U/T EeN crcftetm Weekboek WEEKOVERZICHT NOTERINGEN -sameK 13 BRAM>u!TsSk VAM (van 19 t/m 24 augustus 1968) (ons verstrekt door Nobeco - Kortgene) Tarwe. In de afgelopen week kreeg de tarwemarkt een versterkt aanbod vanuit het binnenland op te vangen. Op plaatsen waar gebrek aan opslagruimte ging ontstaan moest wel afgezet worden naar de fa brieken, d.w.z. beneden de interventieprijs. Andere uitwijkmogelijkheden waren er nauwelijks. Verkopen naar Engeland kondien niet gerealiseerd worden. Brussel staat op het standpunt dat de restituties vast gesteld moeten worden op basis van de Engelse mii- nimum-importprijs. Omdat vorige week in Engeland de importheffing werd verhoogd ging de restitutie dientengevolge opnieuw er nu met 0,36 per 100 kg omlaag. Andere dan West-Europese tarwe werd in Enge land zo laag geoffreerd dat met de hier geldende restituties geen kans op zaken bestond. Ook de Duit se vraag naar gedenatureerde tarwe viel weg. De oogst was daar volop aan de gang met naar gehoord werd veel slechte kwaliteiten. Uit diverse berichten Week dat het Duitse landbouwministerie maatregelen gevraagd heeft aan de Europese Commissie om uit de in vele streken heersende noodsituatie te kunnen ge raken. Het is langzamerhand wel duidelijk dat veel tarwe in de voersector terecht zal moeten komen. Om deze afzet te stimuleren zou het gewenst zijn dat de grote moeilijkheden gevende E. E. G.- denatu- ratieregeling herzien werd. Franse tarwe met niet meer dan een voerkwaliteit werd in ons land op lage prijzen aangeboden. Dit vrij sombere overzicht tekent de situatte van een markt die vorige week onder druk van de aanvoeren stond, terwijl de wegen voor de toekomstige afzet nog vrij duister leken. Voor hen die over voldoende opslagruimte beschikken en niet daardoor of om andere redenen tot nood-verkopen gedwongen worden, is er in ieder geval altijd een onderste grens in de interventieprijs. Verder mag ver ondersteld worden dat door Brussel zodanige maat regelen worden voorbereid dat de huidige impasse spoedig zal kunnen worden doorbroken. Voergranen. Er bestond weinig animo om de voer- gerst die inmiddels geborgen is te gaan verhandelen. Dit niettegenstaande het feit dat er vorige week wel enige Duitse belangstelling bestond, voornamelijk voor partijen uit de noordelijke provincies. De prijzen konden zich daardoor goed handhaven. Voor latere termijnen werden met succes premies bedongen. Doordat die tarwe moeilijk plaatsing kon vinden en dus ruimte in beslag bleef nemen gingen zich dwang- verkopen van haver voordoen. De prijzen daarvoor waren uiteraard laag. Voor de latere maanden waren de kopers terughoudend. Brouwgerst. Vorige week kwam eindelijk het Cen traal Brouwerij Kantoor in de markt met een prijs die veelal als teleuretellend ervaren werd In Duits land werden misschien ook wel daardoor onze vraag prijzen voor brouwgerst te hoog geacht. Het prijs niveau van de afsluitingen die in de voorgaande week plaatoi vonden kon dientengevolge niet geheel onaan getast blijven. Het goede weer gaf in Frankrijk in zakkende prijzen te zien, wat resulteerde in lagere offertes op onze markt. Het beeld dat in de verslag periode overheerste was dat van grote aanvoeren en in verband daarmede zich gereserveerd tonende ko pers. Peulvruchten. Na een in het begin van de vorige week verhoogd prijspeil voor groene erwten, kenne lijk als gevolg van het