De Zeeuwse stieren op de HOZUBRA keuring te Etten Maagdarmwormziekte bij het rund 1. W. G. HEIJ, R.V.V.D., Goes. De ziekteverschijnselen ziet m^n alleen bij jonge runderen en dan vooral bij kalveren. De dieren kunnen diarree, vermagering, verminderde eetlust vertonen, ze zijn dor in het haar en blijven achter in de groei. Deze verschijnselen kunnen al begin nen in juni en vooral in de nazomer en herfst duide lijk worden Op grond van uitwendige verschijn selen alléén kan de ziekte niet met zekerheid vast gesteld worden. Door onderzoek van de mest van een aantal kalveren uit de koppel krijgt men meer zekerheid. Het resultaat van het mestonderzoek moet echter wel beoordeeld worden samen met de bevindingen bij de dieren. De gezondheidsdiensten kunnen, door in de zomer en de herfst systematisch mestonderzoek te doen bij jonge runderen van bedrijven, welke daarvoor in aanmerking komen, behulpzaam zijn bij het op sporen van de koppels waarbij bestrijdingsmaat regelen dienen te worden genomen. BIJ de bestrijding van de maagdarmwormziekte kan men verschillende methoden volgen, a. De beste resultaten kan men verwachten bq toepassing van een goed omweidingssysteem. Daarbij dienen de kalveren in het voorjaar uit de stal in een schone weide te worden gebracht. Telkens binnen de vier weken moeten de die ren opnieuw in een schone weide worden ge laten. Onder een schone weide wordt verstaan een weide welke gemaaid is en Öaarna niet meer is beweid door runderen. (Zie verder pag, 9) Na een spannende race werd Mieneke's Adema 8, 1-016928 S van L. P. Brasser t® Vrouwenpolder op kop gezet. krachtige beenwerk met een 3e prijs wat meer in de achterhoede werd geplaatst. De best ontwikkelde en zeer typische Hilbrand, van mevrouw H. M. v. d. Slikke Douken te Poortvliet kreeg evenals vorig jaar een la prijs. Dit dier, een zoon van Sudhoekster Willem Adema, geboren in de fokstal van de fam. Oosterveld te Apollo, 63436 S va nde kombinatle in het artikel genoemd, deed het goed, en kreeg een le premie. Hilbrand, 1-0943 S van mevr. H. M. v. d. SlikkeDonker te Poortvliet behaalde in rubriek 10 een la premie. moeder Mieneke 3 van L. P. Brasser te Vrouwenpolder, viel deze eer te beurt. Na een spannende race, waar zelfs een arbiter aan te pas moest komen, werd deze jonge stier op de eerste plaats gezet. Mieneke's Adema 8 werd omschreven als een zeer typische behangen stier. De naaste konkurrent, een Blitsaerd Keimpe zoon, was een fraai gelijnde, typische stier met een kleine fout in de voorhand. Een 2a prijs kreeg Nette 82, gefokt door en in eigendom van A. J. Dalebout te Ouwerkerk. Deze gewoon ontwikkelde stier met niet te sterke gang is een zoon van Jelsumer Gerard Wouter 6 en de s.i.p.-koe Nette 66. Hierna werd Mieneke's Adema 7, van B. Arendse te Gapinge gekeurd. Deze Marijke's Adema zoon uit Mieneke 6, beide gefokt door L. P. Brasser te Vrouwenpolder, kreeg een le prijs na een stier van C. H. Spithouven te Houten en de K. I.-stier Jenne's Grietje 33. Hij werd omschreven als een vastgebouwde, malse typische stier met matige ont wikkeling. |N een wat gewone rubriek werden twee Zeeuwse stieren voorgebracht en wel Aaltjes Adema, van A. J. A. Bolijn te Ouwerkerk, die een lb prijs kreeg en Ruyter Adema van de Keulvoet, van J. Maljaars te Oostkapelle, die om zijn minder Wapserveen, heeft het goed gedaan. Vooral het beenwerk, dat op de vorige Hozubra-keuring een bemerking kreeg, heeft zich in de goede richting ontwikkeld. In dezelfde rubriek stond met een 3e prijs Mintje's Geale, van J. B. Pieters en Zn te Sint Jansteen. Een matig ontwikkelde goede gebruiksstier. ^•OT slot noemen we nog Mieneke's Adema 5, een Adema 469 zoon uit Mieneke 7 van L. P. Brasser voornoemd. Dit is een behangen, vastgebouwde stier van best type, die met lb werd beloond. Apollo, met Jelsumer Rudolf Jan 43 als vader van de kombinatie Fr. du Bois, G. Tas, C. N. den Hamer en A. E. de Milliano uit West Zeeuwsch-Vlaanderen, maakte sinds vorig jaar een duidelijke promotie en werd