TUINBOUWKLANKEN Ontwikkeling verloopt vrij traag Voor de buitenteelten nog steeds veel te koud Willige stemming op de veiling DINGEN VAN DE WEEK 4 Het wordt mooi op ZUID-BEVELAND. Overal komt het jonge, frisse groen te voorschijn; overal ziet men nieuw leven. De fruitbomen staan er veelbelovend bij. Over het algemeen zullen ze overvloedig bloeien. En hoewel er nogal veel napijn is vanwege de oude oogst, zijn we toch weer blij met de goede vooruitzichten voor de nieuwe oogst. Tijdens een rondrit met Pasen zagen we hier en daar de Krozen in volle bloei staan. Deze prui men worden echter steeds schaarser. Vroeger waren er vooral in de omgeving van Kapelle en 's-Gravenpolder hele boomgaarden- met Krozen, maar bijna overal zijn ze verdwenen. Zakelijk be keken is dat begrijpelijk, want er is weinig aan te verdienen, maar anderzijds is het een verar ming van het landschap. Allerwege ziet men boomstroken met dood ge spoten onkruid. Een paar jaar geleden vond ieder een die gele banen foeilelijk, maar nu zijn de meesten er aan gewoon geraakt. Dat men er nu een vriendelijker kijk op heeft zal ook wel komen omdat de ervaring heeft geleerd dat chemische on- kruidbestrijding voordeliger is dan frezen en bovendien beter voor de grond en de bomen. Het was goed weer om op te schieten met het voorjaarswerk. Doordat het droog en schraal was en 's nachts erg koud, verliep de ontwikkeling echter vrij langzaam. Voor de fruitbomen was dat zeker niet ongunstig. Maar voor de winterbloem kool is een vlotte ontwikkeling beter. De aanvoer komt erg traag op gang. met kans dat straks bij regen en groeizaam weer alles in korte tijd tot kool uitgroeit. Dat zou niet goed zijn voor de prijs en ook niet voor de kwaliteit, want als het erg hard gaat is het moeilijk bij te hoden met dekken. Ook de aanvoer van glasaardbeien neemt erg langzaam toe. We zien het voor een goede afzet- spreiding en een hoge produktie liever anders, maar misschien valt alles straks weer erg mee. In 't begin schreven we over nieuw leven in de natuur. Dat heeft ook betrekking op ongewenste gasten als bladluizen, bladrollers, enz. Het spuit- seizoen is weer begonnen. We hopen dat de hoge prijzen van de bestrijdingsmiddelen later vergoed zullen worden met goede fruitprijzen. In het Paasnummer van dit blad lazen we, dat een middel als simazin in Frankrijk veel goed koper is dan in ons land. Ook op dat punt zijn de concurrentievoorwaarden in de E.E.G. blijk baar niet gelijk. Gaarne onderstrepen we de slot zin van het artikel over „doorlichting van de be strijdingsmiddelensector". De prijzen van simazin en gramaxone zijn omgekeerd evenredig aan de fruitprijzen en dat is moeilijk verteerbaar. Nu de THOOLSE vollegrondstuinder de zaai- en pootgoedperiode weer achter de rug heeft, kan hij wel terugzien op het feit dat alles prima de grond is ingegaan, zij het dan dat de temperatuur dik wijls wel aan de lage kant was. Alleen de laatste week in maart was meer zomers van aard, zodat toen wel het grootste deel aan de grond is toe vertrouwd. Doordat de struktuur van de grond dit jaar prima is gaat de kieming in de grond direkt op gang, maar zodra het eerste groen boven komt ziet men dat alles veel last van de kou heeft. Met de stevige en aanhoudende nachtvorsten en schrale wind die wij pas gehad hebben, staat de verdere groei praktisch stil bij de winterbloem kool en de vollegrondsaardbeien. Bij de Z.G.O. had men er al moed op, dat eind april wel de topaanvoer bij de winterbloemkool zou vallen, maar vermoedelijk zullen wij die pas begin mei hebben. Het gevolg zal wel zijn, dat er dan méér oogstspreiding zal zijn, wat de prijs vorming hopelijk wel ten goede zal komen. De vollegronds-aardbeien zullen ook, evenals in 1967, weer niet vroeg zijn, maar wanneer ook dit jaar dezelfde kilo's geplukt kunnen worden als vorig jaar zit het nog wel goed. De glastuinders zitten dit jaar weer goed met de afzet van hun sla en er zit wel een goede verdienste in. Over het algemeen gaat men in de warenhuizen steeds meer over op twee teelten sla, eer de tomaten er in gaan. Enkele tuinders zul len ook dit jaar weer een zekere oppervlakte met snijbonen telen, wat vorig jaar ook goed lonend was. Het valt wel op, dat de tuinders die met een warenhuis zijn begonnen, met veel animo hun werk doen en zodra mogelijk tot uitbreiding over gaan. Dank zij de voorlichtingsdienst en