UIT DE PRAKTIJK Denken aan het volgende oogstjaar Het jaar spoedt zich ten einde De vergadertijd breekt weer aan Goede drainage - sneller werken Bietenkoppen engerst 6 -» (VP SCHOUWEN-DUIVELAND is de suiker- Op vele akkerbouwbedrijven, waar het buiten- V bietenoogst teneinde. De aanwezige voorraad werk al klaar is, breekt de tijd weer aan dat men betekent niet veel meer. Hier en daar ligt nog een gaat denken aan het volgende oogstjaar. Maak tij- hoop bieten, maar 't gaat over 't opruimen der dig het bouw- en bemestingplan op, dan bent U er restanten. Ging de oogst in 't begin zeer moeilijk, zeker van dat het benodigde zaaizaad en de ver- naarmate we later in 't seizoen kwamen, ging 't eiste meststoffen op tijd aanwezig kunnen zijn. Ook des te beter. De opbrengst wordt geschat op 52 het binnenwerk verlangt de nodige aandacht. Ar- ton per ha hetgeen niet slecht is, hoewel het sui- beidstijd, welke niet gebruikt wordt is voorgoed kerpercentage aan de lage kant bleef en gemid- verloren. Storingen aan machines tijdens het werk deld ongeveer 1—1', 2 lager dan vorig jaar. Rooi- kosten extra tijd en geld, dus dienen deze zoveel moeilijkheden, waarnaar het in het begin der cam- mogelijk voorkomen te worden. Maakt daarom pagne erg op leek zijn later meegevallen. Het gun- een verwarmde plaats in de schuur opdat er by stige weer in november heeft veel goed gemaakt. winterdag gelegenheid is de machines na te ky- Het vorstje in het midden der maand heeft wel ken en te herstellen als het nodig is. wat moeilijkheden gegeven maar de schade viel Wanneer op de veebedrijven de verse bietenkop- in het geheel wel mee. Dit laatste niet t.a.v. de pen op zijn, moet men overgaan op het normale aardappelen die nog in de grond zaten. Het be- winterrantsoen. Bereken het rantsoen wel in een treft hier ongeveer een 15 ha die deels door de juiste verhouding V.R.E. - Z.W. want voeren op ge vorst aangetast zijn, m.a.w. een behoorlijke schade- voel kost meestal geld. post voor de betrokkenen. Op de eerste vergadering van de Vereniging van Door het gunstige weer in november kon heel Bedrijfsvoorlichting werd afscheid genomen van de wat achterstand ingehaald worden. Plaatselijk zelfs' heer A. J. G. Doeleman, bijna 10 jaar voorzitter weggewerkt t.a.v. het zaaivoorploegen en winter- der vereniging, die wegens zijn benoeming tot voorploegen. Er is nog veel tarwe gezaaid en het kring voorzitter der Z. L. M. gemeend had „deze lijkt er op dat het aeraal van vorig jaar (goed hamer te moeten inleveren". Door ir. M. A. v. d. 3000 ha) gehandhaafd zal blijven. Het is hoofdza- Beek en de heer A. A. Vis werd de persoon Doele- kelijk Manella wat gezaaid is, met daarnaast Felix man naar waarheid geschetst: de juiste man op de en Jos Cambier. Andere rassen komen sporadisch juiste plaats. Langs deze weg namens allen nog voor. veel dank en succes. IYE werkzaamheden op het veld zijn op WAL- CHEREN de laatste weken flink gevorderd. Sommige kollega's hebben het gepresteerd begin december met het veldwerk klaar te komen. De weersomstandigheden hebben de laatste tijd ook meegewerkt. In de maand november viel er nog geen 50 mm regen. De totale hoeveelheid neerslag van de maanden oktober-november is ongeveer gelijk aan wat er alleen in de maand september viel, namelijk ruim 100 mm. Plaatselijk was dit nog aanzienlijk hoger. Twee maanden geleden hadden we niet durven hopen dat het weer nog een zo gunstige wending zou krijgen. Op enkele uitzonderingen na, 't zijn meestal dezelfde, zijn de suikerbieten gerooid. De aflevering stagneert nog wel eens. Vooral als er bij enkele mist weinig schepen arriveren. We hebben de indruk dat de kg-opbrengst van de suikerbieten in ons gebied zeer goed is. Hoe wel er nog percelen zijn met lage opbrengsten is dit in verhouding tot de percelen met goede tot zeer goede opbrengsten van weinig betekenis. Ver moedelijk ligt de netto kg-opbrengst dit jaar dicht bij 55.000 kg per ha. Van een perceel dit voorjaar op eindafstand gezaaid met pillenzaad was het resultaat niet onbevredigend gezien de grondsoort en het vroege tijdstip van rooien. De netto kg-op brengst bedroeg 46,5 ton per ha. Het aantal uren handenarbeid hieraan besteed was minimaal. Bovenstaande is niet bedoeld als propaganda om volgend jaar maar algemeen op