H.B. Vergadering Algemene Vergadering der Z.L.M. 9 OPENING De Voorzitter opent de vergadering en heet allen van harte welkom. In zijn openingswoord wijst de voorzitter op het goede verloop van de werkzaamheden in 1967 en op de goede tot zeer goede bruto- opbrengsten. Tegenover de tevredenheid over de opbrengsten staat de teleurstelling over de slechte prij zen, waardoor men in feite in eigen zwaard dreigt te vallen. De gevolgen van de devaluatie van het Engelse pond zijn nog niet in zijn totaliteit te overzien, doch aangenomen mag worden dat deze voor ons land en met name voor de agrarische sector ongunstig zal zijn. De export naar Engeland was steeds zeer omvangrijk, in het bijzonder vee en vlees, doch 0ok uien en aardappelen. Veel van de oorzaken van de problemen, die op het moment zich voordoen liggen buiten het bereik van onze machtsmiddelen en onze invloedssfeer. Dit neemt niet weg, dat wij geloof in eigen kracht moe ten bewaren. Op het politieke vlak is veel beweging en de resultaten zijn verschillend. Naar aanleiding van nega tieve resultaten dienen wij toch ook een aantal gunstige punten te noemen, die voor de landbouw van belang zijn. De afschaffing van het successie en registratie registratierecht is met name voor de landbouw van belang en dit is bereikt in goed overleg tussen Minister en bedrijfsleven. Een tweede punt is de nieuwe regeling inzake de investeringsaftrek. Wij mogen dit toch zien als eerste stappen tot verbetering van het ondernemers klimaat. Een andere belangrijke zaak op provinciaal niveau is de uitslag van de stemming over de ruilverkaveling „De Poel", waarvoor ook door Bestuur en secretariaat veel voorbereidend werk is verricht. De Voorzitter zegt dat 't Landbouwschap „nieuwe stijl" ook sedert oktober in de nieuwe vorm het werk is begonnen. Hoewel er nog wensen leven ten aanzien van de publiekrechtelijke kant van het Land bouwschap dienen wij met de bereikte resultaten toch niet ontevreden te zijn. Wij dienen ervoor te zorgen dat verkeerde kritiek op het Landbouwschap in de toekomst voorkomen wordt. Dagelijks Bestuur wordt voor kennisgeving aan genomen. AKKERBOUW De heer J. B. Becu begint zijn overzidht van de situatie in de akkerbouwsector met de conclusie, dat de overvloedige oogst van dit jaar de nodige af- zetproblemen met zich meebrengt, zowel voor de vrije produkten als voor de gegarandeerde produk- ten. Granen. Voor de granen is de E.E.G.-regeling in werking getreden, zodat nu Frankrijk op onze markt granen levert zonder invoerrechten. Onze prijzen worden dus bepaald, in combinatie met de kwaliteitsverschillen, door de Franse prijs plus de vrachtkosten. Vanuit Brussel wordt 'n aktief beleid gevoerd om reeds tijdig overschotten uit de markt te nemen, om een groot aanbod voor interventie te voorkomen. Dit heeft tot gevolg dat voor tarwe en gerst de exportrestitutie hoger is dan de invoer heffing. De prijzen voor tarwe en gerst lagen boven de interventieprijs. Reeds 50 van onze tarwe heeft een bestemming gevonden. De meelfabrieken kopen nu Franse tarwe. Er is een mogelijkheid tot meerdere export naar Engeland. Daartegenover vindt in de Kanaalzone overslag plaats van Franse tarwe van binnenschepen in coasters. De gevolgen van een en ander zijn pas later te constateren. Tengevolge van de overschottenmarkt van brouwgerst is er een kleine marge voor brouw- waardig produkt. Voor afzet naar de voedersector ligt Zeeland niet gunstig. Verwacht wordt dat de gerstprijs in 1968 ca. 1 cent hoger wordt dan voor de oogst 1967. Voor alle overige gegarandeerde akkerbouwprodukten komt geen hogere prijs garantie dan in 1967. Suikerbieten. Over het gehele land is