TUINBOUWKLANKEN Dieptepunt in fruitteelt voor dit jaar achter de rug „Het nut van een goede begeleiding" Bewaring en afzetproblemen DINGEN VAN DE WEEK 6 Op ZUID-BEVELAND is de teleursteling van de pruimen en vroege peren nog lang niet verwerkt, maar de stemming is toch weer een heel klein beetje beter. De prijzen zijn namelijk iets minder slecht als een paar weken geleden. Toen hebben we dan ook wel een héél diep dieptepunt bereikt met de doorgedraaide Clapps en andere peren. De ouderen hebben het dikwijls over de crisis van rond 1930, toen alles zo goedkoop was. Maar is het nu in de fruitteelt zoveel beter dan toen? Zoals het nu gaat ziet het er voor de fruitteelt maar somber uit. De Italiaanse tuinders krijgen elk jaar 145 mil joen gulden aan extra steun uit de E.E.G.-pot. De Franse regering helpt zijn telers met subsidies in allerlei vorm. Zo worden de telers in die landen door de slechte tijden heen geholpen. Waarom zorgt onze regering er niet voor dat we met ge lijke wapens kunnen strijden? Of is het de bedoe ling dat de fruitteelt in Nederland zo goed als geheel verdwijnt? Als de concurrentievoorwaar den zo ongelijk blijven zal straks het aantal fruit telers dat zich kan handhaven erg klein zijn. Met statistieken zal men wel weer bewijzen dat het de laatste tien jaar nog zo slecht niet was. Inderdaad, lange tijd heeft de Golden Delicious de resultaten aardig op peil gehouden. Maar door de grote aanplant is daar verandering in gekomen Door de kassenbouwers wordt er in het THOOLSE LAND dit jaar weer heel wat bijge bouwd aan de reeds bestaande warenhuizen. De tuinder die éénmaal is overgegaan om zijn bedrijf om te schakelen op glascultures, ziet ter dege in dat men niet kan blijven zitten bij 2000 m2 staand glas. Van lieverlede vergroot men zijn be drijf, tot omstreeks 5000 m2, om economischer te kunnen telen. Voordat men hiertoe is overgegaan heeft het weer menig uurtje denkwerk gekost, want meestal moet men met vreemd kapitaal wer ken. Terugziende en nagaande dat nog geen tien jaar geleden er nog niet één vierkante meter staand glas in het eiland Tholen stond en nu diverse ondernemers al gegroeid zijn tot volwaar dige glastuinders, blijkt toch wel dat velen op tijd hun bakens verzet hebben! In het bijzonder heeft de tuinbouwvoorlichtingsdienst in de jaren na de herverkaveling hierin goed werk verricht. Niet altijd klopte de theorie met de praktijk, maar on danks, vallen en opstaan" gaat de doelbewuste tuinder op de door hem zelfstandig ingeslagen weg voort. Nu is het echter niet zó, dat iedere grondge bruiker noodgedwongen over moet gaan om glas tuinder te worden. Integendeel, de bedrijven van 4 tot 10 ha kunnen door intensievere teelten toe te passen ook goede bestaansmogelijkheden hebben. Voor deze ondernemers is het ook wel van groot nut dat men geregeld de provinciale proeftuinen bezoekt, of voorlichtingsbedrijven welke in zijn Leeft u ook mee met de gebeurtenissen in het leven van Job Stein? Kent u ook iets van de span ningen die de mensen van „de glazen stad" bezig houden? We lazen niet al te malse kritieken op deze t.v.-serie, die het leven van een tuindersgezin naar voren brengt. Persoonlijk beleven we er echter heel wat meer genoegen aan dan aan de moderne .draken" die ons soms via het t.v.-scherm worden voorgeschoteld. Het leven van Job Stein uit „de glazen stad" is niet gemakkelijk, maar helaas is dat in onze tuin derskringen geen bijzonderheid. We leven in een zeer moeilijke periode, een tijd waarin vele geves tigde waarden verloren dreigen te gaan en waarin we tot een heroriëntering op velerlei terrein moeten komen. De kranten houden ons voor, dat het weer goed gaat in Nederland. Optimistische beschouwin gen worden allerwege gegeven. Wanneer u dit leest weet u wat Prinsjesdag en miljoenennota heeft ge bracht Op het moment dat we dit schrijven zijn we daarvan nog onkundig. We hebben vertrouwen in onze regering maar deze moet roeien met de riemen die ze heeft en de eisen van deze tijd zijn groot. Het zal weer wel zo zijn dat de uitgaven wat snel ler zijn toegenomen dan de inkomsten en er zal wel een flink „gat" in zitten in de rijksbegroting voor 1969. We zijn economisch niet zodanig geschoold dat we dit alles goed kunnen vatten. We weten wel dat het voor ons steeds moeilijker wordt om de eindjes aan elkaar te knopen. „De vis wordt duur betaald", zei Kniertje in „Op hoop van zegen". Met een variant hierop geldt voor onze tijd „het vrije ondernemer zijn in de tuinbouwsektor eist veel van degene die dit vak beoefent". We dachten dat we in 1969 misschien