De maand januari op het Zeeuws landbouw bedrijf 6 J. HAANDRIKMAN R. L. V. D. - Goes zeker proberen om het organische stof gehalte van de bodem op peil te houden, iets wat de bewerk baarheid van de grond ten goede komt. WATERBEHEERSING In de winter overtreft de neerslag de verdam ping. Dit heeft tot gevolg dat het land te nat wordt als het overtóllige water niet tijdig kan afvloeien De struktuur gaat dan zienderogen achteruit, ter wijl het een tijdig begin van het voorj aars werk be lemmert. Het maken van greppels, kontroleren van eindbuizen en doorspuiten van drains zijn altijd goed bestede uren. Kontrole op de werking van de drains kan men verkrijgen door op het boveneind van de drainreeks ver van de sloot in natte perioden een boorgat te maken tot op de buizen. Afhankelijk van de zwaarte van de grond wordt na één dag, bij zware grond, of na enkele minuten, bij grof zand, de waterstand in dit gat opgenomen. Staat er meer dan een paar centimeter water in, dan werkt de drain onvoldoende. Laagten in een per ceel waar regelmatig piasvorming optreedt, moe ten V-oorzien worden van onder droge omstandig heden te leggen schelpenfilters. WINTERTARWE De stand van de vroeg gezaaide wintertarwe is over het algemeen goed. Van de laat gezaaide win tertarwe moeten wij het nog afwachten. Mocht er straks in het voorjaar nog doorgezaaid moeten wor den, dan is Opal het meest geschikte zomertarwe- ra's. Dit ras voldoet ook goed op minder goede grond en is vroeg rijp. RASSENKEUZE De rassenkeuze staat volop in de belangstelling bij de boer. In de landbouwbladen wordt er uitvoe rig over geschreven. Rassen, die in de praktijk bewezen hebben goed te voldoen, kan men rustig handhaven. Wanneer er echter bedrijfsomstandigheden zijn waarvoor een nieuw ras beter is dan het oude, zal er over geschakeld moeten worden. De rassenlijst is bij de rassenkeuze ook een goede handleiding. BEMESTING Het wordt nu ook weer de tijd om de mest stoffen te bestellen. Dit is nodig om er over te kunnen beschikken als de tijd van het strooien er is. De boer kan kiezen uit een scala van meng- meststoffen of uit de enkelvoudige meststoffen. De keuze van meng- of enkelvoudige meststoffen zal men moeten afwegen tegen het arbeidsaanbod op het bedrijf. De samengestelde meststoffen werken arbeids besparend, maar aan de andere kant zijn de enkel voudige meestal iets goedkoper. Aan de hand van de analyseresultaten van het grondonderzoek kan een verantwoord bemestings plan opgesteld worden. Ik noem hier met name een „verantwoord" plan omdat in de praktijk nog wel eens het tegenovergestelde blijkt. Als bijv. voor een gewas bieten maar 80100 kg zuivere kali per ha nodig is en men strooit er meer dan 200 op, dan is deze verdubbeling van de kaligift een luxe, die beslist niet rendabel is. Het ver hoogt onnodig de bemestingskosten en verlaagt uit eindelijk het financiële resultaat. Hier blijft het Over het onderhoud van machines en traktoren kan men veel leren op een instruktiedag aan een praktijkschool. Het jaar 1969 heeft zijn intrede gedaan en een nieuw jaar ligt voor ons open. Een jaar waarvan we hopen dat het goed zal zijn voor ons gezin en be drijf. Na al die „feestelijke dagen" zullen we ons weer moeten bezinnen op hetgeen wat weer zal komen. De winterwerkzaamheden moeten weer aange pakt worden. In dit geval veel onderhoudswerk, b.v. aan machines, drainage en bedrijfsgebouwen. De machines moeten weer startklaar staan voor het nieuwe seizoen. Kapotte of versleten lagers, kettin gen of aandrijfriemen zullen vervangen moeten worden. Ook een nieuw verfje is in vele gevallen wel op zijn plaats, want „roest kost de boer geld". Januari is ook de tijd voor het bezoeken van ver gaderingen. Deze vergaderingen worden ook voor u gehouden, bezoek ze dus. De jongste ontwikke lingen zowel technisch als economisch zullen er ongetwijfeld ter sprake komen; ook kan men er ervaringen uitwisselen met kollega's, iets wat toch zeer belangrijk is en kan zijn voor het eigen bedrijf. BOUWPLAN EN VRUCHTWISSELING Een goed bouwplan opstellen is geen eenvoudige zaak. We willen graag zoveel mogelijk van die ge wassen telen waarvan we een gunstig financieel resultaat verwachten. De neiging om dit te over drijven is zeker aanwezig. Het bouwplan dient zo opgesteld te worden, dat uit het oogpunt van de vruchtwisseling, de grond gezond blijft. Ook al moeten we dan eens een finan cieel offer brengen door een gewas te telen met een duidelijk lager rendement. Te veel bedrijven kampen al met moeilijkheden die veroorzaakt worden door een besmette grond. Dit komt dan ook elk jaar in de uitkomsten van de bedrijfseconomische boekhouding tot uitdrukking. Door middel van grondonderzoek kan men een inzicht krijgen van de aaltjes bezetting op het be drijf. De kosten daarvan komen er meestal ruim schoots weer uit. Ook het arbeidsaanbod zal mede moeten bepalen hoever we door kunnen gaan met het telen van arbeidsintensieve gewassen. Schenk het komende jaar voldoende aandacht aan de groenbemestingsgewassen. Want we moeten zeer

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 6