er een hoge opbrengst. De garantie geldt voor 575.000 ton. Dit betekent een flink overschot niet-vette suiker. Contractbieten worden voorlopig afgerekend op een prijs die ca. 10 lager is dan de basiscontract prijs. Er komt nog een nabetaling. Het ziet er naar uit dat de bieten vóór Kerstmis verwerkt zullen zijn. Voor de oogst 1968 is een garantie vastgesteld voor 550.000 ton suiker, dus 25.000 ton minder dan voor 1967. Naar de mening van de heer Becu zal ons land kiezen voor het mengprijssysteem, d.w.z. geen garantiebewijzen met recht van levering voor de individuele teler, maar een gelijkelijk uitsmeren van mindere opbrengst over alle geleverde bieten. Boven het garantiekwantum voor volle prijs wordt er nog een bepaalde garantie voor een lagere prijs vastgesteld, geldend voor 3 jaar. De heer Becu is van mening dat op grond van de bestaande ge gevens in onze provincie een normale uitzaai voor 1968 verantwoord is. NOTULEN De notulen van de vergadering van 23 juni wordt ongewijzigd goedgekeurd en vastgesteld. INGEKOMEN STUKKEN EN MEDEDELINGEN De secretaris doet médedeling van een aantal be richten van verhindering, die in de presentielijst zullen worden verwerkt. Van Directie en Commis sie van Toezicht van de Lagere Tuinbouwschool te Kapelle is een schrijven ontvangen, waarin dank wordt gezegd voor het geschenk ter gelegenheid van de opening van de nieuwe school. De secretaris deelt vervolgens mede, dat de heer W. J. L. de Groof op 1 december a.s. in verband met het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd in besloten kring afscheid zal nemen. Een klein comité is be noemd, dat deze afscheidsreceptie zal voorbereiden en de heer Dorst zal namens het totale agrarische bedrijfsleven het woord voeren. In Z.L.M.-verband zal later nog op dit afscheid van de heer De Groof worden teruggekomen. De Voorzitter deelt mede, dat de Algemene Ver gadering der Z.L.M. na veel verschuivingen nood zakelijk geworden door diverse andere bijeenkom sten op agrarisch gebied, zal plaatsvinden op maan dag 18 december te Middelburg. De heer Ir. H. H. Smeenk, plaatsvervangend alge meen secretaris van het Landbouwschap zal een inleiding houden over het ondernemerschap. De Voorzitter deelt hierna mede dat 1968 een belang rijk jaar wordt voor de Z.L.M. door de herdenking van het 125-jarig bestaan der Maatschappij en de daarmede te combineren Land- en Tuinbouwten toonstelling. De Voorzitter geeft een voorlopig overzicht van de plannen, waarmede diverse com missies en vooral het Comité 125-jaar Z.L.M. en het Tentoonstellingsbestuur reeds lange tijd bezig zijn. De Algemene vergadering zal plaatsvinden op maandag 17 juni 1968 in de Grote Kerk te Goes. Op dinsdagmiddag en woensdagmorgen zal een con gres worden gehouden, waar de Ruimtelijke Orde ning onder het motto „Zie Zeeland", zal worden be handeld. Hiertoe zullen een aantal sprekers wor den benaderd, die vanuit verschillende bedrijfs takken hun inzichten op dit vraagstuk zullen geven. Na de inleiding zullen discussiegroepen worden ge vormd, teneinde tot bepaalde conclusies te kunnen geraken. De laatste drie dagen van deze week, dus 20 t/m 22 juni wordt de tentoonstelling gehouden, die in de Wilhelminapolder zal worden gesitueerd. Verschillende plannen verkeren reeds in een ver gevorderd stadium van voorbereiding om de ten toonstelling 'n brede opzet te geven. Diverse cultu rele afdelingen zullen naast de grote inzending van machines en werktuigen 'n plaats op de tentoonstel ling krijgen. Ook wordt gewerkt aan attractieve evenementen en zal ook de levende have er een belangrijke plaats op een van de dagen innemen. BESLUITENLIJST VERGADERINGEN DAGELIJKS