eens tijde en elke deskundige weet dat het met de hoge Golden-prijzen gebeurd is. Nu komen de slechte jaren en er zijn geen reserves van betekenis. Als de statistieken in 1972 uitwijzen dat er in 1967 een kentering optrad, zal steun niet meer nodig zijn. Want weinig telers zullen het 5 jaar lang volhouden met flinke verliezen te werken. De appeloogst is dit jaar naar verhouding klein. Daarom hebben we hoop op enigszins redelijke prij zen voor de late appels. Als we die dit jaar met zo'n kleine oogst niet krijgen, wordt het een erg droevige zaak. Dan hoeft men zich geen illusies te maken voor de prijs bij een normale oogst en zeker niet bij een grote oogst. Als de appelprijs straks wat meevalt en de late peren weer wat aantrekken, kan het fruittelersbestaan weer wat verlenged worden. En misschien dat er intussen in hogere regionen begrip komt voor de positie van dit deel van de bevolking, dat zich met het voorbrengen van fruit bezig houdt. Laat men trouwens niet vergeten dat nog duizenden ande ren er bij betrokken zijn via veilingen, paksta- tions, boomkwekerijen, bestrijdingsmiddelen en noem maar op. We geven het toe, Shell en Philips zijn belangrijk, maar de fruitteelt geeft toch ook aan velen werk, althans tot nu toe. Lees dit laatste goed. Er staat: tot nu toe bedrijfstype passen. Voor de vollegrondstelers is er veel te Ieren in de nu sinds twee jaar geleden gestichte proeftuin in Breda. Bij een bezoek al daar viel het terdege op, dat de betreffende be drijfsleider hamerde op het feit, dat wat men zélf machinaal kan uitvoeren zo weinig mogelijk in handenarbeid moet geschieden, omdat die ieder jaar duurder wordt. Zoals in ieder bedrijfstype moet men concur rerend kunnen produceren, om goed aan zijn trekken te kunnen komen. Steeds meer gaat men in de toekomst over in de vollegrondsbedrijven op beddenteelt. De trekker met bijbehorende machines zijn daarop aangepast en men heeft er behoor lijke resultaten mee. Volgens de bedrijfsleider zit het er in, dat bin nen de 15 jaar verschillende akkerbouwbedrijven van rond 30 ha in de richting zullen gaan van groenteteelt, met daarbij praktisch geen handen arbeid. Steeds meer groenten worden in verduur zaamde vorm geconsumeerd en de grondstoffen hiervoor kan het vollegrondsbedrijf tegen rede lijke prijzen leveren. Om dit alles in theorie te horen vertellen door een bedrijfsleider van een proeftuin is niet zo moeilijk, maar om het als ondernemer in prak tijk te brengen is niet altijd even gemakkelijk. Wanneer echter dit alles uitgevoerd kan worden met een goede begeleiding, zoals willen leren van proeftuinen en voorbeeldbedrijven, zal het nog wel lukken om te blijven die wij zijn! lijk niet te maken zouden krijgen met loonsverho gingen. Er was enige tijd geleden een loonpauze in het vooruitzicht gesteld. Dat schijnt echter van de baan te zijn. Het bedrijfsleven is weer aan het op bieden. Het lijkt in de grote zakenwereld allemaal koek en ei. De aandeelhouders van Koninklijke Olie hebben het vorige week persoonlijk ervaren dat het goed gaat in de zaken. Zij kregen een gratis bonus van 12V2 belasting vrij. Nog geen jaar geleden kregen ze een bonus van 10% met daarnaast een redelijk dividend op hun aandelen. Jammer dat we als tuinders niet in de gelegenheid zijn om aandeel houder te zijn van dergelijke concerns. Genoeg over dit alles. Het gaat hier om de tuin bouw. Vorige week schreven we over de situatie op de Europese perenmarkt, zulks naar aanleiding van een overzicht van het Produktschap voor Groen ten en Fruit. Deze week willen we enkele opmer kingen weergeven uit een zojuist uitgegeven over zicht van de appelmarkt. Allereerst wordt gewezen op de betrekkelijke waarde van oogstramingen. Het vorig jaar raamde West-Duitsland de appeloogst op 1475 miljoen kg. Het werd 2274 miljoen kg. Dit jaar zal de E.E.G. een aanmerkelijk kleinere appeloogst hebben dan het vorig jaar maar ook minder dan twee jaar geleden. Italië had het vorig jaar een kleine oogst en verwacht die nu weer. In Frankrijk verwacht men meer appels te oogsten dan het vorig jaar maar West-Duitsland blijft daar zeer belangrijk onder. Nederland en België blijven ver achter bij 1967. Voor ons land is de situatie in Frankrijk van be lang geworden in de laatste jaren. Het is een van de weinige landen die een grotere oogst heeft dan het vorig jaar. Wel zijn de bomen over het algemeen minder zwaar geladen maar naar men aanneemt wordt dit meer dan gecompenseerd door de bijdra VEEL BEURRé HARDY OP DE VEILINGEN Zeer groot waren in de afgelopen periode op de Zeeuwse fruitveilingen