GROTE HD VELDSPUITENSHOW H. J. HOEGEN DIJKH0F HANDELMIJ N.V. De georganiseerde varkensfokkerij 12 C. W. M. BACKX De veranderingen in de varkenshouderij komen duidelijk tot uiting in de georganiseerde fokkerij Sedert 1958 vertoont de fokkerij in stamboekver- band een groei, die het gevolg is van de gunstige ontwikkeling van de veredeling van het Neder lands Landvarken (N.L.-ras) in Zeeland en de eco nomische noodzaak van grotere varkensstapels ter verhoging van de arbeidsproduktiviteit op de ge mengde bedrijven. Het ledental van het Stamboek nam vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen toe, waar bijna 50 van de Zeeuwse varkenshouders hun bedrijf uitoefe nen. aantal leden van het Stamboek 1958 1968 Schouwen-Duiveland 13 22 Tholen en Sint Philipsland 17 7 De Bevelanden 52 42 Walcheren 72 58 Oost Zeeuwsch-Vlaanderen 25 68 West Zeeuwsch-Vlaanderen 34 32 213 229 le worp 2e worp 3e en volgende worpen aantal tomen 136 112 247 495 gemiddeld aantal geboren biggen 10,9 12 12,6 12 De gemiddelde vruchtbaarheid ligt goed. Het aan tal grootgebrachte biggen per zeug per jaar is van doorslaggevende betekenis op de financiële resul taten in de varkensfokkerij. Het is daarom gewenst in de fokkerij alleen ge bruik te maken van die dieren, welke goede vrucht baarheid en moedereigenschappen bezitten. SELECTIEMESTERIJ Gedurende het afgelopen jaar zijn van 11 tomen biggen de rapporten ingekomen. Deze tomen zijn onderzocht op groei, voederverbruik en slachtkwali teit. Dit onderzoek vindt plaats op de selectiemes- terij Zuid-Nederland te Someren. De resultaten zijn in onderstaand overzicht samengevat: aantal dieren percentage premiewaardig gem. groei per dag voederverbruik in V.E. hampercentage karbonadepercentage ham karbonadepercentage type De helft van het aantal ingezonden tomen werd niet premiewaardig, dit is ongunstiger dan in 1967. Het is daarom beslist noodzakelijk, alle aandacht te schenken aan de hoedanigheid van de in te zenden biggen en aan de kwaliteit en afstamming van de ouderdieren. De gemiddelde selectiegegevens van de onder zochte nakomelingen van de 20 in Zeeland (per 1 november 1968) aanwezige sterzeugen zijn als volgt: 1967 1968 48 44 66,7 54,5 0,63 0,66 3,23 3,14 25 25,2 18,3 18,3 43,3 43,5 6,27 6,02 Belangrijker dan de vermeerdering van het leden tal is de vergrote deelname met geregistreerd'fok- materiaal. De volgende jaarcijfers tonen dit aan. aantal na selectie in het stamboek ingeschreven varkens: beren zeugen tomen biggen 1958 31 62 111 1964 75 237 495 1968 151 406 499 Hieruit blijkt, dat het aantal geregistreerde fok- varkens in de afgelopen jaren aanmerkelijk is toe genomen. Als gevolg van het groter worden van de varkenshouderijbedrijven neemt het aantal eigen bedrijfsberen steeds toe, hetgeen eveneens uit bovenstaande cijfers is af te lezen. Het percentage ingeschreven zeugen, waarvan de moeder een sterzeug was, is gestegen van 13,4 in 1967 tot 39,6 in 1968. Om een sterkere basis in de fokkerij te krijgen, is het gewenst, dat meer na komelingen van sterzeugen worden aangehouden. Alle ingeschreven N.L.-zeugen hebben een premie- beer tot vader. DE VRUCHTBAARHEID VAN DE VARKENS De stamboekregistratie verschaft waardevolle ge gevens inzake de vruchtbaarheid van de fokvarkens. Over 1968 waren de gemiddelde resultaten voor dc N.L.