Boormachines Bereken het veerantsoen uwe oogstjaar 11 Voor veel reparatie- en onderhoudswerkzaamheden op de landbouwbedrijven is een goede boormachine onmisbaar. De gebruiksmogelijkheden van een boor machine houden nauw verband met het toerental van de machine. De kleinere boormachines die vaak ver kocht worden in hobby-sets hebben meestal hogere toerentallen dan de grotere boormachines die speciaal voor het boren zijn vervaardigd. Hierdoor kunnen deze kleinere machines naast boren ook gebruikt worden voor slijpen, schuren, polijsten en zagen. WELKE EISEN ZIJN ER TE STELLEN AAN EEN BOORMACHINE Voor onderhoud en reparatie op een landbouw bedrijf zal men dikwijls tot 13 of 16 mm boordiameter moeten kunnen werken. Het belangrijkste punt bij deze boormachines is wel dat het toerental aangepast moet zijn aan de diameter van de te gebruiken boren. De z.g. snijsnelheid van en de druk op de boor is van veel invloed op het behoud van de boor. Een boor met grote diameter moet langzaam draaien onder een hoge druk. Een boor met kleine diameter moet daarentegen sneller draaien, terwijl de druk niet te hoog mag zijn. Afhankelijk van het te bewerken materiaal en de kwaliteit van de boor zelf, zal de boor onder belas ting een snelheid van ongeveer 20 meter per minuut moeten draaien. Onderstaand staatje geeft een indruk van de ge wenste toerentallen bij verschillende boren. diameter omtrek van gewenst toerental bij' 20 meter boor de boor per min. en belasting 8 mm 25 mm 800 per min. 10 mm 31 mm 650 per min. 13 mm 41 mm 490 per min. 16 mm 50 mm 400 per min. Het is begrijpelijk dat niet voor alle boren een juis te draaisnelheid is te verwezenlijken. Een goede kwa- liteitsboor kan echter veel opvangen. Een boormachine tot 16 mm in staal met één toerental is voor het boren met kleine boortjes onder de 10 mm praktisch on bruikbaar. De laatste jaren zijn er boormachines verkrijgbaar met twee toerentallen die betere resultaten geven, terwijl er bij een juist gebruik een langere levensduur van de boren is te behalen. Door een boormachine aan te schaffen van 10 mm met twee toerentallen 850/500 voor nagenoeg dezelfde prijs heeft men meer mogelijkheden. Bij grote diameters verdient het voor- boren met een dun boortje sterk de voorkeur. Het ge bruik van een goede boorolie spaart tijd en boren. KWALITEIT VAN DE BOREN De boren die in de handel zijn, kunnen van zeer uiteenlopende kwaliteit zijn. De goedkopere soorten zijn meestal zeer snel versleten vooral omdat ze erg gevoelig zijn voor te hoge toerentallen. De duurdere boren zijn van beter materiaal gemaakt. Het zijn de z.g. sneldraaistaalboren; ze zijn minder gevoelig voor afwijkende toerentallen en hebben daardoor een lan gere levensduur. Deze boren zijn meestal gemerkt met H. S. S. (High Speed Steel). Daarnaast zijn er nog boren in de handel die speciaal voor het boren in muren gebruikt worden. Deze hebben geharde snij vlakken en kunnen alleen voor dit doel gebruikt wor den. Een laag toerental en regelmatig het boorgat ruimen is voor het behoud van de boor noodzakelijk. Met een metaalboor kan men wel in hout boren; niet omgekeerd. BOORSTANDAARD Om zuiver rechte gaten te kunnen boren en de druk tijdens het boren gemakkelijk te kunnen regelen is een boorstandaard onmisbaar. Met name voor het boren van grote gaten is een flinke druk nodig, wat hiermede gemakkelijk te bereiken valt. Doordat de boor in de standaard steeds zonder wringen recht standig belast wordt, zal dit de levensduur van de boor ten goede komen. PRIJZEN Voor een boormachine die tot 16 mm in staal kan boren, is een richtprijs van 200 tot 250 aan te houden. Voor eenzelfde boormachine met de moge lijkheid van twee toerentallen zal men met een extra bedrag van 75 rekening moeten houden. Een boorstandaard die voor dergelijke boormachines ge bruikt kan worden, zal ten naastebij 100 kosten. VEILIGHEIDSEISEN Voor het gebruik van boormachines door werk nemers is voorgeschreven dat dergelijke machines dubbel geïsoleerd moeten