Golden op type IX A gekeurd met garantie prijs f 1.25 Nederlandse fruitteelt vecht om behoud De appel- en pereoogstraming PINGEN VAN DE WEEK Aangeboden: Tel.01158-1492 8 CONCURRENTIEVERVALSING IN DE E.E.G. FUNEST De vergadering van de commissie Fruitteelt ,ran het Koninklijk Nederlands Landbouw-Comité d.d. 13 november jl. stond in het teken van de slechte bedrijfsuitkomsten die velen doen twijfelen aan de mogelijkheden van een rendabele teelt voor de toe komst. De op initiatief van het K.N.L.C. ingestelde Werk groep Toekomstperspektief Nederlandse Fruitteelt- bedrijf, samengesteld uit vertegenwoordigers van de verschillende betrokken organisaties, verdiept zich intensief in deze problematiek. De commissie verzet zich krachtig tegen de te neur van overheidswege, welke erop is gebaseerd dat men weinig toekomst ziet in de Nederlandse fruitteelt. Een dergelijke tendens houdt tevens een gevaar in voor de bepaling van onteigeningsnormen en betekent dus een nadeel voor de telers die hier mede te maken krijgen. GELIJKE CONCURRENTIE VOORWAARDEN DRINGENDE EIS Het EEG-Verdrag biedt in het algemeen gunstige voorwaarden voor de economie van ons land. De aanwezigheid van ongelijke concurrentievoorwaar den op het gebied van de fruitteelt betekent echter voor de Nederlandse teler een bittere pil. De commissie blijft bij zijn reeds herhaalde ma len gedane uitspraak dat afschaffing van de concur rentievervalsende maatregelen in de EEG gewenst is. De vervulling van deze wens laat nog steeds op zich wachten en men is wel zo realistisch dat men op dit gebied voorlopig weinig soulaas mag ver wachten. Inmiddels blijven vele collega's over de grens bevoordeeld door tegemoetkoming bij hun investeringen, hetgeen hun een kostenvoordeel op levert met een jarenlange nawerking. Het prijspeil, dat in ons land dikwijls hoger ligt dan in de andere EEG-landen kan dit kostenvoor deel onvoldoende opheffen. Men verwacht thans ook een realistisch beleid van de Nederlandse overheid, een beleid dat is ge baseerd op een zo spoedig mogelijke gelijktrekking van de concurrentievoorwaarden. Men vraagt dit uit rechtvaardigheidsoverwegingen. Men vraagt geen aalmoes. Onder gelijke concurrentievoorwaar den durft men de strijd met de buitenlandse teelt- gebieden wel aan. LIQUIDITEITSMOEILIJKHEDEN ZIJN GROOT Als men zich de nadelen voor de tuinbouw voor ogen stelt die door het Nederlandse overheidsbeleid worden bewerkstelligd d.m.v. de subsidiëring van de bouw van kassen in de Oost.blokstaten, kan men dit alles des te moeilijker verwerken. De liquidi teitsmoeilijkheden blijken in de praktijk steeds gro ter te worden. Men kan nog wel moed voor de toe komst opbrengen, maar snelle, daadwerkelijke hulp van de overheid is geboden. De commissie constateerde dat de interventie regeling het effekt van de verlening van rooipre- mies voor verouderde boomgaarden voor een deel teniet doet. Minderwaardige rassen en slechte kwa liteiten worden thans bevoordeeld bij interventie. Verandering van het interventiesysteem is daarom gewenst, terwijl uitbreiding van de verlening van rooipremies over het hele EEG-gebied noodzakelijk is voor een succesvolle sanering. C. G. T. Het C.B.S. heeft de uitkomsten bekend gemaakt van de derde oogstraming van appelen en peren. Deze raming werd opgesteld in samenwerking met de voorlichtingsdienst van het ministerie van land bouw en visserij. De periode waarin de raming werd gehouden lag begin november. Appelen. De totale bruto-produktie van appelen voor het seizoen 1968/'69 wordt