Als U gaat bouwen! 11 r\ï: snelle ontwikkeling en veranderingen in de agrarische sector, met name de verkavelingen, de moderne bedrijfsvoering en de automatisering in het boerenbedrijf, vroegen om een aangepaste vorm en uitvoering van de huisvesting. Zowel de huisvesting voor het boerengezin, als de goede onderbrenging van het vee. Over het laatste punt, de onderbrenging van het vee, valt wel het een en ander op te merken wat van belang kan zijn. Is het niet zo dat de boer voor een moeilijke keuze gesteld wordt als hij gaat bouwen of uitbreid den Zal hij traditioneel bouwen, of is het verstandiger in een bepaald systeem de stal uit te laten voeren Om een goede keuze te vergemakkelijken wor den hier enkele vragen, die vaak gesteld worden, beantwoord. Is een systeemstal beter dan de traditioneel gebouwde stal? Er zijn vele stallen, volgens de traditionele bouw wijze gebouwd, welke uitstekend voldoen. In enkele gevallen zal het soms aan te bevelen zijn traditioneel te bouwen. Denkt men bijvoorbeeld aan een aanbouw door uitbreiding van het bestaande bedrijf. Toch zal het noodzakelijk zijn ieder geval op zichzelf te bekijken om de meest economische op lossing te vinden. Wat zijn de voordelen van een systeemstal t.o.v. de traditio nele? Helaas al te vaak neemt de opdrachtgever te wei nig tijd voor de voorbereidingsperiode, welke be slist noodzakelijk is, om een weloverwogen en een aan zijn bedrijf aangepast ontwerp te krijgen. De ontwerpers van systeemstallen hebben de boer dé helpende hand toegestoken. Zij kennen het boerenbedrijf, zij zijn op de hoogte van de modernste landbouwkundige eisen waaraan een stal moet voldoen en zij zijn tevens bouwspecia- listen die goed bekend zijn met de isolatie- en ven- tilatietechnieken De lange periode van voorbereiding, die elke opdrachtgever zou moeten hebben, is nu geheel overgenomen door de systeemspecialisten. Als voor delen kunnen genoemd worden de volgende punten: a) Korte voorbereidingsperiode. b) Snelle, eenvoudige montage van elemen ten, waardoor korte bouwtijd. c) Eventuele verlenging by latere uitbreiding is doorgaans eenvoudig te doen. d) De systeemstallen hebben een geheel vrije ruimte, dus zonder kolommen of dragende muren e.d., waardoor een vol ledige vrijheid is verzekerd in het geven van de bestemming aan de ruimte. e) De inrichting kan gemakkelijk aangepast worden aan het soort vee en de veebezet ting. f) De opdrachtgever is doorgaans in staat, vóór hij een keuze doet, systeemstallen die reeds gebouwd en in gebruik zijn, te bezoeken. Van de betreffende eigenaar - kan hij uit de eerste hand vernemen wat de ervaringen en bevindingen met de systeemstal zijn. Zeer belangrijk dus, dat de boer kan zien wat bij gaat kopen. Wat is de belangrijkste eis. welke men gesteld heeft aan het ontwerp voor een systeem stal? Het uitgangspunt bij het ontwerp voor een sy steemstal is geweest een vrije ruimte te kunnen maken, die opgebouwd is uit elementen welke een voudig en snel te monteren zijn. De ontstane ruimte moet goed geïsoleerd zijn en ook makkelijk en goed te ventileren zijn. Binnen de ruimte mogen zich geen obstakels, dra gende delen, bevinden, om zodoende alle vrijheid te kunnen geven aan de functie en de indeling van de ruimte. Is een systeemstal goedkoper dan een traditioneel gebouw de stal? Deze belangrijke vraag laat zich niet met een kort ja of nee beantwoorden. Als de eisen, welke men aan de stal stelt, mini maal zijn, dan zal een traditionele sta] -aak aan trekkelijker in prijs zijn dan de systeemstal. Men laat een sta] bouwen om een goede huis vesting aan het vee te geven en daardoor betere bedrijfsresultaten te verkrijgen. Een goede stal zal zijn geld beslist waard zijn. Waarom is er een duidelijk prijsverschil tussen de ver schillende, op de markt zijn de, systeemstallen? Allereerst mag opgemerkt worden het verschil in de toegepaste materialen van de diverse stallen. In het algemeen zijn de hierdoor ontstane prijs verschillen