Goed nieuws voor begunstigers! Verzekeringszaken Onkruidbestrjjding in gezaaide uien na opkomst gewas Voorbeeld I Dekking van ziekenhuiskosten en specialisten hulp (3e klas): A. Man en vrouw; jaarpremie f 336, B. Man en vrouw met 3 kinderen beneden 16 jaar, jaarpremie 564, C. Man en vrouw met 3 kinderen boven 16 jaar, jaarpremie 840, Voorbeeld II Dekking van ziekenhuiskosten en specialisten- hulp (2e klasse A): A. Man en vrouw: jaarpremie 540, B. Man en vrouw met 3 kinderen beneden 16 jaar, jaarpremie 768, C. Man en vrouw met 3 kinderen boven 16 jaar, jaarpremie f 1.040, Van de in beide voorbeelden genoemde premies kan bovendien nog 8 Z.L.M.-korting worden afgetrokken. En nu maar vergelijken Denkt U er echter wèi om, dat U nooit een lopen de ziekenhuisverzekering opzegt, alvorens U bij de nieuwe maatschappij een aanvraag hebt ingediend èn bent geaccepteerd Alle inlichtingen dagelijks verkrijgbaar op het. Landbouwhuis te Goes 011005010 of het Z.H.V., tel. 01100—7603. DE L. HAGELVERZEKERING IN DE LANDBOUW Het verzekeren van landbouwgewassen tegen hagelschaderisiko is geen algemeen gebruikelijke zaak. Honderden landbouwers nemen dit risiko voor eigen rekening. Uiteraard in de hoop, dat de hagel hun bedrijf voorbij zal gaan. Dat het hagelrisiko niet gering is, valt met een aantal voorbeelden te illustreren. We denken aan de ernstige hagelschade in 1966 in Krabbendijke en Waarde en in Klundert De vraag kan dan ook gesteld worden of dit eigen risiko dragen geen gokken is. Het komt ons voor, dat deze vraag bevestigd moet worden be antwoord. De agrarische ondernemer heeft toch al een aantal oogstrisiko's te dragen, -waarvoor eenvoudig geen verzekering is te sluiten. We denken in dit verband aan 'n overmatige regenval, storm, ziekte verschijnselen, abnormale droogte etc. Dat men de verzekerbare risiko's dan ook werke lijk verzekerd en als een normale bedrijfsuitgave beschouwt lijkt ons vrij logisch. Er zijn hierover allerlei beschouwingen te houden, maar waar het op aankomt is dat U als individu zelf de beslissing zult moeten nemen U al of niet tegen hagelschade te verzekeren. OM tot een beslissing te komen is het steeds weer nuttig vooraf te kunnen berekenen wat voor financiële konsequenties zo'n beslissing met zich mee gaat brengen. Welnu, bij de Onderlinge Zuide lijke Hagelverzekering zijn de premietarieven voor de hoofdgewassen als volgt: Granen en consumptie-aardappelen ƒ2,per 1000,. Voeder- en suikerbieten 3,per f 1000, Bruine- en witte bonen en de meeste graszaden 4(per 1000. Erwten, blauwmaanzaad, karwij en koolzaad 6,per 1000. Vlas 8,p 1000, Uien 10,per 1000, U zult opmerken, dat dit billijke tarieven zijn. Schade beneden 5 komt niet voor vergoeding in aanmerking. Een schade van 5 of meer wordt volledig vergoed. HAGELVERZEKERING IN DE FRUITTEELT HETGEEN hiervóór is gesteld t.a.v. het risiko voor de landbouwer kan in veel positievere zin gesteld worden voor de fruittelers. Het is, naar onze mening, eenvoudig onverantwoord de fruit oogst niet tegen hagelrisiko te verzekeren. Toch zijn er ook honderden fruittelers onverzekerd. Niet omdat zij het risiko onderschatten omdat zij de premielast vrij zwaar vinden. Tussen het risiko en de premie ligt er nu eenmaal één nauw verband. De schadekansen in de fruitteelt zijn vele malen hoger dan in de landbouw en vandaar ook, dat de premie voor het fruit vele malen hoger ligt dan voor