bereidheid om het vak grondig te leren, groeit hier een cate gorie zelfstandige ondernemers die een vaste wil hebben om te slagen in hetgeen waaraan zij be gonnen zijn. Dan kan er wel eens een teelt bij zijn waarvan de ontvangsten wat aan de krappe kant zijn, maar de mees ten laten zich hierdoor niet ontmoedigen. Er zijn dit jaar weer veel gladiolen aan de grond toevertrouwd en de meeste partijen zijn al in voorverkoop verhandeld tegen tamelijk lonende prijzen. Steeds meer gaat men over op het machinaal poten, zodat daardoor ook mecha nisch gerooid kan worden. Het gaat er straks maar om of de eigen veiling en de particuliere droog- en sorteerbedrijven genoeg personeel tot hun be schikking hebben wanneer men weer aan het rooien toe is. De uienpercelen zijn na de regen weer bespo ten met een onkruidbestrijdingsmiddel vóór op komst, wat met de nog zwarte grond een ideale werking kan hebben. Jammer dat de grond voor de trekkerspuit soms nog wat te zacht was voor \A/E mogen aannemen dat dit weekend de eer ste peren hun bloesemknoppen hebben ge opend. De bloei in het Zeeuwse fruitland is begon nen. In de komende weken zal die bloei steeds al gemener worden. Steeds meer peren en pruimen zullen in bloei komen en wanneer het dan eenmaal mei is geworden volgen ook de appels. De ontwikkeling is de laatste weken erg ver traagd door het koude weer, maar de knoppen heb ben nog slechts wat warmte nodig en dan is het zover. Dan worden de boomgaarden overdekt met de witte pracht van de bloesems die in zich hebben de belofte voor de nieuwe oogst. Het ziet er naar uit dat die bloei zeer rijk en overvloedig zal wor den. Er zijn bijzonder veel bloemknoppen. Duizenden stedelingen zullen komen om tochten te maken langs en door dat bloeiende Zeeuwse fruitland. Zij zullen kunnen genieten van de pracht van de natuur in het voorjaar. Ook de teler zelf ge niet ervan. Hij heeft echter ook zijn zorgen in deze tijd van het jaar. Met nog grotere belangstelling dan anders volgt hij elke middag en elke ochtend het weerbericht, vraagt hij zich af, of de temperaturen niet te laag zullen worden. Vorige week zijn ze enkele keren heel laag ge weest, ook in Zeeland. We kunnen op dit moment nog niet zeggen of daar schade van gekomen is. We zijn er niet al te gerust op, maar de ervaring heeft geleerd dat het niet verantwoord is om hier over in een vroeg stadium te praten. Het kan nog al gauw meevallen. Zeker is te hopen, dat we in de komende weken gespaard zullen blijven voor de lage temperaturen zoals we die nu pas hebben gehad. We hebben als fruittelers in deze tijd toch al zorgen genoeg dat we er heus op het ogenblik geen behoefte aan heb ben om er weer al bij te krijgen voor de nieuwe oogst, al weten we, dat daar niet al te gauw toe overgegaan moet worden. Maar ja, hoe gaat het, we zijn gelukkig met een rijke bloei en dus oogst- verwachting en zijn in mineur gestemd wanneer daar aanslagen op worden gepleegd. Het is een spannende tijd voor wat de nachtvor sten betreft, het is ook een spannende tijd voor de ziektebestrijding. Juist die bloeitijd is wat dat be treft een moeilijke tijd. De temperaturen zijn tot op heden zodanig dat we ons over de schurftbestrij- ding nog niet al te veel zorgen hebben te maken, maar dat kan op korte termijn anders worden. Het spuitseizoen is weer in volle gang en het zal voort duren tot diep in het najaar. Het is een van de meest-omvattende cultuurzorgen van de fruitteler geworden. Het is ook een bron van zorgen in verband met de vele kosten die het vraagt. Het zou echter on verstandig zijn hierop drastisch te gaan bezuinigen ten koste van het resultaat, want in een tijd als deze, waarin het met de fruitafzet zo moeilijk gaat, komt het bijzonder sterk aan op de kwaliteit. We zien dat in deze weken maar al te goed op de vei lingen. De III grof en III fijn kwaliteiten van de ver schillende rassen draaien meestal door en brengen nauwelijks de koelkosten op, terwijl de excellente partijen betrekkelijk goed worden betaald. Specialisatie is een modewoord van deze tijd. We dachten dat er voor de fruitkweker perspectief kan schuilen in het zich specialiseren op de betere Met het wel wat schrale, doch toch wel mooie; weer met de Pasen is ook in WALCHEREN weer: het toeristenseizoen begonnen. Overal en in alle nuanceringen, is het Paasfeest weer gevierd. Voor velen onzer is weer herdacht het wondere