Compressorinstallaties ELEKTRISCHE HULPAPPARATEN op het landbouwbedrijf Mond- en klauwzeer dringt op Op naar 't nieuwe 10 [JE belangstelling voor compressorinstallaties be gint de laatste jaren sterk toe te nemen. Door dat er o.a. kleinere ééncilinder-compressoren op de markt zijn verschenen, is de compressor binnen het bereik van de grotere landbouwbedrijven komen te liggen. Deze kleinere installaties zijn meestal verkrijg baar voor licht- of krachtnet. De gebruikmogelijkheden voor het landbouwbedrijf kunnen verlerlei zijn. Als belangrijkste noemen we: het oppompen van banden; het schoonblazen met perslucht; het schoonspuiten met perslucht en vloeistof; het doorsmeren met een hogedruk vetkanon; het spuiten van verf. Punten waarbij men bij de aanschaf rekening moet houden, zijn: de inhoud van de luchtdrukketel; de kapaciteit van de luchtpomp in liters per mi nuut; de maximum toelaatbare druk in de ketel. De maximaal toelaatbare druk bedraagt meestal 8 tot 10 atmosfeer. Bij' een ketelinhoud van 50 liter en 8 atmosfeerdruk is dus 400 liter perslucht van 1 at mosfeer beschikbaar. Om deze ketel te vullen tot een druk van 8 atmosfeer is de kapaciteit van de lucht pomp bepalend voor de tijd die dit vergt. Men dient er rekening mee te houden dat de luchtpompen hoog stens een rendement hebben van 75 Bij het oppompen van banden is het nodig te weten de inhoud van de band en de gewenste druk; deze zijn bepalend voor de hoeveelheid lucht die nodig is. Onderstaand staatje geeft een overzicht van enkele maten trekkerbanden en de hoeveelheid lucht die nodig is om deze te vullen. hoeveelheid hoeveelheid inhoud lucht lucht banden- band bij 1,2 bij 1,5 maat in liters atmosfeer atmosfeer 13 x 38 350 420 1 525 1 11 x 36 230 280 1 345 1 10 x 28 150 180 1 225 1 Stel nu dat we een 13 x 38 band (inhoud 350 liter) op willen pompen tot 1,5 atmosfeer met een gevulde compressortank, die een inhoud heeft van 50 liter en een druk van 8 atmosfeer. We gaan er van uit dat tijdens het vullen van de band de compressor niet werkt. De spanning in de band zal dan als volgt worden: Bandenspanning inhoud tank compressor X druk compressor inhoud tank compressor -f inhoud band 50 x 8 Bandenspanning 1 atmosfeer 50 350 Hieruit blijkt dat we een grote band niet ineens kun nen oppompen bij deze compressor. De automaat van de compressor werkt evenwel zodra de druk in de ketel iets gedaald is, zodat we een band van 13 x 38 toch kunnen vullen met deze compressor. Voor het schoonspuiten van machines kan men ge bruik maken van een vloeistof-luchtdrukspuit. Voor motor- en carrosseriedelen die met olie en vet besmeerd zijn, kan men de spuit vullen met petroleum of gasolie en onder flinke druk reinigen. Bij het rei nigen met petroleum of gasolie ontstaat echter een bijzonder hinderlijke nevel. Het reinigen kan daarom beter geschieden met een modern reinigingsmiddel zo als Polyclens of Jizer. Bij langdurig achtereen spuiten is veel lucht nodig, maar meestal zullen slechts gedeelten van de ma chine gereinigd worden, zodat er wel volstaan kan worden met een ketelinhoud van 50 liter. Het schoonblazen van machines met perslucht zal vooral bij maaidorsers en persen van toepassing kun nen zijn. Hierbij kan men eveneens gebruik maken van de vloeistof-luchtdrukspuit. Deze spuit wordt dan echter niet gevuld met vloeistof; men heeft dan een handige luchtdrukspuit. Ook hier is bij langdurig ach tereen spuiten veel lucht nodig. Bij veelvuldig en lang durig gebruik kan daarom een ketelinhoud van 75 liter en een luchtpomp van 90 liter per minuut noodzake lijk zijn. Doorsmeren van werktuigen onder druk met behulp van een compressor wordt op landbouwwerktuigen nog weinig toegepast. Er worden aan de compressor hiervoor echter geen hoge eisen gesteld. Om verf te verspuiten met een compressor kan voor landbouwwerktuigen erg aantrekkelijk zijn. De gekom- pliceerde bouw van sommige machines maakt het verven ervan met de kwast bijkans