PLATTEL AN DSJEUGD On A*1' Creatief ^^Oocr de ^'•ouu? van liet ^Qlatteland P. J. G. Jongerersaktiviteiten Ieder mens is tmiek, een persoonlijkheid, welke noodzakelijkerwijs moet leven met andere per soonlijkheden. Ieder mens heeft de behoefte zich kenbaar te maken. Hy wil vorm geven aan zijn persoonlijke belevenissen en de daarmee samen hangende persoonlijke gevoelens. Om uit te kun- tien groeien tot een harmonische volwassene dient de mens in staat te worden gesteld zijn eigen persoonlijkheid te leren herkennen en te ont wikkelen. Het onderwijs in Nederland, er treden gelukkig veranderingen op, legt het accent op de intellectuele vorming en biedt daardoor te wei- „kluizenaar", le prï> nig kansen aan de ontwikkeling van de persoon lijkheid. Een van de taken, welke het platte lands jongerenwerk zich stelt, is: het aanvullen van mogelijke tekorten. Een mogelijkheid schep pen om naast de intellectuele vorming ook de ont wikkeling van het gevoelsleven een ruime kans te bieden. De P.J.G.Z. tracht dit te bereiken door haar leden creatief bezig te laten zijn, d.w.z. door middel van vrije expressie, vormenspel, kleur, klank, beweging, enz. Door middel van deze tech nieken trachten de leden te prikkelen tot het maken van een eigen bewuste keuze uit vele mogelijkheden. Het gaat hierbij speciaal om het zelf verzinnen, het zelfdoen, de spontaniteit, de oorspronkelijkheid, het durven afwijken van het aanwezige of van de algemeen geldende norm. Kort- WAT KOSTEN DE CHOCOLADELETTERS FVENALS vorige jaren is er door bevoegde in- stanties een onderzoek ingesteld naar de prij zen van verschillende soorten en merken chocola deletters, die door fabrikanten en grootwinkel- en filiaalbedrijven in de handel worden gebracht. Be oordeling van smaak en kwaliteit is achterwege ge laten. Evenmin is rekening gehouden met de kor tingen in welke vorm ook, die soms worden ge geven. De gewichten van de letters, die zeer uiteenlopen en zelden of nooit op de verpakkingen worden ver meld, variëren van 40 gram tot 500 gram (29 cent voor eerstgenoemde bij De Gruyter en Simon de Wit, 6,75 voor de grote bij Ringers). Het grote ver schil in gewicht alsook de vaak kostbare verpak king maken een vergelijking voor de consument onmogelijk. om het vorm durven en kunnen geven aan gevoe lens. Dit laatste is voor ons nuchtere Hollanders veelal een dermate moeilijke en precaire zaak, dat we bij een eventuele stuwing in die richting direkt de afweerhouding aannemen. Het gezegde „Doe ge woon, dan doe je al gek genoeg" leeft nog zeer sterk in onze gedachten. Toch zien we momenteel een ontwikkeling gaande, die getuigt van een meer openstaan voor deze vorm van gevoelsuiting. Ook in ons plattelandsjongerenwerk zien we hoe langer hoe meer deze tendens. Alhoewel nog zeer aarze lend, het begin is er en de toekomst zal dit proces versnellen en verruimen. „Angst" De afd-eling Schouwen begaf zich op vrijdag avond 25 oktober op dit voor haar nog betrekke lijk maagdelijk gebied en we mogen gerust zeg gen met veel succes. In groepjes van 3 man ging men aan de slag met allerlei rotzooi, zoals de voorzitter het kernachtig uitdrukte. Door te wer ken aan en met allerlei „rotzooi" ontdekten de deelnemers steeds weer andere mogelijkheden, hetgeen tot gevolg had, dat men met bijzonder veel animo werkte en vooral actief meewerkte. Geen gezapig toehoren, maar een actieve inzet van de persoon zelve. Een gezamenlijk projekt, waarbij een ieder ruim de kans kreeg zijn per soonlijke visie vorm te geven binnen het geheel. Een avond, die navolging verdient van andere afdelingen. Er is dan ook uitgegaan van een gewicht per 100 gram. De prijzen blijken te variëren van 0,71 (Hema) tot 1,58 (Victoria) voor gewone melk of puur, van 1,(Hema) tot 1,67 (Ringers) voor hazelnootletters en van 2,13 tot 2,39 (beide Rin