de aanvoeren van Beurré Hardy. In Goes en in Kapelle-Biezelinge waren dag- aanvoeren van 125 tot 175 ton van dit ras. De grote maten namen daarbij een bescheiden plaats in. De vraag hiernaar was vrij levendag, zowel voor binnenland als export en de prijzen konden zich goed handhaven. Klasse I boven 70 mm werd eind vorige week ver kocht tegen prijzen van 45 tot 48 cent per kg. Voor de klasse I 6570 mm werd toen 36 tot 38 cent per kg betaald. Er was echter veel aanvoer in de maat 6065 mm en kleiner. De prijs van de maat 6065 lag in het begin van de week nog rond 33 cent per kg maar aan het eind van de week was deze terugge lopen tot 28 a 29 cent. De kleinere maten draaiden toen door op de interventieprijzen, zijnde 28 cent per kg voor de klasse I beneden 70 mm. De aanvoer van Bonne Louise was vorige week nog klein. De grote maten deden tussen 45 en 50 cent per kg. Voor de klasse I 6065 mm werd vrijdag 3638 cent per kg betaald en de klasse I 5560 mm, voor dit ras een zeer redelijke maat, deed 2628 cent per kg. De klasse I 5055 mm noteerde 20 cent, dat is gelijk aan de interventieprijs. Verwacht moet wor den dat er bij het voortduren van de crisis, heel wat kleine maten Bonne Louise uit de markt genomen zullen moeten worden. Voor het overige had de perenmarkt het bekende flauwe aanzien van de laatste tijd. Dagelijks moesten ook in Zeeland grote hoeveelheden uit die markt worden genomen. Elders in het land wordt nog steeds Clapps Favo rite aangevoerd die goedkoper is dan de crisisprijs van 28,24 per 100 kg voor de klassen I 60 mm en opwaarts. De aanvoer van appels bleef beperkt. James Grieve kwam er steeds minder en die aanvoer van Cox's Orange Pippin bleef klein. De vraag naar deze appel nam toe en de prijzen trokken aan. Vrijdag noteerde de klasse I 8085 56 cent per kg en de klasse I 70 75 mm en 7580 werd toen verkocht tegen prijzen van 6062 cent per kg. I 65 deed rond 45 cent en 6065 mm rond 28 cent. De meest gevraagde maten van de Bramley Seediling noteerden rond 30 cent per kg. Transparante de Croncel ging naar de fabrieken voor prijzen die lagen rond 20 cent per kg. De prijs van industrieappelen trok verder aan tot 15 cent per kg. Het aanbod van Ellisons Orange nam toe. De meest gevraagde maten deden eind vorige week tus sen 30 en 35 cent per kg. De tomatenprijs kon zich handhaven op het ver hoogde niveau. Eind vorige week deed de IA rond 3,20 per 6 kg en de 1B rond 3,50. IC draaide nog door in 2!eeland. Wanneer u dit leest dan zijn er ook op SCHOU- WEN-DUIVELAND al veel Cox Oranje geplukt terwijl de rest spoedig zal volgen. Vooral de Cox op type 9 is al geborgen, maar op de zwaardere onderstammen als type 2 en. 11, zullen vooral in de Westhoek velen pas na zo ongeveer 23 septem- (Zie verder pag, 8) gen van de jonge boomgaarden die dit jaar voor het eerst of verder in produktie kwamen. De oogst van Golden Delicious zal weer groter worden en nog sterker domineren. Het in de handel brengen van kwaliteit III en appelen beneden 60 mm is verboden. Tot 25 augustus was voor Golden Deli cious alleen de aanvoer van de kwaliteiten extra en I toegestaan en dan de maat 70 mm en op. Met in gang van 26 augustus werd klasse II vrijgegeven en met ingang van 11 september werd de minimum- maat verlaagd tot 60 mm. Vergeleken met het vorig jaar zijn de noteringen van Golden Delicious duidelijk lager dan het vorig jaar. Het is thans echter wel de best betaalde appel in Frankrijk. Wat nu aan de markt komt is afkomstig uit de Zuidfranse teeltgebieden. Deze leveren een vroege oogst maar het klimaat is er eigenlijk minder geschikt voor dit ras. Zowel smaak als vorm en hardheid van de vruch ten laten er veelal te wensen over. Begin augustus raamde Duitsland de appeloogst van dit jaar op 1.345.000 ton. Het vorig jaar was dat 2.274.000 ton. De invoer is in juli duidelijk groter ge weest dan in voorgaande jaren, met name uit Aus tralië. In augustus is de import in Duitsland echter achtergebleven. Vooral uit Frankrijk werd minder ingevoerd. De laatste weken wordt er echter meer Franse Golden Delicious in Duitsland ingevoerd dan vorig jaar. Over de resultaten van de appelteelt in het vorig seizoen in ons land zegt het Produktschap dat de geldelijke opbrengst hiervan het vorig seizoen f 3700 per ha heeft bedragen tegen het jaar daar vóór f 4300 en twee jaar geleden f 5.000. Dat zijn dan de gemiddelde opbrengsten. In België had men aanvankelijk geen hoge verwachtingen van de kwa liteit van de appelen maar dit schijnt nu mee te val len.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 6