eindafstand te gaan zaaien, maar meer als informatie. Aanstaande vergaderperiode verwachten we wel weer de nodige diskussie over dit onderwerp. Te oordelen naar de afzet van zaaizaad is er nu een behoorlijke oppervlakte wintertarwe ge zaaid, die vermoedelijk niet zo veel kleiner zal zijn dan voorgaande oogstjaren. De stand van de tijdig gezaaide tarwe lijkt goed. Met het vele werk en de zorgen dit najaar zijn we weer ongemerkt in de laatste maand van het jaar beland. Het jaar spoedt zich ten einde. Met de aanvang van december begint ook de stroom van vergaderingen weer los te komen. Vele zijn belangrijk, zoveel mogelijk bezoeken is ideaal, doch ieder is hier niet toe in de gelegenheid. Daaroiy zal dikwijls een keuze moeten worden gemaakt, die ieder voor zich zal moeten maken welke vergadering voor hem en/of zijn bedrijf al dan niet belangrijk of interessant is. Het kombineren van bepaalde vergaderingen is in deze tijd van specialisatie erg moeilijk, maar waar het mogelijk is zouden we er toch van harte voor willen pleiten. IVE winter staat weer voor de deur in WEST V ZEEUWS-VLA ANDEREN en het veldwerk is op de meeste landbouwbedrijven klaar gekomen. De bieten zijn nog niet alle geleverd, maar deze week zijn veel boeren klaar gekomen met winter- landploegen. Dank zij het gunstige weer in novem ber is er veel van de achterstand in oktober in gehaald en zijn we toch nog redelijk op tijd klaar gekomen. De balans kan weer worden opgemaakt. De kg-opbrengsten liggen voor de meeste gewas sen lager dan vorig jaar. De prijzen zijn goed voor de stambonen, zodat ook de overjarige bonen een goede prijs maken en het bewaren achteraf gun stig is geweest. In de uien zijn wel misères en te leurstellingen geweest, terwijl de prijs van de aard appelen niet best ingezet is. Al met al lijkt- het dit jaar geen topjaar te worden. Met het -einde van een seizoen beginnen we weer al direkt te denken aan het nieuwe seizoen. De winter met zijn druk vergaderprogramma staat voor de deur. In december houden reeds vele ver enigingen hun vergadering. Standsorganisaties, plaatselijk en in kringverband, studieclubs en vele anderen. De nieuwe belasting „B. T. W." zal de nodige aandacht krijgen en terecht. Want het is zaak dat wij weten waar we aan toe zijn en hoe deze ingewikkelde zaak werkt. Als landbouwer kunnen we kiezen uit 2 systemen, meedoen als „ondernemer" of aan de „landbouwregeling". Een keus dat een verantwoorde moet zijn, temeer daar deze voor 5 jaar geldt. In ons landbouwblad is hier over reeds uitvoerig geschreven. Vorige week troffen we een artikel aan over de rigoreuze plannen van dr. Mansholt voor het toe komstige beleid in de E. E. G. Met daarnaast de vele technische aspecten, die op ons bedrijf om een oplossing vragen, zal er deze winter weer keuze en stof genoeg zijn om op onze vergaderingen over te discussiëren. Het is jammer dat er op die vergaderingen veel al een beperkt aantal boeren komen. Er is altijd nog een gedeelte dat zegt het wel van buurman te horen of in de krant te lezen; maar daar zijn de meeste onderwerpen toch te belangrijk voor. RATTENBESTRIJDING Ratten en muizen gelden in het algemeen als onaangename, griezelige en vieze dieren. De schade die met name de bruine ratten aan richten is velerlei doordat zij o.a. hun knaaglust botvieren en daarbij aller lei nuttige zaken vernielen, tot waterlei dingbuizen toe; onze voedselvoorraden aantasten en be vuilen; taluds en zelfs rivierdijken beschadigen; besmettelijke ziekten overbrengen op de mens (ziekte van Weil, paratyfus) en op vee (mond- en klauwzeer, varkenspest) Na de geslaagde aktie op Noord-Beveland in de winter van 1966/'67, bestaat het voor nemen in de komende maanden op Zuid- Beveland systematisch de rattenbestrijding ter hand te nemen. Een en ander door samen werking van gemeentebesturen, standsorga nisaties en het waterschap. Deze aktie heeft echter alleen kans van slagen als letterlijk over het gehele gebied door alle betrokkenen hieraan krachtdadig wordt meegewerkt. Nadere mededelingen volgen. ALS de gegevens juist zijn is de hoeveelheid neerslag in de maand november op ZUID- BEVELAND beneden de 40 mm gebleven, waar bij opgemerkt dient te worden dat in de maanden februari, maart en april juist iets meer dan 40 mm neeerslag viel. Al