slechte weer, zakten de note ringen even wat in. Toen echter de verbeterde weers omstandigheden het dorsen weer mogelijk maakten trad al spoedig enig herstel op, omdat de opbrengsten algemeen schijnen tegen te vallen. Deze week sloot in een goed prijshoudende stemming. Duitse kopers aarzelden nog om zich op een enigszins belangrijke schaal met onze erwten te bevoorraden, maar een goede belangstelling was zeker aanwezig. Van Bel gische en Franse erwten werd weinig gemerkt. Voor schokkers was vanuit Engeland een verhoogde inte resse waar te nemen. De kwaliteiten van het reeds geoogste produkt schijnen daar niet mee te vallen. De Engelse kopers waren slechts schoorvoetend be reid om de gevraagdle prijzen in te willigen. Na enig heen en weer schommelen van de noteringen bleef de stemming goed prijshoudend. Bruine bonen gaven de indruk in sterke mate in de speculatieve sfeer aangeland te zijn met van dag tot dag veranderende prijzen. Uiteindelijk sloot de markt op een iets lager niveau. Capucijners lieten een onrustige handel zien met nogal wisselende prijzen. Zaden. Gesteund door buitenlandse vraag kreeg karwijzaad een vaste stemming met een enkele gul dens hogere notering. Het zeer kleine artikel blauw- maanzaad steeg vrij aanzienlijk in prijs door enige exportvraag. Cons, aardappelen. De export-vraag voor levering op de maanden augustus en september blijft tot op heden van beperkte omvang. Door de dirukke werk zaamheden in de graanoogst gedurende de afgelopen week was het aanbod van telerszijde voor directe levering voor binnenlandse doeleinden een kleine premie worden bedongen. Aan het einde van de week kwam onder invloed van een verwacht toenemend aanbod de markt rus tiger te liggen, hetgeen zich o.a. demonstreerde door het teruglopen van de aardappeltermijnmarktnoterin- gen. Ruwvoeders. Gedurende de afgelopen week nam het aanbod van de diverse stro-soorten dagelijks toe, onder invloed van de verbeterende weersomstandig heden. Tot op heden was de opnamecapaciteit van speciaal in de tuinderij sector voldoende. Het valt echter te bezien of deze capaciteit gedurende de eerstvolgende weken voldoende zal blijken te zijn om de aangeboden hoeveelheden stro, ondanks het lage prijspeil, volledig op te nemen De vraag naar levering op de maanden november/ december, eveneens voor de tuinderijsector biedt mo menteel wel enig perspectief. Van koperszijde is men momenteel bereid een redelijke premie voor boven genoemde leveringstermijnen te betalen. AARDAPPELTERMIJNMARKT Weekbericht 2127 aug. 1968, verstrekt door J. de Vries Zonen N.V., A'dam; voor Zeeland, Goes, tel. 011006451. Consumptie-aardappelen: Bintje 40 mm opw., novemberlevering. De noteringen liepen terug van 12,tot ƒ11,om op de laatste beursdag weer wat op te trekken tot 11,60. De slotnotering was 11,80, 11,60. De weekomzet bedroeg 50 con tracten endi openstaande positie was 256 (v.w. 264). Voor aprillevering: gaf eveneens een ferme daling te zien van 14,80 tot 13,60 om eveneens op de laat st» beursdag te herstellen tot 14,20. De slotnotering was 14,30, 14,20. De weekomzet beliep 439 con tracten. De openstaande positie was 1650 (v.w. 1623). MARKT GOES (27 aug. '68) Granen en peulvruchten: Tarwe van 30,tot 33,75 (basis 17 gerst van 25,tot 30, (basis 17 erwten (klein groen) van 40,tot 47,schokkers van 50,tot 64,en capu cijners van 50,tot 60,Alles boerenschoon af