Rapporten, Puoiicaties en Jaarverslagen JOSS CAMBIER van Driel .van Dorsten S. G. TRILBET0N Uw zaaiplan in de war door het slechte najaarsweer? Geen nood! lost dit probleem voor u op, doordat ze tot in januari gezaaid kan worden 8+8+8+8+8 GOUDLAND PLOEGEN Goudland Ploegfabriek garageloodsen werkplaatsen wagenloodsen kippenhokken berging schuttingen E R T J E 'S „PAT MAR" Extra koopjes C. A. Vermeulen HASSIA AARDAPPELP00TMACHINES Modellen FLO en FLA 16 t Melken met een rotolactor. Een team land- ibouwicundigen h'eeft een bezoek gebracht aan enkele zeer grote Italiaanse melkveebedrijven waar een opvallend systeem van melken wordt toegepast, n.1. met een z.g. rotolactor. Dit is een melkstal waarmee, op een zich bewegende draaischijf, 25 tot 40 koeien tegelijk worden ge molken. Maar in hun reisverslag*) komen de Nederlandse deskundigen tot de conclusie dat het systeem meer spectaculair dan efficiënt is.**) De kosten zijn hoog en de arbeidsbehoefte is zeker niet geringer dan in een doelmatig in gerichte visgraatmelkstal. Bovendien is con trole op de dieren tijdens het melken moeilijker. JDe koe wordt heel gauw gedegradeerd tot een nummer. Op de bezochte bedrijven bleek „blind"-melken normaal (uniforme machine tijden van 10 a 12 minuten). Krachtvoederver- strekking tijdens het melken (stimulans tot melkafgifte!) is niet mogelijk en zal waar schijnlijk niet op eenvoudige wijze te ver wezenlijken zijn (duurEen ander nadeel van de rotolactor is dat de melker bij kleine dieren (vaarzen) niet altijd goed bij de uier (kan komen, omdat de dieren een te grote stardruimte hebben. De arbeidsprestatie was laag, maar het reisteam achtte een zekere ver betering wel mogelijk. Meer enthousiasme kon het reisteam opbren gen voor het op de bezochte Italiaanse bedrij ven gehouden type melkvee, n.L Canadese zwartbonten. Deze maakten een bijzonder gun stige indruk. De gemiddelde jaarprodukties be dragen 4800 en 5100 kg, met resp. 3,40 en 3,60 procent vet. Deze produkties worden bereikt met ruwvoeder bestaande uit luzerne en snij mais. Ook in de zomer wordt ihet vee op stal gehouden. Verder meldt het verslag nog bijzonderheden over de afzet van de melk op deze bedrijven, de arbeidsproduktiviteit en de organisatie structuur. Het bedrijfseconomische motief neemt op de bezochte bedrijven geen overheer sende plaats in. Beleggings- en fiscale over wegingen treden sterk op de voorgrond. Verslag van een studureis naar drie grote melkveebedrijven in Italië door ir. S. Brandsma, G. van der Gaast, G. Postma en W. Willemsen. Dit verslag is verschenen als Mededeling nr. 20 in de serie Nieuwe Bedrijfssystemen in de landbouw en verkrijgbaar door stor ting van 2,op giro 966643 van het P.A.W. te Wageningen. 32e Jaarboekje 1968 NIBEM. Uitgegeven door het Nat. Inst. voor Brouwgerst, Mout en Bier - T.N.O., waarin de diverse aktiviteiten van het Instituut in 1967 tot uiting komen. Ir. W. Wilten bespreekt o.m. de brouwgerst in 1967 in Nederland en de kwaliteit van oogst 1966. Eveneens van zijn hand zijn artikelen over de veldproeven in 1967 en aktuele mededelingen betreffende de aankoop, de raszuiverheid en de bewaring van brouwgerst. Nieuwe Bedrijfssystemen in de Landbouw. Mededeling No. 20. „Verslag van een studiereis naar drie grote melkveebedrijen in Italië. Febr. 1968. Verkrijgbaar bij het P. A. W., Wageningen (giro 96 66 43); prijs ƒ2. De bezochte bedrijven zijn sterk afwijkend van het gemiddelde vrij kleine Italiaanse bedrijf en kunnen industriële agrarische ondernemingen worden genoemd. Het bedrijfseconomisch motief neemt gezien de be leggings- en fiscale overwegingen van de eigena ren, geen overheersende plaats in. De Canadese zwartbonte melkkoeien, die op twee van de bezochte bedrijven worden gehou den, maken een bijzonder gunstige indruk. De gemiddelde jaarprodukties bedragen 4800 en 5100 kg, met resp. 3,40 en 3,60 vet. Deze produkties worden bereikt met ruwvoeder bestaande uit lu zerne en snijmais. Ook in de zomer wordt het vee op stal gehouden. Volgens een der ondernemers zouden de Canadese