Golden Delicious-produktie stijgt zeer snel DINGEN VAN DE WEEK 7 Er is al zo vaak en zoveel over de Golden Deli cious gepraat en geschreven, dat het vervelend dreigt te worden. Maar het ras gaat zo'n belang rijke positie In de fruitteelt innemen, dat men er steeds weer tegen aan loopt. Het wordt een aller- overheersende factor, langzamerhand staat of valt de appelteelt er mee. Bij de aardappelteelt draait alles om het Bintje, bij de appelteelt alles om de Golden. Zeer scherp wordt een en ander weergegeven in een artikel van de heer Frederix (R. T. C. Roer mond) in „Groenten en Fruit" en „De Fruitteelt". Hij schrijft laconiek het volgende over de situatie in Limburg: „Het percentage Golden Delicious plus bestui- ver zal voor het komende seizoen ongeveer 80 bedragen. Hoewel de prijzen dit jaar beneden de verwachtingen blijven, staat het ras financieel op eenzame hoogte. Door de hoge kg-opbrengsten kunnen we alleen bij dit ras spreken van een lo nende teelt". Waarschijnlijk komt men niet in elk gebied aan 80 Maar hoog is het percentage overal. Naar plantmateriaal van Cox's is maar een beperkte vraag en de Grieve is uit de gratie. Daardoor komt de nadruk steeds meer op de Golden te liggen, daarbij sterk gestimuleerd door de 3 x 1 beplan ting, waar het ras zich het beste voor leent. BIJNA 100 MILJOEN KG GOLDEN Deze ontwikkeling heeft natuurlijk zeer ingrij pende gevolgen voor de produktie. De aanplant van Golden is aanvankelijk vrij traag op gang gekomen, maar daarna geleidelijk in een stroom versnelling geraakt. Dit is terug te vinden in het opbrengstverloop 1951 IVz miljoen kg 1955 5V2 miljoen kg 1960 26 miljoen kg 1965 57 miljoen kg 1967 97 miljoen kg (raming) In 10 jaar tijd steeg de Nederlandse Golden- ^roduktie ruwweg van 10 tot 100 miljoen kg. Daar mee werd de Goudreinette van de eerste plaats ver dreven. EXPORT GEWENST Volgens statistische gegevens bedraagt de opper vlakte Golden Delicious in Nederland thans ruim 7300 ha. Hiervan is meer dan 2000 ha jonger dan 4 jaar en dus nog niet of slechts deels in produktie. De laatste jaren werd nauwer geplant, waardoor hogere opbrengsten per ha worden verkregen. Ge zien dit alles zal de landelijke produktie over 5 jaar waarschijnlijk bij de 150 miljoen kg kunnen liggen. Dat zou circa 12 kg per hoofd der bevolking zijn, terwijl het totale appelverbruik (ook weer volgens de statistieken) de laatste jaren ongeveer 20 kg bedroeg. Zo gezien zal het toenemende aanbod dus moei lijk in eigen land geplaatst kunnen worden. Export lijkt een dringende noodzaak, nog dringender dan voorheen. FRANKRIJK DOMINEERT Het moeilijke hierbij is, dat Nederland niet alleen staat met zijn toenemende Golden-produktie. Ieder weet, dat men het in Frankrijk nog forser heeft aangepakt en daardoor een zeer zware concurrent is geworden. Dat komt ook weer duidelijk tot uiting in het produktieverloop: 1958 85 miljoen kg 1964 430 miljoen kg 1967 800 miljoen kg Met deze enorme hoeveelheden beheerst Frank rijk de Golden Delicious-markt. De afzet wordt energiek aangepakt en men benut elke kans voor export. De klant is koning! Die mag zeggen hoe hij 't hebben wil. Groene of gele appels, in kleinver- pakking of ander fust, alles naar keuze. Tevens elke hoeveelheid, waarbij ook graag op termijn wordt verkocht, dus levering op een bepaalde datum tegen een bepaalde prijs. Vooral voor de grootwin kelbedrijven is dat aantrekkelijk, want die maken hun plannen liefst weken of zelfs maanden te voren. ZWAARTEPUNT LIGT BIJ AFZET Door dit alles staat de afzet momenteel sterk in de belangstelling. Lang heeft de teelt centraal ge staan. Er is aangedrongen op modernisering, op verbetering van het sortiment, op verhoging van de kwaliteit, op opvoering van de produk&e, op verlaging van de kostprijs. Op deze punten is nu inderdaad veel veranderd. We zien steeds meer spillebeplantingen, het per centage „moderne rassen" is vrij hoog (Golden, Cox's en Goudreinette samen bijna 60 van het totaal), kwaliteit en opbrengst zijn verhoogd. De fruitteelt heeft een verjongingskuur ondergaan, wat