onmogelijk. Voor verfspuiten is een druk van 2 atmosfeer voldoende. Meestal kan men de werktuigen zonder dat een tekort aan lucht optreedt, afwerken. Wanneer grote vlakke stukken gespoten moeten worden, is het afspuiten in A. REMIJN, R. L. V. D. Axel. noodzakelijk. Voor het gemakkelijk verwisselen van verschillende apparaten is het gebruik van snelkoppe lingen aan te bevelen. PRIJZEN Deze installaties zullen zonder toebehoren in een prijsklasse liggen van 650 tot 725. Meestal heeft men voor een meerprijs van 75 tot 100 een grotere compressor van bijv. 75 liter ketelinhoud en een lucht pomp van 90 liter per minuut. Het zal van de eigen de drukregelaar; deze zonodig bijstellen; zo nodig vocht aftappen uit de water- en olie- scheider. VEILIGHEIDSEISEN Compressoren moeten voldoen aan de eisen die ge steld worden door het Nederlandse Stroomwezen. De rijkskeur bestaat uit een plaatje waarop de maximale druk is aangegeven alsmede een afbeelding van twee leeuwtjes Links: vloeistof-luchtdrukspuit, waarmee machines kunnen worden schoongespoten. Rechts: verfspuit. één keer gewenst om geen overlapping in de laklaag te krijgen. Dit komt in de landbouw meestal niet voor. Voor goed spuitwerk is het gebruik van een olie- en waterafscheider met een reduceerventiel gewenst. Op z'n minst zal de juiste druk met een naaldkraan inge steld moeten worden. Na de hierboven omschreven mogelijkheden en te stellen eisen, is een compressor van minstens 50 liter ketelinhoud en een luchtpomp van 60 liter per minuut omstandigheden afhangen welke grootte van de instal latie men verkiest. Een vloeistof-luchtdrukspuit kost 25, een aansluitbare apparatuur om verf te ver spuiten ongeveer 100. ONDERHOUD De compressor vraagt regelmatige kontrole op de volgende punten: de veiligheidsklep; het olieniveau; Eerste Kamerlid Ir. M. A. Geuze heeft aan de Mi nister van Landbouw en Visserij de volgende schrif telijke vragen gesteld: Is de Minister niet van mening dat er aanwijzingen zijn, dat het mond- en klauwzeer langzaam in de rich ting van de Nederlandse oostgrens opdringt en daar om in Overijssel en Gelderland langs de Duitse grens reeds de zgn. barrière-entingen bij varkens zullen worden verricht dat het wenselijk is de invoer van levende jonge varkens uit de Bondsrepubliek stop té zetten? Is de Minister voorts niet van mening, dat het. ge let op bovengenoemde feiten en dus ter vermijding van besmettingsgevaar, eveneens noodzakelijk is de invoer van stro uit de Bondsrepubliek te beëindigen, behoudens wellicht de invoer rechtstreeks ten behoeve van de stroverwerkende industrie via een enkel daar voor meest aangeprezen grensstation en wil de Mi nister het nemen van de gevraagde maatregelen zo nodig in overleg met zijn daarvoor in aanmerking komende ambtgenoten ten spoedigste bevorderen? UIT DE PRAKTIJK (Vervolg van pag. BEGIN december op SCHOUWEN-DUIVE- LAND zijn velen klaar of komen deze week klaar met 't veldwerk. Er moeten nog enkele per celen op wintervoor geploegd worden en ook de laatste suikerbieten zijn nog niet allemaal afge voerd. Bij een terugblik kunnen we stellen, dat er ge middeld steeds onder gunstige omstandigheden ge werkt kon wprden. Dit kwam niet alleen 't gewas van dit jaar ten goede, maar ook de basis voor 't volgende jaar. Het zaaivoorploegen, 't tarwezaaien en 't bietenvoorploegen verliep over 't algemeen onder gunstige omstandigheden. Er is veel winter tarwe gezaaid, vermoedelijk tegen de 3500 ha en voor 80 Manella, de rest Felix, Ibis en Flevina. De stand is over 't algemeen goed. De opbrengsten overtroffen in vele gevallen de verwachting. De prijzen daarentegen zijn momenteel slecht. Op vele akkerbouwbedrijven breekt de tijd weer aan dat men gaat en moet denken aan 't volgende oogstjaar. Maak tijdig 't bouw- en bemestingsplan op, dan bent u er zeker van dat het benodigde zaai zaad en de vereiste meststoffen op tijd aanwezig zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 10