BOOT GEMIST KANS BENUT mm 2 Individueel onderzoek op melkbaarheid Belangr[jk Voor de telers van zaaigranen Fruitprijzen weer lager SUPER de pomp met het bekende merk, uw symbool voor: BENZINE TANKEN BIJ**™"™' MssmuÊmmBmmm 6 ■N Een goede melkbaarheid van de koeien is een waardevolle eigenschap. Bij de opbouw van een veestapel met doelmatige gebruikseigenschappen wordt in toenemende mate de melkbaarheid van de koeien in de selektie betrokken. Daar deze eigen schap sterk erfelijk wordt bepaald is het voor de fokkerij een grote steun deze gegevens te kennen. Sinds I960 worden in ons land alle daarvoor in aanmerking komende stieren onderzocht op ver erving van deze faktor bij hun nakomelingen. Daar naast verdient het onderzoek van stiermoeders of toekomstige stiermoeders alle aandacht. Bij dit zogenaamde individuele onderzoek wor den 4 melkingen per dier uitgevoerd. In de jaren 1964 tot en met 1967 zijn reeds 47 fokkoeien in Zeeland onderzocht. Van de betreffende dieren is een door de landelijke Commissie voor het Melk- baarheidsonderzoek te Arnhem gefiatteerd rapport verstrekt. Voor 1988 is er wederom de gelegenheid dit on derzoek te laten uitvoeren. De kosten hiervan be dragen 30,per dier. Teneinde een doelmatige uitvoering te verwezen lijken is het nodig vroegtijdig voor opgave te zor gen. De eerste melking moet plaats vinden tussen de 3e en 12e week na het afkalven. De opgave is evenwel niet bindend daar bij ziekte of speenbe- trappen e.d. het onderzoek niet kan worden uitge voerd. Opgave voor deelname kan plaats vinden b?j de Rijksveeteeltconsulent, Ir. W. L. Harmsen, Landbouwcentrum te Goes. J. H. Lantinga. R. V. V. D.—Goes. Het is bekend dat op 1 juni 1967 de nieuwe Zaai zaad- en Plantgoedwet in werking is getreden. Dit betekent dat met ingang van het oogstjaar 1968 de teelt van en de handel in zaaigranen onder de regeling van deze wet vallen. In het belang van een lonende zaaizaadteelt en -afzet hebben onder staande kwekers en vertegenwoordigers van kwe kers gemeend dat een nieuwe regeling van de zaai graanteelt onontbeerlijk is. Zij hebben daarom be sloten de volgende regeling door te voeren, die geldt voor alle graanrassen die door kwekers en vertegenwoordigers in het verkeer zijn of zullen worden gebracht. 1. De zaaigraanteelt zal voortaan uitsluitend plaatsvinden op kontrakt tussen teler en kwe ker j(c.q. vertegenwoordiger) of tussen teler en licentiehouder (handelaar of coöperatie) van de kweker c.q. vertegenwoordiger. Indien men dus zaaigraan wil telen, zal eerst met hande laar of coöperatie kontakt opgenomen moeten worden. 2. Het telen van percelen graan met het doel de opbrengst als zaaizaad in het verkeer te bren gen, zonder overeenkomst met de kweker, is onder het nieuwe bestel verboden. Het aangeven voor de keuring van percelen ingezaaid met zaad van le vermeerdering (voorheen le na bouw, om de opbrengst als 2e vermeerdering (voorheen 2e nabouw) te verkopen zonder over eenkomst met de kwekers van de betreffende rassen kan alleen maar tot teleurstelling leiden en moeilijkheden geven met de betreffende kweker of vertegenwoordiger. 3. Het bovenstaande geldt met ingang van het teeltjaar 1968, dus reeds voor de in het najaar van 1967 ingezaaide percelen wintergranen en de in het voorjaar van 1968 in te zaaien per celen zomergranen. 