gers) voor suikervrije letters met of zonder hazel noot. Voorts vinden wij in de opgemaakte lijst van merken prijzen die daartussen liggen. Er zijn een kleine 20 merken waarvan de prijs onder de gulden per 100 gram ligt. Voor een ongeveer even groot aantal betaalt men zo'n 40 cent per 100 gram meer. Een paar uitschieters zijn nog een paar dubbeltjes duurder. Gezien de geconstateerde prijsverschillen ver dient het aanbeveling terdege op de prijzen te let ten en na te gaan of de ogenschijnlijk dure letters wel zo duur en de goedkope wel zo goedkoop zijn. SLIKRIT Op zaterdag 14 december is het weer zover De streken Zuid- en Noord-Beveland hebben de traditionele Slikrit voor u uitgezet. We verwachten dat een groot aantal leden met veel enthousiasme 'hun weg zullen zoeken en vinden op de modderige wegen van Zuid- en Noord-Beveland. Startpunt Goes. EindpuntNoord-Beveland. Nadere bijzonderheden kunt u vinden in het land bouwblad van de volgende week. DE VRIJGEZEL OP VRIJERSVOETEN U komt vanavond toch ook naar cafetaria „Kodde" te Aagtekerke? Mej. De Wilde zal hier met ons over het vrijgezellenprobleem discussië ren. Wat zegt u? Is dat geen probleem meer voor u? Dan zal het toch leuk zijn uw mening hierover te laten horen. Iedereen is van harte welkom. Aanvang ihalf acht precies. NOORD-BEVELAND De afdeling heeft voor de komende maand diverse aktiviteiten op haar programma staan. 29 november 1968: Gezinsavond met Z. L. M. en Bond van Plattelandsvrouwen in „De Korenbeurs" te Kortgene. Aanvang 19.30 uur. Programma voor deze avond: zie Z. L. M.-acti- viteiten op pagina 2. 13 december 1968 Sinterklaasavond in hotel „De Schelde" te Colijnsplaat. Aanvang 19.00 uur. Er kan weer een mosselmaaltijd genuttigd worden of aardappelen, groente en vlees. Kosten 7,50. Na de maaltijd wordt op uw aktiviteit gerekend. Introducees zijn van harte welkom. 23 december 1968: Een excursie naar de bier brouwerij van Stella Artois te Leuven (B.). Deze excursie is georganiseerd in samenwerking met de afdeling Schouwen. Reserveer deze datum alvast. Nadere mededelingen zullen nog volgen. 14 december 1968 Na afloop van de Slikrit een grandioos wijnfeest in een kelder. Waar???? Om dat te weten, doe dan mee aan de Slikrit. GOES Spanje, november 1968. Aan de P.J.G.- en Delta Soos leden, Op 29 november 1968 een groots Sint. Nico- laasbal in de „Blauwe Keet". Aanvang 20 uur. De muziek wordt verzorgd door de Red- White-Blue Stars uit Oudenbosch. Het is de bedoeling dat ieder meisje een klein kadootje voor een meisje meebrengt en iedere jongen iets voor een jongen. Uitwisseling of buitenlandse stage. Hebt u wel eens aan de volgende mogelijkheden gedacht? 4-weekse Volkshogeschoolcursus (6 jan.2 febr. 1969) „Kennismaking met de Deense Landbouw". (2 jan.-ll jan. 1969) „Topkadercursus", (eind 1969begin 1971) Kadercursus Walcheren. (Jan. en febr. 1969) Af delingsak tiviteiten. Voor meestal minimale kosten een maximum aan kennis. Hebt u belangstelling, maar verschil lende oorzaken verhinderen U spontaan te rea geren, kom gerust praten. Hoogstwaarschijnlijk zijn er andere wegen, die toch tot het beoogde doel leiden. (Onder redactie van Mevrouw L N. Huijsman Griep Boekbespreking BOERIN IN FRANKRIJK Bij N.V. Uitgeversmaatschappij „Kosmos" te Am sterdam is een omnibus verschenen van Wil den Hollander, getiteld „Boerin in Frankrijk". De uit gave omvat de vier bekende boeken van deze schrijfster, n.l.: „Land van zon en wijn", „Volwas sen mensen huilen niet", „En de boer hij ploegde voort", „Mijn vallei in Frankrijk". Eerder reeds hebben wij in dit blad een bespre king aan deze boeken afzonderlijk gewijd. Zij die interesse hebben in deze cyclus van Wil den Hollander kunnen tot eind 1968 hierop inteke nen voor de prys van 18,50.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 18