Oude boerderijen in Zeeland „Altjjt Sorg" De Albertinehoeve te Kloetinge XVIII 12 W. E. P. VAN YSSELDIJK DEZE hofstede is gelegen aan de westzijde van de weg tussen Kloetinge en 's-Graven» polder en nog juist op het gebied van eerstgenoemde gemeente. Ze is ingetekend op de oudste kadastrale kaart uit de 19e eeuw, dicht tegen vermelde straatweg met ten zuiden de Pijkseweg, ten westen de grens met's-Heer Abtskerke en ten noorden een deel van het grondgebied van Kloetinge. De gronden in deze omgeving vormen de z.g. „Hoek benoorden 't hof van Adr. Kake- beeke" (een eigenaar tussen circa 1800 en 1830), welke hoek tot de kleinste behoort en in totaal slechts 32 gemeten en 146 roeden beslaat. Aan de west- en noordzijde grenst deze hoek resp. aan het gebied van 's-Heer Abtskerke en Goes. In de achterliggende eeuwen is deze kleine hoek dikwijls van naam veranderd, afhan- kelijk van de naam van eigenaar of pachter van „Welgelegen" aan de Pijkseweg. Ook op de bekende kaart van W. T. Hattinga (opgenomen in 1747) vinden we de hier be schreven hoeve aangegeven, doch woning en bedrijfsgebouwen dan nog kleiner van om vang dan enige tijd daarna. Bij de open haard in de woonkamer. DE WONING IJCET woonhuis is, volgens de jaarankers in de oogstgevel, gebouwd in 1753 en uitgevoerd in gele IJsselsteen. Door verbouwingen, welke na 1918 hebben plaats gevonden, is zowel uitwendig als in wendig vrij veel aan het huis gewijzigd, doch voor gevel en zuidelijke zijgevel zijn vrijwel intakt ge bleven met grote ramen, verdeeld in kleine vensters. Daar aanvankelijk de oude landbouwschuur met het woonhuis in één lijn verbonden was, en later is gesloopt (19e eeuw), is de west (achter) zij de van het woonhuis toen aangepast aan de nieuwe situatie. Zowel aan die zijde als aan de noordgevel zijn de belangrijkste veranderingen aangebracht. Inwendig zijn eveneens (vooral na 1945) wijzi gingen uitgevoerd. De oorspronkelijke indeling van het woonhuis was in grote trekken, gezien van voor gevel naar achtergevel, als volgt: Links vóór: de grote of pronkkamer en daarach ter de keuken (met plavuizenivloer) tot aan de ach terzijde. Rechts vóór: de opkamer met daaronder de kelder met kelderraam. Daarachter het woonge deelte met buitendeur aan de noordkant. Middendoor liep in de lengte een gang, waarin o.a. de trap naar de zolder (deze met meidenkamer en graanzolder (piezel). Aan de achterzijde van het huis was een buiten deur naar de keuken en na circa 1875 een aange bouwde bakkeet (stookhok). Vóór genoemd jaar was daar de aansluiting en toegang binnendoor naar de landbouwschuur, waarachter kalverbocht en vermoedelijk het knechtenyerblijf. Van voren gezien was links naast het huis een varkenshok gelegen, terwijl aan de rechterzijde op korte afstand de oude bakkeet stond. Het gebouwtje dat nu rechts achter in de tuin ligt, is wel van dezelfde ouderdom als het woonhuis en kan voor heen als bakkeet hebben gediend. Het woonhuis was in zijn vroegere staat inwendig rijk aan tegelwanden met hier en daar tegel- tableaux. Sedert de hofstede in het bezit kwam van Adriaan van der Have (1917) werden zoals gezegd veranderingen aangebracht, vooral wat het gebruik der verschillende woon- en werkruimten betreft, maar de oude tegels (die soms achter het behang verscholen waren) zijn in groot aantal en zoveel mogelijk op hun oude plaats tot hun recht gekomen. Opmerkelijk zijn wat dit betreft de tegelwanden in de hal en aan en nabij de open haard (w.o. pilas ters en enkele kleine tableaux). DE LANDBOUWSCHUUR AN VANKELIJK was deze met de woning ver bonden in de richting oost-west. De schuur was toen van hout met twee mendeuren onder een verhoogde dakrand. De dakbedekking bestond uit riet. Een en ander is te zien op een geschilderd schouwstuk, dat in 't bezit is van de familie Sinke Zandee te Kloetinge. In de tweede helft van de vorige eeuw bevond de toenmalige eigenaar de schuur in een zodanige bouwvallige toestand, dat hij deze liet afbreken en herbouwen, doch nu los van het woonhuis en aan de noordzijde daarvan in de richting noord-zuid langs de weg. De nieuwe landbouwschuur was in hout opgetrokken en van een pannendak voorzien. Ze had drie mendeuren, een wagenhuis aan de noor delijke smalle gevel en was in zijn geheel van grote afmetingen (37 X"ll m). In de tweede wereldoorlog werd deze schuur eind oktober 1944 door oorlogshandelingen verwoest, waarna ze later ongeveer op dezelfde plaatsen steen Détail van één der tegelwanden. werd herbouwd. In de nu bestaande schuur bevindt zich een gedenkplaat uit de vorige. Hierop is aan gebracht de naam L. D. van Teijlingen met daar onder de datering 18-6/13-73 (13 juni 1873). De Van Teijlingens waren in die tijd eigenaar van de hofstede en de datum kan betrekking hebben op de bouw van de tweede landbouwschuur. DE EIGENAARS GEDURENDE DRIE EEUWEN IN de overlopers (veldboeken) van de Breede Watering bewesten Yerseke wordt van eige naars dezer hofstede voor het eerst melding ge maakt in het jaar 1601. Christiaen Vermueden wordt dan als zodanig ge noemd. Hij woont en werkt er zelf. In 1608 is Corn. Mattheeus Smallegange eigenaar. Zeer waarschijn lijk was hij een oom van de bekende kroniekschrij ver Smallegange (1696). In 1615 wordt als eigenaar vermeld Burgemeester Willem Mart. Drywegen. Deze was burgemeester van Goes gedurende een aantal jaren van 1611- 1618. In of kort na dat jaar is hij overleden, doch in 1622 vinden we de hoeve aangegeven als Burgem. Willem Drywegen's Erven Hof. Een lid van die familie schijnt er dan ook het landbouwbedrijf uit te oefenen. Het bedrijf is dan nog niet groot. Hof en boomgaard beslaan resp. 1.06 gemet., 4.223 geniet, en 2.23 gemet. Andere percelen liggen in diverse hoeken in de omgeving. Zeven jaar later treffen we dan Com. Jansse Almynkinders als eigenaar van en boer op de hofstede aan. Ook in 1636, 1643 en 1650 is hij dat nog. In 1657 staat de hoeve op naam van Willem Al mynkinders, die het bedrijf voert en slechts weinig percelen in de omgeving bezit. In 1664 zien we. dat de meeste percelen grond in dl bewuste hoek nu behoren aan Willem Barentz,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 12