4. De regeling is met het voorgaande slechts sum mier aangeduid. Nadere bijzonderheden wor den gaarne verstrekt door de betreffende kwe ker c.q. vertegenwoordiger. Algra, N. V., Leeuwarden. Cebeco, Rotiterdam. N. V. Kweekbedrijf C. I. V., Ottersum. Duvekot's Graanhandel, Goes. Dr. R. J. Mansholt's Veredelingsbedrijf N. V., Westpolder. G. GeertsemaGroningen N. V. Groningen. Kon. Kweekbedrijf en Zaadhandel D. J. van der Have N. V., KapelleBiezelinge. W. P. Hijlkema, Garsthuizen. N. V. Landbouwbureau Wiersum, Groningen. Francois Schul Zaadteelt Zaadhandel N. V., Roosendaal. N. V. Verenigde Kweekbedrijven, Emmeloord. Zaaizaadvereniging Z. A. P., Anna Paulówna. Z.P. B., Eist. (Gld.) QE aanvoeren van appelen waren ook in de afge lopen periode op de Zeeuwse veilingen weer erg ruim. Alles kwam nog uit de bewaarplaatsen van de telers. Dikwijls kan het fruit daarin niet vorstvrij worden bewaard en wanneer het eenmaal december is geworden, wordt het vorstrisico wel erg groot. Vooral Jonathan was er vorige week veel te koop gekocht voor België, maar de binnenlandse markt toonde weinig interesse. Het gevolg was dat de klasse I kwaliteit goed op peil bleef op een prijs van 25 tot 30 cent per kg voor de grote en middelmaten. De klas se II kwaliteit daalde tot beneden 20 cent per kg en van de kleinste maten vond er zelfs doordraai plaats, in Zeeland. Deze appel werd in grote hoeveelheden waarna deze naar de fabriek gingen voor 10 cent per kg. Het prijspeilherstel voor deze kwaliteitsklasse dat sinds half november was opgetreden, was in het eind van deze maand dus weer verloren. Golden Delicious en Goudreinette bleven vrijwel onveranderd in prijs. Mooi gekleurde partijen Golden Delicious deden tussen 35 en 40 cent per kg en de klasse II en III grof noteerde overwegend tussen 20 en 30 cent. Goudreinette grote en middelmaat werd verkocht voor 25 tot 30 cent per kg en de kleine maat klasse I deed 1920 cent. Klasse n van dit ras was 23 cent per kg goedkoper. Goudreinette wordt er nog steeds heel wat naar Frankrijk verladen. Bij de peren kwamen de prijzen ook op een lager RASSENLIJST Kortgeleden is de nieuwe Rasserilijst Groente 1968 verschenen. Elk jaar besteden wij aandacht aan dit voor de tuinder zo be langrijke boekje waarin onafhankelijke en onbevooroordeelde voorlichting wordt ge geven over de rassenkeuze Groentegewassen. Een boekje dat dan ook iedere tuinder in zijn bezit moet hebben. Rassenlijst Groente 1968 is wederom aangepast aan de nieuwe ontwikkelingen. Zo geeft het artikeltje over het Nederlandse Rassenregister de nieuwe regelingen van de Zaaizaad- eh Pootgoedwet die ingaande 1 juli 1967 in werking is getre den. In de waardering van de rassen kwamen veel wijzigingen en vele rasbeschrijvingen werden aangevuld met de nieuwste gege vens. Het gewas champignon werd voor 't eerst opgenomen. Bij stamslaboon zijn nu ook de rassen, ge schikt voor „late teelt onder glas", afzonder lijk behandeld, terwijl bij de teelt voor de industrie in de tabel van raseigenschappen ook cijfers zijn vermeld o.a. voor geschikt heid voor machinale pluk, voor blïkconser- ven en voor diepvriezen. Bij stokslaboon werd de rassenkeuzetabel verdeeld in „teelt onder glas" en „teelt in de ROENTE 1968 volle grond" en de rassenkeuzetabel werd ge wijzigd en aangevuld o.a. met „Herfstteelt onder glas". Het overzicht van raseigenschappen bij doperwt werd uitgebreid. De beschrijving van vrouwelijke komkommers werd onder verdeeld in die van geheel en van overwe gend vrouwelijk bloeiende rassen. Bij kropsla