boerderij en alles per 100 kg. Hooi en stro: Lucernehooi van 115,tot 125, Veldbeemd van ƒ35,tot ƒ42,50; Tarwestro van 32,50 tot 37,50; Gerstestro van 37,50 tot 40, Erwtestro van 55,— tot 60,—; alle noteringen op auto geleverd, uit de ruitter geperst en per 1000 kg. Vlas: van 1700,tot 2000,per ha, ongerepeld 2021 cent en gerepeld 2335 cent per kg. Bescha digde en afwijkende partijen 12—22 cent en ernstig beschadigde partijen van 612 cent per kg. Alles op auto geleverd. Eieren: 1,90 tot 2,16 per kg. ROTTERDAMSE KORENBEURS (26 aug. *68) Tarwe: 35,10, netto, franco fabrieken, fabrieks- condities, aug. op afroep, exportcondities, franco A'dam/R'dam, 34,90, aug. op afroep. Kippengerst: 30,25, aug./sept., basis boordvrij. Brouwgerst faq. kwaliteit: 32,aug., basis boordvrij. Brouwgerst C.B.K.: 32,30, netto, aug., basis boordvrij; brouw gerst Duitse condities: 34,30, okt., 34,90, nov., ƒ35,15, nominaal, dec., basis boordvrij. Haver 52/53 kg: 27,50, aug./sepit., 28,75 nov., basis franco R'dam. Groene erwten op monster: tot 48,uitge zochte partijen iets hoger, franco R'dam. Groene erw ten 3 kwaliteit: 55,laten, sept./okt., 55,50, okt./nov., 56,dec., franco R'dam. Groene erw ten 6 kwaliteit: 53,sept./okt., franco R'dam. Groene erwten industrie: tot 40,franco R'dam. Schokkers op monster: tot 65,uitgezochte par tijen iets hoger, franco R'dam. Schokkers 3 kwa liteit: 77,okt./nov., franco R'dam. Schokkers 5 kwaliteit: 74,okt./nov., franco R'dam. Capucij ners 5%: ƒ74,laten, okt./nov., franco R'dam. Bruine bonen doorsneekwaliteit: 102,okt., fran co R'dam. Maanzaad exportkwaliteit: 170,aug./ sept., franco R'dam. Karwijzaad exportkwaliteit: 129,aug./sept., franco R'dam. Termijnmarkt con sumptie-aardappelen: (Ocktendcall.) Bintje 40 opw., nov, 4 x 11,50, 11,80, laten, 11,bieden, april, 14,laten, 13,80, bieden. TE VERWACHTEN AANBOD SUACHTVARKENS In de maand juli 1968 werden volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek 80.800 zeugen gedekt, dat is ruim 6 meer dan in juli 1967 (75.800). Onvoorziene omstandigheden buiten be schouwing gelaten, is dit hoge aantal dekkingen, ge zien de te verwachten ontwikkeling op de varkens- vieesmarkt in 1968, niet ongunstig te noemen. Ma een drietal weken van veel misère en na righeid, was het toch vorige week een prima oogstweek. Na dinsdag zijn er veel ha ontdaan van het deinende graan, voor zover ze niet te veel ge legerd waren. Overal zien we de kale stoppels weer komen nadat de stropers zijn werk heeft ge daan en de pakjes zijn afgevoerd. Er is vorige week veel stro uit Zeeland met de vrachtauto's afgevoerd. Overal kwam je de afvoer- der tegen. En al was de kleur niet meer goudgeel, van de laatst gedorsen viel de Meur niet tegen. Dient het stro voor de bollen dan geeft de kleur niet zoveeL Is het voor het vee dan speelt de kleur echter een grote rol. We zagen vorige week een perceel opgeschud tarwestro in brand steken doch het was nog te nat en toen het weer zo mooi droog bleef kwam de stropers de boel afmaken, 'het gezicht was voor ons Ibetetr dan toen de vlam het moest opruimen. Zeker het persen en afvoeren is nietgoedkoop maar we geloven dat er van branden maar heel weinig mensen beter worden. De OCC percelen waren deze zomer wel goed op te merken en de maaidorschauffeurs zullen dit produkt wel prijzen. Wat een gemak gaf dit steiile graan ham en wat een zorg, moeite en tijd de niet