landbouwgewassen. De hagelpremie voor het fruit zal in 1968 bedra gen aan voorschot 25,per 1000,met een naheffingsmogelijkheid van 45,per 1000, In een zeer ernstig schadejaar kan de totale pre mie dus 70,per f 1000,verzekerd bedrag be dragen. Niettemin ontkomt de fruitteler er niet aan dit hagelrisiko te verzekeren en de premielast als een normale bedrijfsuitgave te beschouwen. Pas dan is hij verantwoord tegenover zijn gezin, geldschieter etc. Het aangewezen adres voor de fruittelers is „On derlinge Fruittelers Hagelverzekering Maatschap pij", Landbouwhuis te Goes, tel. 011005010. DE L. Voor de leden van de Z. L. M. is per 1 januari 1968 de mogelijkheid geopend zich op zeer voor delige voorwaarden en premiecondities tegen zie kenhuiskosten en specialistenhulp te verzekeren bij de Ver. Ziekenhuisverpleging (Z.H.V.) te Goes via een collectieve verzekering van de Z. L. M. Op de toch al gunstige premie-tarieven ontvan gen de leden dan bovendien een Z. L. M.-korting van 8 Tot ons genoegen kunnen wij thans mededelen, dat ook de begunstigers van de Z. L. M. en Noord- Brabantse Mij van Landbouw van deze gunstige tegeling kunnen profiteren. Dit betekent, dat ook 2ij, voorzover zij reeds aangesloten zijn bij het Z. H. V., hun lopende verzekering per 1 juli 1968 kunnen doen overschrijven naar de collectieve verzekering van de Z. L. M. Een briefje met het verzoek tot overschrijving die- ften zij dan vóór 15 mei a.s. te richten aan het Z. H. V. of ons kantoor. Ook de leden, die overschrijving wensen naar de collectieve van de Z. L. M., die- saen daartoe hun verzoek in te dienen vóór 15 mei a.6. HET bovenstaande is uiteraard van toepassing voor diegenen, die reeds tegen ziekenhuiskos ten en specialistenhulp verzekerd zijn bij het Z.H.V. Voorzover U bij een andere maatschappij tegen voornoemde risko's verzekerd bent, laten wij hier onder enkele premievoorbeelden volgen. U kunt dan eens rustig berekenen hoeveel pre mie U elders méér betaald. Mocht U elders een goedkopere en betere verzekering lopende hebben, dan horen wij dit eveneens van U. Stichting Nederlandse Uien-Federatie, C. DE GEUS. In een reeds eerder gepubliceerd artikel werd aandacht besteed aan de onkruidbestrijding vóór de opkomst van het gewas. Indien deze bestrijding Biet sukses is uitgevoerd, kan het gewas in de meeste gevallen tot na het voor chemische mid delen meest gevoelige stadium onkruidvrij wor den gehouden. Echter ook tijdens de verdere groeiperiode ver dient de onkruidbestrijding alle aandacht. Het is daarom noodzakelijk over het groeiend gewas nog een bespuiting uit te voeren. Het voor dit doel tot nu toe meest gebruikte middel is chloor-IPC. Het nadeel van chloor-IPC is echter dat ver schillende gewassen gevoelig zijn voor dit middel, hetgeen dikwijls een belemmering is bij het uit voeren van de bespuiting. Ook is kruiskruid met chloor-IPC niet afdoende te bestrijden. Behalve chloor-IPC zijn bij het onderzoek ook de reeds voor de opkomst van het gewas veel vuldig gebruikte middelen Alicep en Ramrod ge schikt gebleken voor toepassing over het groeiend gewas. Alle bovengenoemde middelen hebben nage noeg geen kontaktwerking en moeten dus op on kruidvrij e. vochtige grond worden aangewend. De middelen worden met veel water (500 1 per ha) verspoten. Regen na de bespuiting aktiveert de werking van de middelen in sterke mate. CHLOOR-IPC Dit middel kan worden aangewend vanaf een