SZSSsss- UIT DE PRAKTIJK V Bieten opéénzetten en inkuilen van gras, hoofdmoot van de werkzaamheden Toename van kopziekte-gevallen Op eindafstand zaaien met pillenzaad geen groter risico dan normale zaai KORTE WENKEN Denk bij overzaaien aan de konsekwenties Voldoende tijd voor verzorging gewassen 4 j'j f J -p-L-1 - 1IET opéénzetten van de bieten en inkuilen van gras vormen wel de hoofdmoot van de werk zaamheden op WALCHEREN. Doordat op veel percelen de bieten in twee gedeelten zijn boven gekomen werd het opéénzetten aanzienlijk ver laat. Vanwege het koude weer is de groei van de kleinere gewassen over het algemeen maar matig. Andere gewassen zoals wintertarwe en het gras land groeien zeer hard. Voor verschillende per celen wintertarwe is het koude weer wel gunstig, daar de kans op een te zwaar gewas zeer groot is. Verschillende kollega's hebben gespoten met C.C.C. Overigens was het de laatste weken geen gunstig spuitweer. Af en toe buien, de grond te nat plaatselijk in ons gebied en dikwijls een over wegend harde wind hebben het de spuiters niet gemakkelijk gemaakt. De opkomst van de aardappelen lijkt gunstig. Op sommige percelen komt zeer veel opslag van aardappelen voor wat in enkele gewassen zeer hinderlijk is en nog tamelijk veel handenarbeid kan vergen. Op veel percelen erwten is een flinke aantas ting van de bladrandkever geweest. Het gewas is nu meestal wel hersteld daar de bovenste etages bladeren er gezonder uitzien. Nu maar afwachten of de larve van genoemde kever veel schade zal toebrengen aan de stikstofknolletjes. De komende weken kan het weer kritiek worden wat betreft het optreden van de erwtegalmug. De verst ont wikkelde erwten hebben het stadium nu al be reikt dat ze infekteerbaar zijn door dit insekt. Het beste resultaat van de bestrijding kan worden be reikt als 1 week voor het begin van de bloei wordt gespoten. Zodra enkele dagen met warm weer voorkomen is de kans op optreden van dit insekt aanwezig. In de veehouderij wordt op een aanzienlijk aan tal bedrijven strijd geleverd met de gevreesde kop ziekte. Door het sterk wisselvallige weer is het aantal gevallen dit voorjaar erg hoog. De hoop is nu gevestigd op het nieuwe middel gebrande mag- nesiet dat op veel bedrijven wordt aangewend. Toch is op enkele bedrijven in de praktijk geble ken dat ondanks strooien van dit produkt toch nog kopziektegevallen voorkomen. Wij willen nu niet beweren dat dit produkt waardeloos is en maar niet meer aangewend moet worden, maar wel op het feit dat men ook bij aanwending toch het vee nog geregeld moet observeren. Ook bij aanwending van gebrande magnesiet kan men dus bij wijze van spreken nog niet gerust naar bed gaan. DE laatste jaren werden we bij ons in WES'F ZEEUWS-VLAANDEREN maar weinig meer kopziekte bij melkvee geconfronteerd. De advie zen ter bestrijding van deze gevreesde ziekte wer den blijkbaar goed opgevolgd. Vooral op de melk veebedrijven met een intensieve melkveebezet ting (3 a 4 koeien) per ha werden goede preven tieve maatregelen genomen. We denken hierbij aan anti-kopziektekoek, bemesting met kieseriet en magnesamon, bijvoeding van droog ruwvoer en 's nachts opstallen. Een „normaal" verschijnsel is, dat als alles goed gaat de waakzaamheid verslapt. Wellicht zijn op enkele bedrijven de preventieve maatregelen dit voorjaar afgenomen, gezien het vrij grote aantal kopziekte-gevallen in de eerste helft van mei. Daar komt nog bij dat door de lage aardappelprij zen op veel bedrijven aardappelen werden bijge voerd, zowel in de laatste weken van de stalperio- de als ook tijdens de eerste weidedagen. I.v.m. het optreden van kopziekte hebben aardappelen de ongunstige eigenschap kalirijk te zijn. Zoals be kend bemoeilijkt dit de opname van magnesium, waardoor kopziekte in de hand wordt gewerkt. Juist bij het voederen van aardappelen had men extra bedacht moeten zijn voor het optreden van deze ziekte. In de vakbladen e.d. is hiertegen ook wel gewaarschuwd. Voor het eerst was dit voorjaar zgn. magnesiet verkrijgbaar, wat juist voor het inscharen in een bepaalde wei over het gras kan worden gestrooid tegen 30 kg per ha en wat