Markten, marktorganisaties en meer K. N. L. C. Hoofdbestuur op 2 apri! bijeen 6 De voornaamste punten van de agenda van het hoofdbestuur van het Koninklijk Nederlands Land- bouw-Comité kunnen misschien het beste aldus worden samengevat: Bespreking van de marktsituatie en de markt ordening van enkele belangrijke produkten als melk, rundvlees en aardappelen en voorts beraad over enkele belangrijke nationale instellingen als de produktschappen en de N.A.K. Het structuurbeleid was uiteraard ook weer van de partij, deze keer vooral het O. en S.-beleid en de ruilverkavelingsfinanciering. Ook werd het ïoonbeleid in de landbouw behandeld. Het hoofd bestuur verrichtte verder enkele belangrijke benoe mingen. BESTUUR LANDBOUWSCHAP Voor de straks per 1 mei ingaande nieuwe twee jarige zittingsperiode moest het K.NX.C. weer bestuursleden van Landbouwschap benoemen. Het hoofdbestuur besloot tot herbenoeming van de zit tende bestuursleden, die 't K.N.L.C. vertegenwoor digen. Zoals bekend wordt echter het aantal onder nemersvertegenwoordigers in het landbouwschaps- bestuur vergroot van 12 tot 15. Hetgeen betekent dat de centrale landbouworganisaties elk nu 5 in plaats van 4 leden kunnen aanwijzen. Zolang de wettelijke procedure rond deze bestuursuitbreiding nog niet klaar is, zijn de drie extra ondernemers leden waarnemers. Het hoofdbestuur volgde het advies van het dage lijks bestuur en de afdeling Gemengde en kleine Bedrijven en zocht zijn vijfde vertegenwoordiger vooral in de veredelingssektor, met name de pluim veehouderij: de heer D. van Nijhuis te Putten met als plaatsvervanger de heer H. J. Roerink te En schede. De K-N.L.C.-afvaardiging in het bestuur van het Landbouwschap is nu als volgt: Ir. C. S. Knottnerus te Steenbergen (plv. K. Oos terhuis te Haren, Gr.), G. W. Boste Warffum (plv. J. Langereis te Ursum),Ir. G. J. A. Bouma te Kims- werd (plv. D. J. Jonkhans te Hardenberg), A. van Leeuwen te Delf gauw (plv. H. P. H. Waalkens te Tollebeek) en D. van Nijhuis te Putten (plv. H. J. Roerink te Enschedé). Ir. Knottnerus maakt deel uit ven het dagelijks bestuur en treedt als zodanig tevens op als voor zitter van het Landbouwschap. SOCIAAL-ECONOMISCHE RAAD Voor dezelfde zittingsperiode 19681970 moeten ook weer de leden van de Sociaal-Economische Raad worden aangewezen. Het hoofdbestuur besloot we derom aan te wijzen mr. E. Kuylman te 's-Graven- hage algemeen secretaris met als plaatsvervanger dn. N. A. Vaandrager secretaris van het K.N.L.C. Friesland en Zeeland hebben als eerste provvn- nieuwe vorm van huishoudelijke consu mentenvoorlichting gekregen. De Stichting Huish. Voorlichting ten Plattelande organiseert samen met de Federatie voor Huishoudelijke en Gezinsvoor lichting spreekuren te Leeuwarden en Goes. Een goede documentatie en ervaren informatrices zul len iedere huisvrouwdie de „voorlichtingswihkeW binnenstaptvlug aan gewenste inlichtingen helpen, om de keuze in apparatuur, vloerbedekking, textiel of voedingsmiddelen gemakkelijker te maken. Natuurlijk zullen deze informaties over de toon bank niet zo indringend kunnen zijn als bij een huisbezoekvoor agrarische gezinnen blijft een goede samenwerking tussen deze centra en onze tjs.v.'sters belangrijk. Maar ook onze voorlichtsters zuilen kunnen pro fiteren van de nieuwste technische gegevens en documentatie. Voor vragen op het gebied van wo MELK EN ZUIVEL Het hoofdbestuur stelde met teleurstelling vast, dat met name de politieke situatie in het kleine Europa nog niet heeft toegelaten, dat de vrije ge meenschappelijke E.E.G.-markt voor melk- en zui- velprodukten een feit werd. De vurige hoop werd geuit, dat dit toch zo spoedig mogelijk het geval zal zijn. Het hoofdbestuur bevestigde nogmaals zijn standpunt, dat de eenmaal vastgestelde E.E.G.