ORON DE MEEST VERBOUWDE VOEDERBIET Produktschap granen, zaden peulvruchten Coöperatieve Groenvoederdrogerij „De Bevelanden" G.A. G. TOPPER-GRONINGEN de Groenkraag met de HOOGSTE OPBRENGST akkerbouw boerderij Moeilijkheden mei uw bouwplan? landbouwinventaris Te koop P. J. Montree MC. Cormick D 439 J. TROS Hal! - Labour trekkerbanden - profiel C EN T RA AL 14 Groot graanoverschot. Geen geld meer voor exportpro pagaada van Peulvruchten. In zijn nieuwjaarsrede voor de vergadering van het Produktschap voor Granen, Zaden en Peul vruchten stelde de voorzitter, dr. C. H. J. van Beu kering vast dat de formidabele oogst van 1967 de graanï-eglementen nogal op de proef hebben gesteld, vooral in financieel opzicht- Zo moesten 6.8 miljoen ton tarwe en 2.3 miljoen ton gerst met zeer hoge restituties worden uitgevoerd. Besondanks werd er 2.4 miljoen ton graan voor interventie aangeboden, een hoeveelheid die overigens overeenkomt met 3V2 pet. van de totale opbrengst. Afzet moeilijk. De heer van Beukering was daarom van mening dat wjj ons .over deze interventievoorraden geen grote zorgen behoeven te maken, ware het niet dat wel vast staat dat deze niet in de Gemeénschap kunnen worden afgezet en ware het niet dat ook dit verkoopseizoen de exportsurpluss en weer zeer groot zullen zijn maar het zich laat aanzien ruim 7 miljoen ton zachte tarwe en bijna 1.500.000 ton gerst Inclusief de interventievoorraden. Hier komt nog bij dat het met de export niet vlot loopt; ook in ons land is de export van zachte tarwe naar derde lan den tot nu toe achtergebleven bij die in de overeen- eenkomstige periode van het vorige jaar. Van oogst 1968 noemde de voorzitter de hectare opbrengsten bij de granen nog alleszins goed, *5 waren zij wat lager dan vorig jaar. Volgens de voorlopige oogstraming was de opbrengst van tarwe 500 kg lager, van rogge 100 kg en van gerst 400 kilogram. Door de slechtere kwaliteit kwam er aan zienlijk minder brouwgerst beschikbaar, al 60.000 ton to.v. 100.000 ton vorig jaar. De prijsontwikke ling bij rogge blijft achter, voornamelijk als ge volg van de eveneens slechte kwaliteit. Bij de groene erwten was de opbrengst veel lager en de kwali teit minder dan vorig jaar waardoor momenteel voor goede kwaliteiten ongeveer f 25.per 100 kg meer kan worden gemaakt De expert moet het doen. Wat betreft de verdere afzet van tarwe werd de vraag gesteld of de verhoging van de vergoeding voor de kosten van denaturatie een stimulans zou kunnen betekenen voor de prijs. Doordat het nu is toegestaan ook met visolie te denatureren alsook door de verlaging van de voorgeschreven hoeveelheid kleurstof, zijn de kosten van denaturatie gedaald. Maar omdat de huidige vergoeding voor bepaalde landen reeds te laag was, heeft de Commissie be sloten deze te verhogen, hetgeen een effect heeft van 3.60 pér ton. In theorie zou de tarweprijs dus met dit bedrag kunnen stijgen. Algemeen was echter de verwachting dat dit niet zou gebeuren. Wel kan het gevolg zijn dat andere granen in een moeilijker positie komen. Bepalend voor het prijs niveau zijn de mogelijkheden voor export. In dit verband is het van belang, dat meegedeeld werd dat er weer en 40 a 50.000 ton tarwe naar Engeland was verkocht, zij het dat daarop ook tarwe uit Zweden of de andere E.E.G.-landen geleverd kan worden, evenals dit het geval is met reeds eerder afgesloten contracten. De denaturatie van tarwe blijft overigens vrij sterk achter bij vorig jaar. Toen was tot begin december 97.000 ton gedenatu reerd en nu maar 65.000 torn Als belangrijkste oorzaak hiervoor werd genoemd de nogal grote hoeveelheden met visolie gedenatu reerde tarwe uit Frankrijk die tegen betrekkelijk lage prijzen door de mengvoerindustrie is geïmpor teerd. Inmiddels liggen er al belangrijke hoeveelheden granen bij de interventiebureaus, nL plm. 3,6 mil joen tegenover pl.m. 2.4 miljoen ton aan het begin van dit oogstjaar. Rekening houdend