gewaslengte van 46 cm. Voor toepassing op lichte grond is de dosering 4 1 per ha. Naarmate de grond zwaarder is, kan de dosering worden opgevoerd tot maximaal 6 1 per ha. Indien dit noodzakelijk is mag voor einde juni de bespuiting met chloor-IPC worden herhaald. Een nadeel van chloor-IPC is, dat zelfs de spuit- damp aanzienlijke schade kan veroorzaken aan vlas, granen in bloeistadium, anemonen, augur ken, komkommers, meloenen en tomaten. De toe passing van dit middel moet dan ook worden ont raden als binnen 200 meter van het te behande len perceel een van bovengenoemde gewassen wordt geteeld. RAMROD Bij een gewaslengte van 6 cm kan dit mid del worden aangewend in een dosering van 7 kg per ha. Vooral voor die percelen, die vanwege hun ongunstige ligging door de nabijheid van chloor- IPC gevoelige gewassen niet met chloor-IPC be handeld kunnen worden, biedt Ramrod uitkomst. Ook op percelen, waarop veel kruiskruid wordt verwacht, moet aan Ramrod de voorkeur worden gegeven. ALICEP Het tijdstip van toepassing van dit middel is gelijk aan dat van Ramrod. De dosering van Ali cep bedraagt 34 kg per ha. Aan de toepassing van Alicep zijn een tweetal beperkingen verbonden. L Alicep komt alleen in aanmerking voor gron den met meer dan 25 afslibbare delen en minder dan 3 humus. 2. Alicep mag gedurende de gehele teelt slechts eenmaal worden gebruikt. Een bespuiting met Alicep zowel voor als na opkomst van het ge was is dus niet toegestaan. Indien met bovengenoemde bodemmiddelen als gevolg van minder gunstige omstandigheden geen voldoende resultaat wordt verkregen, bestaat nog de mogelijkheid het onkruid met kontaktmiddelen te doden. Daar dit type middelen soms een niet geringe gewasbeschadiging veroorzaken, gaat de voorkeur uit naar de eerder genoemde bodem herbiciden. Voor gezaaide uien komen in aanmerking de kontaktmiddelen Genalon 5/20 (prometryn -f-, chloor-IPC) en zwavelzuur (s.g. 1.84). GENALON 5/20 Het beste resultaat van dit middel wordt ver kregen als op klein onkruid (24 bladstadium) wordt gespoten. De dosering bedraagt 7.5 kg per ha. Deze hoeveelheid wordt aangewend in 500 1 water per ha. Om de kans op gewasbeschadiging zo gering mogelijk te doen zijn, moet zowel wat betreft het tijdstip van spuiten als de hoedanigheid van het gewas aan bepaalde voorwaarden worden vol daan. In de eerste plaats dient het gewas een uniforme lengte van minstens 6 cm te hebben voordat mag worden gespoten. Spuiten op een gewas dat langer is dan 12 cm wordt ontraden. Voorts moet op een afgehard gewas worden ge spoten. ZWAVELZUUR (s.g. 1.84) Zwavelzuur kan worden toegepast bij een ge waslengte van 810 cm. Al naar gelang de ont wikkeling vanhet gewas en de onkruiden kan gespoten worden met 4080 1 per ha in 1000 1 water. Voor het verkrijgen van een goede onkruid doding moet er bij zonnig, scherp drogend weer gespoten worden. Om de kans op gewasbescha diging zo klein mogelijk te doen zijn moet het middel met een grove druppel, op een afgehard gewas en bij windstil weer verspoten worden. Zwavelzuur is een sterk bijtend zuur. Bij het gebruik ervan neme men de volgende adviezen in acht. De spuitapparatuur en de kleding van het bedienend personeel dient van zuurbestendig mate riaal te zijn. Voorts moet bij het klaarmaken van de sproeivloeistof het zwavelzuur bij het water worden gevoegd en nooit omgekeerd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 5