- richtprijs niet verlaagd of bevroren mag worden en dat er voldoende middelen moeten zijn om die richtprijs na te streven. Hiertoe behoort eveneens een heffing op margarine (grondstoffen). Met bezorgdheid werd kennis genomen van de besluiten, die de Nederlandse minister van Land bouw nationaal heeft genomen voor de overgangs fase van hopelijk slechts voor twee maanden, die thans zijn ingegaan. Belangrijker nog dan de ongewijzigde richtprijs van 35 cent zijn de instrumenten die die melkprijs waar moeten maken. Helaas zijn alleen de boter- prijs en de melkpoedertoeslag aangepast in ver band met het toch doen vervallen van de melkprijs toeslag. Aan het dringende verzoek van de georganiseer de landbouw om meer fundament voor de richt prijs (met name inlevering van mager melkpoeder) is geen gevolg gegeven. Gevreesd moet nu worden, dat de melkopbrengst- prijs beduidend beneden richtprijsniveau zal dalen. Het door de minister getoonde optimisme kan het bedrijfsleven niet delen. Er zal op aangedrongen moeten worden, dat de minister alsnog op korte termijn bepaalde zuivelmarktsteunende maatrege len neemt. RUNDVLEES Onder dezelfde voorwaarde n.L dat eventueel marktsteun wordt verleend kan het hoofdbestuur zich verenigen met het overgangsbeleid voor de slachtrundermarkt. Ook hier geldt, dat zo spoedig mogelijk de éne markt verwezenlijkt dient te wor den. Wat het gemeenschappelijke beleid betreft leg de het hoofdbestuur vooral nog eens de nadruk op interventiemaatregelen (steunaankoop of anders zins), die ook een gunstige uitwerking hebben op de Nederlandse slachtvee markt in de uitstoot- periode. AARDAPPELEN Vanzelfsprekend had de nog steeds slechte aard- appelmarkt weer de aandacht van het hoofdbestuur. Het moest echter nogmaals erkennen, dat het moeilijk is om doelmatige maatregelen tot steun aan de markt te nemen. Deze zouden naar zijn mening b.v. nog kunnen liggen in het bevorderen van het bestemmen voor vervoedering. Het is ge bleken, dat de mogelijkheden tot verwerking tot meel e.d. ook al geen soelaas kunnen bieden. Het verdere marktverloop zal oplettend dienen te wor den gevolgd. PRODUKTSCHAPPEN Geruime tijd stond het hoofdbestuur stil bij een rapport van een werkgroep van de Ned. Raad van Overleg voor Land- en Tuinbouw (samenwerking landbouworganisaties en -coöperaties) over de po sitie van de produktschappen. Vastgesteld kan wor den dat de zelfstandige taak van de produktschap pen bij de marktordening praktisch verdwijnt, nu vanuit Brussel de markten voor de verschillende basisprodukten worden geregeld. De betekenis van nen, budgettering en arbeidsrationalisatie zullen de informatrices verwijzen naar de landbouworga nisaties en de woning-adviescommissies van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. In de toekomst wor/tt van deze centra nog meer verwacht. Ruimten waarin de huisvrouw al of niet in groepen zélf kan experimenteren met nieuwe ap paraten, kleine technische tentoonstellingen, moge lijkheden ook voor gehandicapte vrouwen, veel zal er nog uitgewerkt moeten worden. Nu echter zijn er de spreekuren en wel te GOES in het Landbouwcentrum, Westsingel 58, iedere dinsdag van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. Wij hopen, dat op beide plaatsen de informatie centra een succes zullen blijken, zodat meer plaat sen ook in andere provincies kunnen volgen. G. A. de L. de adviestaak wordt dan ook evenredig minder. Deze ontwikkeling zal consequenties naar de m©» ning van het hoofdbestuur kunnen en moeten hebben voor de bestuurssamenstelling en de verde» re inrichting van de verschillende produktschappen. Nu de overheid voornemens is de Wet op de Be drijfsorganisatie de wettelijke grondslag van de produktschappen aan te passen, is er de ge legenheid om ook de produktschappen kritisch te bezien. Waar de produktschappen steeds meer louter uit voerend werk te doen krijgen, zullen de kosten in