UIT ANDERE BLADEN Verkeersveiligheid vergroten hoofdbestuur en het dagelijks bestuur van de bond zullen hun uiterste best doen om een dergelijke ont wikkeling te voorkomen, aldus de heer De Boer. HET VERTEERBARE INKOMEN VAN DE ZELFSTANDIGE De redactie van „Intervorm" nauw verbonden met „De Gelderlander Vakpers" schrijft met bij zondere voldoening van het in de miljoenennota aan gekondigde onderzoek naar de verhouding van de fiscale positie zelfstandigen-loontrekkenden te heb ben kennisgenomen. In enkele bij genoemd concern uitgegeven vakbladen verscheen begin dit jaar een berekening waarin werd aangetoond welk inkomen een ondernemer uit zijn onderneming moest verdie nen om over eenzelfde verteerbare inkomen te be schikken als een werknemer. Die berekening luidde: een werknemer die in 1967 een bedrag van 12.000 als loon ontving, hield daarvan na aftrek van belas ting en premies 10.179 als verteerbaar inkomen over. De ondernemer die ditzelfde bedrag van 10.179 als verteerbaar inkomen wil hebben, dient een fiscale bedrijfswinst van 16.635,te maken. Met andere woorden: een ondernemer moet ruim 4.600 méér verdienen dan de loontrekkende met een salaris van 12.000 wil hij „voor eigen gebruik" hetzelfde be drag overhouden als de werknemer. Over deze kwes tie stelde het Tweede-Kamerlid, de heer H. de Mooij, indertijd vragen aan de minister van Economische Zaken. De redactie zegt tenslotte nog steeds achter het geciteerde voorbeeld te staan. Het feit dat de re gering in de miljoenennota de toezegging van een onderzoek heeft gedaan, ziet hij als een bevestiging van haar standpunt dat de fiscale positie van de zelf- VERZEKERINGSZAKEN Het is bekend, dat de aanpassing van de wegen aan hiet snel toenemende verkeer grote prioriteit geniet. Het bedrag, dat op de rijksbegroting voor deze doeleinden wordt uitgetrokken, is echtel ied er jaar onvoldoende. Vóór het ene verkeers knooppunt is aangelegd vragen weer al vele nieuwe andere verkeerspuzzels om een oplossing. Of het allemaal niet wat sneller zou kunnen valt buiten onze beoordeling. Een feit is echter wel, dat het toenemende ver keer steeds hogere eisn gaat stellen aan de rijvaar digheid, waakzaamheid en vooral het verantwoor delijkheidsgevoel van de weggebruikers. Het is vandaag de dag niet meer mogelijk om b.v. op rijksweg 58 deel te nemen aan ihet verkeer en tegelijkertijd de natuur rondom u te bewonderen! Alle aandacht zal op het voor u rijdende en tege moetkomende verkeer gericht moeten zijn. Men mag daar geen minuut in verslappen. Zowel van overheidswege als van verzekerings- zijde worden steeds weer maatregelen bedacht om de verkeersveiligheid te vergroten. Dit is zeer BESTEMMINGSPLANNEN Middelburg: Vanaf 25 november 1968 ligt geduren de een maand ter inzage het partieel bestemmingsplan omgeving Maasstraat, vastgesteld bij raadsbesluit van 18 dezer. Zij, die zich tijdig met bezwaren tot de ge meenteraad hebben gewend, kunnen gedurende bovengenoemde termijn bij G. S. bezwarén indienen. Wissenkerke. Vanaf 25 november ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde en door G. S. goedgekeurde bestemmingsplan „Geersdijk 1966", met bijbehorende toelichting. Zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G. S. hebben gewend, kunnen gedurende bovengenoemde termijn bij de Kroon beroep instellen. Arnemulden. Met ingang van 22 november ligt ge durende een maand ter inzage de vastgestelde en door G S. goedgekeurde bestemmingsplannen „Dorp" en het „Poldertje". Zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G. S. hebben ge wend, kunnen gedurende bovengenoemde termijn bij de Kroon beroep instellen. Westkapelle. Vanaf 25 november ligt gedurende een maand ter inzage het door de raad dier gemeente vastgestelde bestemmingsplan „Prelaatweg" met voorschriften en toelichting. Zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, kun nen gedurende bovengenoemde termijn bij G. S. be zwaren indienen. standige ondernemer bijzonder ongunstig is verge leken bij die van de loontrekkende. Waaraan wij zouden willen toevoegen dat in de af deling Sociale Aangelegenheden van het K. N. L. C. deze kwestie reeds veel eerder aan de orde is ge weest en aan het Hoofdbestuur ter kennisneming is gebracht. VERLENGING PACHTRECHT AFGESCHAFT Het continuatierecht van de pachtboer dreigt af