volgens de ervaringen in het buitenland zeer goed preventief zou wer ken. Hoewel de kosten hiervan laag zijn is er maar zeer weinig gebruik van gemaakt. Het beste kan deze zgn. topdressing meerdere keren worden toegepast. We mogen voor het volgende voorjaar een groter gebruik van dit produkt verwachten. Door het aanhoudende koude weer groeien som mige gewassen maar traag. Dit is vooral aan som mige uienpercelen te zien. Vooral op de lichtere gronden komt in uien veel zoutschade voor. Dit beeld trad op na de warme dagen van 25 t/m 27 april. De oorzaak hiervan is een verhoogde zout- concentratie in het bovenste laagje van de grond tijdens zeer warm weer, waarbij de toen nóg jon ge plantjes erg gevoelig bleken. Veel plantjes ster ven hierdoor geheel af of herstellen zich maar langzaam. Dit is grotendeels een gevolg van de hoge kunstmestgiften welke meestal vlak voor of na het zaaien worden toegediend. Het optreden van dit verschijnsel wordt door bepaalde weers omstandigheden in de hand gewerkt en hoeft daarom ook niet elk jaar voor te komen. We za gen het eveneens reeds in enkele bietenpercelen. Kunstmestgiften spreiden kan nuttig zijn. Dat vele handen licht werk maken bleek toen 40 boeren en hun medewerkers, een door een on geval voorlopig uitgeschakelde collega, bijstonden door de bieten welke op dit bedrijf voorkomen op één te zetten. In enkele uren was dit karwei gebeurd. Een mooie geste. Op één van de eerste zachte dagen die deze mei maand brengt schrijven we in OOST ZEEUWS - VLAANDEREN 21 mei. Het is een belangrijk feit dat we het zachte weer constateren want veel ge wassen zijn hard toe aan warmte. Alleen al wan neer we denken aan de bruine bonen die geel en armelijk boven komen. Maar ook voor de bieten hebben we warmte en groei nodig. De koude nach ten van de meimaand hebben geen goed gedaan aan de toch al slechte stand. Dit terwijl het on kruid er geen last van schijnt te hebben! Toch mogen we blij zijn met de hoeveelheid regen die we gekregen hebben, want veel bodem herbici den zijn daarna pas gaan werken! De droogte tijdens en na het zaaien die gezorgd heeft voor een zeer ongelijke tweewassige opkomst van de bieten is ook de oorzaak van de felle werking op de klein ste bieten van deze middelen, nadat er regen ge vallen is. Veel kleine bieten staan nu te kwijnen op de middelen. Wat het zaaien op eindafstand b.v. 14 cm betreft blijkt, dat bij gebruik van het pillenzaad niet grotere risico's zijn genomen dan bij de nor male zaai op b.v. 7 cm. Het aantal planten is beslist niet minder en schommelt tussen de 50 en 60.000! Een aantal waar veel normaal gezaaide percelen dit jaar niet aan komen! Een interessante vergelijking tussen diverse rassen is dan ook op 't Demonstratie- bedrijf in de Braakman te zien. Komende weken zullen de zomeraktiviteiten van de studieclubs be ginnen met o.a. proefveldbezoek. Daar zullen we natuurlijk bij zijn om het beproefde te toetsen op bruikbaarheid voor ons eigen bedrijf. Rest ons nog te vermelden dat bij het schrijven van deze opmer kingen een mals regenbuitje onze zonnige weers verwachting van 's morgens teleurstelde! Geduldig afwachten is het enige wat er voor ons opzit! IN DE MAAND MEI MOET U UW GRAANGE WASSEN nauwkeurig bekijken om te zien of ze te zwaar zullen worden of te licht zullen blijven. Te lichte gewassen kunnen bijgemest worden met een overbemesting met een snelwerkende stikstof meststof. Te zware wintertarwe kan afgeremd wor den door een bespuiting met C.C.C. HET MAAIKNEUZEN VAN GRAS geeft alleen dan een goede kuil als de methode goed wordt toe gepast. Het gewas is pas voor kneuzen geschikt als het stengels vormt en al gedeeltelijk begint te bloeien. Door het hogere suikergehalte en het la gere eiwitgehalte laat dit produkt zich goed ensi- leren. v Vastrijden van een maaikneuskuil heeft meer nadelen dan voordelen. DE WINST IN DE VARKENSHOUDERIJ is voor een belangrijk deel afhankelijk van het voederge- bruik per kg groei en van het gebruik van de ven- tilatiemogelijkheden. Een verschil in voederge- bruik van 0,3 kg meel per kg groei betekent ruim f 9,verschil per varken of de helft van