zwartbonten (Friesian-Hol- stein) zich beter aanpassen aan de hoge zomer- temperatuur dan onze zwart-bonten. De hete zo mers hebben bij het melkvee een opbrengstde pressie (by zomerstalvoedering) van 1 a 2 kg per dag tot gevolg. Bij weidegang treden nog grotere productiedalingen op (tot 4 k 5 kg per koe Per dag). Op alle drie bedrijven (kleigrond) bestaat het ruwvoeder uit luzerne en snijmais. Deze com binatie levert een goed en smakelijk rantsoen, ook tijdens de zomerstalperiode. Er kan met een betrekkelijk geringe krachtvoederaanvulling worden volstaan. De harvestore (torensilo met mechanische vulling en lossing) neemt op de be zochte bedrijven een beter in de bedrijfsvoering passende plaats in dan op Nederlandse grote be drijven met uitsluitend grasprodukten en weide- gang in de zomer. Het melken in een „Rotolactor" (draaischijf waarop 25 tot 40 koeien tegelijk worden gemol ken) is meer spectaculair dan efficiënt. De kosten zijn hoog; de arbeidsbehoefte is zeker niet gerin ger dan in een doelmatig ingerichte visgraat melkstal. Controle op de dieren tijdens het mel ken is moeilijker. De koe wordt heel gauw gede gradeerd tot een nummer. Op de bezochte bedrijven was „blind"-melken normaal (uniforme machinetijden van 10 a 12 min.) .Kr acht voederverstrekking tijdens het melken (stimulans tot melkafgifte!) is niet mo gelijk en zal waarschijnlijk niet op eenvoudige wijze te verwezenlijken zijn (duur!). Bij kleine dieren (vaarzen) kan men niet altijd goed bij de uier, omdat de dieren een te grote standruimte hebben. Bij de twee bezochte melkstallen lag de arbeidsprestatie laag. Verbetering leek mogelijk. Gezien de sterke mechanisatie en de grote inves teringen is de arbeidsbezetting over het alge meen vrij zwaar. De bedrijfsorganisatie was nog lang niet optimaal. De organisatiestruktuur is op elk van de drie bezochte bedrijven geheel ver schillend. Op één der bedrijven was maar één van de melker-veeverzorgers in staat de volle verantwoordelijkheid voor de gehele verzorging van het rundvee op zich te nemen. Voor dergelij ke bedrijven moet dit wel als een bezwaar wor den beschouwd. Op het tweede bedrijf was de veeverzorging gespecialiseerd en is de verant woordelijkheid voor de vee verzorging verdeeld over meerdere personen, 'tgeen als gunstig moet worden beschouwd. Op het laatste bedrijf was geen van de arbeiders instaat verantwoordelijk heid voor de veeverzorging te dragen. De be drijfsleider moet daar zelf alle details regelen. De SUPER-VITESSE kreeg hoge punten van de jury in de Flevo Vraagt adressen van enorm enthousiaste ge bruikers in de provincie Zeeland in de zware klei. ECHT (L.) - Telef. 04754 - 1844 (3 lijnen) Levert U Te leveren in alle lengtes, breedtes, en hoogtes, ook dubbelwandig. Diverse soorten AFRASTERING en alle TEGELWERK. ZANDSTRAAT SAS VAN GEN! Telefoon 01157—219 vóór maandag's in te zenden aan redactie te Goes voor leden 1 x .er jaar gratis plaatsing maximaal 6 regels en niet onder numm 90 cent per regel geen bewijsnummer. Te koop: 4-wielige ge veerde wagen (Miede- ma), 4 ton. A. LOKER- SE, Quarlespolder 8 te Lewedorp, tel. 01196-456. Te koop: 1 tractorculti- vator en 1 tweewielige kar op luchtbanden, draagvermogen 2 ton. W. J. VERSTRATEN, Prunusstraat 1, Ter neu zen, teL 01150—3246. Te koop: z.g.a.n. Farmall D 430 diesel-tractor met agriomatic hefinrichting en slot, prijs ƒ2750,L. DE HAAS, Wijngaart- straat 68, Goes. V eiligheidscabines Tractorcabines Winterjasen Dekkleden Marknesse, tel. 05273-1444 (b.g.g. 1446 en 1447) Vertegenwoordiger J. v. d. MALE Tholen - tel. 01660-734 3 Fergusons type 65, op goede banden. 1 Nuffield 1 David Brown 990 1 Man 1 Zetor 1 A.C. met doordr. af- takas. 1 A.C. rups HD 5 1 International rups T9 Oostburg Tel. 011702414 FLO voor 3-puntsophanglng met loopwielen, 2 t.m. 6 rijen - FLA zonder loopwielen, 2, 3, 4 en 6 rijen geheel automatisch werken uiterst nauwkeurig corrector voorkomt misplanten. HOOFDOORP'ZWIJNORECHT-KAMPEN-IOPPERSUM T.I. (02503) 7041 (5 lijnen)|

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 16