-zeugen als volgt: gem. groei per dag voederverbruik per kg groei hampercentage karbonadepercentage gemiddelde spekdikte waarderingscijfer type PROVINCIALE FOKVARKENSDAG 0,66 kg 3,08 V.E. 25,3 18,5 3,01 6,49 Behalve de kringkeuringen te Sint Jansteen en Wilhelminadorp werd op 6 december 1968 te Goes onder goede belangstelling de 9e jaarlijkse fokvarkensdag gehouden. Er waren voor de eerste maal ook dieren ingezonden door leden van de Fok- groep Landvarkens uit Zuid-Holland. Evenals voorgaande jaren was er ook nu weer een stand ingericht om aan de hand van geslachte gemiddeld aantal grootgebrachte biggen 9,3 10,1 10 9.9 RATTENBESTRIJDING njn Bepaald, kieskeurig wat zijn eten en zijn woonplaats betreft is de bruine rat niet. De mens zelf schept bovendien door zijn onacht zaamheid de voor deze dieren gunstige le vensomstandigheden. door ze als het ware een onderdak en voedselvoorraad aan te bie den. Bijvoorbeeld: opslag van voedselvoorraden in slecht af gesloten (niet-ratdichte) gebouwen. nestelgelegenheden als houtstapels en rommelzolders. etensresten in open vaten, vuilnishopen op het erf. vogeltjes voeren op de grond in plaats van in vogelhuisjes. het voeren van eenden in grachten of ves ten. Het is de moeite waard ook op uw bedrijf eens na te gaan waar zich ratten bevinden. Ze komen in praktisch alle SLOTEN voor. Met name sloten waar b.v. een dorpsriolering op uitmondt. Verder bij dammen en duikers en niet te vergeten de plaatsen waar suiker bieten werden opgeslagen. KOM KIJKEN Het HD-veldspuiten-programma bestaat uit 6 series tezamen 60 verschillende uitvoeringen met spuitbreedtes van 12 tot 25 meter. Als koper heeft U bovendien kans op één van de 25 landelijke HD-waarde- bonnen. (totale waarde ƒ2000, Wij zijn geopend van maandag 6 jan. t/m vrijdag 10 januari van 822 en zaterdag 11 januari van 1017 uur. Noordweegseweg 3 c 'S HEER ARENDSKERKE Tel. 01106—592 varkens voorlichting te geven over de classificatie en de uitbetaling naar kwaliteit. Het totaal aantal ingeschreven varkens, behorend tot het ras Nederlands Landvarken, bedroeg 168 stuks van 44 inzenders. Verder werd met 15 bedrijfsgroepen aan de keu ringen deelgenomen. Ditmaal waren geen Piétrain- varkens ingeschreven. De sterzeug Annelies 5402 van J. Segers, Clinge behaalde het kampioenschap bij de zeugen. Aartje 5309 van W. de Buck, Colijnsplaat werd reserve kampioene. Bij de beren werd Labo 1098 P van Th. Verburg, Dreischor als de beste aangewezen. Hij werd ge volgd door Karolus 1196 P van Gebr. Versluis, Wis- senkerke. Bij de oudere bedrijfsgroepen behaalde J. Segers, Clinge de la-prijs. Bij de jonge groepen was de hoogste plaats voor 'n groep van J. C. Nijsse, Heinkenszand. KUNSTMATIGE INSEMINATIE In de provincie Zeeland is geen varkens K.I.-ver eniging. Het is echter wel mogelijk, van best fok kende beren buiten Zeeland sperma te betrekken. Het insemineren gebeurt dan door de praktiserende dierenartsen. De kosten van een eerste inseminatie bedragen ca. 50,Voor één of meer van de beste fokzeugen per bedrijf is het ondanks de hoge kosten verantwoord, gebruik te maken van beren, die be wezen hebben goed te fokken. Deze methode vormt de goedkoopste vorm van kwaliteitsverbetering. In de periode 111'67 t/m 3110'68 zijn 24 eerste inseminaties uitgevoerd. Het drachtigheidspercen- tage na eerste inseminatie was 54,2 De gemid delde worpgrootte bedroeg 12,3 biggen. BESLUIT Indien doelbewust, door selectie en het kiezen van combinaties, waarvan iets te verwachten