blijkt uit het feit dat van de 32.000 ha appels thans ruim 12.000 ha jonger is dan 7 jaar. Nu gaat het er om, die nog stijgende produktie van betere kwaliteit aan de man te brengen. Het zwaartepunt zal moeten worden verlegd naar de afzet. ANDERE WEGEN? De veilingen met hun passief verkoopsysteem via de klok hebben we altijd als ideaal beschouwd. In het buitenland was men jaloers op ons afzetsys- teem. Nu is er echter sprake van een zoeken naar nieuwe wegen. Met de sla, tomaten en komkom mers is het Centraal Bureau van de Tuinbouwvei lingen trouwens al in een bepaalde richting werk zaam. De zaak is echter niet eenvoudig. De Franse fruit teler, die in beginsel erg gesteld is op vrijheid en mogelijkheid tot zelfstandig handelen, doet afstand van dit alles en geeft zijn fruit aan een S.I.C.A. met de volmacht er naar beste weten mee te handelen en te verkopen. De leiding van de S.I.C.A. (een af zetorganisatie) heeft er volledig zeggenschap over. Het fruit van de verschillende telers wordt in de koelhuizen opgeslagen, gesorteerd en verkocht vol gens het poolsysteem, doch de teler staat er geheel buiten. Daardoor kan op termijn worden verkocht. Daar door kan desnoods tegen lage prijzen worden uit gevoerd, als het nodig wordt geacht om de klanten te binden. Daarom kunnen kansen worden benut, die bij het Nederlandse afzetsysteem te moeilijk liggen. Moet het in ons land ook die richting uit? Er zit ten veel voetangels en klemmen, terwijl de Neder landse teler misschien nog meer op zelfstandig han delen is gesteld dan zijn Franse kollega. Er zal ech ter toch wat moeten gebeuren als men de export op gang wil houden en uit wil breiden. Hoe 't ook zij, er wordt thans studie gemaakt van de afzet, men gaat na of er verbetering mogelijk is en dat is erg belangrijk. VAN 280 NAAR 450 MILJOEN KG APPELS Het is met de appeloogst dit jaar merkwaardig gelopen. Kort na de bloei werd gesproken van een matige oogst en uiteindelijk werd een zeer grote oogst. Voorgaande jaren lag de produktie rond de 350 miljoen kg. Bij de eerste raming van dit jaar per 19 juni kwam men op 280 miljoen kg, dus 20 lager dan vorige seizoenen. Maar per 10 juli ging het al naar 310 miljoen kg en per 31 juli werd ver hoogd tot 345 miljoen kg. Daarmee was het een „normale" oogst. De koek was echter nog niet op. want via 400 miljoen is tenslotte het seizoen besloten met een raming van 450 miljoen kg appels. Dat is een recordproduktie, die het begrijpelijk maakt dat de prijzen thans tegen vallen. Tevens kan men er uit afleiden dat doorlopend op flinke schaal geruimd zal moeten worden om tijdig dooi de grote voorraden heen te raken, dus dat met de verkoop uit de koelhuizen ook vrij vroeg moet wor den begonnen. A. v. O. Vorige week is de jaarvergadering gehouden van het Uitvoer Controle Bureau voor Tuinbouw- produkten. Bij die gelegenheid heeft de direkteur van het U. C. B. de heer Klamer o.m. een over zicht gegeven van de omvang van de export van tuinbouwprodukten in dit jaar. Deze bewoog zich op recordhoogte. In de eerste tien maanden van 1967 werden niet minder dan 860 miljoen kg verse groenten en vers fruit uitgevoerd. Dat is 83 mil joen kg meer dan in dezelfde periode van het vorig jaar. De stijging komt vooral voor rekening van to maten en uien. De export van Nederlandse toma ten steeg van 240 tot 276 miljoen kg. Die van uien van 107 tot 143 miljoen kg en die van sla van 47 tot 60 miljoen kg. De uienexport is van twee seizoenen. Voor dit «eizoen geldt dat reeds een hoeveelheid van 83 miljoen kg werd uitgevoerd in de periode juli november. Dat was het dubbele van het vorig jaar. Appels en peren behoren tot de produkten waar van de export in vergelijking met het vorig jaar terugliep. Uit deze cijfers blijkt duidelijk van welk een be tekenis de export voor onze tuinbouwprodukten is. Op bedoelde jaarvergadering heeft de voorzit ter van het U. C. B., ir. A. de Zeeuw, enkele zeer behartenswaardiéje opmerkingen gemaakt over het ondernemer zijn in de tuinbouwsektor. De tuinder van deze tijd, aldus ir. A. de Zeeuw, wordt