DE OLVEH VAN 18 3 18 7 9 Inspraak in de samenleving H.B. Vergadering J. G. L E V E NSVERZE KERING WINSTDELING MET EEN OLVEH POLIS 16 ALS we aan het woord komen met Jan en Arie, met Hennie en Mien, dan weten ze het ons te vertellen, de oud cursisten. Maar vaak blijft het een kwestie van gevoel. Wat ze werkelijk beleefden, door leefden vooral, is niet in een handomdraai te zeggen. Wat wonder! Zou U het kunnen? MEESPREKEN KAN Ze bezochten vier-wekenlang in januari de Volks hogeschool en deden daar onnoemelijk veel nieuwe indrukken op. In een maand tijd leerden ze mee praten en meedenken over een grote veelheid van onderwerpen die ons dagelijks beroeren. Trouwens, daar staan onze jongens toch al niet meer buiten tegenwoordig. Alleen, waar krijgen ze de kans om hun ideeën over onze samenleving ten beste te geven en er meer over te horen? Dat kan op diezelfde Volkshogeschool. Elk jaar wordt op een aantal Volkshogescholen (dit jaar voor het eerst op vijf verschillende plaatsen in het land) een cursus van vier weken voor plattelandsjongeren gegeven. De titel van deze cursus is „Plattelands jongeren op nieuwe wegen". Dat kan van alles in houden, zegt U, en inderdaad is dat ook zo. Deze cursussen geven de ruimte aan jongens en meisjes van 18 jaar en ouder om te spreken over dat wat hun bezig houdt. Natuurlijk zijn er plannen voor gemaakt en is er een programma. Maar ook daarin zit zoveel speling, dat ieder de kans krijgt om zijn zegje te zeggen. HET PROGRAMMA Het programma is opgebouwd rondom de verande ringen die de land- en tuinbouw en het platteland de laatste tachtig jaar hebben doorgemaakt. Het wordt daarbij duidelijk, dat we ook nu leven in een tijd waar in de wereld om ons heen snel verandert. De land bouwmachines vragen om andere werkmethoden, an der onderwijs, nieuwe voorlichting. De provinciekaart is wereldkaart geworden. De landbouwpolitiek wordt meer en meer in Brussel gevoerd. De stad komt dich ter bij het platteland. De ruimte wordt volgens plan geordend en verdeeld. Waarom, waartoe? JONGEREN De jongeren zullen daarover hun zegje moeten kun nen zeggen, want zij zijn het, die straks op de nieuw verkavelde gronden moeten boeren. Zij" zijn het, die misschien de landbouw verlaten, maar die in de „bui ten wereld" begrip voor de situatie op het platteland kunnen kweken. Ze zijn het, die uitmaken of ze straks nog met een boer willen trouwen en die hun eigen maatschappij, hun eigen gezinsleven gaan opbouwen CURSUSSEN We gaan daarop hier niet verder in. We vermelden alleen, dat men zich tot 15 december nog kan opgeven voor deze cursussen die vier weken duren. Het adres is Volkshogeschool „Allardsoog" te Bakkeveen (Fr.), tel. 05169—241. De cursus wordt gehouden van 8 januari tot en met 3 februari 1968 op de Volkshogeschool Bakke veen, Rockanje, Eerbeek en Valkenburg; van 2 t/m 27 januari 1968 te Bergen. Hij is opgezet in samenwer king met de plattelandsjongerenorganisaties, de platte landsvrouwenorganisaties en de landbouwmaatschap- pijen. De kosten bedragen ƒ240,inclusief excursie- kosten. Dit bedrag kan worden betaald bij aankomst op de volkshogeschool. Zoals reeds eerder gemeld heeft het Bestuur der Z. L. M. zich bereid verklaard aan de leden van de P. J. G. Z. een belangrijke sub sidie op de cursuskosten te geven. Gegevens omtrent de reisgelegenheid, en over wat men dient mee te nemen, worden aan hen, die zich voor deelneming hebben opgegeven, tijdig toegezon den. Voorkeur voor een van de