TUINBOUWKLANKEN Uitholling van binnenuit? „Prettige" klanken in 1969! Naar een verjonging van de pachters DINGEN VAN DE WEEK 6 Na de vele familie- en kennissenbezoeken heen en weer en na de nieuwjaarsweek is uw WAL- CHERSE briefschrijver echt blij met de gewone dingen van alle dag. Niet dat de afgelopen perio des nu zo waren om naar buitenwerk te verlangen. De overweldigende sneeuwpracht deed ons den ken aan de fraaie ansichtkaarten die we met Nieuwjaar ontvangen en ook de keer dat we ze zo zagen in de streken waar we de sneeuw liever hebben dan op ons bedrijf. Ondanks de vele sneeuw zagen de houtduiven kans ons hoekje bro- coli kaal te vreten Ook werden we wel op de verhoogde prijzen geattendeerd toen we nieuwjaarsmorgen 1,50 meer moesten betalen voor 30 liter superbenzine. Nu kunnen we wel veel, en terecht o.i., klagen over de verhoogde druk die de nieuwe B;T.W. ons op zal leggen, maar juister lijkt ons om e.e.a. zach ter te aanvaarden dan als één der financiële tegenheden die ons in 1969 eventueel te wachten staan. Uiteraard zal door menigeen hier van tijd tot tijd op worden teruggegrepen. Ook de loonronde hebben we maar direct door berekend, want vergissen we ons niet dan zal na de nieuwe C.A.O.-overeenkomst de loonsverhoging met terugwerkende kracht worden toegepast. En achteraan betalen hebben we nog meer hekel aan. (Hierin vergist onze Walcherse briefschrijver zich beslist wel. De C.A.O.'s lopen tot 28 februari 1969 en de lonen blijven tot die datum gelden. Wel is het minimumloon van 135,op 140,per week gebracht! BI.). Als klein lichtpuntje geldt een lichte inkom stenverlaging over 1968, variërend tot een dikke 200,voor inkomens tot zo'n 18.000,De meeste lezers zullen hier wel onder blijven en die hoger ligt is het niet zo geweldig belangrijk voor, vinden we! Vele tuinders in Walcheren hebben reeds spina zie gezaaid op de koude grond. En flinke opper vlaktes. We hoorden zelfs van enkele collega's die al een gemet gezaaid hadden. En toch zullen onze groentekwekers veel moe ten presteren om de vele verhoogde onkosten in bedrijf en gezin op te vangen. Hier ligt ook levens groot het grote probleem in de agrarische bedrij ven, want bij de vele zorgen om en rond de aan voer blijft de dominerende factor van de gelde lijke opbrengst geheel buiten onze macht. We hebben nog al eens de moed gehad om een prog nose te stellen, maar ditmaal vinden we het wel erg zwaar. Enkele persoonlijke gedachten? RASSENLIJST GROENTEGEWASSEN 1969 De rassenlijst groentegewassen 1969 te verschenen. Deze kan besteld worden bij het I. V. T. door 2,50 te storten op de girorekening 935477 of op de reke ning 3070.00.427 bij de Coöp Boerenleenbank te Ben- nekom onder vermelding: Rassenlijst Groentegewas sen 1969. Naast de immense en steeds toenemende concur rentie uit het buitenland staat er dit jaar door de B.T.W. en de daaruit voor gezin en bedrijf voort komende uitgavensvergroting, de loonronde» de verhoging van de sociale lasten etc. dus een uit holling van binnenuit, die beslist pijnlijk aandoet en waar men zich machteloos tegen voelt. Aan alle bedrijfsleiders zullen dan ook hoge eisen ge steld worden op straffe van massale werkloos heid. Of voor kleine bedrijven, zoals de onze, een slecht onderste regeltje. Enkele pluspunten (al weer onder veel voorbehoud) dat ook de lonen en arbeidsvoorwaarden in 't buitenland met spron gen naar boven gaan. En hoewel de prijzen ook daar veeltijds onbevredigend zijn, geloven wij dat er steeds minder tegen dumpingprijzen op onze markten zal komen. Ook zal ongetwijfeld door de loonsverhogingen weer een groot bedrag meer ter beschikking komen voor consumptief gebruik. Dit zou dan weer een stoot kunnen geven tot aankoop van meer groenten en fruit. Een voorbeeld in deze richting is o.i. dat het zéér dure witlof grif ver kocht wordt in de winkels voor fancy-prijzen van 1,50 tot 2,per kg. We hopen dat onze zeer voorzichtige voorspel ling te somber is en willen eindigen met een at tendering op iets dat ieder waarschijnlijk reeds weet of althans behoort te weten, n.l.: Wees zui nig op Uw belastingpapieren en zorg dat Uw boek houder die tijdig krijgt. Dit in verband met de middeling der inkomens. Doordat alle zelfstan digen groot en klein wisselende inkomens hebben kan hier bij middeling soms een aardige teruggave uit voortvloeien. We willen en kunnen deze eerste tuinbouwklank van SCHOUWEN-DUIVELAND maar kort