geschaft te worden bij de volgende herziening van de Pachtwet, zo deelde de algemeen voorzitter van de Nederlandse Bond van Landpachters en Hypotheek- boeren, de heer G. J. de Boer van Oldeberkoop, mee op de feestelijke bijeenkomst van de bond in Heeren veen. Aan de minister is gevraagd de wet te herzien en men is reeds bezig een commissie aan te zoeken voor deze herziening De heer De Boer vreesde, dat bij de samenstelling van deze commissie de Bond van Landpachters vergeten wordt, aldus een bericht in de „Leeuwarder Courant" van 12 november j.l. De afschaffing van het continuatierecht zou de grootste ramp zijn, die de pachters kan overkomen. Iedere twaalf jaar zou een boerderij weer aan een andere pachter kunnen worden gegeven en het losse land zou om de zes jaar van pachter kunnen ver anderen. De heer De Boer was van mening, dat de kans vrij groot is, dat men het in die richting gaat zoeken, omdat er gestreefd wordt naar een aanpas sing aan de situatie in de andere E. E. G.-landen. Het noodzakel'ik omdat er bij de vele verkeersonge vallen ook mensenlevens te betreuren zijri. KEURING AUTO'S VAN 10 JAAR OF OUDER Eén van de veiligheidsmaatregelen is om te zorgen dat er goed materiaal op de weg komt. In dat verband h'aeft het bestuur van de Onderlinge Verzekering Maatschappij van de Z. L. M. beslo ten om voor auto's van 10 jaar of ouder, welke ter verzekering worden aangeboden, eerst een keuringsrapport te eisen. Dit rapport dient opge maakt te zijn^ door de technische dienst van de A.NW.B. of één der erkende expertisebureaus. De aspirant-koper van zo'n wagen heeft zelf ook groot belang bij een dergelijk rapport. Hij komt dan te weten of de wagen aan de rij-technische eisen voldoet en kan de expert tevens verzoeken de waarde van het object voor hem te schatten. Van zelfsprekend komen de kosten van de keuring voor rekening van betrokkene RIJDEN ZONDER RIJBEWIJS Een ander punt en niet minder gevaarlijk is het laten besturen van een auto door een leerling, terwijl er naast deze leerling een chauffeur zit met een geldig rijbewijs. Hoewel dit wettelijk nog wel is toegestaan kan men in moeilijkheden komen door de polisvoorwaarden. In de polisvoorwaarden van alle verzekerings maatschappijen staat n.l. dat geen uitkering wordt verstrekt indien er schade ontstaat terwijl de fei telijke bestuurder niet in het bezit is van een geldig wettelijk voorgeschreven rijbewijs. Nu zijn er een aantal maatschappijen, die hun verzekerde een tijdelijke ontheffing van deze uit sluiting geven, indien b.v. zijn echtgenote wat rijervaring wil opdoen. Wij stelden reeds, dat het gevaarlijk is om de auto te laten besturen door een leerling. Ons standpunt is, dat daarvoor de erkende autorijscho len zijn. Immers de wagens van de autorijscho len, gemerkt met een grote L, waarvan iedere KEURINGEN VAN TOT DEKKING BESTEMDE HENGSTEN De keuringen van tot dekking bestemde heng sten van het type trekpaard, die niet in een stam boek zijn ingeschreven, zullen op woensdag 8 januari 1969 te Zuidlaren en op donderdag 16 MINDER MELK DAN VORIGE WINTER In de staltijd 1968/1969, de periode van 10 no vember tot en met 29 maart, zullen de melkproduk- tie en de melkaflevering aan zuivelfabrieken in ons land anderhalf procent lager zijn dan in de staltijd 1967/1968. De melkaflevering zal 2.090.000 ton be- dragen, tegen 2.122.000 ton in de staltijd 1967/1968. Aldus de jongste raming van het secretariaat van het produktschap voor zuivel. In het voorjaar ver wachtte het nog dat de beide staltijden ongeveer evenveel melk zouden opleveren. Nu voorspelt het, dat er in de pas begonnen staltijd 1 2 procent meer melkkoeien zullen zijn dan in de vorige, die echter per stuk 3 pet minder melk zullen geven. De ruwvoederpositie zal in deze staltijd over het geheel genomen ruim voldoende zijn, maar de kwa liteit van dat ruwvoer zal mogelijlk wat lager zijn dan die van vorig jaar. Het melkvee is in een wat minder goede conditie op een verlaagd produktie- peil de staltijd ingegaan. Enige nawerking op de melkgift is onvermijdelijk. Wel wordt verwacht dat het produktieniveau per dier in de loop van de stal tijd geleidelijk dichter bij dat van het voorgaande jaar zal komen te liggen, maar er gemiddeld ge nomen toch 3 pet beneden zal blijven. GROTE NOOD IN DE FRUITTEELT Veel Gelderse