BESTUUR De bij de agenda gevoegde besluitenlijst van net Aardappelen. De heer Becu merkt op dat in het algemeen de aantrekkelijkheid van het telen van aardappelen en andere vrije produkten verdwenen is. De prijzen zijn niet meegegroeid met de stij gende kosten. De laatste twee jaar was er een even wicht tussen vraag en aanbod bij normale prijzen. Dit jaar echter overtreft het aanbod de vraag, bij zeer lage prijzen. In dit verband is besloten, vanaf 1 januari a.s. de maat 35/40 niet meer tot de markt toe te laten. De Nederlandse boer kan momenteel niet anders doen dan trachten op het bestaande prijspeil zoveel mogelijk te exporteren. Mogelijk zal na de winter een evenwicht ontstaan tussen vraag en aanbod. Mede bepalend hierbij is het kwantum aardappelen dat voor veevoeder bestemd zal worden. Vlas. Ondanks een goede oogst met redelijke prij zen is de toestand rond het vlas nog slecht. Nieuwe afzetmogelijkheden en verwerkingsmethoden bie den nog wel perspectieven maar de branche is on gezond. De teelt in Frankrijk bleef, dankzij goede steun en moderne verwerkingsmethoden, stabiel doch in België en Nederland liep de teelt verder terug. De Belgische vlassers kregen een grotere steun van de regering maar kampen met slechte af zetmogelijkheden. In Nederland is een hogere steun voor de industrie afgewezen. De heer Becu waar schuwt de telers om zich niet door de goede prijzen te laten verleiden tot grotere uitzaai. Kwekerswet. Over de voorwaarden waaronder de kwekers hun produkten ter beschikking zullen kunnen stellen zijn na diverse besprekingen met het Landbouwschap nog geen overeenstemmingen bereikt. Ook de positie van de N.A.K. komt hierbij belangrijk in het geding. De kwekers willen de in vloed van de landbouw hierbij belangrijk vermin deren en wensen voorts een reorganisatie van de gewestelijke keuringsdiensten. Ook ten opzichte van de algemene keuringsvoorschriften voor zaai granen en contracten is geen overeenstemming be reikt. De heer Becu acht het een gelukkig verschijn sel dat aan de Ned. Contracttelersvereniging mede hiervoor in het Landbouwschap een stem gegeven wordt. Algemeen.. Met betrekking tot de toekomst is de heer Becu van oordeel, dat men in het algemeen dankbaar moet zijn voor de vastgestelde E.E.G.- regelingen. Er is echter een zware concurrentie te verwachten, en het ziet er naar uit dat de E.E.G.- prijzen niet met de kostenstijgingen zullen mee groeien. Aangepaste pachtprijzen, loonsverhogin gen, stijgende waterschapslasten en de nieuwe om zetbelasting zijn factoren die steeds zwaarder op de produktie zullen drukken. Structuurmaatrege len komen moeizaam van de grond en het is de vraag of gelden besteed moeten worden voor gron den die op korte termijn niet meer te exploiteren zij«. In de hoge inkomstenbelasting, zeker t.o.v. de Belgische en Franse systemen, zal in de naaste toe komst geen verandering komen. Iedere ondernemer moet zelf beslissen of hij onder de huidige omstan digheden ondernemer blijft dan wel naar een (Zie verder pag. 13) op MAANDAG 18 DECEMBER 1967 te 14.00 uur in het te Middelburg. Agenda: City-theater", Lange Delft 1. 2. 3. Openingsrede door de Algemeen Voorzitter. Notulen van de vergadering van 23 juni 1967. Mededelingen en ingekomen stukken. 4. Begroting en contributfevaststelling 1968. 5. Rondvraag. Pauze 6. Inleiding door de Weledelgestrenge Heer Ir. H. H. Smeenk, plaatsvervangend Alge meen Secretaris van het Landbouwschap over het onderwerp: „Boer en ondernemer**. 7. Gedachtenwisseling. 8. Sluiting. Namens het Hoofdbestuur der Z. L. M., J. PRINS, voorzitter. E. WAGE, secretaris.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 9