met een lc prijs bekroond. Met derde prijzen werden Gerard van de Witte Hoeve, van J. M. C. Ooms te Oud-Vossemeer en Gerard, van de eerwaarde Paters Maristen te Hulst beloond. Al met al kunnen we terugzien op een voor Zeeland geslaagde keuring, die goed op tijd afgelopen was. Als bijzonderheid merken wij nog op dat op twee na alle Zeeuwse stieren een vader hebben met bekende vererving, waar de veehou ders, ook als ze een eigen stier willen gebruiken, naar toe moeten. larven ondergaan enkele vervellingen totdat het derde stadium het besmettelijke bereikt is. De besmettelijke larven worden met het gras opgeno men en groeien in het maagdarmkanaal in ongeveer drie weken uit tot volwassen wormen. De ontwikkeling van ei tot volwassen worm duurt onder gunstige omstandigheden voor de meeste soorten vier weken. In het besmettelijke stadium is de larve in het algemeen goed bestand tegen de verschillende weersomstandigheden, zodat overwintering op het weiland dan ook op vrij grote schaal plaatsvindt. Als we voorts weten dat bij ons klimaat de grasmat meestal vochtig is. waardoor voor de larve gunstige ontwikkelingskansen aanwezig zijn, behoeft het geen verwondering dat er in ons land vrijwel geen bedrijven zijn waar de runderen geheel vrij zijn van maagdarmwormen. Indien in geringe aantallen aanwezig doen ze weinig of geen kwaad; volgens de huidige opvatting zou dit zelfs kunnen bijdragen tot de vorming van een zekere mate van onvatbaar heid/ NAARMATE de weersomstandigheden gunstiger zijn voor de ontwikkeling van de larven, de veebezetting groter is en de grasgroei sterker be vorderd wordt, zullen ook de besmettingskansen groter worden en ziekteverschijnselen veelvuldiger optreden. In dit verband wordt met nadruk gewezen op het grote gevaar dat de z.g. kalverweiden opleve ren, omdat de kalveren daar permanent, aan de be smetting bloot staan. Bij al onze huisdieren die geweid worden, komen maagdarmwormen voor. Met name bij de jonge dieren kunnen ze ziekteverschijnselen geven en daardoor bij onze kuddedieren (zoals runderen en schapen) van economische betekenis worden. De Gezondheidscommissie voor Dieren van het Landbouwschap wil aan het begin van het weide- seizoen wijzen op de mogelijkheden die er zijn om de schade, die kan ontstaan door maagdarmwormen, zoveel mogelijk te beperken. Bij het rund hebben we met meerdere soorten van maagdarmwormen te doen, die voornamelijk leven in de lebmaag en de dunne darm. Het zijn dunne wormpjes waarvan diverse soorten nog geen centimeter lang worden. De eieren worden met de mest ontlast; hieruit ontwikkelen zich bij gunstige temperatuur en vochtigheid spoedig larven. Deze Op vrijdag 5 april werd in Etten de langzamerhand traditioneel geworden cen trale stierenkeuring gehouden. Hieraan nam ook een betrekkelijk kleine Zeeuwse inzending deel. Het goede weer droeg mede bij aan een goed geslaagde keuring. De regen die in de voorafgaande dagen viel, bleef achterwege, vooral hieraan was het te danken dat het aantal bezoekers goed te noemen was. Gelukkig waren er veel bekende Zeeuwse gezichten langs de ringen te zien. Wanneer we het gehalte op deze keuring bekijken, kunnen we zeggen dat dit zeker niet achteruit gegaan is. Vooral bij de oudere stieren, in hoofdzaak in eigen dom van K. I.-verenigingen, waren enkele veelbelovende dieren. Er werden op deze keuring nogal wat tweede en derde premie's gegeven. Van de 181 voorge brachte dieren kregen 76 een eerste, 61 een tweede en 44 een derde premie. QVER de Zeeuwse inzending behoeven we zeker niet ontevreden te zijn. Van de aanvankelijk 13 opgegeven stieren werden er 11 op de keuring voorge bracht. Zes hiervan kregen een eerste prijs, één een tweede en vier een derde. Enkele dieren zullen we aan een nadere beschouwing onderwerpen. Tijdens de eerste rubrieken, waarin Zeeuwse stieren werden gekeurd, viel al een_ la prijs, Mieneke's Adema 8, een zoon van Adema 469 uit de bekende Preferente stam-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 7