UIT DE PRAKTIJK Rattenbestrijding noodzakelijk Blijvers en wijkers in de landbouw 7 echter niet bij. In zeer veel gevallen wordt de stikstofgift voor suikerbieten veel te hoog opge voerd. Hoeveelheden ver boven de 200 kg zuivere stikstof zijn geen uitzondering. Hoe ver daarboven durven sommige boeren niet eens meer hardop te zeggen. Zouden ze toch weten dat dit weggegooid geld is? Maar het risiko van een iets lichter groene kleur van het blad en wat minder bladmassa in augustus-september durven ze niet aan. Wat zou de buurman wel denken? Maar vast staat dat uit talloze proeven over een reeks van jaren is geble ken dat meer dan 160 kg zuivere stikstof per ha de geldopbrengst verlaagt. Ook in 1968 is dit weer naar voren gekomen. Naast de kosten van het te veel aan stikstof komt dan nog het opbrengstver- lies dat hiermee samengaat. AARDAPPELEN De aardappelen blijken dit jaar extra gevoelig voor blauw, vooral de laat gerooide, en boven dien spruitlustig te zijn. Dit alles stelt bepaalde eisen aan de bewaring en de verwerking. Om het stootblauw zoveel mogelijk te voorkomen zijn de volgende maatregelen van belang: A. Probeer kieming te voorkomen. Het kiemen geeft vochtverlies dus meer kans op blauw. De laatste tijd worden er steeds meer aardappelen gegast. Normaal gebeurt dit de eerste keer eind november en dan nogmaals een keer eind fe bruari begin maart. Dit jaar is men over het algemeen 1 a 2 weken eerder begonnen, dit betekent dat de 2e behandeling ook eerder uit gevoerd moet worden. B. De aardappelen niet bij een te lage tempera tuur bewaren. Als het mogelijk is dit jaar van wege de blauwgevoeligheid niet beneden circa 8° C. C. Bij verwerking de aardappelen voorzichtig be handelen. D. Voor het verwerken de aardappelen goed op warmen. Niet alleen de lucht tussen de aardappelen moet voldoende warm zijn, maar pas, als de tempe ratuur in de aardappel tot 15° C. is opgelopen, is het produkt geschikt voor verwerking. Dit houdt in, dat de opwarmperiode wel één of twee weken lang moet zijn. In lege cellen waar gegaste konsumptie-aard appelen hebben gelegen worden wel eens poot- aardappelen opgeslagen. Deze opslag moet beslist ontraden worden, om dat hieruit al vele teleurstellingen voortgekomen zijn. UIEN De kwaliteit van de uien laat dit jaar in vele gevallen te wensen over. De lange veldperiode, veroorzaakt door het slechte weer heeft in vele partijen het spruiten bevorderd. Deze nieuwe groei is moeilijk meer te stuiten. Het veroorzaakt in de cellen broei èn kondensvorming. Om deze broei er uit te houden, is het nodig dat er extra ge ventileerd wordt. Normaal geldt dat voor een droog produkt 20 uur per week geventileerd moet worden. Dat is dit jaar dus zeker gewenst. Doch om het uitlopen zoveel mogelijk te remmen moet de temperatuur zo mogelijk 1 a 2° C. beneden nul gehouden wor den. In ieder geval moet men voorkomen dat er lucht in de bewaarplaats gebracht wordt die warmer is dan de uien zijn. Als het buiten te warm is kan men door interne ventilatie desnoods met bijvoe ging van enige buitenlucht trachten het produkt fris te houden. VEEHOUDERIJ Op het gemengde bedrijf wordt een belangrijk deel van de beschikbare tijd in de winter aan de veehouderij besteed. De rantsoenen die opgesteld zijn, kunnen nog eens worden bekeken aan de hand van de voedervoorraad. Mochten er korrekties no dig zyn omdat de voedervoorraad mee- of tegen valt, doe het dan direkt De opfok van de kalveren verdient ook alle aandacht. Begin in de 2e of 3e week al bij te voeren met een kleine hoeveelheid goed hooi. Dit is nodig om de penswerking te ak- tiveren. Houdt