't Liep tegen het nieuwe jaar Reacties op het „plan Mansholt" Antibiotica (pei cilline) in melk Een nieuwjaars wens De structuur-nota, bekend onder de naam „Plan Mansholt", heeft zeer veel beroering teweeg ge bracht. Als het de bedoeling was een schokeffect te bereiken, is de heer Mansholt ongetwijfeld vol ledig geslaagd. Niet alleen in land- en tuinbouw- kringen wordt aan de nota veel aandacht besteed, doch ook vele niet-agrariërs voelen zich geroepen hun mening weer te geven. In dag- en weekbladen wordt veel plaats inge ruimd voor uitspraken van bekende personen, als ook voor de visie van „speciale landbouwmede- werkers". De reacties variëren van sterk vóór, tot fel tegen. Hieronder een kleine bloemlezing: 1. „Het plan-Mansholt getuigt van werkelijk heidszin" (de heer W. Steenbergen, voorzitter Drents-Groninger Zuivelbond). 2. „Er zijn geen vijf miljoen boeren te veel in de E.E.G., maar er is één kommissaris te veel in Brussel" (Duits politicus). 3. „Het plan tot structuurverbetering van de Europese landbouw verdient bewondering en waardering" (drs L. Metzemackers in het Fi nanciële Dagblad). 4. „Toen de socialist Mansholt in 1958 naar Brus sel ging hebben we al direct gezegd: daar komt niets goeds van" (de heer H. Koekoek, lid Tweede Kamer). 5. „Europacommissaris Sicco Mansholt is tot de rang der heiligen van Europa getreden" (J. W. in Dagblad voor Noord-Limburg). 6. „Het plan-Mansholt is te geforceerd, te duur en het houdt te weinig rekening met de na tionale prioriteiten' (ir. J. Prins, voorzitter ZLM). 7. „Een heerlijk plan, we kunnen er niet positief over zijn" (de heer S. van de Ploeg, voorzit ter A.N.A.B.). 8. „Het plan-Mansholt vergeet de miljoenen landarbeiders" (de heer A. IJska, voorzitter N.C.A.B.). 9. „Dr. Mansholt kent geen waarde meer toe (hij is socialist) aan bedrijfjes waarin man en vrouw dag en nacht, inclusief de weekeinden, zich rot moeten werken voor een schamel in komen" (Dagblad Het Vrije Volk). 10. „Is er bij realisering van de plannen voldoen de werkgelegenheid om de uitgerangeerde boeren passende arbeid te geven? Denkt Mansholt echt dat Mammoetbedrijven goed koper produceren dan moderne gezinsbedrij ven" (prof. Kriellaarts, voorzitter N.C.B.). 11. „Het plan-Mansholt is op zichzelf niet zo gek, maar het is verkeerd gebracht" (de heer C. Mertens, voorzitter K.N.B.T.B.). 12. „Het nieuwe plan is financieel onuitvoerbaar en dat is zijn grote verdienste" (Bucolicus in Elseviers Weekblad). 13. „Deze week heeft de groene paus Mansholt de noodklok geluid over de Europese land bouw van Sylt tot Sicilië in feite de doods klok voor de kleine boeren" (N. in de Leeu warder Courant). 14. „Zeeland heeft het plan-Mansholt niet nodig" (mr. E. Wage, secretaris ZLM). (Vervolg van pagina 11) mens in de wereld van vandaag, die voller en meer op elkaar gepropt is dan ooit, is tegelijk eenzamer dan ooit. We lezen van mensen die dagen dood liggen in een bewoond huis. Zelf verloren wij vrienden, u misschien de geliefde of kinderen of ouders. Miskotte schreef tijdens de oorlog over de eenzaamheid als volgt: „leder heeft deze veel-vervloekte en veel-gekoesterde schat helemaal voor zich, zonder konkurrentie, zon der korting, zonder koersverlies. Onvergelijkelijk ben ik in de mijne en elk andere in zijn eenzaam heid; en zo zijn wij met elkander bij elkander. De wereld is heerlijk om te zien, maar schrikkelijk om te zijn". De moderne literatuur existeert op deze tegenstelling. De eenzaamheid in de ruimte werd door de Amerikaanse ruimtevaarders mede ge bruikt om uit het scheppingsverhaal uit Genesis voor te lezen. Het juist gepasseerde Kerstfeest had maar één bedoeling: ons te vertellen dat die eenzaamheid een waan is. God in het Christuskind tot ons ko mende blijkt niet een Opperwezen, verre, op een troon hoog boven maan en sterre, maar God-met ons. Daarom kunnen wij ook leven in 1969 in het weten: Ach hoe nietig, ach hoe vluchtig is het zijn der mensen. Al ons doen en al ons streven heel de wereld duurt maar even. Wie God vreest zal eeuwig leven. M. A. GEUZE. Poortvliet, december 1968. Met ingang van 1969 moet de afgeleverde melk regelmatig door de Gezondheidsdienst worden on derzocht op antibiotica (en wel speciaal op penicil line). Bij een positieve bevinding bedraagt de kor ting op het melkgeld van de betreffende periode 2 cent per