de winst. Ondanks een periode met nogal wat regen is het op een zetten van de suikerbieten zeer vlot ver lopen en thans overal wel klaar. Het machinaal wie den is wat tegengehouden. Hier en daar is de wer king van de pyramin wat minder goed geweest. Toch heeft het nog overgebleven onkruid nergens meer grote moeilijkheden gegeven. Op zeer veel percelen is men reeds aan het nawieden en wel op een tijdstip dat men in andere jaren nog volop aan het verdunnen was. Tot nog toe zijn in de bieten geen bladluizen ge vonden. Hét is te hopen, dat dit zó blijft. Door de reeds eerder genoemderegenperiode en ook nogal wat wind is het spuiten met CCC in de wintertarwe nogal vertraagd. Hier en daar is nog in deze week gespoten, in sommige gevallen was de tarwe al vrij lang, hier zal niet geheel het gewenste resultaat van stengelverkorting behaald worden. Intussen is op enkele percelen, 14—18 dagen na de toepassing al resultaat te zien. De vroegst gezaaide zomertarwe is nu Ook reeds zover ontwikkeld dat CCC toepassen mogelijk is. Een groot deel van de aardappelen komt reeds boven, niet overal is men op dit moment tevreden over de stand. Op sommige percelen is de kleur vry sterk wisselend, terwijl de planten ook nogal wat in grootte verschillen. Het blijkt dat hier en daar gewassen omgereden moeten worden. Gelukkig zijn dit slechts enkele percelen. Overtuig U eerst voordat U tot opnieuw zaaien of planten overgaat welke konsekwenties de reeds gebruikte bodem herbiciden op het nieuw in te zaaien of planten gewas kunnen hebben. Ondanks het koude weer van de laatste weken is de stand van de gewassen op NOORD-BEVELAND in 't algemeen goed te noemen. Vooral tarwe en graszaad staan er momenteel mooi voor. Dank zij de mooie stand van de tarwe is er (terecht) meer met CCC gespoten dan vorig jaar. Tot nu toe blijkt dit middel zich met winst terug te betalen dus waarom zouden we er dan ook geen gebruik van maken. Voor sommige percelen zomergerst en vlas zou een dergelijk middel dit jaar ook welkom zijn. Door de warme aprilmaand zijn deze gewassen gul gestart en dit kan vooral bij vlas gevaarlijk zijn. In dit ge was is daaraan niets te doen. Op duidelijk te zware gerst kan een bespuiting met mangaansulfaat nog wel eens enig effekt geven. Gespoten in een dose ring van 1525 kg/ha, op een zonnige middag in weinig water. Dit laatste om een maximaal ver- brandingseffekt te geven. De erwten zijn de laatste weken duidelijk naar de kou gaan zien. Vooral in de stro-arme rassen of op wat verreden land trad geelkleuring op. Dit trekt er bij warmer weer meestal wel uit. Verwacht men weinig stro dan kan in dergelijke gevallen nog een lichte N-bemesting worden gegeven. De opkomst van de bieten is hoewel beter dan vorig jaar toch plaatselijk nog tegengevallen. Hier bij speelt o.a. ook nachtvorstschade nog een rol. Vooral op de zware grond staan diverse percelen te dun of onregelmatig. Vaak is ook nog te ondiep gezaaid. Er wordt dan wel gezegd dat bij een goede groei de opbrengsten van dunne percelen meeval len. Dat is juist, maar het Saat ons nog niet alleen om een goede opbrengst. Ons doel is een maximale opbrengst. En die haalt men niet met een planten- aantal van 50.000 of 55.000 per ha. Overigens is de ontwikkeling van de bieten vroeg en staat dit gewas er gemiddeld goed voor. De aardappelen komen dit jaar mooi en regel matig boven. Een heel verschil met vorig jaar. Toen was het later en was de opkomst ook veel onregel matiger. Nu betekent een vroege ontwikkeling bij aardappelen nog niet altijd een maximale kg-op- brengst, maar ze staan er nu goed voor en dat heb ben we alvast. Ook het werk is vroeg. Het op één zetten van de bieten is op enkele resten na klaar en dat is vlug voor de tijd van het jaar. Over het algemeen zal er dus in de komende weken voldoende tijd zijn om aan de verzorging der gewassen aandacht te beste den. Het algemene werk op het bedrijf bij te houden of (individueel of in Groepsverband) eens ergens anders een kijkje te gaan nemen. Ook dit laatste kan zeer nuttig zijn om bedrijfsblindheid te voor komen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 4