Jaap Zandee herkozen tot voorzitter r. j. g. Schrikdraadinstallaties UITSLAGEN CURSUSSEN L. L. T. S. GOES 18 Een van de belangrijkste punten voor de vergadering van de Ledenraad, gehouden op 30 maart ïn Domburg, was de verkiezing van een provinciaal voorzitter. Jaap Zandee had zich na een zittings periode van twee jaar herkiesbaar gesteld. Ondanks dat had hij het Provinciaal Bestuur verzocht een statutaire voordracht op te maken waaruit de Ledenraad een voorzitter zou kiezen. Uit de streken wer den echter geen geschikte kandidaten naar voren gebracht zodat volstaan werd met de enkele her kiesbaarstelling van de heer Zandee. De Ledenraad ging hiermee akkoord en gaf bij acclamatie te ken nen dat zij het vertrouwen voor deze belangrijke positie weer voor twee jaar aan Jaap Zandee toe kende. Deze sprak de hoop uit dat hij te allen tijde mocht rekenen op de medewerking van alle leden bij het vervullen van zijn moeilijke taak. Tijdens de vergadering werd een groot aantal punten aan de orde gesteld, die door de Ledenraad werden besproken. Een overzicht van de voornaamste onderwerpen volgt hieronder. yOOR het ontwerpen van de P.J.G.-stand op de Z.L.M.-tentoonstelling in juni was een wed strijd uitgeschreven voor de afdelingen. Medege deeld werd dat de jury het ontwerp van de afde ling Goes het meest aantrekkelijke had gevonden. De andere deelnemende afdelingen waren Aagte- kerke, Axel-Zaamslag en Schouwen-Duiveland. Volgens het jaarprogramma zou de Sportdag op 8 juni oorspronkelijk gehouden worden in West Zeeuws-Vlaanderen. In onderling overleg is onlangs besloten, dat de organisatie van de Sportdag niet aan West Zeeuws-Vlaanderen maar aan Tholen/ St. Philipsland toegewezen zal worden. Tevens werd de gelegenheid aangegrepen om voor de eer ste maal ook de Brabantse Plattelands Jongeren bij de Sportdag te betrekken. De Ledenraad had tegen deze gang van zaken geen bezwaar. Op verzoek van de landelijke 3 C.J.O. wordt in begin juli een internationaal congres gehouden in Zeeland. Het betreft het congres van de Werkgroep Plattelands jongeren van de C.E.A. (Europese or ganisatie van landbouworganisaties). De werkgroep zal zich bezighouden met problemen op sociaal en economisch terrein. JN tegenstelling tot vorige jaren heeft de P.J.G.N. voor het nieuwe seizoen meer dan één discussie thema vastgesteld. Als voorbeelden werden ge noemd: Vrijetijdsbesteding, Creativiteit, Landbouw schap, Public relations. Voor gespreksgroepen zijn waarschijnlijk subsi diemogelijkheden via T.L.J.W. aanwezig. De Redactieraad van de „Plattelandsjeugd" heeft nieuwe plannen op stapel gezet. Gedacht wordt aan regelmatige uitwerking van „projekten" door mid del van een aantal artikelen, bij welke uitwerking afdelingen of werkgroepen betrokken kunnen wor den. Het financieel resultaat van de P.J.G.Z. over 1967 werd na uitvoerige bespreking door de Ledenraad goedgekeurd. Over het plan van de P.J.G.N. om een landelijke Culturele wedstrijd te houden waren de meningen verdeeld. Enerzijds had men waardering voor het idee, maar anderzijds vreesde men dat een derge lijke wedstrijd, op één dag gehouden, een wat rom melig geheel zou worden. Uit de actie „Een koe voor Grosseto" is een over schot van enkele duizenden guldens overgebleven, welk bedrag bestemd wordt voor steun aan indivi duele uitwisseling van plattelandsjongeren naar Italië. Bij het beheer van het fonds zullen ook de jongeren betrokken worden. Het Provinciaal Bestuur heeft zich bereid ver klaard om een proef te nemen met „zitdagen" van het sekretariaat