kg meik vermeerderd met 50,Een gevoelige financiële korting dus; maar gezien de grote schade die penicillinebevattende melk aan de zuivelbereiding kan geven naar verhouding toch niet groot. De voornaamste oorzaken voor het aantreffen van penicilline in melk zijn: le. Een kwartier wordt wegens ontsteking (mas titis) behandeld met een antibioticum en de melk van dat kwartier wordt te snel aan de fabriek afgeleverd. Hierbij kan onderscheid gemaakt wor den tussen een behandeling van een kwartier tij dens de laktatie (melkgift). a. Uit een oogpunt van genezing van een mastitis is de beste behandeling die met een langwerkend antibioticum (z.g. droogzetterspenicilline) bij het droogzetten. Deze langwerkende antibiotica hebben een uitscheidingsduur van ongeveer drie weken. Daarom mag een dergelijk antibioticum niet gebruikt worden als de verwachte kalfdatum binnen 3 weken ligt en zeker nooit bij een melk gevend kwartier. Als een rund, dat in de droogstand met „droog zetterspenicilline" is behandeld, te vroeg kalft, dient men er rekening mee te houden dat de melk van de behandelde kwartieren soms wel 2 weken lang penicilline kan bevatten. Vooral als het dier kort na de behandeling verwerpt. b. Tijdens de laktatie mogen uitsluitend kort wer kende preparaten gebruikt worden. Van een be handeld kwartier moet de melk 3 x 24 uur niet naar de fabriek. Dit is het minimum, ook al geeft de fabrikant wel eens 2x24 uur aan. Bij de dienst zijn tal van positieve gevallen bekend, waarbij op het advies van de fabrikant (en/of dierenarts) de 3e dag de melk weer geleverd was. Daarom nogmaals: 3 x 24 uur de melk van het behandelde kwartier thuishouden 2e Een melkgevende koe krijgt een antibiotica- behandeling voor een bepaalde ziekte en de melk wordt niet thuisgehouden. De behandeling kan be staan uit onderhuidse inspuiting voor een longont steking, klauwontsteking, uierontsteking etc. of uit het brengen van een antibioticum in de baarmoe der. Met de melk worden dan gedurende 24 uur (2 melkmalen) ook antibiotica uitgescheiden. Ditzelfde geldt ook in vele gevallen voor de melk uit de gezonde kwartieren als een of meer kwartieren met een kortwerkend antibioticum worden behandeld. Het advies is dus: bij toedieningen van antibiotica onder de huid, in de spieren, in de baarmoeder, etc. van het bewuste rund de melk van 2 melkmalen niet afleveren. Dit geldt ook bij toediening van een antibioticum aan een ziek kwartier voor de melk uit de gezonde kwartieren. 3e. Gebruik van antibiotica bij speenstiften en melkbuisjes en behandeling van tepelwonden met antibiotica. Twee melkmalen thuishouden na de laatste behandeling is de minimale eis. 4e. Antibiotica aan de handen van de melker, b.v. door behandeling van eigen wonden of door kort vóór of tijdens het melken een kwartier met anti biotica te behandelen, kunnen de melk besmetten. Advies: voor (weer) met het melken te beginnen, de handen goed wassen. ALGEMENE OPMERKINGEN a. Vergeet bij het thuishouden van de melk de na- melk niet. Vergeet niet de emmer, waarin be smette melk is verzameld, na het ledigen goed om te spoelen met water. b. De opgegeven tijden voor het thuishouden zijn minimumtijden. Zij kunnen bij gebruik van be paalde preparaten wel langer zijn maar nooit korter. Bij de voorlichting over een en ander draagt ook de dierenarts tegenover de boer een ver antwoordelij kheid. Wanneer de tijdsduur voor het thuishouden van de melk bij een bepaald antibioticumprepa raat langer is dan hier aangegeven, dient de die renarts de veehouder hierover duidelijk in te lichten. Eveneens dient de dierenarts bij toe dieningen van antibiotica anders dan in de uier de veehouder altijd in te lichten dat hij antibiotica heeft toegediend en wat de gevolgen hiervan zijn voor de melkaflevering. c. De antibioticabevattende melk die men thuis houdt wordt wel verdragen door kalveren van 3 weken en ouder en eveneens wel door varkens. GEZONDHEIDSDIENST VOOR DIEREN IN ZEELAND Nee, maar wél willen we met deze foto de drukte uitbeelden, die we verwachten op de Bieten- dagen in de Landbouwpraktijk- school te Schoondijke (minstens zoveel bezoek als hier schieters in een bietenveld). Morgen (za terdag 4 januari) is het de twee de dag. U kunt er terecht van 's morgens 10 tot 's avonds 4 uur*

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 3