het melkvee goed schoon en netjes, iets wat een zindelijke melk winning zeker ten goede komt en om niet te vergeten: „Borstelen is ook voeren"! SAMENVATTING Tracht aan de hand van de beschikbare gegevens een zo goed mogelijk bedrijfsplan op te stellen, uw bédrijfsvoorlichter wil dit ook gaarne met u be spreken. Schenk in deze wintermaanden voldoende aandacht aan de ontwatering van de percelen. Het bemestingsplan moet zo opgesteld worden dat het zowel technisch als ekonomisch verantwoord is. Wees voorzichtig met het verwerken van de aardappelen i.v.m. de blauwgevoeligheid. Bezoek regelmatig de vergaderingen van de landbouworganisaties en andere instellingen om uw persoonlijk inzicht te vergroten. Bedenk dat deze vergaderingen ook voor u gehouden worden. Op vergaderingen en instruktiedagen hoort men de technische en economische ontwikkeling. Ook het uitwisselen van ervaringen met kollega's Is zeer belangrijk voor het eigen bedrijf. Het jaar 1968 is ten einde. Een jaar dat naast de zeer lage aardappelprijzen in het voorjaar, vooral in de tweede helft nog al wat problemen heeft gegeven. Verschillende van deze problemen zijn nog niet opgelost en zullen dan ook in het nu komende jaar volop onze aandacht vragen. Vol moed wordt daaraan begonnen en wij wensen U allen een voorspoedig 1969 toe. Het weer (de vorst) en thans de sneeuw, heb ben alle landbouwwerkzaamlheden afgeremd, ploe gen en wintertarwe inzaaien zijn dan ook nog niet volledig bij. Een ieder weet nu zijn opbrengst aan bieten en aan suiker. De eerste valt mee, de tweede valt op de meeste bedrijven erg tegen. De geldopbrengst per ha zal dan, mede doordat een deel als halfvette suiker tegen een lagere prijs afgezet moet worden, ook lang niet meevallen. Half december zijn de eerste gesprekken op gang gekomen om in geheel ZUID-BEVELAND een be strijding tegen de ratten uit te gaan voeren. Dit is wel noodzakelijk geworden nu het aantal ratten de laatste jaren zo sterk is toegenomen. De schade die door de ratten wordt veroorzaakt, is dikwijls aanzienlijk. Verleen dan ook uw medewerking hiervoor, en stel zonodig mensen en uw eigen tijd beschikbaar voor het uitleggen van het vergif. Alleen door aller medewerking, zonder dat hier of daar gebouwen of slootkanten worden overge slagen, kan deze aktie slagen. Terwijl sneeuw- en hagelbuien ons eraan her inneren dat we hartje winter leven, bezint uw overzichtschrijver van WALCHEREN zich op zijn tekst voor deze rubriek. Het jaar 1969 ligt weer achter ons. We hebben dikwijls geschreven over mee- en tegenvallers, zowel wat kg-opbrengsten als prijzen betreft- en niet te vergeten de meer of minder gunstige weersomstandigheden. Stellen we daarnaast nog het plan-Mansholt dat in 1968 werd gelanceerd dan mogen we wel konkluderen dat het afgelopen jaar als een voor de landbouw bewogen jaar de geschiedenis in zal gaan. Het nieuwe jaar ligt weer voor ons en we gaan ons weer bezinnen op de te nemen maatregelen vcor het oogstjaar 1969. Zaaizaad en meststoffen moeten weer worden besteld. Om het kwamtum hiervan vast te stellen is het nodig dat het bouw plan bekend is. De opstelling daarvan kan al heel wat hoofdbrekens kosten. Naast de eisen die de vruchtwisseling stelt, worden ook de kansen op een te verwachten prijs in ogenschouw genomen. Voor bepaalde moeheidsverschijnselen in ver band met de vruchtwisseling, is het noodzaak, grondmonsters te laten nemen voor onderzoek op het voorkomen van aaltjes. Dit geldt vooral wat de teelt van bieten, erwten en uien. (Zie verder pag. II). Monohil 100% éénkiemig

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 7