vond in de rassenkeuzetabel een wijziging van teelten plaats. Bij tomaat werd het overzicht van raseigenschappen uit gebreid. Er werden velé nieuwe rassen be schreven, zoals Tanja (aardappel), Flair en Stabolite (stamslabonen)Roem van Huissen (stokslaboon), Forto en Presto (stohsnij- boon), Imposant (kapucijnererwt), Bambina en Sarina (komkommer)Deci-Minor, Edel- blackpool, Kwadraat en Silvester (kropsla), Huroflay, Melex en Vital (spinazie), Azes Excellent, Exquise, Imitato, Isabelle, M.G. 2, vroeg, Panose, Presto, Sirene en Splendor (tomaat), Primodoro (ui), en Signal (wor tel). Enkele tientallen rassen werden niet meer in de rassenlijst opgenomen. De prijs van de Rassenlijst Groente 1968 bedraagt f 2.en deze kan besteld worden bij het I. V. T. te Wageningen (giro 935477). BI. peil. Conférence ging er wat minder naar Engeland. Daarvoor in de plaats kwam België als afnemer van betekenis maar de grote en middelmaten welke een week eerder rond en iets boven 80 cent per kg deden, daalden tot 75 cent en de kleine maat kwam op 6768 cent per kg. Doyenné du Cornice werd verkocht tegen prijzen van 1,15 tot 1,25 per kg. Deze peer ging in hoofdzaak naar de binnenlandse markt. Saint Remy bleef erg gevraagd. Van deze peer is de voorraad echter erg klein. De prijs steeg tot rond en iets boven 75 cent per kg. De fabrieken kochten al het ondereind van de appels voor de ophoudprijs van 10 cent per kg. ALGEMENE VERGADERING CEBECO Op donderdag 21 december wordt in Krasnapolsky te Amsterdam de jaarlijkse algemene vergadering van CEBECO gehouden. Tijdens deze vergadering zal de minister van Landbouw, ir. P. J. Lardinois, een inlei ding houden over het onderwerp „De afzet van agra rische produkten in het licht van de groeiende E.E.G.". Voorts vindt in deze vergadering onder meer de ver kiezing plaats van een nieuw lid van het bestuur, in plaats van de heer A. Loman te Almen, die zich niet herkiesbaar heeft gesteld. Eerste kandidaat voor deze vacature is de heer D. B. Schoustra te Oosterwierum (Fr.) en tweede de heer J. H. Lanting te Zwinderen (D.). Deze kandidaatstelling betreft uitsluitend het bestuurslidmaatschap en niet het voorzitterschap van CEBECO, dat door het aftreden van de heer Loman eveneens vacant komt. De voorzitter van CEBECO wordt namelijk statutair niet door de algemene ver gadering, maar door het bestuur uit zijn midden geko zen. Over het bestuur van CEBECO valt verder nog op te merken, dat het in de komende algemene ver gadering met één lid zal worden uitgebreid tot in totaal zeven personen. Als kandidaten voor deze nieuwe bestuurszetel worden in niet alfabetische volg orde voorgesteld de heren D. van Velden te Naald wijk (Z.-H.) en P. Beemsterboer te Berkhout (N.-H.). Voor de vacature in de Raad van Toezicht van CEBECO, die ontstaat door het aftreden en niet meer herkiesbaar zijn van de heer J. v. d. Stolpe te Ouwer- kerk (Z.), staan eveneens in niet alfabetische volgorde kandidaat de heren J. van Iwaarden te Sluis (Z.) en J. A. Nieuwenhuyse te Hansweert (Z.). Het overkomt iedereen wel eens dat hij de boot mist. De constante kwaliteit van OK super-oktaan-benzine garandeert u: soepel, snel en zuinig rijden: Op tijd aan de pomp is op tijd aan de boot! Bovendien geniet u door de Blijvend Voordeelaktie grote voordelen bij het aankopen van 175 begerenswaardige artikelen. Allicht dat u die kans benut.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 6