in verschillende streken, ter be vordering van het kontakt tussen provincie en leden. Tijdens deze vergadering van de Ledenraad wa ren de afdelingen Hoek-Terneuzen, Schouwen- Duiveland en Tholen/St. Philipsland niet vertegen woordigd. N. JONGERENAKTIVITEITEN TONEELAVOND GOES Op vrijdag 19 april verzorgt de afdeling Goes met eigen leden een toneeluitvoering in het „Dorpshuis" te Wolfaartsdijk. Opgevoerd wordt het blijspel „De Bungalow" door Toine van Bergen. Aanvang 19.30 uur. Bal na. PEELANDMARS NOORD-BEVELAND Op zaterdag 20 april wordt weer de traditionele Peelandmars gehouden. Deze 50 km lange wandel tocht voert de deelnemers over de buitendijken van Noord-Beveland. De start is om 7.30 uur v.m. bij de „Stadswijnkelder" te Kortgene. Inschrijving vanaf 7 uur. De deelnemers moeten om 18 uur weer in Kort gene terug zijn. Ieder die de tocht volbrengt ontvangt een fraaie herinnering. Nadere inlichtingen bij de heer A. C. Klaassen te Kats, tel. 01109—231. Bij slechte weers omstandigheden kan men dit nummer bellen om te horen of de tocht doorgaat. SPORTTRAINING OOST ZEEUWS-VLAANDEREN De training voor de deelnemers aan de P. J. G.- Sportdag wordt nu iedere vrijdagavond gehouden op het Gemeentelijk Sportterrein te Zaamslag, te be ginnen op 19 april. Voor de voetballers is er dan een oefenwedstrijd AxelHoek. CURSUS BEDRIJFSOPVOLGING Afgelopen winter heeft de P. J. G. afd. Walcheren een cursus „Bedrijfsopvolging in de landbouw" ge organiseerd. Een 20-tal leden heeft hieraan deel genomen. De cursus stond onder leiding van de heren Markusse, Paauwe en Cevaal van de Z. L. M., de heer De Ronde van de R L. V. D. en de heer Min- derhoud, direkteur van de Coöp. Boerenleenbank „Domburg e.o." Er werden vele aktuele vraagstuk ken behandeld, waaronder bedrijfsoverdracht en fi nanciering, belasting- en verzekeringszaken. De cur sus werd gedeeltelijk 's avonds en voor de rest over dag gegeven. Aan het slot was er een interessante forumavond met als forumleden de heren die de stof met ons behandeld hadden. Voorzitter was de heer Fase, direkteur van L. L. S. te Middelburg. Op deze avond werden de getuigschriften aan de cursisten uitgereikt door de alg. voorzitter van de Z. L. M., ir. Prins. Deze vond het verheugend dat het initiatief voor deze cursus van de jongeren zelf gekomen was. „Het is noodzakelijk, wil men met de huidige ont wikkeling meegaan, men deze zoveel mogelijk voor blijft, als men over enkele jaren nog ondernemer wil blijven", aldus ir. Prins. Hopelijk is deze cursus een voorbeeld voor andere streken of afdelingen. Mis schien is het mogelijk om dit najaar weer een soort gelijke of voortgezette cursus te organiseren met nog meer deelnemers. NEDERLAAGTOERNOOI BILJARTEN OP NOORD-BEVELAND De afdeling Noord-Beveland heeft op verschillende datums tegen een andere streek gebiljart. Deze wed strijden stonden in het teken van een nederlaagtoer- nooi. Iedere streek moest éénmaal tegen Noord-Beve land spelen, en wie Noord-Beveland de grootste nederlaag toegebracht had de wisselbeker gewonnen. Aantrekkelijk dus? Wat viel de belangstelling ons bit ter tegen. Slechts drie streken schreven in, waarvan later nog één de inschrijving heeft ingetrokken. Er zijn maar twee wedstrijden doorgegaan, met de nodige spanning, sensatie enleut. Het is maar goed dat we een nederlaagtoernooi hebben uitgeschreven, want Noord-Beveland verloor beide wedstrijden. Walcheren kwam als winnaar uit de bus, door een overwinning met 82. Zuid-Beve- beide wedstrijden. Walcheren kwam als winnaar uit het