Suiker in de E.E.G. Paniekvoetbal met suiker 9 Op uitnodiging van de Suiker Unie heeft de landbouw' 'pers de vorige week tijdens een persconferentie kennis hunnen nemen van de inzichten van de suikerindustrie over actuele suikerzaken. Ir. M. A. Geuze, voorzitter van de Suiker Unie belichtte ,jSuikerfeiten en suikerperspectieven" terwijl ir. Geuze ook de inleiding van de direkteur van de Sui ker Unie ir. A. W. Luitjens over het onder werp „E. E. G.-beleid op de hellingvoor zijn rekening nam was in verband met het juist op deze dag plaatshebbende gesprek van vertegenwoordigers van de suikerbietentelers en suikerindustrie met dr. Mansholt, verhin derd op deze bijeenkomst aanwezig te zijn. Ir. H. J. Louwesondervoorzitter van de Suiker Unie, sprak over de „Suiker in de ont wikkeling van de wereldeconomie" en behan delde tevens de „Resultaten Suiker Confe rentie te Genëve", een inleiding die uitge sproken had moeten worden door mr. G. J. de Gilde, voorzitter van de Ned. Ver. van Suikerfabrikanten en Raffinadeurs. Ook de heer De Gilde moest bij het gesprek bij dr. Mansholt aanwezig zijn. Tevens werd 's mor gens een bezoek aan de Suiker Unie-fabriek Puttershoek" gebracht, waarook de lande lijke pers zich persoonlijk kon overtuigen dat onze suikerindustrie over de modernste pro- duktiemiddelen beschikt, in hoge mate ge automatiseerd is en industrieel op niveau staat! De Suiker Unie gelooft in haar pro- dukt, suiker als energiebron! HOOGTE- EN LAAGTERECORDS De te verwerken hoeveelheden suikerbieten zul len dit jaar in ons land een hoogterecord bereiken, voor het suikergehalte van de bieten daarentegen wordt een laagterecord verwacht. De beteelde op pervlakte was dit jaar voor het eerst meer dan honderdduizend hectare, namelijk 103.550 hectare. Volgens schatting zal deze oppervlakte een oogst opleveren van 5.390.000 ton of 52 ton per hectare. In de tienjarige periode 1959 tot en met 1969 heeft alleen 1960 een hogere hectareopbrengst te zien gegeven; 53,8 ton. De gemiddelde hectare-opbrengst in die tien jaar was 44,8 ton. Het suikergehalte zal dit jaar volgens de ver wachtingen gemiddeld 14,8 procent zijn. Het vo rige laagterecord in de afgelopen tien jaar 15,6 procent, is te vinden in het jaar met de hoogste hectare-opbrengst: 1960. Het jaar 1967 deed het met 15,62 procent trouwens niet zo heel veel beter. Het weer is hiervan de oorzaak geweest. Het gaf gunstige omstandigheden voor de wortelontwikke ling, maar te weinig zon en veel te veel regen voor een goed suikergehalte. In de periode tussen de uitzaai en het begin van de campagne, 1 april tot 20 september, had de zon normaal 1040 uur moeten schijnen, het waren er in werkelijkheid maar 760 of 25 procent minder. De regenval zou normaal 309 mm zijn geweest maar in werkelijkheid 490 mm of bijna 60 procent meer. Terwijl de overdaad aan water voor de bietengroei geen direkte nadelige gevolgen had, bleek wel weer overduidelijk de ge voeligheid van de biet voor gebrek aan zon. - Zoals bekend zijn rond 20 september alle fa brieken gaan draaien nadat de leveringen op 16 september waren begonnen. En zoals eveneens bij onze lezers bekend moesten door het slechte weer en daardoor de geringe aanvoer de fabrieken van het begin af hun verwerkingscapaciteit beperken. In de eerste week van oktober was de verwerking ruim zes dagen achter op het schema. Doordat half oktober het weer verbeterde kon van 20 oktober af iedere dag wat van de achterstand worden in gehaald. Deze vertraging in de verwerking betekent ech ter dat de fabrieken deze campagne langer zullen moeten werken dan aanvankelijk was gedacht. Ook was het aanvoerpatroon in de war geraakt, door dat tijdens het slechte weer aan het begin van de campagne, sommige gebieden wel, andere moei lijk en sommige helemaal niet konden leveren. Als gevolg daarvan kan het zijn dat niet alle fabrieken de campagne gelijktijdig zullen kunnen beëindi gen. Ir. Geuze verwachtte dat een aantai fabrieken toch nog voor Kerstmis door de campagne heen van de verdere weersomstandigheden en met name van het vorstrisico, dat in deze tijd van' het jaar een woordje gaat meespreken! VOORUITZICHTEN Ir. Geuze wees er op dat wanneer de raming van de suikerproduktie van 660.000 ton zou uitkomen, Nederland daarmede dit jaar ruim 100.000 ton sui ker méér zou produceren dan het voor Nederland vastgestelde E. E. G.