maken. In de achter ons liggende weken is er in het be drijf toch eigenlijk maar weinig werk gebeurd. Het weer lokte vele dagen niet, door sneeuw-regen- koude. Daarnaast is er altijd rond de Kerstdagen en Nieuwjaar ongemerkt een tendens van orde scheppen in vele zaken die nu niet direct tot de dagelijkse werkzaamheden, zoals snoeien behoren. In de regel willen voor het begin van het nieuwe jaar nog diverse in het vergeetboek geraakte za ken in orde brengen, en daarnaast willen we ook onze administratieve plichten vervullen. Onze boekhouding en loonadministratie moet zo moge lijk per 1 januari in orde zijn en dat vergt tegen woordig vele uren. Dit jaar kost 't een grote groep ondernemers die met de B.T.W. te werken hebben wel bijzonder veel werk door alles te inventari seren en voor vele artikelen weer nieuwe prijzen vast te stellen. Gelukkig vormt dit voor de meeste fruittelers geen probleem, want wij mogen kiezen om in de zin der B.T.W. wel of geen ondernemer te zijn. Wel hebben we nu de invloed te verwer ken van de diverse prijsverhogingen die toch uit eindelijk alles weer duurder maken. Ook de vergaderingen vragen weer onze aan dacht. Wanneer U dit leest dan heeft de heer Man- dersloot voor de leden van.de afd. Schouwen weer de ziektebestrijding besproken en ons op zijn ma nier „de weg" gewezen op het pad der ziektenbe- strijding in 1969. Ook zullen velen zich vrijdag naar Goes begeven om de machines te bekijken, of problemen te be spreken met medewerkers van de N.T.O. of de Voorlichtingsdienst. We willen dit eerste .optre den" besluiten met de wens dat we in 1969 van ons gebied voorabprettige „klanken" kunnen.schrij ven. Met het begin van het nieuwe jaar zijn wij als agrarische ondernemers van THOLEN en SINT PHILIPSLAND ook weer direkt geconfronteerd met de wijziging van het verlengingsrecht van de land-pachters. De minister van Landbouw heeft op 24 december j.l. een voorontwerp van wijziging van de pachtwet voor advies toegezonden aan het Landbouwschap, landeigenaren en de bond van landpachters. In dit voorontwerp wordt voorgesteld het ver lengingsrecht te wijzigen in gevallen, waarin de pachter de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt. Van zelfsprekend gaan onze gedachten dan ook uit, wat zijn de vóór- en nadelen nu, van deze be perking van het verlengingsrecht van de grond- pachters. Van oudsher staat het Thoolse land er voor bekend dat het kleine bedrijfstype overwe gend is opgebouwd door het pachten van verschil lende percelen los land. Veel van deze kleine grondgebruikers willen nog graag enige jaren na de 65-jarige leeftijd een kleine oppervlakte van hun pachtgrond in gebruik houden, voor vergro ting van hun inkomen, omdat enkel de A.O.W. voor hen niet toereikend is. Anderzijds betekent voor hen in „het nog méédoen", een stuk boeren vreugde en een gezonde tijdsbesteding. Voorzóver dan, de voordelen wanneer het verlengingsrecht aan pachters, aan géén leeftijdsgrenzen zijn ge bonden. De nadelen zijn echter, dat véél jonge boeren en tuinders eerst op middelbare leeftijd in de gelegenheid komen tot het pachten van een volwaardig bedrijfstype. Noodgedwongen moet een jonge vollegrondstuinder of kleine boer zijn verworven kennis en ondernemingsgeest voor de helft verloren laten gaan, omdat hij een gedeelte van zijn beschikbare arbeid in loondienst, of nevenberoep móet uitoefenen om een volwaardig inkomen te genieten. Het is* een gelukkig feit, dat iéder boven de 65 jaar aan_een ouderdomsvoorziening wordt gehol pen door" de staat waarvóór door een iéder naar gelang van zijn inkomen premie moet worden be taald. (Zie verder pagina 15) CAMEN met Frankrijk snelt Nederland voor- '»^aan wat de prijsstijgingen in Europa betreft". Drs. Brouwer, secretaris-generaal van het Mi nisterie van Economische Zaken, heeft het bij de jaarwisseling weer eens duidelijk gezegd en het Nederlandse volk ook verteld dat het zo niet kan. Er moet een eind komen aan de prijsstijgingen die een steeds zwaardere hypotheek leggen op het economisch leven van ons land. Er wordt veel gezegd en geschreven over de prij zen in deze tijd. Alles is maar even duur en het wordt maar duurder en als tuinders ervaren we dit allemaal, moeten er ons deel aan betalen en tege lijk moeten we ervaren dat we zelf voor vele pro- dukten steeds minder ontvangen. Op de veilingen duurt de perecrisis voort. Met ingang van 1 januari zijn er nieuwe interventieprij zen gekomen. We hadden verwacht dat deze hoger zouden liggen omdat de bewaarkosten stijgen, maar het bleek dat er 1 2 cent per kg af was in vergelij king met de maand december. Conference die in oktober nog 19 cent per kg was, kwam in december al niet verder meer dan 16 cent en in januari is dat 14 cent per kg geworden. De E.E.G.