is, syste matisch wordt getracht de kwaliteit van de varkens stapel vooruit te brengen, kunnen goede resultaten worden behaald. Selectie is de spil van de fokkerij. Bij het kiezen van uitgangsmateriaal moet men zich ervan bewust zijn, dat veelal verval optreedt. Het aanhouden van te weinig opfokzeugjes geeft onvoldoende mogelijk heden de gebruikseigenschappen van te weinig op fokzeugjes geeft onvoldoende mogelijkheden de ge bruikseigenschappen van de varkensstapel te ver beteren. Bij het aanhouden van grotere aantallen varkens per bedrijf dient men meer dan ooit te let ten op de gebruiks- en slachtwaarde van de dierem Dit is voor de gehele Zeeuwse varkenshouderij van de grootste betekenis met het oog op de afzet van slacht- en fokvarkens. WIJZIGING VAN HET VERLENGINGSRECHT VOOR PACHTERS VANAF 65-JARIGE LEEFTIJD De minister van landbouw en visserij heeft op 24 december j.L een vóór-ontwerp van wyzigng van de Pachtwet voor advies toegezonden aan het Landbouwschap, de Federatie van Landeigenaren en de Bond van Landpachters en Hypotheekboeren. In dit voorontwerp wordt voorgesteld, het verlen- gingsrecht te wijzigen in gevallen, waarin de pach ter de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt. In de bijbehorende Memorie van Toelichting wordt o.m. vermeld, dat de uit 1958 daterende Pachtwet geleidelijk zal moeten worden aangepast aan de zich wijzigende structuur van land- en tuin bouw. 'De eerste stap op weg van lit aanpassingsproces betreft het in de Pachtwet begrepen verlengings- recht en wel m.b.t. oudere pachters, die soms zelfs tot zeer hoge leeftijd onder de huidige regeling van dit recht blijven gebruik maken, ook wanneer zij in feite niet volledig in staat zijn, de gepachte grond behoorlijk te bewerken. Hier treedt een ver starrende werking van dit verlengingsrecht op, waarbij het niet mogelijk is, de grond aan jongere boeren in gebruik te geven, hetzij voor vergroting van andere bedrijven te bestemmen. In het voorontwerp van wet wordt daarom de ook sociaal verantwoorde beperking van het ver lengingsrecht voor pachters, die de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt, voorgesteld. Bij verzet van de verpachters tegen verlenging zal de pachtrech- ter, ingeval de pachter vóór het einde van de lo pende overeenkomst de leeftijd van 65 jaren be reikt, het verzoek om verlenging afwijzen. Daarnaast zal de grondkamer verpachting voor kortere duur dan de wettelijke termijn van zes, hetzij twaalf jaren, aan pachters ouder dan 60 ja ren, steeds goedkeuren. Deze wijziging kan ook het belang van de pachter dienen, aangezien aan nemelijk is, dat de verpachter onder de werking van het gewijzigde verlengingsrecht vaak niet meer bereid zal zijn, de grond voor de gehele wettelijke duur aan een oudere pachter te verpachten. Als gevolg van een en ander behoeft de thans bestaande regeling voor pachtoverneming eveneens aanpassing. De mogelijkheid tot pachtoverneming door familieleden en/of medepachter(s) zal wor den verruimd en in beginsel te allen tijde mogelijk worden, ongeacht leeftijd en gezondheidstoestand van de zittende pachter. De nieuwe regeling be oogt tevens de verjonging van de patfitersstand te bevorderen. Tenslotte maakt de voorgestelde .wijziging van het verlengingsrecht het noodzakelijk, het voor keursrecht voor pachters boven 65 jaar te laten vervallen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 12