet dat hij voor de prijs van circa twee pakjes sigaretten een hoeveelheid informatie krijgt die zijn weerga niet vindt. Hij weet ook d^t He Rassenlüst steeds „bij" is en naast in lichtingen over de rassen ook nog talloze an dere actuele informaties geeft. Een moderne boer zonder rassenlijst is dan ook ondenkbaar. Een akkerbouwer zonder rassenlijst is een schip zonder roer. De nieuwe Rassenlijst onderscheidt zich niet alleen uiterlijk en innerlijk van zijn voorgan gers, maar ook principieel. Met ingang van 1 januari 1969 is de Rassenlijst namelijk niet meer bindend, maar uitsluitend aanbevelend. Het criterium van het wel of niet in 't verkeer mogen komen is thans losgekonneld van de landbouwkundige waarde en verlegd naar het Nederlands Rassenregister. Er mogen dus in het vervolg ook rassen in het verkeer komen die niet op de Rassenlijst staan, mits ze gere gistreerd zijn. Theoretisch kunnen er dus ras sen in het verkeer komen die voor onze om standigheden minder geschikt zijn. In de prak tijk zal dat zo'n vaart niet lopen omiat een bonafide kweker-handelaar er geen belang bij heeft de boeren dergelijke rassen aan te bieden. Niettemin zal de boer er goed aan doen nog meer rasbewust te zijn dan vroeger omdat hij immers niet m^er automatisch tegen zichzelf beschermd wordt. Daarom blijft hü de Rassen lijst nodig hebben en men mag dacht ik stellen dat ook de boeren die tot nu toe geen Rassen lijst aanschaften er goed aan doen dat thans wel te doen. Bij individuele aanschaf is de nrijs 3.75 oer stuk, te storten on giro nr. 1037754 van de N V. Leiter Nypels, postbus 1031, Maastricht. Bij collectieve aanschaf is de pr'is lager, bij een bestelling van b.v. meer dan 50 exemplaren is de prijs reeds gedaald tot 2.75 per stuk. De verzendpriizen zijn In de prijzen inbegrepen. Daar de oplage uiteraard beperkt is, doet U er goed aan zo spoedig mogelijk te bestellen. Ir. B. H. OLTHOFF, P. A. W. - Wageningen. loonkosten en andere mede door de B.T.W. aan gewakkerde kostenstijgingen, de prijzen van onze landbouwproduktie zouden dalen of misschien ge lijk blijven. Wij vragen ons af waar onze compen satie is voor de prijsstijgingen t.g.v. de B.T.W., als andere groepen weer al 7 krijgen. Nogmaals kostenverlaging? Ook daar zal eenmaal een eind punt bereikt zijn. Ds. H. M. Strating tenslotte sprak over de psy chische en geestelijke kant van al deze ontwikke lingen en hoe de mens dit alles kan opvangen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 5