Ontmoeting tussen papier en textiel Waarom dragen wij af en toe een short? Ook de dames naar de R.A.I.-tentoonstelling „Het Landbouwwerktuig" Een kamerbewoner in de stad <T^c>or de <~Orouw van liet latteland 17 Onder redactie van Mevrouw L. N Huijsman - Griep VOOR DE LAATSTE MAAL I Voor de laatste maal zit ik in de mij zo vertrouwde ka mer de copie voor onze vrou wenpagina te schrijven. Over enkele dagen hoop ik een kleine flat te "betrekken in Ka- pelle. Hoewel het enige aan passing zal vergen, prijs ik mij toch gelukkig in Zeeland te blijven wonen en nog wel in het centrum. Voor hendie van tijd tot tijd mijn adres wel eens nodig hebben, geef ik hieronder mijn nieuwe adres: Dit is voortaan: Mevr. L. N. HuysmanGriep, C. D. Ver- eekestraat 72, Kapelle bij Goes. Helaas is er voorlopig geen kans op telefoonaanslui ting Het ontmoetingspunt van papier en textiel is daar gelegen waar het gaat over de hygiënische verzorging van de menselijke verrichtingen. Historisch onderzoek wijst uit, dat voor allerlei „schoonmaakkar weitjes" textielproduk- ten worden gebruikt, terwijl op een gegeven moment papierartikelen ver schenen, die beter geëigend waren om het werkje op te knappen. (Denk maar eens aan de papieren keukenrol.) Niet alleen maandverband, maar ook ser vetten en vooral celstofzakdoeken kwamen tussen beide wereldoorlogen tot een wijdverspreid gebruik; de laatsten voornamelijk temdienste van de hygiëne bij verkoudheid, maar ook voor kosmetische doeleinden. Tijdens de tweede wereldoorlog is de verspreiding van de genoemde celstofartikelen sterk toe genomen. Alhoewel verschillen per land, veelal in verband met nationaal geldende overheidsmaatregelen, die beperking van katoenimport ten doel hadden of andere ingrepen van militaire of economische aard. Maar vooral valt in deze periode te constateren de opkomst van het artikel celstofluier, althans in bepaalde staten van Europa Deze luiers in het z.g. slipje. De techniek gaat voort en inplaats van celstofwatten heeft men nu celstofvlokken kunnen ver vaardigen, die nog beter vocht opnemen. Het is een misvatting om celstof artikelen te brandmerken als goedkope surrogaten voor textielprodukten, CELSTOF HEEFT HAAR EIGEN TERREINEN Page is de eerste fabriek ter wereld, die kledingpapier kan maken en ook zegt, dat het geen vervanging of imitatie van textiel is. Iets anders is, dat ér op vele gebieden textiel gebruikt wordt omdat mén niets beters had. Textiel kan niet eenmalig gebruikt worden en is daarom een kweekplaats van bac teriën. Dit is het terrein van de celstof en hier zien de Pagefabrieken grote mogelijkheden. Wat de celstofluiers betreft is met de vervaardiging hiervan door de papierfabriek Gennep pas 10 jaar geleden begonnen, nadat er een slipje in de handel kwam, dat voor de tere babyhuid geschikt was. DE PAPIEREN JURK IN AMERIKA Volgens de berichten in de couranten is het alsof de papieren jurk een enorm succes is geworden op de Amerikaanse markt. Er zouden ongeveer 500.000 papieren jurken per jaar worden verkocht. Amerika is 20 x zo groot als Nederland, dus mogen wij genoemd getal door 20 delen. Dan houden we 25.000 jurken over, welke ook nog door de welvaartsfaktor (de welvaart is in Amerika immers groter dan hier) nog door 2 gedeeld mogen worden. Met een dergelijke stunt zouden dus in Nederland een tien tot vijftienduizend jurken gemoeid zijn. Op deze manier kan een en ander tot reële proporties worden teruggebracht. De zaken werden daar groots aangepakt Er kwamen confectie- fabrikanten met meerdere en betere modellen, ook de dessins werden ver beterd. Men maakte bruidskleding en avondtoiletten. Kranten, radio en televi sie bleven grote belangstelling tonen. Na het eerste nieuwtje bleven de ver kopen echter uit en daarom zocht men allerwege naar speciale toepassings gebieden. SPECIALE KLEDING Een bedrijf ging zich toeleggen op kinderkleding, een ander op vakantie- kleding tot zelfs bikini's toe. Weer een ander bracht jurken als onderdeel van een complete party-uitrusting, alle? in hetzelfde dessin. Naast papier gaat men nu ook allerlei ongeweven stoffen als basismateriaal gebruiken. Want onder het hoofd eenmalige kleding wordt nu niet alleen papier verkocht, maar ook en vooral (yaak onder het mom van papier) allerlei niet-geweven stoffen op synthetische of textielbasis. Een gedeelte van de Amerikaanse teenermarkt koopt een keer omdat een jurk er leuk "uitziet zonder zich veel zorgen te maken over de kwaliteit van de stof. Men heeft ook hier in Nederland de fout gemaakt, papier of andere stoffen te brengen als vervanging van textiel. Dit is niet mogelijk omdat kledingeisen niet door deze stoffen vervuld kunnen worden. Of men moet het zo bewerken, dat het nauwelijks meer iets met papier te maken heeft, maar dan komt de prijs weer hoger dan die van textiel te liggen. Papier, versterkt met nylonvezel, kan een betere oplossing dan textiel bieden als het gaat om bijvoorbeeld textiel te