-interventieprij- zen zijn wel op een heel laag niveau gekomen. Ge lukkig dat er gedurende de eerste dagen van deze maanden slechts op geringe schaal sprake was van doordraai en interventie. Toch waren de pereprij- zen lang niet om over naar huis te schrijven, in tegendeel het herstel van midden december kon zich niet voortzetten. Maar genoeg over deze som bere situatie. We moeten verder in de hoop dat het nieuwe jaar beter zal worden. 7 EER veel is er de laatste weken geschreven en gesproken over de plannen van dr. Mans- holt over de ontwikkeling van de agrarische pro- duktiestruktuur. Voor ons als tuinders gaat dat nog wat langs ons heen, maar wij zullen er toch mee te maken krijgen. Dr. Mansholt wond er in Brussel bij de uiteenzet ting van zijn plannen geen doekjes om: „We hebben in de E.E.G. onze probleemkinderen; met name zui vel, suiker en zachte tarwe, maar er duiken ook al nieuwe probleembaby's op, te weten appels, per ziken en tomaten. Dr. Mansholt noemde het onver antwoord om de ogen te sluiten voor de problemen die op ons af komen. Het is hier niet de plaats om uitvoerig in te gaan op het plan-Mansholt als zodanig. Anderen zijn daartoe beter bevoegd en meer deskundig. Met grote belangstelling hebben we echter beluisterd wat hij zeide en heeft geschreven over de sektor Groenten en Fruit in de E.E.G. Voorop werd gesteld dat de Ministerraad er bij de Europese Commissie op heeft aangedrongen om voorstellen te doen tot een wijziging van het marktbeleid in deze sektor en toegezegd is dat deze voorstellen er vóór 1 maart zullen komen. Dr. Mansholt zei in Brussel dat de commissie ervan overtuigd is dat voorkomen moet worden dat er strukturele overschotten in de groenten- en fruit- sektor ontstaan en de Commissie noemde de mas sale vernietiging van groenten en fruit een slechte methode om het marktevenwicht te bereiken. Dr. Mansholt zei dat de Europese Commissie overweegt om aan de Raad voor te stellen invloed op het aanbod uit te oefenen, hetzij door de pro- duktie, hetzij door de verhandelde hoeveelheden te beïnvloeden. Verder de konditie van interventie te wijzigen, zodanig dat een werkelijk gemeenschap pelijk systeem ontstaat. Voorts te verhinderen dat produkten van goede kwaliteit uit de markt moeten worden genomen en het verbruik bevorderen van produkten die eventueel uit de markt genomen moeten worden. Tenslotte wordt genoemd een zeer voorzichtige politiek ten aanzien van het bevorde ren met financiële steun van nieuwe aanplantingen van produkten waar overschotten dreigen. Het zijn maar enkele gedachten welke door dr. Mansholt werden weergegeven. Het Is duidelijk dat men in Brussel nog niet weet welke kant men pre cies uit wil in de groenten- en fruitsektor. Maar vóór 1 maart zullen we het weten, want dan zullen de voorstellen op tafel liggen. Met grote belangstelling wachten we af wat er dan uit de bus zal komen want het gaat voor velen van ons om belangrijke zaken. DELANGRIJK is ook het besluit dat midden december 1968 werd genomen op een buiten gewone algemene vergadering van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. Daar werd met bijna algemene stemmen door de vertegenwoordi gers van de Nederlandse veilingen de grondslag gelegd voor een nieuw afzetbeleid waarbij de vei lingen de mogelijkheid tot een grotere slagvaardig heid op dit gebied krijgen. Uiteraard zijn we voorlopig nog niet zover dat de veilingklok zal worden stilgezet. Er kwam op de vergadering van de veilingen duidelijk naar voren dat men grote waardering heeft voor de handel en datgene wat deze doet om de tuinbouwprodukten tot waarde te brengen, maar er bleek ook een grote behoefte te bestaan om nieuwe wegen in te slaan, althans om de mogelijkheid te hebben om dit te doen. Er zijn voldoende waarborgen geschapen om de tuinbouw volledig in te schakelen bij de uitvoering van dit nieuwe beleid waarvan op het ogenblik nog niet te zeggen is hoe het zal werken maar waarvan we zonder twijfel ook in Zeeland in de komende jaren meer zullen horen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 6