niet zo groot. De verschillen zitten in de soort leverantie. Wat is wèl, en wat is niet in de prijs begrepen? De markt is ©r op uit om te verkopen. Een ge zonde concurrentie is goed. Men dient echter nauwlettend te bekijken wat er precies voor een bepaald bedrag geleverd wordt. Ter illustratie enkele voorbeelden. Is men niet geneigd aan te nemen als in de offerte staat: „De ventilatiekokers zijn in het dak aangebrachtdat de ventilato ren bij de levering behoren? Het zal blijken dat het beslist niet het ge val is. Nog een voorbeeldje uit de praktijk. „De electrische installatie wordt verzorgd De armaturen met de nodige lampen oi buizen zijn in dit geval niet in de prijs op genomen. Zo zulllen er verschillende vragen zijn, o.a. of de stalinrichting meegeleverd wordt, of het toegepaste materiaal van de stal deugdelijk behandeld is, of de watervoorziening in de prijs begrepen is, enz. Men kan teleurstelling en extra kosten voorko men door zich goed te oriënteren, zich goed te laten adviseren en duidelijke, op schrift gestelde offer tes te verlangen. Welke is de beste systeemstal? In het algemeen kan gezegd worden dat de op de markt gebrachte systeemstallen beslist goed zijn. Het is toch zó, dat de koper bepaalt wat goed is, en niet de verkoper, die zal trachten zijn product als het beste af te schilderen. Het Coöperatief Bouwbureau voor de Landbouw, dat zich ten doel heeft gesteld de landbouw in de meest uitgebreide zin te dienen, heeft twee systeemstallen ontworpen welke voldoen aan de modernste landbouwkundige en bouwtechnische eisen. Aan de systemen zijn de namen V-4 en Wali- board verleend. De praktijk heeft geleerd en bewezen dat de V-4 en de Wallboardstal goed zijn. Mocht U meer willen weten van deze systeem stallen of wilt U geadviseerd worden inzake bouw plannen, stelt U zich dan, geheel vrijblijvend, in verbinding met het COOP BOUWBUREAU VOOR I>E LANDBOUW. Bogardstraat 7 te MIDDELBURG K. N. L. C. EN HET MARKT- EN PRIJSBELEID LIET hoofdbestuur van het Koninklijk Neder lands Landbouw-Comité heeft zich beraden •over de voorstellen van de Commissie der Euro pese Gemeenschappen betreffende het markt- en prijsbeleid op korte termijn. De verdere inhoud van het z.g. plan-Mansholt heeft namelijk nog niet de vorm van concrete voorstellen. De Nederlandse landbouworganisaties en het COPA stelden een matige verhoging van de meeste E. E. G.-richtprijzen 1969/70 voor. Gezien de markt situatie werd uitgegaan van handhaving van de richtprijzen van suikerbieten en melk. Van doorbe rekening van de kostenstijging was nauwelijks sprake. Overigens vallen belangrijke akkerbouw- produkten als vlas, aardappelen en zaden nog steeds niet onder een E. E. G.-regeling. De Commissie stelt nu voor om de richtprijzen niet te verhogen en zelfs voor enkele produkten te verlagen. Dit betekent bij de voortgaande kos tenstijging zonder meer een directe inkomensver mindering in de landbouw. Naar de mening van het hoofdbestuur is die moeilijk te aanvaarden om dat zq een duidelijke tegenstelling ontstaat tot an dere bevolkingsgroepen. Bovendien gaan de land bouw de middelen ontbreken, die nodig zijn voor een aanpassing en modernisering, zoals die ook in het programma „Landbouw 1980" wordt voorzien. De marktsituatie liet trouwens, voor produkten als rundvlees, koolzaad en voedergranen wel een prijsverhoging toe. Het K. N. L. C. stemt in met bijzondere maat regelen om aan het boteroverschot een einde te maken. Een zo verregaande verandering van de prijsverhouding tussen boter en mager melkpoe der als de Commissie voorstelt, lijkt echter moei lijk door te voeren. Dan kan beter een consumen tensubsidie op boter worden beproefd. De E. E. G.- suikerregeling werkt nog te kort om haar nu al te kunnen beoordelen, laat staan te veroordelen. De voorgestelde beperking van de gegarandeerde hoe veelheid en de basisquota benadeelt in het bijzoiv- der de Nederlandse telers.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 11