Ziekteproblemen b|j sla We stuiven zodanig dat een wolk boven het gewas hangt. niet te veel inregent en dat de regenleiding niet nadrupt. Plant de potjes zodanig dat ze iets boven de grond uitsteken; plant ook weer niet te diep. Probeer een gewas te telen dat niet te zacht is. Zorg er voor, bij het opruimen van een aangren zend gewas dat er geen sporen over de sla dwar relen. Als chemische bestrijding kunnen we beginnen om kort na het zaaien het zaaibed te bestuiven met 2 gr. zineb per m2. Verder op het zaai- en plantebed om de 5 dagen stuiven met 2 gr. van dit middel per m2. Voor de verdere teelt kunnen we kiezen uit meer dere schema's. (Zie de van de veiling ontvangen ziektebestrijdingskrant). Voor grondbehandeling kun- schimmels die deze ziekte veroorzaken daarvoor er waarschijnlijk al wel was. Deze schimmel ontwikkelt zich het sterkste in een zacht broeierig klimaat, dus vrij hoge temperaturen en hoge luchtvochtigheid. Doordat vele tuinders er steeds meer toe overgaan om meerdere keren sla te telen achter elkaar op dezelfde plaats, wordt het steeds moeilijker om deze kwaal de baas te blijven. Een slempige dichtgeslagen grond kan het optreden van deze ziekte bevorderen. Probeer dus een broeierig klimaat te voorkomen en zorg dat de grond niet te snel dichtslaat. Als chemische bestrijding kunnen we voor het plan ten de grond behandelen met max. 15 gr. PCNB, 12 gr. Combisan, 25 gr. Captol of 8 gr. Allisan per m2. We Rijkstuinbouwconsulentschap Goes B. BAIJENSE SMEUL Smeul of Botrytis cinerea is een ziekte die in vrij wel alle cultuurgewassen voorkomt. We kunnen dan ook aannemen dat sporen van deze schimmel vrijwel overal aanwezig zijn. De schimmel tast dode of ver zwakte plantedelen aan. Het gebeurt nog te dikwijls dat men gemaakte fou ten wil goedmaken met een extra dosis TMTD. Maar ook hie* g :ldt: „Voorkomen is beter dan genezen". Bovendier; zijn door de nieuwe residubepalingen de mogelijkheden om met TMTD en zineb te werken danig beperkt. Let dus op de volgende punten: ft. Zaai op tijd. Als we voorkiemen, gaan we zaaien als de puntjes van de kiempjes zichtbaar worden, (na 24 uur voorkiemen). Wachten we hier te lang LJET is een ware kunst om een partij sla aan de veiling te brengen waarop niets is aan te merken. Toch zijn er tuinders die deze kunst wel verstaan. Ze oogsten een gewas sla dat ge lijkmatig is, zonder aanslag van onder, terwijl de kroppen goed gevormd en stevig zijn. Bij de vele problemen die de tuinder ontmoet spelen de schimmelziekten een belangrijke rol. Bij de drie, voor ons gebied, voornaamste, n.l. smeul, zwartrot en 't wit, willen we in dit artikel nader in gaan en daarbij vooral de nadruk leggen op de teeltzorgen. Deze zijn nog belangrijker dan een chemische bestrijding! Eerst geven we enkele wen ken die algemeen gelden. Daarna staan we apart bij deze ziekten stil. ALGEMENE WENKEN - Zowel smeul als zwartrot en 't wit zijn schimmel ziekten. Dit betekent dat ze zich gedeeltelijk ont wikkelen onder dezelfde omstandigheden. Hier volgen enkele punten waarmee u rekening kunt houden bij de teelt: a. Vochtig gewas proberen te voorkomen door luch ten, ventileren en droogstoken; b. Water geven bij sneldrogend weer en in de herfst en winter het aantal keren water geven beperken door meer water per keer te geven; c. Zorgen voor een vlotte groei en groeistagnaties trachten te voorkomen; d. Ruime plantafstand. Bij de herfstteelt niet meer dan 16 planten per m2, bij andere teelten 20 plan ten per m2. e Een goede hygiëne. Tijdens de oogst resten goed opruimen, zieke planten eventueel verwijderen. „Het is een hele kunst". Zorg dat geen beschadiging optreedt. Dit geldt bij het verspenen en planten, maar ook als we later schoffelen of schrepelen en door het gewas moe ten lopen. Ook moeten we beschadiging door ziektebestrijding (bladverbranding) of door „rand" trachten te voorkomen. Probeer een zo goed mogelijk klimaat te schep pen. Onder algemene wenken hebben we het al over diverse teeltomstandigheden gehad. Pas een zodanige grondbewerking toe dat de grond niet dichtslaat. Plant niet onder de goot. Zorg dat het mee, dan worden de kiempjes beschadigd en krij gen we meer „bruine pootjes" en later kans op smeul. Verspeeen op tijd. Als we te laat verspenen, staan de plantjes te lang stil, worden gemakkelijker be schadigd en de oortjes (zaadlokken) gaan gemak- lijker dood. Men verspeent niet gauw een te jonge plant, wel een te oude plant. Plant op tijd. Als we te laat planten, gaan de plan ten minder vlot aan de groei. Er treedt wortel- breuk op, de bladeren vallen slap. Bovendien zijn door de dichte stand op het plantenbed de kiem- blaadjes geel geworden en sterven af. Deze vor men een ware invalspoort voor Botrytis. nen we PCNB om Combfsari gebruiken. Later kunnen we met succes nog een keer roken met Myfusan rookkaarsen. Wel moet u nauwkeurig de aanwijzin gen opvolgen die op de verpakking staan vermeld. ZWARTROT Een schimmel die bekend is onder de naam Rhizoc- tonia Solani (hoewel er ook andere schimmels een rol bij kunnen spelen). De schimmels tasten vanuit de grond de bladeren aan die op de grond liggen. Deze gaan tot rotting over en tasten weer de vol gende bladeren aan. De aangetaste delen die zeer dun zijn, vertonen 'n bruine tot zwarte kleur. Zwart rot kent men in sla nog maar enkele jaren, hoewel de

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 6