gebeu ren dat uit de dood, Goede Vrijdag, weer het nieuwe leven is ontsprongen op het Paasfeest. Zeer velen in ons goede land en er buiten hebben dit kerkelijk gevierd. Zij, die dit feest niet kerke lijk herdachten, hebben met ons genoten van het vele mooie dat er in veld, bos en duin te beleven valt aan pril voorjaarsleven. Veel familiebezoeken zijn afgelegd en wij hebben ruimschoots onze por tie gehad aan familie- en kennissenbezoek over en weer. Bijzonder prettig vinden we immer het contact met vele mensen die eens niet direkt met onze tak van bestaan te doen hebben. Daar er ook veel vreemden uit binnen, en bui tenland gelogeerd zijn, heeft men nogal de ge legenheid tot een praatje waarbij ons immer fra- peert de naïviteit van menigeen die denkt dat wij als agrariërs er zo gemakkelijk komen. Toch overheerst o.i. wel de mening dat de grote „men" zich terdege bewust is van zijn uiteindelijke af hankelijkheid van de natuur, dus van wat wij als agrarische sector in zijn totaliteit op kunnen brengen. Vorig jaar hebben we al eens gesteld, dat de recreatie voor velen een aardige bijverdienste kan wezen, doch nimmer ten koste van het hoofd bedrijf. Nu vallen dit jaar de Duitse en Hol landse vakanties samen met het gevolg dat er in augustus nog een overvloed van logiesaanbod is. Voor de zuivere recreatiebedrijven betekent dit ongeveer hetzelfde als voor ons de doordraai bij een te grote aanvoer. Loopt de recreatie nu eens wat uit de hand dan is er voor degenen die dit als bijbedrijf uitoefenen niet zo veel pijn. We komen hierop nog wel terug. In de afgelopen verslagperiode was er door het droge schrale weer geen voorjaarsarbeidstop tot nu toe en doordat de aanvoeren niet boven nor maal niveau kwamen, konden we aan de veiling van een beslist willige stemming spreken. We noteerden goede prijzen voor sla, tomaten, aard beien (met nog geringe aanvoer) en voor spinazie, andijvie en radijs, terwijl witlof beslist duur blijft. dat werk. want men ziet soms wielsporen of er eén vracht bieten afgereden is onder natte omstan digheden. Het komt er dikwijls op aan, dat men voor een juiste bespuiting het goede moment neemt en loonspuiters kunnen niet overal tege lijk zijn. Wij zullen maar hopen dat, nu Pasen weer ach ter de rug is, de temperaturen ook wat hoger zul len worden en de werkers in de buitenteelten tijdens het werk wat meer hun jas uit kunnen doen. De eerste dagen van deze week geven goede verwachtingen. Met het ieder voorjaar weer zien groeien van het jonge gewas, komt ook het mooie van ons vak weer tot uiting, ondanks het feit dat er wel altijd perioden zullen blijven met te lage temperaturen. kwaliteiten fruit voor de betere zaken. Vooral voor de kleinere ondernemer in de fruitsektor kan hierin een kans schuilen. De produktiekosten zijn zeer hoog, dat is alge meen bekend. We ervaren het dagelijks, nu weer al volop voor het nieuwe seizoen. Denk maar aan de geweldige bedragen die er uitgegeven moeten wor den voor de Gramoxone voor het spuiten van de boomstrepen. Die hoge ksoten zullen opgevangen moeten worden. Door verdere rationalisatie en mechanisatie kan er mogelijk wat worden bereikt, al zijn we er ook van overtuigd dat op veel bedrij ven men hiermede aan het eind van de mogelijk heden zit. Mogelijk dat het gespecialiseerde kwali- teitsprodukt een kans maakt die hoge bedrijfskos ten goed te maken. We geven toe dat dit geen gemakkelijke opgave is en zal zijn. We leven nu eenmaal in een tijd waar in veel verandert en gevestigde waarden en zeker heden verdwijnen. We hebben daar al veel over gehoord en over gelezen en we hebben misschien nog wel eens gedacht dat het heus allemaal zo'n vaart niet zou lopen, dat de gebeurtenissen wel langs onze bedrijfstak zouden neen gaan, maar we ervaren helaas maar al te duidelijk, dat dit niet het geval is. We bemerken dat het een harde en meedogenloze strijd is .om een bestaan te vinden. We gaan ook steeds duidelijker beseffen dat we het niet kunnen blijven doen op de manieren zoals we het altijd in de fruitteelt hebben gedaan, manie ren die ons lief en dierbaar waren en ook altijd goed hebben voldaan. We kunnen dat betreuren, we kun nen ons er boos om maken en tegen verzetten maar het zal er om gaan een gepast antwoord te vinden op de uitdaging van deze tijd. Dat is echter een moeilijke opgave.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 4