fruittelers hebben geen vertrouwen meer in de toekomst. Dat heeft een crisissfeer ver oorzaakt die zich onder meer uit in boomgaarden verkoop. Betrouwbaar cijfermateriaal ontbreekt nog. maar wel bevestigen notarissen in de Betuwe dat er meer verkocht wordt dan voorheen. De „Zwolse Cou rant" van 12 november maakt hiervan in een artikel melding. Aan de hand van enkele voorbeelden komt het blad tot de conclusie dat dankbaar gebruik ge maakt wordt van de rooisubsidie-regeling oude boom gaarden, maar dat er praktisch geen inplant plaats vindt. Dus afstoting van de fruitteelt; vooral in de streek Arnhem-Nijmegen-Gorkum. Zo heeft de heer P- van Westhreenen (53 jaar) uit Inge met een be drijf van 80 ha, waarvan bijna de helft fruitareaal, dit jaar de knoop doorgehakt. Er blijft maar 10 ha fruit over, waarvan drie met kersen. De rest wordt akkerbouw. „Ik moet mijn bedrijf leiden als een onderneming en dan moet je scherp reageren als het aan recessie toe is. Tweederde van mijn fruitareaal heb ik in de sanering betrokken en verspreid liggen de boomgaarden heb ik verkocht. Dat moest uit het oogpunt van rationaliteit", zo zegt hij. Het produkt brengt zijn geld niet op. Als je gaat rekenen kom je tot ontstellende uitkomsten. Neem nu 6y2 van de grondwaarde (circa ƒ8000 per ha). Dan kom je tot de conclusie dat je je voor niets uitslooft. Als je al les verkoopt en gaat conservatief beleggen haal je er meer uitTot zover deze aanhalingen uit het be treffende artikel weggebruiker de betekenis kent, zijn daarop in gericht. Met deze wagens dient gelest en het rij bewijs gehaald te worden. Pas daarna kan men in de eigen wagen gaan ryden. Onze maatschappij ver leent deze tijdelijke ontheffing dan ook niet. Schade ontstaan, terwijl de bestuurder (ster) niet in het bezit was van een geldig rijbewijs worden derhalve door ons dus niet vergoed. ZIEKTEKOSTEN-VERZEKERING Het is ruim zes weken geleden, dat wij iets schreven over de ziektekosten-verzekering. En in deze zes weken hebben wij weer de nodige er varing opgedaan. Van vele zijden bereikten ons berichten over premieverhogingen variërend van 10 tot 15 Aangezien de tarieven van de Z.H.V. nog ongewijzigd zijn gebleven worden de premie- verschillen steeds groterOnze kollektieve ver zekering bij de Ver. Ziekenhuisverpleging (Z.H.V.) loopt dan ook bijzonder goed. Met enkele voorbeelden willen wij dit illustre ren: Bij de Z.H.V. kost een verzekering tegen ziektekosten, specialistenhulp, sanatorium etc. voor man, vrouw en twee kinderen boven 16 jaar (3e klas) 672,per jaar. Daarop komt dan nog een Z. L. M. korting van 8 Voor hetzelfde ge zin, maar dan man en vrouw 2e klas en twee kin deren 3e klas een premie 876,minus 8 kor ting. Voor een gezin met twee kinderen beneden 16 jaar bedraagt de premie 3e klasse 564,per jaar minus 8 korting is netto 518,88 per jaar. Ziehier een paar voorbeelden, die u kunt toet sen aan uw eigen elders lopende ziekenhuiskosten- verzekering. Velen uwer zullen dan ontdekken, dat ze hon derden guldens per jaar teveel premie betalen. Er valt dus premie te besparen of met andere woorden gezegd: „Geld te verdienen" Inlichtingen te verkrijgen bij onze vertegen woordigers of op het Landbouwhuis te Goes. de L. januari 1969 te 's-Hertogenbosch plaats hebben. Van het voornemen een zodanige hengst op een dezer dagen te doen keuren, moet tenminste drie weken van tevoren kennis worden gegeven aan de Directeur van het Veeteelt- en Zuivelwezen, le van den Boschstraat 4 te Den Haag. WINTERBESTENDIGE TARWE ONTWIKKELD IN SOWJET-UNIE Russische biologen hebben een winterbe stendige tarwe ontwikkeld die verscheidene oogsten oplevert na één keer zaaien, zo heeft de bioloog Nikolai Tsitsin in Moskou meegedeeld. De nieuwe winterbestendige tarwe is een kruising van gewone tarwe met kweekgras (kruipende tarwe of triticum repens). Tsitsin zei niet waar of wanneer de nieuwe tarwe kan worden toegepast op boerderijen. Hij heeft ook meegedeeld dat soortgelijke methoden zijn toegepast om een aardappelras te verkrijgen dat bestand is tegen vorst, meeldauw, coloradokevers en andere ziekten en insecten. Gewerkt wordt nog aan een kruising tussen itarwe en rogge die bestand moet zijn tegen de extreme tem peraturen in het hoge noorden van de Sow- jet-Unie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 4