VRIJDAG 17 JANUARI 1969 57e Jaargang No. 2964 Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van Laad- en Tuinbouw cd Veeteelt in Zeeland j Enkele overpeinzingen over een Memorandum Er was veel belangstelling voor de Zeeuwse fruitteeltdag die op vrijdag 10 januari j.l. te Goes werd gehouden. De inleiding ge houden door de Alg. voorzitter der ZLM ir. Prins over „Welk Fruitteeltbeleid?", is opgenomen op pagina 7 en 8, terwijl op pa gina 6 een verslag van deze dag opgenomen is. Mr. J. F. G. SCHLINGEMANN LIET is duidelijk, dat zeker het begin van het nieuwe jaar 1969 in landbouwkringen geken merkt zal worden door wat reeds algemeen het plan-Mansholt heet. Niet alleen zullen de Neder landse landbouworganisaties zich over de verschil lende onderdelen ervan buigen, maar veel meer in stanties gaan studeren, critiseren, aanvaarden, ver werpen en het hunne erover zeggen. Als eerste wens zouden wij willen uitspreken, laat uit al dit onderzoek het goede behouden! Want het staat nu al vast, dat naast de honderden pagina's bedrukt papier, die de diensten van de Europese Commis sie in de vorm van zes nota's over ons allen heb ben uitgestort, vele duizenden woorden over dit alles gesproken en geschreven zullen worden, al vorens de eerste maatregelen getroffen zullen wor den. Vast staat in ieder geval, dat het Landbouw schap in alle belangrijke hoofdafdelinen en com missies de onderdelen van Mansholt's ideeën gaat behandelen. Wij zouden voor alle duidelijkheid nog eens op enkele belangrijke punten willen wijzen, opdat aan het begin van alle discussies een aantal misver standen voorkomen kunnen worden. ACHTERGROND QE reden waarom de landbouwcommissaris van de E. E. G.^thans met zijn memorandum is gekomen ligt in de eerste plaats in het feit, dat de Raad van Ministers dit jaar een nieuwe rege ling ter financiering van het landbouwbeleid moet vaststellen. De thans geldende loopt tot 1 januari 1970. Reeds vorig jaar hebben enkele regeerders in de zes lidstaten ten aanzien van die financiering wat schoten voor de boeg gelost. De Duitsers zijn er mee begonnen door te stellen, dat zij na 1970 niet meer bereid waren in dezelfde mate als tot nu toe bij te dragen aan de verliezen of overschot ten, die voornamelijk door Frankrijk en ook door Nederland worden geproduceerd. Zulks werd mede gesteld in verband met h3t groeiende en zeer kost bare overschot aan boter. Ook uit Italië en België kwamen dergelijke geluiden. Daar ook de heer Mansholt van de daken verkondigde, dat het be leid spaak zou lopen, als er niets gebeurde, gaf de Raad van Ministers opdracht tot het samenstellen van een rapport over de gehele situatie in de land bouw. Aan de hand daarvan zouden de besprekin gen plaats vinden. Inmiddels lieten Franse minis ters onomwonden doorschemeren, dat een gemeen schappelijk landbouwbeleid gezamenlijk betaald diende te worden. TWEE ZAKEN IN EEN QE heer Mansholt kwam nu met zijn rapport, dat hij de naam memorandum gaf. Hij kop pelde daaraan vast de prijsvoorstellen voor gra nen, melk, suiker, vlees en koolzaad voor het jaar 1969/70. Zogenaamd vormen zijn rapport over de situatie in de Europese landbouw en zijn ideeën over structuurwijzigingen en zijn prijsvoorstellen één geheel. Dat is natuurlijk onzinnig, daar de prijzen uiter lijk vóór 1 april moeten zijn vastgesteld (begin nieuwe melkprijsjaar). Dit probleem op korte ter mijn kan men vergelijken met de structuurpolitiek, die de problemen op lange termijn moet oplossen. De gedachten van de Europese Commissie zijn, hoewel geenszins nieuw, zo ingrijpend, dat snelle en ondoordachte beslissingen eenvoudig ondenk baar zoude zijn. Er is natuurlijk wel enige samenhang tussen de prijsvoorstellen en het memorandum. De in dit stuk zogenaamd gedachte produktiebeperking kan moei lijk hogere prijzen verdragen. De voorgestelde ver laagde prijzen zouden dus nu al in het gedachten- patroon van Mansholt passen. Hierbij wordt voor bijgegaan aan alle andere aspecten van de prijs vaststelling, zoals kostenstijging, inkomensvermin dering ook voor de goed geleide bedrijven en rela ties tussen de prijzen onderling. (Zie verder pagina 3.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 1