beschermen. j^g EERMALEN hebben wij er in deze rubriek op gewezen hoe belangrijk het is, dat de vrou wen, die gehuwd zijn met een boer, tuinder of loon- dorser, op de hoogte dienen te zijn wat er aan werk tuigen geïnvesteerd moet worden, wil het bedrijf goed geleid kunnen worden. Zo kan het gebeuren, dat een vrouw, die een duur huishoudelijk apparaat wenst aan te schaffen, een jaartje moet wachten eer haar wens in vervulling kan gaan. Vanzelfsprekend moet ook de huisvrouw wegens gebrek aan huishoudelijke hulp haar toevlucht tot mechanisatie nemen. De meeste mannen hebben hier gelukkig een open oog voor, doch de vrouw mag nooit vergeten, dat het gezin moet leven van wat het bedrijf opbrengt. Duizenden mannen bezoeken geregeld de R. A. I. tentoonstelling „Het Landbouwwerktuig". Helaas blijft de vrouw vaak thuis en dit is jammer, omdat ook zij door het bezoeken van een dergelijke tentoon stelling meer inzicht krijgt van wat er op de markt gebracht wordt en wat er op een bedrijf nodig is. Nu wordt er wat de komende tentoonstelling be treft aan de dames een unieke kans geboden om samen met haar echtgenoot mee naar Amsterdam te gaan en wel met de Schipper-expres. In januari 1966 reed er eenmaal zo'n expres. Door dat velen moesten worden teleurgesteld, worden er in januari 1968 maar liefst 4 extra treinen ingelegd en mogen ook de dames mee. Zij behoeven niet de ganse dag in de R. A. I. te vertoeven, doch worden 's middags om 14 uur per bussen vervoerd naar de binnenstad, waar zij in de Bijenkorf met een kopje koffie of thee worden ontvangen en naar hartelust kunnen winkelen. Om 17 uur worden zij in Krasnapolsky, ingang Warmoesstraat verwacht, waar zij tezamen met hun echtgenoot van een heerlijk diner kunnen genieten. Voor amusement wordt gezorgd. Ook tijdens de treinreis wordt U uitstekend ver zorgd. De trein zelf staat in het teken van Schipper, Fiat en Polyrave (Van der Have). De kosten bedragen f 25 per persoon, wat beslist maar een gedeelte is van de werkelijke kosten. Als we dan zien, dat de toegang tot de tentoonstelling, vervoer naar en in Amsterdam inbegrepen zijn plus een diner op de koop toe, dan zult u met uw echt vriend "nimmer tevoren zo goedkoop in onze hoofd stad zijn geweest, ook al gaat u per eigen auto. Mist, gladheid, parkeermoeilijkheden zijn uitgeschakeld en wij zijn er van overtuigd, dat ook de dames wijzer van de markt zullen komen dan rij er heen gegaan zijn. Een paar maanden geleden zijn de eerstejaars stu denten, ook van ons Zeeuwse platteland, vertrok ken naar de grote stad. Een verandering die niet licht moet worden aangeslagen. Moeders vragen zich bezorgd af of hun nu bijna volwassen spruiten wel goed voor zichzelf zullen zorgen. Meestal moe ten de jongelui zelf maar zien wat ze te eten kun nen krijgen. Een echt kosthuis is er voor de mees ten niet meer bij. Het voorlichtingsbureau voor de voeding in Den Haag meende de jongelui te moeten helpen en geeft een boekje uit, getiteld: „Voedingstips voor kamer bewoners." Jan Venema tekende veertien lieve juf frouwen en meneren met blozende wangetjes op het kaft van het boekje. Deze keurige uitgave doet het heus wel, velen grijpen er naar en ontdekken dan, dat er behalve de aantrekkelijke tekeningen op de buitenkant nog meer van dat moois tussen de tekst is gestrooid. Onwillekeurig wordt dan ook De speciale treinen rijden op: maandag 15 januari 1968 t.b.h. van de deelnemers uit Walcheren en Zws.- Vlaanderen; dinsdag 16 januari 1968 t.bii. van de deelnemers uit Oost Zeeuws-Vlaanderen en Oost Zuid- Beveland; woensdag 17 januari t.b.h. van de deel nemers uit Schouwen-Ouiveland (via Goes) en Tholen en St. Philipsland en donderdag 18 januari 1968 t.b.h. van de deelnemers uit West-Zuid-Beveland en Noord- Beveland. De inschrijving sluit definitief op 20 december 1967 om 2 uur. Boekingen geschieden op datum binnen komst girobiljet. Dames, herinnert uw man er aan, dat hij tijdig voor U en hemzelf het bedrag gireert. de tekst gelezen. Genoemd bureau vertelt heel za kelijk en duidelijk één en ander over goede voe ding, het samenstellen van de maaltijden en over het inkopen doen. Heel belangrijk is, dat kamerbe woners, die het met hooguit twee pitjes moeten stel len, reepten vinden, die daarop bereid kunnen wor den. Er staat iets in voor mensen die in de regel buitenshuis eten, voor hen, die graag en veel ge bruik maken van kant en klaar maaltijden. Er is 'n overzicht van de verhittingstijden van de verschil lende gerechten en er staan ongeveer veertig voor beelden in van verantwoorde menu's. Het is 'n ple zierig en praktisch boekje geworden, dit vouwblad N° 145 van 't voorlichtingsbureau voor de voeding. Tezamen met 't boekje vouwblad N° 104, dat de sa menstelling van de voeding voor zieken en herstel lenden behandelt, is men voor twee kwartjes klaar. Zij kunnen besteld worden bij het voorlichtings bureau voor de voeding.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 17