steeds ruimere mate door de overheid dienen te worden gedragen. De taakvermindering zal aanleg ding moeten zijn om door administratieve en be stuurlijke concentratie tot een zo efficiënt moge lijke werkwijze in de huidige omstandigheden te komen. N.A.K. Ook een andere instelling, belangrijk in het bij zonder op de zaaizaad- en pootgoedmarkt, de N.A.K., kwam in behandeling. Het hoofdbestuur nam kennis van het besprokene in de jongste bij eenkomst van de directeur-generaal van de land bouw met de betrokken organisaties. Daar weiden door de overheid ontworpen nieuwe statuten van de N.A.K. besproken. Het hoofdbestuur verenigde zich gaarne met het standpunt dat de landbouw- delegatie heeft ingenomen. Van landbouwzijde is men zich n.L blijven ver zetten tegen de pogingen om de landbouw (teler» en gebruikers) in het N.A.K.-bestuur in de min derheid te brengen. Ook ging de landbouw niet akkoord met het geheel open laten van de kwestie van zelfstandigheid en aantal van gewes telijke keuringsdiensten. ONTWIKKELING EN SANERING Het hoofdbestuur sprak zijn teleurstelling uit over de gang van zaken in het Ontwikkelings- en Saneringsfonds. Overeenstemming over de te ne men ontwikkelingsmaatregelen blijkt daar tussen de vertegenwoordigers van overheid en landbouw- bedrijfsleven niet mogelijk. Het gaat voonal om de vraag of ook de door de landbouw verlangde sub sidiëring in individuele gevallen op voldoende schaal mogelijk zal zijn- Het hoofdbestuur achtte het gewenst dat van landbouwzijde de betreffende wensen nog eens met nadruk onder de aandacht van de minister worden gebracht. Wat de nieuwe beeindigingsregeling betreft meende het hoofdbestuur een vraagteken te moeten plaatsen bij de rol, die de Stichting Beheer Land bouwgronden hier gaat spelen. Het hoofdbestuur vindt, dat de S.B.L. slechts een bemiddelende taak behoort te hebben. Het kan en mag niet de bedoe ling zijn dat de S.B.L. op grote schaal als grond eigenaar gaat optreden. VOORFINANCIERING RUILVERKAVELINGEN Het hoofdbestuur besprak de geruchten, die de ronde doen over de afschaffing of beperking van de voorfinanciering op gemakkelijke voorwaarden in ruilverkavelingen. Het was van oordeel, dat de huidige omvang en wijze van voorfinanciering een wezenlijk en nood zakelijk element in het ruilverkavelingswerk is. Voor de gewenste voortgang van dit belangrijke werk is handhaving van de bestaande voorfinancie ring onontbeerlijk. Alleen onder voorwaarde dat andere oplossingen geen verzwaring van lasten voor de betrokken bedrijfsgenoten betekenen, zou wijziging mogen worden overwogen. LANDBOUWLOONBELEID Het hoofdbestuur overwoog de situatie, ontstaan door het vastlopen van het loonoverleg in de hoofd afdeling Sociale Zaken van het Landbouwschap. De andere centrale landbouworganisaties hebben zich daar achter het K.N.L.C.-standpunt gesteld, dat de loonkostenstijging in land- en tuinbouw in 1968/69 tot ongeveer 4 beperkt moest blijven. Er kwam zodoende wel overeenstemming over de mantelcontracten tot stand, maar niet over uur lonen en arbeidstijden. In de provincies zal nu overleg over de nieuwe c.a.o.'s^ plaatshebben zon der een loonadvies. In de afdeling Sociale Aange legenheden van het K.NX.C. zal de ontwikkeling nauwlettend worden gevolgd. P.J.G.N. EN ONTWIKKELINGSHULP In het hoofdbestuur is mededeling gedaan van de weinig elegante wijze waarop de Plattelands Jonge ren Gemeenschap Nederland betrokken is bij kri tiek op de onvoldoende resultaten van de Tweede Wereldhandelsconferentie te New Delhi. In een betreffend protesttelegram is ten onrechte gesugge reerd dat de P.J.G.N. ook deze kritiek, o.a. op het Nederlandse standpunt zou onderschrijven. De PJ.G.N. heeft reeds te bevoegd er plaatse tegen deze handelwijze bezwaar gemaakt. INFORMATIE-CENTRUM TE GOES

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 6