18 7 9 Nieuw type kuiltoren in Balk DE O L V E VA L E V E N S V R Z E K RING WINSTDEUNG ZONDER EXTRA PREMIE UNICUM IN DE WERELD DE PRIJS De heer Huisman heeft voor de toren met verdeel- en losapparatuur 35.000 gulden moeten neertellen, 27.000 gulden voor toren met trap, losschacht en hek werk bovenop en 8.000 gulden voor de verdeel- en losapparatuur inclusief de electromotor voor de aandrijving. Geen gering bedrag, maar hij heeft er in de eerste plaats zekerheid mee gekocht omdat de risico's om goede voordroogkuil te maken tot een minimum zijn terug gebracht. In de tweede plaats kan hij nu tot een betere arbeidsverdeling komen en de kosten voor de aanschaf van plastic ieder jaar vervallen. De arbeidsbespa ring t.o.v. de oude „hand-o-matic"-methode is ongeveer 50 Een factor die zich niet in geld laat uitdrukken mag men echter ook niet over het hoofd zien: de arbeidsvreugde. Allemaal belangrijke factoren die hebben meegespeeld om de heer Huisman te doen besluiten deze kuiltoren te bouwen. UNICUM De in Balk gebouwde kuiltoren is de eerste van dit type ter wereld. De losappa ratuur is de enige die ln staat is om ongehakseld kuilvoer te verwerken. Ito Nederland is dit de eerste losapparatuur van dit type. In Duitsland tot nu toe alleen nog maar in 4 meter silo's gebruikt. Wij zullen nog veel onderzoeken. Da resultaten hopen wij t.z.t. mede te delen. Ir. G. BRILMAN. Woensdag 13 november heeft de heer H. L. Sixma baron van Heemstra, burge meester van de gemeente Gaasterland, 'n nieuw type kuiltoren officieel in gebruik gesteld op het bedrijf van de heer H. Huisman te Balk. Voorafgaande aan deze officiële handeling had de burgemeester reeds een openingswoord gesproken in hotel Boonstra. „De zorg voor het landschap is toe vertrouwd aan het gemeentebestuur", aldus de burgemeester, „en zoveel mogelijk wordt getracht het landschap zo fraai mogelijk te houden. Belangrijke ontwikke lingen mogen daardoor echter niet geremd worden. De landbouw", zo betoogde baron van Heemstra, „dient niet alleen met de tijd mee te gaan maar moet de tijd zelfs voor blijven". De speech van Gaasterlands eerste burger klonk de ongeveer 150 aanwezigen als muziek in de oren. DE TOREN De betonnen kuiltoren is gebouwd door de fa. Appel te Spanbroek, een firma die reeds 35 jaar betonkelders en silo's bouwt. Tekeningen en berekeningen voor dit geheel nieuwe type werden gemaakt door ir. 't Hart van het Instituut voor Landbouwbedrijfsgebouwen te Wageningen. De toren is van buiten 20-hoekig en van binnen rond met een diameter van 5.15 m. De hoogte is 14.80 m en de inhoud is 307 m3. Op de doorlopende luiken- wand is de trap bevestigd en de trapbeveiliging van plastic golfplaten vormt tevens de losschacht waardoor het kuilvoer naar beneden valt. De deurtjes sluiten luchtdicht waardoor het kuilvoer prima geconserveerd kan worden. Bovenop de toren bevindt zich een „long" om de uitzetting van de lucht in de toren op te vangen. GEHEEL GEMECHANISEERD Het kuilgras wordt door een aanzuigblazer door een aan de toren bevestigde pijp omhoog geblazen en komt boven horizontaal in de toren. In de toren bevindt zich een verdeel- en losapparatuur van de fa. Schwarting uit Duitsland en wordt in Nederland geïmporteerd door Poiesz N.V. te Oosterwolde. In het midden van de toren staat een draaibare mast waaraan drie houten verdeelborden zitten die het kuilgras verdelen. Ook de losapparatuur is aan deze draaibare mast bevestigd. Het is een boven- losser die bestaat uit drie armen met elk een vijftal harkborden. Aan de omtrek van deze borden bevinden zich kleine mesjes. Tijdens het draaien zakt de appa ratuur steeds verder naar beneden als gevolg van een impuls tijdens elke rond gang. Op 13 verschillende snelheden kan de apparatuur zakken. Tijdens het lossen krabben en snijden de mesjes aan de harkborden het kuilvoer los en door de schui ne stand van de borden wordt het naar de buitenkant gewerkt waar het uit het geopende deurtje door de losschacht op een daaronder geplaatste wagen valt waar mee het voer de stal wordt binnengereden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 8