zijn. Dit geeft naast een grotere veiligheid tevens het voordeel dat men geen geaarde stopkontakten nodig heeft. Het veiligheids- kenmerk op boormachines is te herkennen aan het dubbele vierkant. Met een aan een standaard bevestigde boormachine kan men zuiver rechte gaten boren en de druk tijdens het boren gemakkelijk regelen. pag. 4) Ook 't binnenwerk verlangt de nodige aandacht. Arbeidstijd, welke niet gebruikt wordt is voorgoed verloren. Storingen aan machines tijdens het werk kosten extra tijd en geld. Deze dienen zoveel moge lijk voorkomen te worden. Zorg voor een ver warmde plaats in de schuur opdat er bij winterdag gelegenheid is de machines na te kijken en ver sleten onderdelen te vervangen door nieuwe. Einde van de suikerbietenoogst (hier eind november) betekent tevens dat de verse bietenkop pen spoedig vervoederd zijn en dus de tijd aan breekt om op het normale winterrantsoen over te schakelen. Dit rantsoen wordt dikwijls maar op 't „gevoel" samengesteld en dikwijls aangepast aan de beschikbare hoeveelheid voer. Het is evenwel noodzakelijk dat het rantsoen ook wordt berekend en aangepast aan de produktie van de dieren. Zorg voor een juiste verhouding V.R.E.-Zetmeelwaarde. Ten aanzien van 't grasland is 't belangrijk dat ze niet te ruig de winter in gaat, m.a.w. denk om een goede verzorging van 't grasland in de herfst. Wat mede de basis vormt voor een goede start in 't volgend voorjaar. IN WEST ZEEUWS-VLAANDEREN zijn de veldwerkzaamheden weer achter de rug. De akkerbouwer kan zijn „winterslaap" beginnen. Dit wil echter niet zeggen dat er nu niets meer te doen is op de bedrijven. De machines moeten weer schoongemaakt en nagezien worden. Dit brengt voor een gemechaniseerd bedrijf weer heel wat werk mee. Verschillende boeren hebben zich hier voor goede hulpmiddelen aangeschaft waar men heel veel gemak van kan hebben. Ik denk hier aan een compressor, lasapparaat, boormachine e.d. Er zijn zelfs boeren waar de werkplaats wel op een constructiebedrijf lijkt en die zelf heel wat repareren, tot zelfs iets construeren toe. Dit kan men niemand opdringen. De één heeft daar nu eenmaal meer aanleg en liefhebberij voor dan de ander. Gezien de deelname aan lascursussen is er toch animo genoeg. Op de veehouderijbedrijven breekt met de stal- periode toch ook weer een vrij drukke tijd aan. Het is wel opvallend, dat er nogal wat bedrijven in ons gewest zijn omgeschakeld op grotere tot zelfs zeer grote melkvejestapels. Er zijn hiervoor ook enkele nieuwe moderne stallen voor gebouwd. Bij deze stallen zijn er ook enkele met drijfmest uitgerust. Dus een grup met roosters, waarbij het uitmesten komt te vervallen. Aan het eind van de stalperiode zal blijken of dit systeem goed is bevallen. Het is wel gewest dat u voor het voeren van uw vee eens een rantsoen berekent of laat berekenen. De bedrijfsvoorlichters van de R.L.V.D. zullen u daar gaarne bij helpen. Een goede ver houding tussen ZW en VRE is zeker ook voor melkvee belangrijk in verband met de melkgift en rentabiliteit. Zonder rantsoenberekening moet men naar de aanvulling met krachtvoer anders maar gissen. Het vergaderseizoen breekt weer aan. Alle orga nisaties gaan weer hun jaarvergaderingen houden, alsook onze standsorganisatié. Hier zal wel het een en ander gezegd worden over het hoe en waarom van de lage prijzen van onze akkerbouw- produkten. Van deze plaats wil ik ook nog gebruik maken om u te wijzen op het belang van de landbouw studieclubs, die bij ons over heel ons gewest ver deeld, hun bestaansrecht bewezen hebben. Hier worden alleen technische en bedrijfseconomische aangelegenheden van het landbouwbedrijf aan de orde gesteld. Bent u nog-geen lid, bezoek dan eena zo'n vergadering. Rest mij nog te vermelden, dat 19 december a.s. de Voorlichtingsdag in Terneuzen gehouden wordt. Uitgaande van de gezamenlijke ludieclubs in Zeeuws-Vlaanderen, met als onderwerp: „In tensivering van akkerbouwbedrijven".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 11