geraamd op 395 min kg 26% t.o.v. 1967/'68). De handelsproduktie wordt geraamd op 360 min kg. Voor een aantal rassen Is de raming van de handelsproduktie als volgt: 1967/1968 appelen (totaal) 488 Yellow Transparant 11 James Grieve 37 Cox's Orange Pippin 61 Jonathan 46 Schone van Boskoop 90 Golden Delicious 113 x 1 min kg 1968/196» 360 10 29 45 34 36 100 Peren. De bruto-produktie van peren wordt voor het seizoen 1968/'69 geraamd op 175 min kg. De handelsproduktie wordt geraamd op 160 min kg, tegen 72 min kg in 1967/'68 (+122%). Voor een aan tal afzonderlijke rassen ziet de te verwachten han delsproduktie er als volgt uit: x 1 min kg 1967/1968 1968/196» peren (totaal) 72 160 Clapp's Favourite 6.5 14 Bonne Louise d'Avranches 6.5 12 Légipont (Charneux) 7.0 20 Conference 18,5 29 Doyenné du Cornice 3,0 7 f)EZE week was het heerlijk avondje gekomen. In de meeste gezinnen zal Sint Nicolaas, al dan niet in eigen persoon, een bezoek hebben ge bracht. Enorm veel geschenken zijn er deze week gegeven. Duidelijk was dat Nederland Sint Nicolaas vierde onder zeer gunstige economische omstan digheden. In een groot warenhuis was een afdeling ingericht „voor mannen die alles al hebben". Het liep er storm, dikwijls was er geen bijkomen aanl Juist voor Nederland het Sinterklaasfeest ging vieren, kwam het S.E.R.-rapport waarin nog eens werd verteld hoe goed het wel gaat in ons land. Over de economische situatie in ons land werd ver teld dat deze gunstig is en het herstel van de kon- junktuur na de inzinking van het vorig jaar is aan zienlijk sneller verlopen dan men voor mogelijk had gehouden. Op grond hiervan sprak de meerderheid van de S.E.R. als haar mening uit dat voor 1969 een grotere loonstijging dan 4 wel verantwoord is. Tot nu toe werd steeds uitgegaan van een maximum stijging van de lonen met 4 Door verhoging van de so ciale lasten en nog enkele bijkomende kosten zou dat in 1969 een loonkostenstijging hebben betekend van 6,5 Dit werd het maximum toelaatbare ge acht. Nu wordt daar door velen kennelijk anders over gedacht. Een minderheid van de S.E.R. zou het wel bij deze 6,5 willen houden omdat voor een krach tige groei van de Nederlandse economie in de toe komst een beheersing van het loonpeil belangrijk is. Deze groep vindt echter weinig gehoor. WOOR wat onze bedrijfstak betreft hebben we al kunnen horen dat van vakbondszijde een loonsverhoging van 7 wordt gevraagd met daar naast nog werktijdverkorting. Dat zou betekenen dat we in 1969 te maken krijgen met een loonkos tenstijging van meer dan 10%. Het is duidelijk dat dergelijke berichten in een tijd waarin zelfs de goe de bedrijven verliezen lijden, althans voor wat de fruitteelt betreft, de ondernemers extra zorgen geeft. Ook de Zeeuwse tuinders zijn nuchter ge noeg om te beseffen dat ze wat het loonpeil betreft niet achter kunnen blijven bij de algemene ontwik keling in ons land, maar het zou mogelijk moeten zijn dit ook te kunnen betalen uit hetgeen bedrijven opbrengen en dat kan de laatste jaren helaas niet. Het pessimisme in de fruitteelt neemt hand over hand toe. Het is wel te hopen dat er op korte ter mijn wat zal gaan gebeuren in de vorm van steun van overheidszijde want het ziet er anders maar somber uit. \A/E zijn er nog steeds van overtuigd dat er toe komstmogelijkheden zijn voor het goed ge leide Nederlandse fruitbedrijf, maar we zitten op het ogenblik in een overgangsperiode. In deze over gangsfase zal er een grondige sanering van de fruitteelt plaats moeten vinden, waarbij alles wat oud en verouderd is, gaat verdwijnen. Door econo mische noodzaken zal dat vanzelf gaan gebeuren, maar dan duurt het lang. De rooipremie die thans wordt gegeven is een eerste aanzet, maar er rs meer nodig. Het is te hopen dat er op korte termijn wat dat betreft voor de serieuze fruittelers met een goed bedrijf, betere perspektieven zullen komen. We vernamen deze week ook dat de E.E.G.