-quotum van 550.000 ton, „vette suiker" die de volledige E.E.G.-richtprijs van 80,91 per 100 kg opbrengt. Boven dit quotum kan Nederand dit jaar nog maximaal 77.500 ton zogenaamde „half-vette' sui ker" produceren, die, nadat een heffing is betaald een prijs laat resteren van ruim 40,—. Alle suiker die daarboven wordt geproduceerd dus boven 627.500 ton, is „magere suiker", die in beginsel de wereldmarktprijs van ca. 24,opbrengt. Over de vraag of en hoe het maximum van 77.500 ton half-vette suiker zal worden benut, wordt nog overleg gepleegd met Landbouwschap en overheid. De beslissing op deze vraag heeft namelijk con sequenties voor de twee volgende jaren. Nederland heeft voor de jaren 1968, 1969 en 1970 275.000 ton 115.000 ton 160.000 ton 77.500 ton 82.500 ton toegewezen gekregen totaal Hiervan is reeds benut voor 1967 Blijft nog te verdelen Wanneer het maximum toelaatbare van dit jaar n.L wordt benut, blijft er voor 1969 en 1970 over of per jaar 41.250 ton half-vet. Hoe de beslising ook uitvalt, de vooruitzichten zijn ongunstig, indien onze bietentelers de twee volgende jaren de bietenteelt gemiddeld niet zou den beperken tot een kleine 100.000 ha. Eeft wijze zelfbeperking, aldus ir. Geuze, die de telers zich zelf moeten opleggen, rekening houdende met nu eenmaal wisselende opbrengsten eigen aan de wisselende produktie-omstandigheden in de land bouw. En wanneer bovendien het E.E.G.-land- bouwbeleid ook met betrekking tot suiker dras tisch zou worden gewijzigd, zou in de toekomst ondanks een quotum zogenaamd vette suiker, van magere jaren kunnen worden gesproken WIJZIGINGEN IN HET E.E.G.-SUIKERBELEID Wanneer we de opbrengstschominelingen van jaar tot jaar buiten beschouwing laten, dan is de suikerproduktie in 1968 slechts ongeveer 2 bo- (Zie verder pag. 18.) Vertegenwoordigers van de suikerbietentelers en de suikerindustrie in de E.E.G. hebben deze week in Brussel een gesprek gehad met de vice-voorzitter van de Europese Commis sie, dr. Mansholt. De heer Mansholt wilde niet vertellen welk toekomstig suikerbeleid hij aan de E.E.G.-ministerraad gaat voorstellen, maar wel liet hij uitkomen dat hij het huidige beleid fout vindt: het is te duur en leidt tot overschotten. Anderhalf jaar gele den heeft de E.E.G.-ministerraad een compromis gesloten met relatief hoge prijzen, die hoge produkties konden bevorderen. Die beslissing van de ministerraad was fout, vond dr. Mansholt, er zijn moeilijkheden door gekomen binnen de E.E.G. en met de UNCTAD (de wereldhandels- en ontwikkelingsconferentie). Hij liet blijken dat zijn gedachten uit gaan naar lagere prijzen en naar verlaging van de hoeveelheden waarvoor de volle garantie geldt. De woordvoerders van het E.E.G.-bedrijfs leven wierpen hem tegen dat men toch niet zonder meer de beslissing van de ministerraad ongedaan kan maken en dat met het op die beslissing gebaseerde beleid nog maar vier maanden ervaring is opgedaan. (Na het over gangsjaar 1967—1968 is de verordening die de gemeenschappelijke suikermarkt regelt, op 1 juli j.l. in werking getreden). Voor dr. Mansholt bleek de wens, van de overschotten af te komen, echter zwaar te wegen. De standpunten bleven tijdens het gesprek ver uit elkaar liggen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 9