vijf Volkshogescholen kan op het opgaveformulier worden aangegeven, de definitieve indeling wordt echter door de Volkshoge scholen gemaakt, omdat daarbij rekening moet wor den gehouden met de samenstelling van de groepen en het totale aantal opgaven. Inlichtingen over deze cursus geeft het secretariaat van de P. J. G. Z. te Goes. Het is van belang niet te lang met de opgave voor deze cursus te wachten. Het is nu de tijd iONGERENAKTIVITEITEN KALVEROPFOKWEDSTRIJD THOLEN De P. J. G. TholenSt. Philipsland organiseert in samenwerking met de Fok- en Controlevereniging weer een kalveropfokwedstrijd. De eindkeuring vindt plaats tijdens de Thoolse dagen. Opgaven voor deelneming bij de heer I. Istha, Kalisbuurt 26, Oud-Vossemeer. EXCURSIE THOLEN/ST. PHILIPSLAND De afdeling Tholen/St. Philipsland organiseert op zaterdag 9 december een excursie. Eerst wordt in Oisterwijk een pottenbakker bezocht. Daarna bren gen we een bezoek aan het „Evoluon", de zeer inte ressante expositie van Philips te Eindhoven. Vertrek per bus om 8 uur bij Garage De Klundert te Oud- Vossemeer. Opgaven vrijdagavond tot 20 uur bij Dick Vermaas, tel. 01663—332. DRIE-EILANDENRIT Denkt U eraan dat morgen, zaterdag 9 december de jaarlijkse Drie-eilandenrit (Slikrit) plaatsvindt? Het is een gezellige oriëntatierit, die voor iedereen gemakkelijk te rijden is. Inschrijving van 12.30 tot 14 uur In de Fruitveiling, Fruitlaan te Goes. Start vanaf 13.01 uur. Gemiddelde snelheid 30 km per uur. De rit is uit gezet volgens het K. N. M. V.-reglement (1965). De finish is in Domburg, waar 's avonds in Pension „Wilhelmina" de prijsuitreiking wordt gehouden. Mu ziek van het Trio Cees Hoogesteger. Leden van P. J. G., Z. L. M. en Plattelandsvrouwen, tot ziens op zaterdag 9 december! PLATTELANDSAVOND AXEL—ZAAMSLAG Op vrijdag 15 december organiseert de afd. Axel— Zaamslag de jaarlijkse Plattelandsavond. Deze wordt gehouden in de „Koning van Engeland" te Hulst. Aan vang 19.15 uur. Entree 3,p. p. Op het programma staan o.m. muziek, toneel. Op gevoerd wordt de klucht „Laten wij het mooi hou den". Na afloop groot bal tot 2 uur m.m.v. „The Everly Stars". Voor de daarop niet attente lezer van deze pagina, willen wij erop wijzen dat het artikel op de voorpagina van dit blad ook door P. J G. Z.-jongeren werd verzorgd BI (Vervolg van pag. 13) provincie's proefdieren en tenslotte aan de top fok stieren. De Zeeuwse Coöp. Vereniging van aan- en ver koop van Vee, zal ophouden zelfstandig te werken en zal overgaan naar de landelijke „Coveco", welke organisatie een nieuwe rechtsvorm zal krijgen. In 1966 zijn in Zeeland 35,4 van de levers van koeien wegens leverbot afgekeurd en 19,3 van de levers moesten worden opgeknapt. In de andere provincies lagen deze cijfers echter belangrijk hoger, behalve in Limburg. Belangrijk genoeg om aandacht voor te hebben, aldus de heer De Buck. De heer Koster wijst op mogelijke gevaren die aan de import van stro uit Duitsland wegens het besmettingsgevaar van mond- en klauwzeer daar aan zijn verbonden. De heer De Buck zegt, dat het Produktschap voor Vee en Vlees de Minister hierop reeds attent heeft gemaakt. ONTWIKKELINGEN IN DE E.E.G. De heer J. F. G. Schlingemann deelt mede dat de besluiten van de Raad van ministers weinig prijs verhogingen hebben opgeleverd voor de akker- "bouwsector. Bij de prijsvaststelling heeft men geen rekening gehouden met de algehele kostenstijgin gen. Men heeft alleen bij een paar produkten de prijs iets verhoogd