UIT DE PRAKTIJK Vorstbeveiliging bieten de late kant aan Stalperiode weer aangebroken Bietenteelt onmisbaar DE korte vorstperiode heeft op THOLEN en ST. PHIIjIPSLAND toch nog een beetje ver velend stempel gedrukt op de bietencampagne. Alhoewel alle bietentelers middels de, laat ons tiet maar de vorstcirculaire noemen, op de hoogte Waren gebracht van de grote verliezen die bevro ren suikerbieten voor de fabrieken betekenen, Siebben velen toch verzuimd om hun bieten tijdig te dekken. Want doorgaans was men pas vrijdag en enkelen zelfs nog zaterdag bezig met het tref- 'fen van beveiligingsmaatregelen en dat was zeker onder deze winderige omstandigheden zonder meer te laat. We hebben begrepen dat het ontvangpersoneel de opdracht heeft om deze bieten te weigeren, en dat geldt dan in de allereerste plaats voor de laad plaatsen. In hoeverre men deze maatregel heeft toegepast is ons op dit moment niet bekend. Het is ook moeilijk om goede kennissen terug te stu ren, maar als de laadplaatsen zich willen hand haven zal men zonder aanzien des persoons de juiste maatregelen moeten hanteren. Gelukkig is o.i. 90 a 95 van de bieten gerooid, ongeveer voor eenzelfde percentage machinaal. Het bieten- rooien in handwerk verdwijnt steeds meer. Alleen enkele kleinere percelen worden nog wel met de tang uitgedaan. Bij de rocimachines is de Stoll-rooier duidelijk favoriet, vrijwel alle loonwerkers op Tholen en St. Philipsland rijden met dit merk. De Volvo of Kuiken rooit soms de kant, maar wordt dan toch maar weer op stal gezet en Franse rooisystemen hebben ons nog niet bereikt. De wortel opbrengsten zijn hoog, dit in tegen stelling tot de suikergehaltes. Dit is echter dit jaar het landelijke beeld en onze streek maakt daarop geen uitzondering. Op de zuivere akker bouwbedrijven wordt het overgrote deel van het bietenblad ondergeploegd, op de gemengde bedrijven uiteraard vanzelf sprekend niet. Er is dit jaar, mede ook al door de slechte weersomstandigheden heel weinig bieten- loof verkocht, we zouden er haast aan toe willen voegen: verstandig De organische stofvoorziening op de akkerbouw- feedrijven laat doorgaans verkoop van bietenblad niet meer toe. De wintertarwe is gezaaid. De oppervlakte zal ongeveer dezelfde zijn als vorig jaar. Het tijdstip van zaaien zal ongeveer 3 weken later zijn ge weest, hetgeen o.i. geen bezwaren zal opleveren; voor de voetziekteverschijnselen is 'het alleen maar gunstig. De weersomstandigheden tijdens filet zaaien waren goed, zodat de kans van slagen f groot is. Het wintervoorploegen is knap verlaat en op dit terrein constateren wij nog wel een flinke achterstand. Wij hopen dat een droge laat ste week van november de voorloper mag zijn van een niet te koude en natte decembermaand. Wel licht kunnen dan de meeste bedrijven zo tussen 16 en 25 december klaar komen. Het slippen van de trekkerwlelen moet ook bij het ploegen zoveel mogelijk voorkomen worden, dat geldt zowel voor de lichtere als voor de zwaardere irak- toren. Thans stagneert het ploegen vanwege de vorst. Op meerdere bedrijven liggen nog aardappelen die niet helemaal vorstvrij zijn opgeslagen. Deze worden thans in vrij snel tempo geruimd, geluk kig tegen een wat acceptabeler prijs dan vorig jaar omstreeks dezelfde tijd. Omdat de kg-op- brengsten goed waren, kan 't er mee door maar toch zal men er beslist geen dik gesmeerde boterham aan overhouden. SVE laatste veertien dagen is het overwegend droog weer geweest zodat met de werkzaam heden op WALCHEREN goede vorderingen kon den worden gemaakt. De nog te rooien oppervlak te suikerbieten is op de meeste bedrijven beperkt Itot enkele restantjes of reeds klaargekomen. Slechts op enkele bedrijven moet nog een aan zienlijke oppervlakte worden gerooid. Het afgelopen weekend moest op de bedrijven aog hard gewerkt worden om alles zoveel moge lijk vorstvrij te maken. De vroeg invallende vorst heeft velen verrast. Gelukkig is op het morft'ent nu we dit schrijven de temperatuur weer boven het vriespunt. Voor het tijdelijk vorstvrij houden van de verschillende produkten zijn weer duizen den vierkante meters plastiek aangewend. De han delaren in dit produkt varen er wel bij. Hopelijk zal de schade door de vorst aangericht beperkt «ijn, al brengen de nodige voorzieningen weer ex tra kosten mee. Helaas zijn 't niet de enige extra- kosten die we dit najaar moeten incasseren. Het ploegen op wintervoor is nu ook goed op gang gekomen. De laatste weken kon dit onder redelijke omstandigheden plaats vinden, al geven sommige stukgereden percelen wel de nodige moeite. Dit resulteert dan in sommige gevallen weer tot het aanschaffen van een zwaardere trek ker of een éénscharploeg ter vervanging van de twee-schar. Ook op de wat moeilijke percelen zagen we gelukkig nog redelijk goed ploegwerk. We hebben de indruk dat er aanzienlijk meer gips aangewend is en zal worden dan