gespoten percelen Ook in de opbrengst moet dat uitgekomen zijn. Het spuiten van COC is een pre mie voor beter oogsten en opbrengst De gezaaide groexlbern.esting is er ook veel beter onder en de percelen waar zonder COC gezaaid is, zullen volgend jaar de gelegerde plaatsen van nu door een dunne stand en meer onkruid, die plaat sen weer aanwijzen. De drooginstallatie die de vorige weken rood heet hebben gestaan, kunnen nu weer met heel wat minder toe. De pakihuismeesteren is weer een doorn uit de voet. Ze hebben wat dikwijls gezegd: „zou het nu nooit minderen met het vochtgehalte? Zou het heel de zomer blijven regenen?" Vorig jaar hebben vele drooginstallaties in het geheel niet gewerkt en nu was alles weer hard nodig. Deze dure kostbare installaties kunnen we niet missen; we zijn teveel gebonden aan de weers omstandigheden van ons land. In Canada wordt meerdere malen de granen geheel buiten opgesla gen, dat kan bij ons helaas niet. Vele aardappelpercelen zijn reeds doodgespoten en de weinig overgebleven groene percelen zullen dra volgen. Straks kan er weer volop worden ge oogst, de prijs is nog niet veel beter. Laten we hopen dat nu de weersomstandigheden weer beter geworden zijn de vraag ook groter wordt en de prijs beter. PERENCRISIS EEN FEIT Woensdag is in ons land de perencrisis in de zin der EEG-bepalingen uitgebroken. Drie achtereenvol gende marktdagen is de perenprijs op de fruitveiling te Geldermalsen (een der „peilveilingen") beneden de z.g.n. crisisprijs gebleven, en daarmee is de peren crisis, de eerste in Nederland, een feit. De vergoeding aan de telers varieert tussen vijf en dertig gulden per honderd kilo, afhankelijk van kwaliteit, maat en ras van de peren. DE EIERHANDEL De coöp. verkoopcentrale vece deelt mede dat de groothandel in kippe-eieren in de week van 19 tot en met 24 augustus ten aanzien van de afzet in het binnenland geen veranderingen te zien heeft gegeven. Voor een enkele gewichtsklasse in de middengroep deed zich nog een vrij belangrijke prijsstijging voor, terwijl voor de zeer grote eieren de markt nauwelijks prijshoudend kon worden genoemd. In de exporthan- del werden enkele transacties afgesloten met afne mers in Zwitserland. De exporthandel met West- Duitsland was kalm met een goede ondertoon. De eerste berichten van maandag duiden op verdere ver koopmogelijkheden in Oostenrijk, terwijl de West- duitse markt nog moeite heeft met het huidige prijs peil Al met al zijn nog geen belangrijke prijswijzigin gen te verwachten. De Coöp. Veluwse eierveiling in Barneveld werden j.l. maandag 226.440 eieren aangevoerd. De gewichts- klasse van 52/53 gram noteerde 11,52 tot 11,89 per 100 stuks en de gewichtsklasse van 64/65 gram 14,30 tot 14,67. DE VARKENSMARKT De hause op de varkensmarkt nam deze week in versterkte mate toe. Ondanks opmerkingen dat de export zou verminderen bleef deze even ruim als vorige week en dat geeft toch wel de toon aan. De handel verwacht voor deze week opnieuw aantrek kende prijzen. De beurs noteerde de volgende ver» wachtingsprijzen. Levering per kg geslacht gewicht, gewichtsgroep 63 tot 85 kg 3,tot 3,02, hogere gewichten de gebruikelijke kortingen. Levering per kg levend gewicht met aftrek van 4 kg tarra en na 24 uur vasten, gewichtsgroep 91 tot 110 kg ƒ2,42 tot ƒ2,44, gewichtsgroep 110 tot 120 kg 2,35 tot 2,37.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 13