PLATTELANDSJEUGD Het schoolkind en zijn ontbijt de ^T^rouu? van Uet <^iatteiand P.J.G. Veel medezeggenschap voor 't jaar 1969 Kijk op 1970 14 JongerenaktivlteRe* Een jaar vol nieuwigheden is weer voorbij. Ze sprongen onze aandacht binnen zoals uit een sa mengedreven kudde schapen soms enkele exem plaren opspringen en zo extra zichtbaar worden. Alle belangwekkende en schokkende gebeurte nissen worden perfekt aan ons getoond; daar zor gen geschreven, gesproken en gefilmde reportages wel voor. Hoe snel ze elkaar opvolgen blijkt pas duidelijk wanneer kort voor of op oudejaarsdag alles nog eens afgedraaid wordt. Heb je deel gehad in dit alles? Weet ik veel, kun je zeggen, omdat je zeker weet, dat het deel zeker een onbetekenend deel zal zijn. Dat neemt niet weg, dat we allemaal, tezamen, zowel sukses als mislukking, op onze rekening kunnen schrijven. De grootste post op deze rekening is wel de triomf van het technisch kunnen. Vele, vele men senhoofden scheppen op hoog niveau mogelijk heden, die enorm zijn. Er worden harten overge plant van de ene mens op de andere. Er worden mensen overgeplant van de aarde op de maan. Dit alles bij elkaar zou je de „middelen van mor gen" kunnen noemen. Hoewel de toepasbaarheid van deze middelen steeds breder wordt, moet toch nog vaak met veel moeite gestreden worden tegen ideeën van gisteren. Of het modernste wordt toe gepast, hangt van onszelf af. Eén ding staat vast, namelijk dat verkeerd gebruik tot oorlog leidt. Dat kan in het éne geval zichtbaar worden door het gemopper van een bevolkings groep in een bepaald land of van een mens in een NOORD-BEVELAND Als voorbereiding voor de sportdag 1969 gaan we nu al volleyballen en wel op vrijdag 10 januari 1969. Aanvang 19.30 uur in de gym-zaal te Wissen- kerke. Zo'n sportieve ontmoeting willen we om de 14 dagen herhalen.' gezin! Het kan ook op bloedige strijd uitdraaien. Dat is begrijpelijk, want wat heb ik aan een vul pen wanneer ik niet schrijven kan; wat doet een hydraulische hefinrichting op mijn landbouwtrek ker mij, wanneer ik niet weet wat voor werktuig eraan te hangen; wat zegt een computer mij, zolang ik niet weet op welk gebied hij mij kan informeren. Het sukses op den duur echter, is aan hen die positief met het nieuwe werken. De grootste eer komt volgens mij aan hem toe, die erin slaagt zijn omgeving, hoe klein ook, voor nieuwe dingen ópen te stellen. Wanneer ik dan ook alle leden van de P.J.G.Z. en verder alle lezers „veel medezeggenschap" voor 1969 wens, dan is dat niet om uw materiële wel stand. Wel echter om ons met elkaar deelgenoot te maken van alle nieuwe dingen die toepasbaar zijn maar nog geen toepassing vinden. Dat is regeren. Dat is ontwikkelingshulp. Dat is harmonie scheppen tussen techniek en de ver vreemding ervan. Dat is samen experimenteren met zin en tegenzin in het laboratorium wat onder andere P.J.G. heet! J. C. ZANDEE, voorzitter. Onder redactie van Mevrouw L. N. Huijsman Griep In het schooljaar 1964/65 werd op verzoek van het Centraal Schoolmelkcomité te Rijswijk (Z.-H.) een ontbijt-enquête gehouden onder 1238 negen en twaalfjarige leerlingen van lagere scholen in de gemeente Apeldoorn, Drentse stedelijke gebieden (Emmen, Hoogeveen, Meppel) en het Drentse platteland. Het onderzoek was gericht op het bepalen van de hoeveelheid dierlijk eiwit in het ontbijt, een be perkt, doch zeer belangrijk aspect van deze maal tijd. Volgens het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding is het ontbijt van negenjarigen optimaal als het 9 gram of meer dierlijk eiwit bevat, minder dan 5 gram wordt onvoldoende genoemd; voor twaalf jarige jongens liggen deze grenzen bij 11 en 6 gram, voor twaalfjarige meisjes bij 13 en 7 gram. Aan de kinderen werd tweemaal, met tussen poos van een week, een lijstje voorgelegd, waarop het op de betreffende ochtenden genoten ontbijt moest worden ingevuld. Aan de hand van deze ge gevens werd berekend hoeveel dierlijk eiwit het ontbijt bevatte. Het bleek, dat 54 van de kinde ren naar school ging na een volgens genoemde normen onvoldoende, 29 na een redelijk en 17 na een volgens deze normen optimaal ontbijt. Bij 23 van de kinderen bevatte het ontbijt in het ge heel geen dierlijk eiwit. Er zijn duidelijke onderlinge verschillen binnen de steekproef: relatief het slechtste beeld verto nen de landelijke gebieden, de oudere kinderen en vooral de meisjes. De uitkomsten zijn in opvallende overeenstem ming met die van een in 1961/62 door dr. ir. F. S. M. van Schaik en K. KostenZoethout verricht onderzoek op 1822 kinderen, waarbij ongeveer de zelfde percentages werden gevonden. In