voorgaan de jaren. Dit omdat de grond dit jaar zeer sterk op sneden ligt. Vooral voor de slempgevoelige grond lijkt deze maatregel wel goed. Overigens zijn we van mening dat het beter is de slemp- gevoeligheid tegen te gaan door een periodieke bekalking. Hiervoor is het nu echter te laat. Het zaaien van de wintertarwe is ook weer wat gevorderd, al zijn er nog bedrijven waar nog wei nig of geen wintertarwe is gezaaid. De oorzaak ligt meestal in een minder goed zaaibed. We heb ben de indruk dat er overwegend Manella is ge zaaid. De belangstelling voor de nieuwe rassen is in ons gebied nog gering. Voor de veehouderij is de stalperiode nu weer volledig aangebroken. Met het optreden van de vorst is het meeste vee definitief op stal gehaald. De voedervoorraad is op de meeste bedrijven wel voldoende. De opbrengst van de voederbieten is buitengewoon hoog. Van belang is dat we het be schikbare voer, in kombinatie met krachtvoer, zo danig aanwenden dat de beste resultaten worden verkregen wat betreft melkopbrengst, konditie en groei van het vee. Het opstellen van een voe derbalans en rantsoenen moet elk jaar opnieuw weer worden uitgevoerd. Een enkele maal wegen is hierbij geen overbodige luxe. De streekverbeteringskommissie organiseert één van haar laatste aktiviteiten in samenwerking met de landbouworganisaties op maandag 25 novem ber a.s. te Middelburg. Er is dan een agrarisch- sociale voorlichtingsmiddag voor Walcheren. Di verse sprekers zullen hun visie geven over de toe komst van verschillende bedrijfstakken op Wal cheren. Voor de te houden kursus plantenziekten en chemische onkruidbestrijding zijn nog niet vol doende deelnemers. Ieder die nog belangstelling heeft dient zich zo snel mogelijk te wenden tot de heer W. Fase, direkteur L.L.S. te Middelburg. IUE zijn momenteel in WEST ZEEUWS-VLAAN- DEREN, vergeleken met vorig jaar, met de veldwerkzaamheden weliswaar enige dagen ach ter, maar dat neemt niet weg dat het er toch wel naar uitziet dat al het nodige werk zal kunnen klaar komen. Dit hebben we dan te danken aan de betere weersomstandigheden sinds half oktober. Bij de oogst van de hakvruchten werden over het alge meen wel grote massa's grond verwerkt, maar ze zijn dan toch nog geborgen kunnen worden. De kwaliteit was echter niet altijd zoals we die zouden wensen en ook de oogstkosten waren ho ger. Voornamelijk hierdoor zullen de saldi in de uien teelt in de meeste gevallen lager uitvallen dan vooraf werd berekend. Verwacht kan worden dat. het aantal uientelers in 1969 kleiner zal wor den. Hoe dit met de aardappeltelers zal zijn is nog moeilijk te zeggen. De zgn. gelegenheidstelers hebben de wind niet mee. De dagprijzen liggen momenteel (15 november) op 7 a 7,5 cent per kg. De produktiekosten zijn bij levering voor decem ber niet veel lager, zodat het uiteraard weinig aantrekkelijk is tegen dergelijke prijzen aard appelen te telen. Voor jan./febr.-verkoop wil men gebaseerd op de huidige vooruitzichten 1 cent meer betalen. Onlangs werd door de C.H.V. nogmaals een bij eenkomst belegd met enige belangstellende N.C.B.-ledenj om te komen tot coöperatieve afzet in poolverband. Het doel is o.a. de markt regel matiger te voorzien van aardappelen. Dit zou voor de teler moeten kunnen resulteren in gemiddeld wat betere prijzen dan met de huidige verkoop methode. Het blijkt, zo concludeerden de spre kers, als gevolg van de zeer geringe bereidheid hiertoe over te gaan en de matige belangstelling voor de vergaderingen ten deze, dat de leden er nog niet veel voor voelen. De bieten zijn vrijwel allen gerooid. Slechts weinigen hadden durven denken, dat met dit nat te najaar de oogst hiervan nog zo vlot zou kunnen verlopen. Soms moest er wel een extra trekker aan te pas komen. De totale rooicapaciteit is mo menteel met de komst van de zes-rij ige rooiers belangrijk verhoogd. Dit kwam nu goed van pas. De tarra-percentages liggen soms zeer hoog. Verder verwachtten sommige telers geen hoge kg- opbrengsten. Hetgeen met daarbij het bijzonder lage suikergehalte enkele bietentelers reeds deed verzuchten: „ik stop met bietentelen" Dat op sommige percelen de opbrengst laag is valt niet te verwonderen, wanneer we terugdenken aan de stand van de bieten in april en mei. Die was toen in ons gewest niet al te best. De opkomst en be- gingroei was veelal aan de slechte kant. Factoren als geen goed zaaibed, te veel droogte, nacht vorsten, chemische onkruidbestrijdingsmiddelen, minder vitaal zaaizaad en hoge zoutconcentraties zijn hierop van invloed geweest. We moeten ech ter de moed niet laten zakken. De bietenteelt ver schaft ons heden ten dage een goede bron van in komsten. Laten we hopen dat het E.E.G.-suiker- beleid voor ons niet ten ongunste zal keren, zo dat we over vier maanden weer met vol enthou siasme opnieuw in deze teelt kunnen stappen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 5