met al zijn de werkzaamheden dan ook zeer goed gevorderd en nog onder vry goede omstandigheden ook. De suikerbieten zijn nu allemaal gerooid, de af levering verloopt vrij regelmatig, hoewel het toch nog wel enkele weken zal duren eer de laatste afgeleverd zijn. De schade door bevriezen is op enkele bedrijven toch groter geweest dan aanvan kelijk werd verwacht. Het op wintervoor ploegen is reeds ver gevor derd. De achterstand is dan ook een heel eind in gehaald. Vrij algemeen wordt geklaagd dat voor het ploegwerk veel trekkracht benodigd is, waar bij het aardappelland nog de meeste trekkracht vraagt. Nog steeds wordt er wintertarwe gezaaid, het gaat er nu naar uitzien dat de totale uitgezaaide oppervlakte wintertarwe niet veel van het vorige jaar zal afwijken. Het is deze zomer en najaar duidelijk gebleken dat op die bedrijven waar de drainage goed in orde was er veelal sneller en daardoor ook beter gewerkt kan worden als op minder goed ontwa terde gronden. Nu in de meeste polders de slo ten weer gemaaid zijn, is het noodzakelijk om de eindbuizen van de drainage weer te controleren en om mogelijke beschadigingen hieraan tydig te herstellen. Oogst 1968 is nog maar net geborgen en toch die nen weer al beslissingen voor de volgende oogst genomen te worden. Op vele bedrijven wordt reeds nu de kunstmest besteld. Andere bedrijven nemen het pas af wanneer het uitgestrooid kan worden. Beide beslissingen hebben voor- en nadelen. Ook zal een keuze gemaakt moeten worden tussen enkelvoudige en samengestelde meststoffen. De laatste groep schijnt iets toe te nemen. Het lijkt verder wel gewenst dat de te geven hoeveelheden stikstof niet overdreven worden. Nu het werk ongeveer klaar is, wordt ook weer aandacht gevraagd voor verschillende vergaderin gen. Zo zijn voor de grondgebruikers in het ruil- verkavelingsgebied de PoelHeinkenszand enkele bijeenkomsten belegd om de toekomstmogelijkhe den voor de land- en tuinbouw in dit gebied nader te belichten. Bij de te verwachten grote verande ringen in dit gebied, meer ook bedrijfseconomisch (plan Mansholt), is het zeker gewenst daarvan ken nis te nemen. Meer direkt voor het volgend jaar wordt woens dag 11 december door de heer D. Wiskerke de ras- senkeuze voor de Vereniging van Bedrijfsvoor lichting Oost Zuid-Bveland behandeld. We schrijven in OOST ZEEUWS-VLAANDE REN 3 december. Wanneer we de afgelopen veer tien dagen de revue laten passeren zien we dat veel werk is verzet. Er is voldoende zorg besteed aan het afdekken van de suikerbieten, zodat de vorstschade sterk is meegevallen. Dank zij de gun stige weersomstandigheden verloopt de afvoer vlot, terwijl het wintervoor ploegen snel het einde nadert. Een tijd van reparatie en onderhoudswerk nadert voor de meeste akkerbouwbedrijven, mot na de jaarswisseling het intensief bezig zijn met het verenigingswerk, studieclubs etc. De afgelopen weken is hier en daar gespoten met 75 kg TCA volvelds, terwijl er veel kanten van percelen met TCA tegen kweek zijn gespoten. Nu we dit lezen is het te laat voor een algemene bespuiting over de ploegsneden. Alleen als we in 196£l bieten zullen verbouwen, dan kan op die percelen gedurende de maand december nog 75 kg TCA per ha worden gespoten. Begon het najaarswerk met veel tegenslag en lange periode van nat weer, waarbij we veronder stelden pas half januari klaar te zijn met het werk; nu blykt dat dank zij het droge weer het werk begin december veelal aan de kant is. Op de veebedrijven zijn nogal wat bietenkop pen ingekuild waar de vorst over geweest is. Deze kuilen zullen langzamer zakken, doch waardeloos is zulk materiaal zeker niet, voldoende zorg bij het afdekken en gronddek aanbrengen is ook hier bij noodzakelijk. Het is de juiste tijd om even tueel samen met uw bedrijfs voor lichter een voe derrantsoen op te stellen en eventueel de ruw- voergiften eens te wegen! Het afgelopen jaar zijn op diverse plaatsen proefjes aangelegd met hoog- gehaltige voederbieten. Van de vijf rassen bleek slechts één ras het voordeel op te leveren van goed rooibaar te zijn met de gewone bietenrooier. Een arbeidsvereenvoudiging die beslist de aan dacht vraagt, daar in een goed voederrantsoen de voederbieten technisch gezien een waardevol voer zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 6