- mïnisterraad heeft besloten het gehele tulnbouw- beleid van de E.E.G. aan een kritische beschouwing te onderwerpen. Vooral het Tnterventiebefeïd en het vernietigen van onverkoopbare hoeveelheden groente en fruit op kosten van de regeringen en het E.E.G.-landbouwfonds Is op bezwaren gestuit. Vóór 1 maart heeft dr. Mansholt een uitvoerig rapport toegezegd over de ervaringen binnen de E.E.G.- groente- en fruitsektor. Dit zal moeten dienen als basis voor een diepgaande discussie. INISTER Lardlnois heeft in Brussel reeds verklaard dat men zal moeten proberen een systeem te vinden dat beter voldoet en dat tot min der overproduktie leidt. Nederland zal zich bij de nieuwe discussie op het standpunt stellen, dat In terventie en vernietiging van overschotten aan groenten en fruit, primair een zaak is van de produ centenorganisaties zelf en niet van de nationale of Europese overheid. Met zeer grote belangstelling zien we ook deze verdere ontwikkeling tegemoet Een regeling zoals we nu hebben, met in zich het gevaar dat onze gehele bedrijfstak wordt gesitueerd beneden een redelijk bestaansminimum, biedt ook geen perspektief. Wel zijn we er van overtuigd dat van onze organisaties in de komende tijd veel ge vergd zal worden. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen maakte bekend dat zij op 19 december een buitengewone algemene vergade ring gaat houden om de goedkeuring van de veilin gen te vragen over haar plannen om te komen tot nieuwe strukturen bij de afzet van groenten en fruit. r^EZE zaak leeft sterk, vooral in Zeeland. Het is te hopen dat de Nederlandse tuinbouw op 19 december in Den Haag voldoende eensgezind heid zal opbrengen om dit alles voortgang te laten vinden want ook op dit terrein dringt de tijd. We zullen als telers niet alle hulp uitsluitend van de overheid mogen verwachten! We zullen zelf ook mee moeten in de nieuwe tijdsontwikkeling! Wat we hebben kan ons lief én dierbaar zijn, maar kei harde economische motieven dienen in deze tijd ons bedrijfsbeleid te bepalen! We kunnen ons niet meer laten leiden door sen timenten. Dat geldt voor alle terreinen van onze bedrijfstak. Het klinkt hard, maar het is de werke lijkheid. We zullen ook in onze bedrijfstak groter moeten gaan denken. Dat gebeurt immers ook op alle terreinen binnen het economisch leven. Zater dag brachten de kranten het bericht dat het Uni- leverconcern een Engelse bierbrouwerij gaat over nemen. Het betreft een zaak met ruim twee miljard gulden jaaromzet, dat is tweemaal de omzet van de gehele Nederlandse groente- en fruitteelt bij elkaar. Het Unileverconcern zou volgens de berichten daar een bedrag van drie miljard gulden voor op tafel leggen. Wanneer we dan bovendien in de kranten lezen dat de leiding van deze ondernemingen het in een week eens zijn geworden over een fusie, dan vraag je je als eenvoudige Zeeuwse tuinders wel eens af: „In welk een tijd leven we toch eigenlijk?" We weten het dan niet meer. Eén ding moeten we echter wel beseffen: we zullen ons moeten aanpas sen aan die tijd. Want ze is hard en meedogenloos en niemand wordt er door ontzien!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 8