omringd door tal van specialistische bedrijfs takken, die hem veel zorg en werk uit handen ne men. De tuinder kan zich hierdoor meer geconcen treerde specialiseren op zijn hoofdfunktie, een zo rationeel mogelijk teelt van kwaliteitsprodukten. De instelling van de moderne ondernemer in de tuin bouw ten opzichte van het eigen bedrijf vraagt meer dan uitsluitend teelttechnische kennis, het vraagt meer dan voort te gaan op de paden van vader en grootvader, het vereist de nodige scholing, aan passingsvermogen, besluitvaardigheid en ook be reidheid tot samenwerking, niet alleen als tuinders onder elkaar, maar ook in veilingverband met ande re veilingen en daar overheen met de handel. De eigenschappen die een ondernemer in de tuinbouw moet bezitten wil hij de grootst moge lijke profijt uit zijn bedrijf halen, zijn ook toepasse lijk, misschien nog in versterkte mate, op de lei ders van veilingen. In de handel en met name in de exporthandel tekent zich een duidelijke schaalvergroting af. Een groeiend aandeel in de omzet wordt door een klein aantal grote bedrijven ingenomen, die de neiging hebben hun aandeel in de totale omzet nog verder uit te breiden. Ook hier worden steeds hogere eisen gesteld aan het ondernemerschap. De tra ditionele „koopman" wordt verdreven door de „or ganisator", de coördinator, die alle uiteenlopende funkties van inkoop, verkoop, administratie, ver voer en dergelijke, samenbundelt en ze hun plaats geeft in het centrale doel van de onderneming. Ir. de Zeeuw onderstreepte met grote nadruk in het eind van zijn betoog dat in alle sectoren van de tuinbouw een belangrijk element van het ondernemerschap is: de bereidheid tot samenwer king met elkaar omdat alleen op die basis de groot ste profijten getrokken kunnen worden van wat in elke sektor afzonderlijk aan kennis, inzicht, er varing en dynamiek aanwezig is. Het zijn belangrijke uitspraken welke ir. De Zeeuw hier heeft gedaan. Ze gelden voor een ieder die in de tuinbouw een bron van bestaan vindt. We,leven in een tijd waarin de veranderingen zich in een ontzagwekkend tempo voltrekken. Het ziet er kwaad uit voor degenen of die groepen die zich van dit alles niets aantrekken. Van hen die leiding aan dit alles moeten geven, wordt grote stuurmanskunst gevraagd. We dach ten echter alle vertrouwen te mogen hebben in het geen er ten behoeve van de tuinbouw in de toe komst wordt gedaan. Alleen zullen-we ook als in dividuele tuinders ons hiermede bezig moeten hou den en zullen ook wij open moeten staan voor nieuwe ontwikkelingen. Gaarne willen we deze week nog enkele op merkingen maken over de gevolgen van het be sluit om de export van fruit voortaan ook in meer- malige veilingkisten te laten plaats vinden. Twee weken hebben we er ervaring mee op het moment dat we dit schrijven. In deze periode is er voor Jonathan een duidelijke prijsverbetering ingetre den, althans voor de betere kwaliteiten. Deze wer den in grote hoeveelheden gekocht voor Belgische rekening en in meermalige kisten uitgevoerd. Het prijspeil van Goudreinette en Golden Deli cious is vrijwel onveranderd gebleven. Er is de laatste twee weken vanuit Zeeland veel fruit naar België verladen. Op zichzelf is dat belangrijk. Dat fruit is weg en het zit niet meer in de weg op de binnenlandse markt. We vernamen dat in de eerste twee weken van november vanaf de veilingen van Goes en Kapelle samen in totaal 44 ton appels naar België werden uitgevoerd. In de derde week van november, toen het in meermalige fust kon plaats vinden, bedroeg de appelexport naar België vanaf deze twee vei lingen in totaal 86 ton. Ten opzichte van de voor gaande weken dus een belangrijkste vergroting van de export. Er is reden om aan te nemen dat deze situatie zich ook sindsdien niet heeft gewijzigd. De Belgische auto's die om fruit komen, zijn vertrouwde verschijnselen op onze Zeeuwse vei lingen en dat geeft voldoening. Laten we hopen dat het zo blijft. Voorlopig zal er nog genoeg te koop zijn om ook onze zuiderburen volop te voor zien.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 7