deze pu blicatie kwam tot uiting, dat een aantal leerlingen later op de dag bij volgende maaltijden vol doende dierlijke eiwitten tot zich namen. De statistische analyse geschiedde door dr. J. J. v. d. Werff, destijds docent in de Statistiek aan het Psychologisch Instituut der Rijksuniversiteit te Groningen. De gehanteerde normen werden opge steld door het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding, gebaseerd op de gedachte, dat het ontbijt éénderde van de dagbehoefte aan dierlijk eiwit dient te bevatten. Men is deze normen in de laat ste jaren iets lager gaan stellen, maar niettemin zijn de uitkomsten zodanig, dat kan worden ge steld, dat de kwaliteit van het ontbijt van school kinderen veel te wensen overlaat. Het rapport is verschenen in de vorm van een brochure „Het schoolkind en zijn ontbijt" bij Van Gorcum in Assen. (Zeer nuttig voor moeders van schoolgaande kinderen.) Hoewel we nog iedere morgen voor onze kleer kast staan om te kiezen waarmee we vandaag nou weer de kou in zullen gaan, zijn er in de mo dewereld al weer een aantal knappe koppen aan de slag, om te beslissen waar U volgend jaar Uw keuze uit zult kunnen maken. De wintermode van 1970 is haar weg naar de winkels al weer begon nen, alsof er straks niet eerst nog een zomer voor de aeur staat. Ook de ontwerpers van Bayer hebben niet stil gezeten. Het gaat hier niet enkel om aspirine, maar ook om de alombekende textielvezels, zoals Draion en Perion. De ideeëncollectie voor gebrei de modellen is al klaar. Volgens Bayer zal de wintermode over een jaar onze roklijn toch iets doen dalen, op voorwaarde dat wij bij onze kniedekkende rokken laarzen dra gen. Alle gebreide modellen zullen nauw om het lichaam sluiten. Decolleté's en colkragen zullen in de belangstelling staan: soms worden zij in com binatie met elkaar toegepast, een colkraag met daaronder (van voren of achteren) een uitsnijding. De omslagen aan de boord van mouwen en broekspijpen zullen breed tot zeer breed zijn, na den in sportieve modellen worden extra geaccen tueerd. Verder zullen breigarens en breitechnie ken voor een levendig beeld zorgen: Van zijde achtig glanzend Dralon-Ultrapan tot grof gestruc- tueerd, bouclé en chenillegarens, breisels met tweed- en handweef-effect. Wat de kleuren be treft wordt gedacht aan het kleurenpalet van glaskralen en edelstenen, zoals saffier, smaragd, robijn en topaas. Knopen en gespén van koper, blik, smeedijzer, zijn voor versiering belangrijk. Brede ceintuurs van zacht suède in bijpassende kleuren vormen eveneens een onderdeel van het toekomstbeeld, dat deze groep van ontwerpers zich voorstelt. Bij de foto): Een broekpak van Dralon-Yersey in handweefeffect; het jak heeft een décolleté in combinatie met een capuchon. De broek reikt tot op de knie en is voorzien van brede omslagen aan de pijpen. INTERNATIONALE HUISHOUDBEURS - IDEE Huisvrouwen ontwerpen hun eigen behang Ter gelegenheid van de 24ste Internationale Huis houdbeurs/Idee, van 11 t/m 20 april 1969 in de RAI, welke in het teken zal staan van „de Creatieve Vrouw", hebben de Huishoudbeurs/Idee en Goud smit Hoff N.V. gezamenlijk een wedstrijd uitge schreven onder de Nederlandse huisvrouwen. Deze worden uitgenodigd een eigen behangdessin te maken. Het ontwerp ter grootte van 38 cm hoog en 53 cm breed, moet worden aangebracht op een vel wit of gekleurd effen papier van 60 x 60 cm. Men kan ge bruik maken van plakkaatverf, Oost-Indische inkt, kleurkrijt en kleurpotlood. Verlopende tinten zijn niet toegestaan. D,e ontwerpen zijn vrij, dus zowel figuratief als abstract. De ontwerpen dienen voor 1 maart 1969 te worden ingestuurd aan: Internationale Huishoudbeurs/Idee, Gerrit v. d. Veenstraat 94, Amsterdam/Z., bij voor keur in een kartonnen rolletje. Goudsmit Hoff N.V. te Rijen stelt waardevolle prijzen beschikbaar, w.o. drie geldprijzen van resp. 1000,500,en 250,De beste inzendingen zullen op de Huis houdbeurs/Idee worden tentoongesteld. DAARNAAST WEDSTRIJD VRIJE TIJDSBESTEDING Hiervoor kunnen werkstukken worden ingezon den in de volgende categorieën: haken, breien, weven en kantklossen, borduren, applicatie en pop- penmaken, werken van diverse materialen, inleg- en fineerwerk, mozaïek, snijden (gutsen), beeld houwen in hout, speelgoed, modelbouw, werkstuk ken van metaal, schilderen, tekenen, fotografie. Deelname staat open voor iedereen. Wedstrijdfor mulieren worden op aanvrage gaarne toegezonden door het secretariaat van de Internationale Huis houdbeurs/Idee, Gerrit v. d. Veenstraat 94, Amster- dam-Z., tel. 725376 en 720798.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 14