om de verhouding met andere produkten recht te trekken. Op een Copa bijeenkomst is er een scherpe ge- dachtenwisseling geweest tussen voorzitter Reh- winkel uit Duitsland en de heer S. L. Mansholt over het structuurbeleid in de E. E. G. Het betoog van de heer Rehwinkel was in hoofdzaak gericht op de situatie in Duitsland en was een pleidooi voor instandhouding van het kleine bedrijf. De heer Mansholt hield er een geheel tegengestelde mening op na, door een voorkeur voor zeer grote, ratio neel werkende bedrijven. Geen van beiden ging In op de invloed van het structuurbeleid op de totale produktie en het ver band tussen afzet en verbruik. Toch gaat dat een grote rol spelen. In bepaalde sectoren komen er moeilijkheden door te grqte overschotten, b.v. bij de zuivel en tot op zekere hoogte ook bij tarwe en suiker. Deze problemen kunnen in een groot ge bied als de E. E. G. moeilijk door produktiebeper- king worden opgelost, zodat waarschijnlijk via de prijsvaststelling een eventueel noodzakelijke ver kleining van het aanbod moet worden bereikt. In Brussel zijn thans verscheidene onderwerpen in studie, o.a. het communitaire programma, dat betrekking heeft op subsidie voor bepaalde pro jecten in de E. E. G. Hiervoor moet door de lidsta ten eerst geld in een pot worden gestort, waarna men aan het touwtrekken gaat om er zoveel moge lijk weer voor zijn land uit terug te krijgen. Er is thans echter een neiging om niet te veel in die gemeenschappelijke pot te doen, doch het geld in eigen land te houden om zelf naar eigen inzicht te besteden. In de toetreding van Engeland tot de E. E. G., zit weinig schot. Velen menen dat alleen de heer De Gaulle tegen aansluiting is, doch zeer veel Fransen delen op dit punt zijn inzichten. Men heeft bezwa ren omdat de Engelsen een andere mentaliteit heb ben en het land in feite failliet is, althans econo misch zeer zwak. Daarentegen is de financiële po sitie van Frankrijk zeer sterk. Een snelle aansluiting is trouwens onmogelijk. Als het vrij vlot gaat, is er wegens veel tijdvragen- de onderhandelingen een overgangsperiode van 7 8 jaar mee gemoeid, voordat Engeland 'n volwaar dig partner zou kunnen zijn. In die tijd moet de E. E. G. doorgaan met b.v. harmonisatie van de be lastingen, enz. doch dat zou moeilijkheden schep pen door de aparte positie die Engeland in die over gangsperiode zou innemen. Daarom is wellicht as sociatie het beste, waarbij dan hiervoor een vrien delijker naam moet worden gedacht omdat het woord voor mr. Wilson onverteerbaar is. Of Enge land door de devaluatie werkelijk een economisch herstel zal boeken, zal afhangen van de vraag of men de loonontwikkeling in de hand zal kunnen houden. Wat eventuele voedselhulp aan de „arme" lan den betreft, moet men in het oog houden dat hierbij veel moeilijkheden zijn. In geen geval mag de in druk worden gewekt dat men helpt met onverkoop bare overschotten. Mevrouw Brautigam heeft vragen gesteld in de Tweede Kamer over de hoge aardappelprijzen in het voorjaar. Ze klaagt dat ze deze vraag al her haalde malen aan de minister van Landbouw heeft gesteld, doch dat ze altijd met een kluitje in 't riet werd gestuurd. De heer Schlingemann heeft beloofd haar volledig in te lichten. Afgezien hiervan kan worden gesteld dat de aardappel een moeilijk pro- dukt is voor een beheerste prijsvorming. Regeling van de produktie is vrijwel onmogelijk. In de Copa (Slot volgt.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 18