met een ver koop van ruim 200.000 ton is er dus van oogst 1968 al 1.4 miljoen ingeleverd. Het grootste kwantum is in Duitsland geïntervenieerd nl. bijna 1.2 mil joen ton. Propaganda peulvruchten. Al meermalen is in het Produktschap de vraag aan de orde geweest of de exportpropaganda voor peulvruchten nog veel zin heeft. Met name van cbe» zijde van de exporteurs is gesteld dat zij voortzet ting niet meer verantwoord vinden Ook de propa- gandacommissie is nu tot de conclusiegekomen dat een goede afzetcampagne te duur wordt in ver houding tot de omvang van onze export en heeft daarom geadviseerd de ontwikkeling eerst maar eens enige tijd aan te zien Het Landbouwschap had weliswaar nog geen af geronde mening over deze zaak, mar kon er gezien het saldo van het propagandafonds wel mee in stemmen dat de heffing waarmee deze propaganda werd gefinancierd, wordt opgeschort. Besloten werd dan ook de heffing in te trekken. De Peulvruchten Studie Combinatie en de stich ting voor Oliehoudende Zaden zullen nog wel een subsidie ontvangen, maar dit kan voorlopig nog ge financierd worden uit het fonds. Met het steeds krapper wordende bouwplan in gedachten, vinden wij het toch jammer dat het be stuur gemeend heeft dit besluit te moeten nemen. Temeer omdat uit de jaarverslagen van de Propa- gandacommisSie duidelijk naar voren kwam dat er met name in Duitsland voor onze peulvruchten een grote belangstelling bestond in de vorm waarin deze op tentoonstellingen e.d. werden gepresenteerd. Dat onze export desondanks niet zo geweldig liep, moest, naast de moeilijkheid om voldoende geinteresseerde importeurs te vinden, ook voor een deel worden toegeschreven aan het feit dat de kwaliteit van naderhand geleverde peulvruchten, nogal eens te genviel en de meestal grauwe verpakking niet dui delijk aangaf dat het een Nederlands produkt be vatte. De Duitse huisvrouw die zocht naar het pro dukt dat zij op een tentoonstelling had gekocht, kon dit daarna dan ook nergens vinden. Volgens ons zou het daarom meer zinvol zijn geweest indien de belanghebbenden eens wat nadrukkelijker hadden afgevraagd of zij de presentatie van onze peulvruch ten op de Duitse markt niet hadden kunnen ver beteren. O. Notaris F. TH. M. DEK KERS te Oud-Gastel be richt hiermede dat op dinsdag 4 februari 1969 v.m. 10.30 uur ten ver zoeke en ten huize van de heer J. W. van Nieu- menhuijzen te Dintel- oord, N. Langeweg 10, iri het openbaar zal worden verkocht tegen contante betaling, de gehele zich daar bevindende waarvan nadere om schrijving volgt in het Zeeuws Land- en Tuin bouwblad van vrijdag 31 januari 1969. Te bezich tigen voor de verkoping van 910.30 uur. Wegens, omstandigheden te' koop een in zeer goe de staat Zijnde Claas zelfrijdende MAAIDORSER type Mercur. 8V? ft. snij- bceedte. HOOGERHEIDE Zandfort 20 TeL (01646)—729. TE KOOP: 2 stuks Super Dexta n.w. banden MF 35 3 en 4 cyl. gerev. n.w. banden onder garantie. HUIBREGTSE, Westka- pelle, teL 01187—347. TE KOOP gebruikte 2900 draaiuren. Hoflaan 19 - Klaaswaal Tel. 01864-661 810 uur v.m., uitslui tend per telefoon nr. 05951—503. In samenwerking met gebruikers kan iets goeds tot stand komen, zo is ook het als het beste profiel gevormd bij HET SPECIAAL COVERBEDRIJF WINSCHOTERDIEP 30—34 Tel. 05900 (050) - 23674 - 30300 Ook Precisiezaad, 3-4 mm 0 leverbaar. ZWAAN VOORBURG TE KOOP een in de provincie Gro ningen gelegen 40 ha goede Hotel-Restaurant Uw vergadercentrum voor Zeeland. Aparte zalen. Party adres. Grote Markt 40 - Goes Met gezellige sfeer voor intieme familiediners en uitnemende verzorging van uw recepties. Telefoon 01100—7040 Centraal, het adres in het centrum van Goes. gevestigd te KORTGENE. Wij kunnen nog bouwland inhuren voor luzerneteelt. Minimale grootte 4 HA en gelegen binnen een straal van 15 km. van de drogerij. Inlichtingen bij bovengenoemde drogerij: Telefoon 01108277.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 14