hoogste partijgemiddelde is in Noord-Beveland gebleven. D. Meulenberg wist de 40 caramboles in 12 beurten te winnen, wat gemiddeld 3,33 is. Wij hopen dat een volgend jaar méér streken deelnemen om zo'n mooie manier een winterse avond te vullen. P. R. (Vervolg van De oorzaak, dat een elektrische weide-afrastering niet aan de verwachtingen voldoet is dijkwijls te wijten aan de onvakkundige aanleg door de gebrui ker. Slechte aardverbindingen, isolatiefouten door het gebruik van ondeugdelijke isolatoren en losse roestige verbindingen zijn vaak de oorzaak, dat de spanningstoten op de afrastering te zwak of in het geheel niet doorkomen. Levensgevaar kan ontstaan, indien bij aanwezig heid van bovengrondse netten de voorgeschreven onderlinge afstand van schrikdraadtoevoerleiding en het bovengrondse net niet in acht wordt genomen. Is deze afstand namelijk te gering dan kan de schrik draad-toevoerleiding bij breuk van een van de fase geleiders van het bovengrondse net onder spanning komen te staan en mede de gehele afrastering. Ook in het bevestigen van schrikdraden en toevoerleidin gen aan palen van bovengrondse netten schuilen grote gevaren en is dan ook verboden. GEREGELDE CONTROLE EN KEURINGSBEWIJS Tenslotte: ook het aanwezig zijn van de vereiste pag. 8) waarschuwingsborden „Pas op schrikdraad", eist ge regelde controle. Om alle hierboven aangegeven redenen is dan ook in artikel 16 van het „Veiligheidsbesluit electrische schrikdraden" terecht geen onderscheid gemaakt tus sen schrikdraadinstallaties aangesloten op een net en die aangesloten op een batterijtoestel. Het inge volge dit artikel benodigde jaarlijks per 1 april te vernieuwen bewijs is voor installaties met net- en batterijvoeding daarom dringend noodzakelijk en wet telijk verplicht. Het bewijs moet door een bevoegd deskundige worden opgemaakt en aan het hoofd of de bestuurder van de onderneming, waar de schrik draad wordt gebruikt eerst worden afgegeven, nadat ter plaatse is nagegaan of de gehele installatie aan de desbetreffende bepalingen voldoet. Een bewijs dat afgegeven is zonder dat de instal latie ter plaatse is gekeurd, is waardeloos en straf baar. Een duplicaat van het keuringsbewijs dient bin nen 3 dagen na keuring van de installatie te worden toegezonden aan het Districtshoofd der Arbeids inspectie. Bij het niet in bezit zijn van een dergelijk bewijs wordt tot strafrechtelijke vervolging over gegaan. Gedurende de afgelopen winter zijn aan de La gere Land- en Tuinbouwschool te Goes de cursus sen motorengebruik (verbrandingsmotoren) en houtbewerking gehouden. Voor de cursus motorengebruik slaagden de heren: P. D. v. d. Schraaf, J. Klippel en H. J. Janse te Wolphaartsdijk, A. L. Huissoon en C. J. Davidse te Colijnsplaat, C. J. Dieleman, C. P. Remijnse, J. C. Zuijdweg en P. M. de Moor te Wissenkerke, P. C. van Schaik te Kortgene, A. Goud te 's-Heer Hen drikskinderen, en P. Blok te Borssele. De opleiding vond plaats onder leiding van G. Grooters, directeur van de school, door de heer A Eversdijk, praktijkleraar fruitteelt en mechanisatie aan de school. Voor de cursus houtbewerking slaagden de heren: W. Dek, E. Janssens, S. Kodde, J. B. Meijer, A. van Opstal, J. Adams, J .de Ridder en P. Steendijk, allen te Goes, A. M. Heijboer te Wissenkerke* C. Luijk te Kamperland en G. v. d. Weele te Colijns plaat. De opleiding vond plaats onder leiding van G. Grooters, directeur van de school, en door de heer A. Vandeputte, leraar handvaardigheid aan de school.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 18